Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#4177
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Indiferent că ai acumulatori de Pb acid sau LFP ai nevoie de egalizator pentru că așa cum spunea @pexic producătorii nu au interes să-ți dezvăluie secrete pentru prelungirea vieții lor și chiar deunăzi am fost sunat insistent de un tip din Suceava,că era disperat că un acumulator AGM dintr-un bloc de 48V se încarcă la 16V și în câteva minute la descărcare ajunge la 11V și uite așa își distrug unii acumulatorii prematur,pentru că între elemenți la Pb acid,nu trebuie să fie diferențe mai mari de 10-15 mV,la mine sunt doar 5 mV max.pentru că egalizatorul își face treaba cu prisosință !!!.Vă pun poze cu acumulatorii tipului din Suceava cum NU! trebuie conectați acumulatorii,cele două blocuri de 48V și o schemă de mână pe care i-am făcut-o să înțeleagă cum sunt conectați acumulatorii mei identici cu ai lui,dar care beneficiază de egalizator și desulfator !

Attached Files



#4178
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 vast, on 21 iulie 2016 - 22:31, said:

....Am ajuns la 54V dupa ce am vazut ca 2 dintre baterii au tendinta sa o ia razna in sus fata de celelalte. Mai exact, cand restul au o valoare de 3,45V, acestea aveau tendinta spre 3,7V....
Inseamna ca sunt full. Nu ai circuit de egalizare pe fiecare element (bleeder)? E neaparat necesar. Altfel o sa-ti strici bateriile.

 pexic, on 22 iulie 2016 - 11:06, said:

montajele "recomandate" mai sus pe langa faptul ca sunt foarte scumpe pentru ceea ce fac nici nu sunt "compatibile" cu sistemul lui Vast  ( 48v 100Ah LFP)
pentru bancuri de baterii de 100Ah este nevoie de o capacitate de balansare de minim 1A , ideal ar fi 10A , nu 150mA ...
..
Corect. Dar, din fericire, daca @vast reuseste sa egalizeze bateriile o singura data, la top, in mod corespunzator, egalizarile ulterioare sunt foarte "subtiri", si chiar un egalizor de 0,2-0,5A va face treaba buna. E greu in special la prima egalizare. Se poate face si manual, monitorizand celulele si limitand curentul de incarcare la cca 0,5A (in cazul lui) si suntand elementele care ajung la 3,6v cu cate un rezistor de 3,6V/0,5A = 7,2 ohmi; adica se va pune efectiv de 6,8 ohmi (rezistoare de 2-3w); si se vor monitoriza celulele din minut in minut sa ajunga toate la 3,6v.

 adrian71, on 21 iulie 2016 - 22:45, said:

Cum se poate face la un astfel de sistem de 48V LFP ca un BMS sa comunice cu charger-ul/invertorul si sa opreasca incarcarea cand o baterie e pe full, respectiv sa opreasca consumul cand o baterie e pe minim? Cred ca e cel mai delicat aspect al sistemelor LFP pe 48v (ca la cele pe 12v/24v exista solutia SBMS). Poate vine un coleg cu o idee...
E vital sa se intample asa; de-aia ii si zice BMS. Dar daca chargerul respectiv invertorul nu au facilitatea respectiva (terminal de "stop") trebuie folosit un BMS care sa poata face deconectarea bateriilor, si sa permita curentii respectivi. Adica sa contina MOS-uri de curent mare si pe incarcare (cel putin la curentul nominal de incarcar, eventual x1,5), si pe descarcare (aici la curenti foarte mari, cat absoarbe la limita invertorul folosit).
Daca ati citit mai in urma, eu am facut deja asa ceva la bitzicleta mea electrica.
In curand fac si ptr casa, si acolo vorbim de curenti mai mari.

#4179
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cel mai usor pentru egalizare la elementi sa fie pusi toti in paralel si incarcati cu 3,6v, la LFP nu e de joaca cu incarcarea fara circuit de egalizare pe ficare element se distrug prin reactile chimice ce au loc in uni elementi care au tensiunea prea mare.

#4180
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
da, dar la 100Ah nu e deloc usor; i-ar trebui curenti de 10-20A timp de multe-multe ore... E mai usor cu un bleeder custom, cu semnalizare... sau chiar egalizare manuala; rectific: sus am zis verificat la fiecare minut; la batt de 100Ah ar fi insa ok la curentul ala (0.5A) o masuratoare la fiecare 15-25 minute.

#4181
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ce spuneti de asta:
http://www.maurelma....4d2b1c6e4a8224f

#4182
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 pexic, on 22 iulie 2016 - 16:23, said:

-Pot fi diferente si mai mari de 10% si totusi sa nu fie ceva anormal -> de exemplu in primele zile de funtionare
- sa nu confunzi cumva : acumulatorul de 178Ah il vei folosi la intreaga lui capacitate precum si pe cel de 198Ah il vei folosi tot la intreaga lui capacitate -> cu o singura conditie : sa ai module de egalizare/balans instalate
1. Se știe că prima încărcare e la 4v și nu se face la mila naturii, ci în condiții de siguranță, 220V, charger, măsurători etc Faptul că cineva nu a făcut-o nu cred ca e relevant.
2. Aici cred ca greșești, în timp ce celulei de 178ah ii faci cicluri de 90%, celorlalte le faci de 70%, fapt care va accentua dezechilibrul și o pui în cap mai repede. Și de la 20ah ajungi la 30, 40, 80Ah asa cum am spus. Resuscitarea durează o oră, dar morții se îngroapă.

#4183
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 doega, on 22 iulie 2016 - 23:27, said:

.... Aici cred ca greșești, în timp ce celulei de 178ah ii faci cicluri de 90%, celorlalte le faci de 70%, fapt care va accentua dezechilibrul și o pui în cap mai repede. Și de la 20ah ajungi la 30, 40, 80Ah asa cum am spus....

Pai nu prea ai ce-i face, oricum ai da-o, celulele mai slabe cicleaza mai adanc, si in timp slabesc si mai mult. Asta este. Asa se intampal la orie acumulator. De aceea se distrug asa repede de exemplu bateriile NiCd de la sculele electrice. La inceput aproape egale, dar intotdeauna una din celule se descarca inaintea celorlalte; omu' tine apasat pe tragaci si celula intra in inversiune oleaca.... si pierde din capacitate, la inceput doar putin, pt ca celelalte celule sunt aprox la fel si se descarca si ele. Dar dezechilibrul se accentueaza cu numarul de cicli, iar celula slaba e fortata din ce in ce mai adanc si mai mult timp in invers...

 vast, on 22 iulie 2016 - 22:24, said:


N-are decat un singur circuit de out-of-voltage; sa zicem ca totusi n-ar fi o problema, ar ramane ca blocul comutator de putere sa fie suficient de destept incat sa stie ce sa faca cu semnalul respectiv.
Apoi are un pic de consum, neneglijabil. 3mA nu e mare dar.... fata de 50uA ...
Dar lucrul cel mai dezastruos e pretul. Voi l-ati vazut?
44 de franci elvetieni ???
Pentru un circuit care se poate face cu aprox 10 lei?? pretul pieselor ~5 lei !!

#4184
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Ai o schema pentru un astfel de circuit?

#4185
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 addysoftware, on 23 iulie 2016 - 01:54, said:

Pai nu prea ai ce-i face, oricum ai da-o, celulele mai slabe cicleaza mai adanc, si in timp slabesc si mai mult. Asta este. Asa se intampal la orie acumulator...
Aici mă refeream, nu ai ce face și decizi: pierzi 20ah x 48v pentru X ani (15 celule la 70% DOD și 1 la 90%) sau ii declari decesul, mai pui 280 de euro și o înlocuiești. Că de resuscitare nu se mai poate vorbi.
La Ni-fe, în cazul asta ai schimbat electrolitul și ai rezolvat problema.

#4186
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Viorelsolar -în legătură cu egalizatorul HA O2-exista o limita de tensiune până la care lucrează  (mă refer la 48V -ex cu un bank de ni-fe și ajungi cu încărcarea pe la66-70V)?Explicit la problema asta n-am văzut caracteristici.
Dacă a luat cineva și nu-i mai face trebuință mă bag eu-nu le am eu cu comenzile de pe site-urile din afară.
      Robert

#4187
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 vast, on 22 iulie 2016 - 22:24, said:


Sunt scumpe Valentine modulele astea,mai mult costă cablajul decât piesele,nu merită să dai atâta bănet pe o bucată și ai nevoie de vreo 15 buc !,costă 2-3 $ pe la chinezi Aici
dar trebuie căutate BMS-uri single cell de 500-700mA pentru celulele tale de 100Ah.Posted Image

 roxtm, on 23 iulie 2016 - 09:56, said:

Viorelsolar -în legătură cu egalizatorul HA O2-exista o limita de tensiune până la care lucrează  (mă refer la 48V -ex cu un bank de ni-fe și ajungi cu încărcarea pe la66-70V)?Explicit la problema asta n-am văzut caracteristici.
Dacă a luat cineva și nu-i mai face trebuință mă bag eu-nu le am eu cu comenzile de pe site-urile din afară.
  Robert

Dacă producătorul nu stipulează că ar fi bune și pentru Ni-Fe,nu merită să-l prăjești,dar dacă nu plângi după cei 60$ nu-i bai,poți încerca dacă ai bancuri de Ni-Fe,poate rezistă,dar un lucru clar este că eu sunt foarte mulțumit cum lucrează pe AGM-urile mele!.Un amănunt la acest egalizator HA02 este că nu poate fi desfăcut pentru că este turnat în rășină !

Edited by Viorelsolar, 23 July 2016 - 10:22.


#4188
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 bzalex, on 23 iulie 2016 - 06:03, said:

Ai o schema pentru un astfel de circuit?

Desigur. Am pus-o si pe net, dar daca n-ai urmarit in profunzime acest subiect (topicul pe care suntem noi chiar acum), n-aveai de unde sa stii.
iat-o: http://forum.softped...8#entry19084480

Explicatii mai detaliate ref la functionarea circuitelor aici: http://forum.softped...4#entry19010997
Pentru non-electronisti: va pot ajuta eu sau altii de pe forum (cei ce se stiu cu musca pe caciula sa ridice doua degete virtuale Posted Image )

 doega, on 23 iulie 2016 - 07:11, said:

Aici mă refeream, nu ai ce face și decizi: pierzi 20ah x 48v pentru X ani (15 celule la 70% DOD și 1 la 90%) sau ii declari decesul, mai pui 280 de euro și o înlocuiești. ...
Nu e nevoie s-o inlocuiesti. Marele avantaj la acesti acumulatori e ca se pot pune in paralel cu altii, cu respectarea chimiei....
Deci cumperi un element de 20Ah (sau hai de 40Ah daca consideri ca te avantajeaza... who knows) si-l legi in paralel cu elementul slab. Cu fire grosute, dar nu exagerat. Se va calcula diametrul si lungimea firelor de legatura a.i. sa nu fie fortat in curent la descarcari.

Edited by addysoftware, 23 July 2016 - 12:03.


#4189
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Viorelsolar, on 23 iulie 2016 - 10:20, said:

Sunt scumpe Valentine modulele astea,mai mult costă cablajul decât piesele,nu merită să dai atâta bănet pe o bucată și ai nevoie de vreo 15 buc !,costă 2-3 $ pe la chinezi Aici
foarte de acord; atentie insa, balancerul chinezesc nu face decat exact asta: intra in functiune la 3,6v si se opreste la 3,5V; nu are low voltage cut-off signal (semnalizare catre circuitul de intrerupere a sarcinii cand bateria scade sub 2,55V) si, ce e mai important pentru el ca circuit declarat balancer, nu mi se pare (nu vad nimic in poza in acest sens) ca ar avea semnalizare catre charger sa intrerupa incarcarea sau sa reduca curentul; chestiune vitala.

#4190
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din păcate cei care au sisteme de 48V printre care mă număr,nu vor beneficia de vreo variantă de all in one charger-BMS and monitor-data logger construită de Dacian Todea,căruia i-am trimis un E-mail cu rugămintea mea.Eu nu pot fi de acord cu faptul că nu găsește N-mosfets de 120V la fel de buni ca cei de 60V pe care-i folosește la SBMS-ul de 24V,deși eu am găsit pe la Infineon și alți producători ultimele generații de N-mosfet cu caracteristici Rdson la fel de bune,dacă nu și mai bune decât la cei de 60V,dar nu poți forța mâna omului dacă nu dorește să se implice !.Iată răspunsul lui și o noutate de viitor privind un regulator pentru sisteme de încălzire,Digital MPPT thermal controller,dar care necesită cel puțin 9 Kwp panouri fotovoltaice.




Salut Viorel,
Nu am in plan un SBMS de 48V.  SBMS nu e doar un BMS este un all in one charger/BMS and monitor / data logger pt ca doar asa poate functiona corect si e simplu de instalat. In afara de SBMS doar panouri solare, batterie si eventual invertor sunt necesare.Sunt multe probleme cu 48V cand vrei sa creezi ceva similar cu SBMS. Mosfets au o limita maxima de tensiune in cazul SBMS100 mosfets de 60V sunt necesari pt a proteja la tranzienti de la cabluri lungi sau consumatori inductivi. Pt o versiune de 48V ar fi nevoie de mosfeti de 120V care la acelas cost au resistenta mai mare si current maxi limitat.Ca exemplu SBMS100 suporta maxim 2000A current de scurcircuit pe Load+ output din cauza celor doi mosfets in parallel care au un curent max suportat pt 1ms de 1000A fiecare (astia sunt cei mai performanti mosfeti existenti la momentul actual).
Asta inseamna ca resistenta circuitului trebuie sa fie cu batterie de 24V (26.4V nominal cu LiFePO4) in jur de 26.4V / 2000A = 13mohm si pt ca un consumator inductiv de genul invertor are condensatori mari la intrare care la conetarea initiala cand sunt descarcati vor fi ca un scurt circuit si SBMS are doar 1mOhm resistenta interna asta inseama ca restul trebe sa fie facuta din rezistenta cablurilor (o batterie buna LiFePO4 are aproape zero impedanta interna deci nu va limita de loc curentul Winston de 200 sau 400A are o impedanta la 1kHz mai mica de 0.3mOhm) Deci 8 celule in serie vor avea mai putin de 2.4mOhm si daca faci un scurt circut la bornele batteriei vei avea un curent de scurt circuit in excess de 11kA. Si in cazul unei batteri de 48V LiFePO4 currentul de scurt circuit va fi la fel sau mai mare si va trebui un numar de 4x mai mare de mosfeti de 120V de aceas calitate deci pretul va creste si dimensiunea SBMS.

Pe langa asta <50V DC e considerat tensiune scazuta in majoritate tarilor si nu are nevoie de certificari complicate pt ca nu e un pericol de electrocutare si 50V este la limita unui singur panou de 60 celule ca open circuit voltage de aia nu vezi panouri cu mai mult de 60 sau 72 celule si de aia au crescut dimensiunea celulelor de la 5" la 6" si nu numarul de celule in serie.
Nu proiectez nici un device care este peste 50V open circuit voltage deci nu sunt sanse pt un SBMS de 48V.
Urmatorul meu proiect este pt incalzire electrica de la panouri solare si se va numi Digital MPPT thermal controller. Asta va putea acepta pana la 15kW de panouri solare si va inmagazina energia in masa termica (poate fi apa sau beton). Vreau sa incalzesc electric cu panouri solare si de aia am nevoie de asta pt ca e cea mai eftina metoda de incalzire. Am nevoie de 9kW de panouri in cazul meu sa incalzesc casa de 65m2 in iarna fara nici un fel de sursa suplimentara la incalzire. Tot Digital MPPT va fi conectat si la SBMS si va putea incarca batteria cu limita de incarcare prin selectarea numarului de panouri sa fie redirectionate pt inacarcat batteria asfel incat batteria va putea fi incarcata si in zilele complect inorate redirectionad chiar si toate panourile de la instalatia de incalzire daca e necesar. In modul asta se poate folosi o batterie mai mica pt acelas nivel de consum.

Ca idee panourile solare au un cost de amortizare de 3 cent/kWh (bazat pe $1/Watt cost initial 25 ani perioada de amortizare si cantitaea de soare la locatia mea in Canada).
O batterie LiFePO4 care e cea mai eftina ca si cost de amortizare va costa intre 25 si 35 centi/kWh (10centi in teorie da nu in utilizare reala) deci aproape de 10x mai scump sa stochezi energia decat sa o folosesti direct de la panouri. Masa termica costa ceva mai putin de 1 cent/kWh deci este cu mult mai profitabil sa ai o masa termica mare sa poti stoca energia daca energia este necesara pt incalzire.



Dacian.

#4191
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pe scurt: are dreptate ref la rez interna mosfeti de mare putere. M-am lovit de aceleasi probleme lucrand pt un controller sursa buck de la 48V. MOS-urile de 60V sunt uimitoare dar nu le puteam folosi decat la risc. Am preferat de 75V si tot au fost probleme. Exista metode de ocolire a problemelor (mentionate si de el), dar nu sunt simple.

Am tratat problema incarcarii condensatorilor din invertor in circuitul BMS pentru bicicleta, prezentat pe topic. Nu stiu daca are sens pt tine textul cam exhaustiv atasat pe topicul de biciclete electrice schemei, un electronist ar intelege insa.

#4192
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am învățat multe lucruri despre electronică și mosfet-uri în ultimul timp și chiar reușesc să repar și să construiesc lucruri uitându-mă pe scheme,dar sper să-mi cumpăr un osciloscop și să învăț programare arduino.Între timp am primit un alt mesaj de la Dacian Todea -copy paste :

Salut Viorel,
Problema nu este cu RDSon ci cu curentul maxim pt perioada de 1ms timp in care protectia de scurcircuit poate actiona. Am folosit in tercut pt vechiul SBMS4080 un IPT007N06N de la Infineon cu RDSon de 0.66mohm si current max de scurt circuit de 1200A pt 1us in jur de 1000A pt 1ms mai mult de atat si jonctiunea se va topi inchis (deci va conduce tot timpul si nu mai poti proteja batteria).Acum folosesc FDMT80060DC care au current max de scurt circuit de 1800A pt 10us si in jur de 900A pt 1ms folosesc doi in parallel pt SBMS100 si protectia de scurtcircuit e setata la 600us 480A deci poate suporta un curent max de scurtcircuit de 2000AUrmatoare versiune SBMS120 va suporta continu 120A cu 144A overcurrent 200ms si va suporta current max de scurtcircuit de 5000 - 6000A folosind probabil 10 sau 12 NTMFS5C628NL care sunt cei mai buni pret performanta acum de la ONsemi Astia sunt de 3x mai eftini decat FDMT80060 si doi in paralel ar avea performanta lui deci pret performanta mai bun.
Nu vad care ar fi avantajul la 48V fata de 24V alta decat cea legata de cabluri mai groase pt aceeasi putere.Esti complect offgrid ? si ce fel de consum ai acum pe luna ?Referitor la panourile termice cu tuburi vidate alea ocupa de 2.5x mai putin spatiu decat panourile forovoltaice pt aceas putere si asta e un avantaj daca spatiul este limitat dar dezavantajele sunt multiple.
Costurile panourilor pe watt sunt aceleas cel putin aici si ai nevoie de multe acesori suplimentare tuburi cu fluid fierbine izolate + pompe scumpe capabile sa reziste la temperatura ridicata + ca trebe sa divertesti enegia cand ai prea multa sau sa acoperi tuburile. La PV nu exista parti in miscare sau fluide fierbinti doar electroni si daca este surplus nu e nevoie sa divertesti energia sau sa acoperi panourile.
Per total PV heating este cea mai eftina incalzire la locatia mea putin mai eftina decat gazul natural chiar care este considerata cea mai eftina sursa de energie in jur de 3 cent/kWh.

Motivul principal pt care am creat SBMS era ca nu exista nimic pt LiFePO4 si solar charging tot ce exista si inca e cazul este BMS separat gandit pt EV care nu merge cum trebuie pt solar.
O solutie buna da scumpa pt 48V LiFePO4 este de la Sony dar e complecta batterie + BMS + charger + inverter


Batteriile lor LiFePO4 sunt pe departe cele mai bune da se vand doar cu sistem complect si costul de amortizare nu este prea bun comparativ cu SBMS + LiFePO4 din China.
Asta e un link la specificatiile de la Sony http://download.sola...-10-08-2012.pdf


Dacian.

Edited by Viorelsolar, 24 July 2016 - 12:05.


#4193
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 18.10.2006
@Viorelsolar - poti sa-mi spui te rog la ce tensiune de float si absorb tii acumulatorii power safe de 92Ah ?

Multumesc.

#4194
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Float voltage 54.36 ,Absorption 57.6 la 25°C ,iarna float voltage 56V și absorption 58.4V.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate