Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#3907
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Buna Crisi , bancul de elementi este and ambler in the house sau cumparat preasamblat?

#3908
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
Salut,

Detin un sistem fotovoltaic pentru alimentarea unor consumatori la 12V, compus din urmatoarele :

- Panouri : 2 buc. de 130W in paralel, inseriate cu 2 buc. de 150W in paralel
- Controller : Outback Flexmax 60
- Baterii (decedate) : 2 x BSB 12-250Ah in paralel

Consumul sporadic estimat (~6 ore din 24) este de 6 Ah iar cel constant de 400 mAh.
Media de temperatura / an este de 4C cu 20C vara si -15C iarna.
Bateriile au rezistat la aproximativ 900 cicluri (2012 - 2015) dupa care tensiunea a scazut brusc la 3.6V

As dori ca cei avizati sa imi recomande un model de baterie (AGM / Gel) si o capacitate in raport cu datele de mai sus.

Multumesc.

Razvan

#3909
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Care este vmp, imp la panourile de 130 si 150. Daca sunt pina in 5% diferenta pierderile sunt mici. Daca le ai pe acelasi mppt in paralel devin 130x4. La 520wp poate sustine un banc la12v de 430a pentru Pb acid pentru o incarcare optima de C/10.
Iti recomand ca urmatoarele baterii sa fie 6v sau Chiar 2v la capacitatea necesara si o singura serie, evita sa conectezi in paralel.

#3910
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
RaulPV, multumesc. Datele sunt urmatoarele :

- 2 x IS4000P-150 -
Imp [A] - 8.1
Vmp [V] - 18.5
Isc [A] - 8.6
Voc [V] - 22.6

si

- 2 x PW6-123 -
Imp [A] - 7
Vmp [V] - 17.6
Isc [A] - 7.6
Voc [V] - 21.9

La cum sunt legate ar trebui sa am 36.1V / 14A (505.4 Wh), adica pot obtine un curent de incarcare (ideal) de 42Ah

Din cate am inteles, vechea configuratie a bateriilor, mai exact capacitatea lor a fost supradimensionata (500Ah) iar din cauza asta controller-ul nu a avut suficient curent sa le incarce la C/10, uzandu-se prematur.

#3911
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cum le calculezi tu acolo de-ti da 42 A? alea cuplate toate mai mult de 30A cu soare perfect si unghi optim nu obtii,
Si asta doar vreo 2-3 h  ca apoi scade randamentul din cauza unghiului.
Eu am panou de 130W si maxim 6,4A am vazut pe el, incarcare tot pe 12V.
Poate nu inteleg/observ eu ceva?Posted Image

Edited by XTH, 28 June 2016 - 21:14.


#3912
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
XTH, le calculez dupa formula P = I x U, respectiv I = P / U si tin cont ca daca inseriezi 2 generatori cu valori diferite ale I, obtii valoarea celui mai scazut in timp ce U se aduna.
Folosesc valorile specificate de producator si stiu ca vorbim despre situatii ideale care in practica nu se regasesc.

Daca am gresit calculele, va rog sa ma corectati.

Edited by fulmoon, 28 June 2016 - 21:26.


#3913
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Vei obtine ce ai mentionat 505,4wp daca combini 150+130 o serie si paralel cu cealalta.
La 42a disponibili poti avea orice de la c/8- c12. Adica de la 336a pina la 504a . De obicei te feresi sa iesi inafara la c/10 cind sursa de incarcare e oportunista, nu de la priza/ generator.
Noi totdeauna mergem pe c/10 cu sensor de temperatura care compenseaza 30mvpc.
Outback au la flexmax sensor de temp. Si un hidrometru cu temp compesat. Alogaritmul de incarcare se modifica cu sezonul si testezi acidul macar lunar . Daca ai acces pe piata la baterii cum ar fi Trojan golf cart, sunt foarte competitive la pret pentru energia care o poate sustine pe durata vietii lor. Ferestete de cutii de 12v si de cele marine hibrid .

#3914
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu as sugera sa ne spui daca nu cumva iarna ai avut foarte multe zile in care bateriile au stat semi-descarcate din cauza lipsei soarelui.
Asta e ceea ce le-a "ucis" prematur, parerea mea.
Daca nu pui minim 6 panouri a 230W pentru fiecare kWh de baterie din sistem, vei avea mereu aceeasi problema.

#3915
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
RaulPV, am senzorul de temp respectiv insa nu l-am conectat pana acum. O sa tin cont de sfaturi, multumesc.

addysoftware, ai aici graficul tensiunii pe baterie : http://rgho.st/65JRtsZwr

#3916
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
String 1
18,5+17,6=36,1v*7a=252,7Wp
String 2 la fel
Amp se acumuleaza in paralel , insa daca una din serie ia um pic de umbra scade fara sa targa pe cealalta la vale ca voc nu se schimba pe acelasi mppt. Lucru care SMA, Solar Edge si Morningstar au demonstrat cu tested pina la 3 serri pe mppt fara pierderi.

#3917
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
Controllerul a fost setat pentru Low Voltage Disconnect la 11.5V

#3918
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postaddysoftware, on 28 iunie 2016 - 21:37, said:

Eu as sugera sa ne spui daca nu cumva iarna ai avut foarte multe zile in care bateriile au stat semi-descarcate din cauza lipsei soarelui.
Asta e ceea ce le-a "ucis" prematur, parerea mea.
Daca nu pui minim 6 panouri a 230W pentru fiecare kWh de baterie din sistem, vei avea mereu aceeasi problema.



Nu cred ca e sulfatare , ar fi pierdut capacitate treptat. Mai degraba scurt in 1 sau mai multi element. Tensiunea a cazut dintro data la 3.6v

LVD este relevant doar daca descarci via CC. toate alimentarile e indicat direct de pe banc si lvd nu mai jos de 40%DOD. 11.5v e foarte jos .

#3919
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
LVD-ul a fost folosit pentru a nu distruge bateriile. Din grafic se poate observa ca in regim normal, tensiunea a avut o medie de 12.5V (~35% DOD). Si eu banuiesc ca fie temperatura le-a afectat, fie bateriile s-au sinucis.
In orice caz, peste 2 saptamani urmeaza sa le inlocuiesc si bugetul nu depaseste 3000 RON. Prin urmare, m-am gandit la o solutie care presupune 2 baterii de capacitate similara care pot fi cuplate in 2 moduri :
1 - Anotimp cald (paralel) - stiu ca mai devreme ai spus sa evit punerea in paralel a bateriilor :/
2 - Anotimp rece (alternare intre baterii la 24h, automat sau manual)
S-ar putea sa fie o idee proasta, sau sa le lungesc durata de viata.

#3920
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
http://www.smartgaug...k/batt_con.html

Alege metoda 2 sau 3 daca neaparat trebuie sa le ai I'm parallel. Cablurile trebuie sa fie egale a ajuta incarcare/descarcare balansata.

#3921
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Graficele abia daca par aproximativ ok la prima vedere, dar
  • nu putem sti ce s-a intamplat in anii trecuti.
  • In plus, pe aceste grafice nu se poate vedea cate ore au stat bateriile la 14,4V. E bine ca au atins aproape zilnic aceasta tensiune, dar daca nu au stat decat cateva minute sau zeci de minute la 14,4, e insuficient.
  • Ultimele luni e clar ca au ucis bateriile. Se vede cum mai bine de 20 de zile in ultima perioada tensiunea a fost sub 12V, tensiune la care bateriile sunt practic descarcate. Iar de la jumatatea lui noiembrie oricum incarcarea a fost sporadica, abia de cateva ori s-au incarcat acceptabil. Daca si in anii trecuti au fost cate trei luni in care bateriile au fost exploatate la fel, aia e cauza.
Daca nu ai cu ce sa le incarci aproape zilnic la full, eu iti recomand sa treci pe LiFePO4. Cu 3000 de lei adica 700 euro iti cumperi 1,2kWh de LiFePO4 (neaparat plus BMS) si-ti faci treaba zece ani sau mai bine fara sa-ti mai pese daca sunt descarcate.

Edited by addysoftware, 28 June 2016 - 23:42.


#3922
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Ah , Mia scapat graficul; De acord , ai chinuit bateriile si ai intrat sub 12v , cam abuz.
Pe timp de iarna 14.4 v nu e de ajuns, si setezi bulk absorb float la macar 2.45vpc. Si Nici o egalizare?


#3923
fulmoon

fulmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2006
addysoftware, LiFePO4 este o optiune care-mi depaseste cu mult bugetul la necesarul meu de 96Wh. Un LiFePO4 - BMS de 90Ah este 5.088,49RON :)
Ca sa va faceti o idee despre cum a fost exploatat sistemul, va pun la dispozitie softul si logurile de temperatura / tensiune din intervalul 2013 - 2015 : http://rgho.st/7q7HWgbfp
Puteti deschide fisierul .txt si selecta (zoom in) in orice interval doriti.

Nota : Temperatura este cea din incinta in care sunt montate echipamentele. Bateriile au fost depozitate in cutii de pal cu pereti dubli, izolati cu vata minerala, prevazute cu gauri de aerisire.

RaulPV, in manualul pentru controller spune asa :
"CAUTION:  Battery Damage
Do not equalize any sealed battery types (VRLA, AGM, Gel, or other) unless approved by the manufacturer.  Some batteries may suffer severe damage from equalization."

Specificatiile bateriei http://www.e-acumula...tehnice-622.pdf nu contin detalii despre o eventuala egalizare.
Mai mult, sistemul se afla la 1800m altitudine, unde pot ajunge doar in intervalul iunie - octombrie, nu am acces la retea si nici drumurile dese nu sunt posibile.

Legat de abuz, ciclurile DoD>50% au fost, dupa parerea mea, destul de putine incat sa afecteze drastic viata bateriilor. Dar aruncati voi un ochi pe loguri si trageti concluzii.

Ca sa revin la rugamintea initiala si sa nu lungim discutiile despre morti (RIP acumulatori BSB), pana acum am aflat ca as putea, teoretic, folosi acumulatori Trojan (de preferat 6V / celula) care sa insumeze 420 Ah.
Pot merge pe varianta asta : 2 x http://www.e-acumula...-6v-305-ah.html ?

Are cineva alte sugestii (Victron, BSB, Jarrett, etc) , capacitati, imperecheri, samd.
OPzS/V iese din discutie tinand cont de buget.

#3924
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Scuze, nu am stiut ca ai folosit SLA. Da asi fi eu in situatia ta nu asi ezita pentru Trojan 330 .
Avind in vedere locatia si temperaturile scad sub 0 grade LFP nu pot fi incarcate din cite stiu. Nu sunt la curent ce e pe piata in Rominia insa orice deep cycle de la 6v in jos au placi groase si rezista


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate