Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#3835
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
La vechime de un an, fara incarcare si la 25C scad undeva la 65% din capacitate(informatia e luata de pe specificatii AGM lead acid si poate varia de la un producator la altul). Daca au mai stat inca atat, cu siguranta au coborat si mai mult. Nu stiu sigur la gel cum este cu sulfatarea... dar cum zice @CristiBMW320, daca ai sansa sa-i incarci si sa-i testezi ar fi ideal.

#3836
leonte2006

leonte2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2016
Vă mulțumesc de sugestîi. Vânzătorul a zis ca sunt sigilați în cutii și nu prea vrea sa.i deschidă. O sa întreb la carranda,  cunosc pe cineva acolo. Sa vedem ce recomanda producătorul.

#3837
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
Uite, am gasit fisa la cei de 200Ah ( http://www.vision-ba.../6FM200SE-X.pdf )
Se duc 3% pe luna , deci 3*24=70% descarcare, daca au stat cateva luni la regimul ala, doar cu 30% in ei) este posibl sa aiba probleme cu sulfatarea deja. Cred ca e cam la noroc. Faptul ca nu vrea sa-i desfaca e iarasi destul de dubios si pare ca nu prea stie ce vinde...

#3838
leonte2006

leonte2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2016
Sau poate știe foarte bine...

Dacă este sa luam după manualul de instrucțiuni acumulatorul a suferit doar o descărcare profunda la 70% din capacitate și teoretic nu ar avea probleme. Dacă însă au survenit procese ireversibile probabil sunt compromiși.

#3839
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Acumulatori daca erau incarcati la sase luni dupa data fabricatiei mai erau buni,dar in cazul ca au fost tinuti in cutie si nu au fost incarcati s-au sulfatat ineversibil ,daca poti sa Ii testezi trebuie incarcati si  lasati 24 ore si descarcati cu un consumator si poti sa vezi ce capacitate mai au
20-40%.

#3840
leonte2005

leonte2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.02.2012
Va salut. Revin cu ceva detalii interesante zic eu.
Am comandat 4 acumulatori de AICI, a sosit coletul dar nu pot sa-l deschid sa vad data fabricatiei. Am sunat si tehnicianul de acolo a spus ca toti acumulatorii sunt fabricati 2015, provenienta asia. A zis ca cine spune ca vinde in Romania VRLA de firma made in ASIA mai proaspata de 9 luni, minte si ca nu e timpul fizic necesar pentru asta. A spus ca un acumulator nou, nefolosit pierde 1% pe an din capacitate. A spus ca au pe stoc baterii de UPS de 12-18 luni si se vand fara probleme si nu au reclamatii. Voi ce ziceti? Merita sa ridic aceste baterii? Procentul de descarcare din fisa tehnica este valabil doar dupa ce incepe sa se utilizeze acumulatorul?

#3841
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
1% PE AN? Da, daca sunt vanduti FARA ACID si sigilati; acidul separat, se pune de utilizator.

Cifrele date pt acumulatorii Panasonic din link-ul tau [Auto-descarcare (25°C):- dupa 3 luni 91%- dupa 6 luni 82% dupa 12 luni 64%] sunt in general corecte pt acc noi de buna calitate. Din pacate chiar si acestia se vor sulfata (putin cate puttin) daca nu sunt incarcati mereu (macar la cateva saptamani).

#3842
leonte2005

leonte2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.02.2012
Addy, merci de raspuns. Azi am vorbit cu un tehnician de la Carranda. Mi-a spus ca nu este nicio problema daca acumulatorul a fost depozitat un an de zile. Stiu ce scrie pe fisa tehnica. Este posibil sa aiba tensiunea nominala la borne (peste 12V) si sa aiba un oarecare grad de sulfatare a placilor?

#3843
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Nu vrem sa te descurajam toti am incercat sa-ti dam un sfat pertinent atat cat se peicepe fiecare este posibil sa faci o afacere buna si in acest caz poate mai cumpara si alti nevoiasi ori poate fi o afacere proasta si in acest caz ramai doar tu cu paguba, asteptam decizia si testele unde te mai putem sfatui cum sa procedezi

#3844
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postleonte2005, on 25 mai 2016 - 20:22, said:

... Este posibil sa aiba tensiunea nominala la borne (peste 12V) si sa aiba un oarecare grad de sulfatare a placilor?
Da, tensiunea in gol nu depinde de un oarecare grad de sulfatare. Ceea ce va depinde este tensiunea in sarcina si cantitatea de energie care mai poate fi stocata in acesti acumulatori. daca ai noroc, vor fi aproape ca noi dupa cateva incarcari (pierdere 10% sa zicem). Daca nu (ceea ce e mai probabil), ai pierdut ireversibil 30-50% din capacitate.
Ca sa fie treaba clara, vanzatorul trebuie sa incarc e acc full (14,4V timp de minim 5 ore, ideal 24 ore ptr egalizare) si sa-ti permita un test de descarcare. Cam naspa la plumb, testul de descarcare nu poate fi complet din cauza ca genereaza degradare ireversibila. Ii vei descarca 70% (daca datasheet-ul permite), vei urmari tensiunea la borne si daca nu scade drastic cinainte ca energia stocata sa ajunga la 30% poti fi cat-de-cat confident ca mai ai "viata" destula in ei.

View Postleonte2005, on 25 mai 2016 - 20:22, said:

.... Azi am vorbit cu un tehnician de la Carranda. Mi-a spus ca nu este nicio problema daca acumulatorul a fost depozitat un an de zile. ...
Pai nu e o problema, din punctul lui de vedere. Acumulatorii la 1 an-1 an si jumatate depozitare fara reincarcare periodica nu se defecteaza; doar isi pierd din capacitate. Cum nimeni nu ii testeaza extensiv, ci doar ii cumpara si-i baga in UPS sau in ce are nevoie, "Merge? Merge..." gata.. Sunt buni. Dar nu mai sunt atat de buni cum ar fi daca ar fi intretinuti corespunzator.

#3845
leonte2005

leonte2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.02.2012

View PostcristiBMW320, on 25 mai 2016 - 22:27, said:

Nu vrem sa te descurajam toti am incercat sa-ti dam un sfat pertinent atat cat se peicepe fiecare este posibil sa faci o afacere buna si in acest caz poate mai cumpara si alti nevoiasi ori poate fi o afacere proasta si in acest caz ramai doar tu cu paguba, asteptam decizia si testele unde te mai putem sfatui cum sa procedezi
Parca nu as risca sa pierd 2900 lei, am fost tentat pt ca e firma buna Panasonic, dar sa raman cu buza umflata (sau desumflata), nu prea imi arde.

View Postaddysoftware, on 26 mai 2016 - 14:30, said:

Da, tensiunea in gol nu depinde de un oarecare grad de sulfatare. Ceea ce va depinde este tensiunea in sarcina si cantitatea de energie care mai poate fi stocata in acesti acumulatori. daca ai noroc, vor fi aproape ca noi dupa cateva incarcari (pierdere 10% sa zicem). Daca nu (ceea ce e mai probabil), ai pierdut ireversibil 30-50% din capacitate.
Ca sa fie treaba clara, vanzatorul trebuie sa incarc e acc full (14,4V timp de minim 5 ore, ideal 24 ore ptr egalizare) si sa-ti permita un test de descarcare. Cam naspa la plumb, testul de descarcare nu poate fi complet din cauza ca genereaza degradare ireversibila. Ii vei descarca 70% (daca datasheet-ul permite), vei urmari tensiunea la borne si daca nu scade drastic cinainte ca energia stocata sa ajunga la 30% poti fi cat-de-cat confident ca mai ai "viata" destula in ei.


Pai nu e o problema, din punctul lui de vedere. Acumulatorii la 1 an-1 an si jumatate depozitare fara reincarcare periodica nu se defecteaza; doar isi pierd din capacitate. Cum nimeni nu ii testeaza extensiv, ci doar ii cumpara si-i baga in UPS sau in ce are nevoie, "Merge? Merge..." gata.. Sunt buni. Dar nu mai sunt atat de buni cum ar fi daca ar fi intretinuti corespunzator.

Cine naiba te lasa sa testezi acumulatorii la descarcare inainte de cumparare? Faza proasta e ca nici nu au stantata pe ei data de fabricatie, ci doar trebuie folosita seria proprie pentru o informare cu privire la data nasterii.
Ma intreb totusi de ce producatiri nu livreaza bateria si electrolitul separat si nu ar mai fi problemele cu depozitarea.

#3846
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,329
  • Înscris: 29.05.2004
LC-XB12100P  : acest cod nu exista in lista celor de la Panasonic, deci mare atentie.

l.e  am gasit : https://industrial.p.../ACJ4000CE1.pdf .

Edited by pexic, 26 May 2016 - 20:55.


#3847
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ba, producatorii chiar asa ii livreaza: fara acid, acidul separat. Problema apare de la detailistii mari si mici spre utilizatorul final. La resellerii mari e problema mai mica, deoarece bateriile nu stau prea mult in magazie, e flux mare.

#3848
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Acumulatorii VRLA (sau GEL) se presupune ca sunt sigilati. In acest caz nu vad cum ar umbla in ei revanzatorii. La cei flooded altfel sta treaba.
Dar mai sus era vorba despre VRLA, atat noi cat si SH.

#3849
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
De 2 saptamini testez acumulatori plante" construiti de un coleg de forum, de 412Ah dar mai trebuie formatati cel putin 3-5 luni pentru a avea capacitatea % deocamdata sant multumit de ei pentru ca Ii folosesc la o micro hidro si suplimenteaza numai varfurile de putere la un consum mare.

#3850
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Ceva mai multe detalii.
Dimensiuni. Greutate. Voltaj. Dastea dalelalte.

#3851
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
O poza face cat o mie de cuvinte ....

#3852
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Pun o poza cu acumulatori [img=http://s33.postimg.org/tkey0a29n/acumulatori_plante_412_Ah.jpg]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate