Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#253
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
multam! stiam eu ca trebuie sa fiu mai gentil cu ea...

#254
tdi_man

tdi_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.01.2007
Vin si eu cu o intrebare: am pe cineva care lucreza la CFR si are 60 acumulatori VRLA 2v 220AH FULMEN fabricati in 2002. Nu stiu la ce au fost folositi acolo dar am masurat la fiecare si au 2.106 - 2.110v. Cum imi pot da seama daca mai sunt buni sau nu pentru ca as lua vreo 24 bucati pretul fiind foarte mic.

#255
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Pai daca vrei sa iei mai multe cere si tu una de test incarc-o corespunzator dupa care faci o descarcare la cat este data ia adica la cat are C
Daca are C100 inseamna ca cu descarcare de 2A ar trebui sa te tina 100 ore asta sa o descarci de tot

#256
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Salut am un sistem fotovoltaic de 1240w si patru acumulatori tab semitractiune  de 135Ah la 24v acumulatori au un an si trei luni dar am observat cand am complectat apa distilata un acumulator electrolitul are culoare maro la trei elementi ce se mai poate face ca sa mai salvez acumulatorul.

#257
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Vreau sa mai achizitionez doi acumulatori .Ce am eu acum sunt doua bucati LP 12-200,au un an si n-au fost niciodata descarcati mai mult de 10%,atasez fisa tehnica:
Attached File  LP12-200.pdf   354.49K   18 downloads
Vreau sa achizitionez,doua bucati AGM 12-200 :
Attached File  AGM 12 V - 200 Ah(1).pdf   658.98K   34 downloads
Intrbarea mea:Sunt acumulatorii cat de cat compatibili ca sa nu creez dezechilibru la incarcare/descarcare?
Nu vreau sa-i stric avand in vedere pretul lor.
Orice parere e binevenita.Multumesc anticipat.

#258
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Nimeni?
Îmi iau inima-n dinti si le cumpăr .

#259
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postfly78, on 27 august 2013 - 18:23, said:

Nimeni?
Îmi iau inima-n dinti si le cumpăr .

Nu le cumpăra !!!,găsești mai ieftine.Posted Image

Poți cumpăra 4 buc.de 100Ah Made in USA de aici:http://mercador.ro/o...html#bf11009df5

Edited by Viorelsolar, 27 August 2013 - 18:49.


#260
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Am si patru de 100.
Le-am scos din sistem pentru ca se încarca si se descarca  primele  si îmi bulverseaza regulatorul de incarcare.

#261
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007

View Postadrian71, on 16 martie 2013 - 14:10, said:

Multumesc.

M-am lamurit, trebuia sa agit putin densimetrul ca tubul de sticla intern sa nu mai stea lipit de tubul de sticla extern (diametre cu diferenta mica...deh, ce sa-i faci, am luat cel mai ieftin densimetru) - abia atunci arata corect incarcarea. O sa trebuiasca sa-mi iau un densimetru cu tubul de sticla exterior cu un diametru mult mai mare decat cel al tubului de sticla intern, ptr. o indicatie corecta.

Oricum, dupa masuratorile cu densimetrul si ce am studiat in ultima saptamana pe net rezulta:

-Am folosit bancul de acumulatori cateva luni de zile cu incarcare partiala, niciodata cu incarcare totala din cauza ca am folosit setarile standard ale flexmax-ului (1 h timp de absorb, 28,8v voltaj absorb, 27,2v voltaj float).

Nimic mai departe de ce ar fi trebuit sa fac, si anume:

-Minim 3-4 ore timp de absorb ptr. bancul meu de acumulatori (24V@460Ah);
-29,6v tensiune absorb ptr. flooded lead acid (28,8v este ptr. cele sealed, respectiv AGM/GEL);
-27,6v tensiune float.

Scriu aici ca sa afle si altii in situatia mea - nu aveti incredere in setarile din fabrica ale charge-controllerelor!

Documentati-va, faceti absorb pe 8h fara load si verificati in cat timp se atinge valoarea de END AMPERS care este 1-2% din capacitatea totala a bancului de acumulatori, acela va fi timpul real de absorb pe care trebuie sa il programati pe charge controller,
verificati electrolitul cu densimetrul la sfarsitul ciclului de absorb, faceti egalizare daca e nevoie, etc.

Si nu formati niciodata mai mult de 4 stringuri de baterii (identice si cu acceeasi vechime aproximativa intotdeauna) - se vor incarca/descarca diferit, vor trebui egalizate mult mai des (cele cu intretinere), vor aparea dezechilibre in bancul de baterii si, in cele din urma, vor incepe sa cedeze. Ideal - 1-2 stringuri de baterii cu capacitatea individuala cat mai mare, de ordinul a minim 300-400Ah, de preferat de 2v sau de 6v.

Nici nu ma mir ca cei care comercializeaza echipamentele nu sufla un cuvant despre aceste lucruri, ideea e ca sa se uzeze cat mai repede ce ai cumparat, ca sa te intorci la ei sa cumperi din nou...

salutare.ai rezolvat ceva prin modificarea tensiunilor de incarca la stadiile absorb si float?bulkul la cit a ramas setat?te intreb fiindca si eu am un bank de 8 baterii 12v100a,legate in 4 stringuri(deci un final de 24v400a).fac incarcarea bulk cu 28.8,absorbul cu 28.8 timp setat max.5 ore,float 27v)dupa terminarea floatului la 30 min am 25.4-25.6v pe baterii,iar dimineata(dupa un consum de max.1kw)am 24.2v pe ele.mie imi pare ciudata situatia,bateriile fiid noi

#262
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
salutare,
in atentia celor care aveti baterii "deep cicle" terminate ... NU LE ARUNCATI!
Pot avea o viata noua prin schimbarea electrolitului cu o sare dubla - KAl(SO4)2·12H2O - in engleza se numeste "alum"
sau "piatra de alaun" ... mai pe romaneste piatra care se folosea inainte "de dat dupa barbierit"! ...
Sunt sigur ca ma expun carcotasilor, dar  haideti sa incercam sa reciclam
impreuna cateva baterii ptr studiu! ... mie mi-au "iesit" 2 din 2....mi-am consumat cateva zile din viata, adunand date despre asta!
Cel mai mare forum despre asta l-am gasit aici: http://www.energysci...ry-attempt.html
sau acesta:http://primedprepper...ies-using-alum/ sau: http://blog.hasslber...d_acid_bat.html
Eu va sfatuiesc sa cititi daca sunteti curiosi, si daca v-ati convins 20%, MERITA SA INCERCATI! ... o sa aveti o surpriza placuta!
Internetul prin definitie este al tuturor : incapem cu totii...buni, rai, destepti sau tantalai...important ar fi sa folosim aceasta imensitate de date in folosul si dupa judecata fiecaruia!
Victor

Edited by 9victor, 11 September 2013 - 23:58.


#263
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu te expui nici unui cârcotaș,pentru că sunt puțini membri pe acest forum care au folosit piatră de alaun pe timpul lui „Ceașcă”,eu am folosit-o vreo 3-4 ani începând de prin 83”,pentru oprirea sângerărilor când mă mai tăiam la bărbierit cu lamele comuniste,dar produsul „alaun” a dispărut la un moment dat de prin tutungerii și am trecut la alte produse mai proaste care sunt și în ziua de azi.Am studiat și eu de acu 4-5 ani transformarea bateriilor PB acide în baterii alcaline,dar erau puține informații pe internet,și singura sursă mai de încredere au fost experiențele lui John Bedini,de aceea am zis să mai aștept până se comfirmă veridicitatea acestor informații.Am câțiva acumulatori „decedați” și poate găsesc timp să mă apuc de experiențe,mai ales că am început să colectez plumb pentru a-mi construi singur acumulatorii în viitor mă refer la plăcile negative,iar pentru cele pozitive va trebui să procur de undeva oxidul de plumb.Din câte știu tensiunea stabilă la bateriile cu alume va fi cu 1 volt sub cea  Pb acid,deci undeva la 11.8V când este încărcată full,dar avantajul cel mai mare ar constitui-o faptul că se pot descărca total fără să fie distruși,încărcarea mai rapidă și capacitatea de stocare care se zice că ar crește cu vreo 20-30%.Oricum stai liniștit că voi fi unul care te voi încuraja și ajuta cu informații sau date suplimentare când mă voi apuca de experimentat,chiar nu mă interesează ce spun cârcotașii de pe forum sau cei care se dau „mari specialiști” din fața tastaturii,care în cele mai multe cazuri nu au un atelier mai de doamne ajută sau locuiesc în apartamentul unui bloc.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 September 2013 - 08:40.


#264
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 12 septembrie 2013 - 08:38, said:

....bateriile cu alume va fi cu 1 volt sub cea  Pb acid,deci undeva la 11.8V...
salutare,
uite am sa te contrazic pe tema voltajului! ... inainte sa golesc acidul, bateria avea 13V...deci toate celulele bunicele!
spalata bateria de 3 ori cu apa potabila (cred ca apa distilata era mai buna) si umpluta cu o solutie de 80g la litru de apa distilata,
asta ar fi jumate din saturatie, care este in jur de 168-170g la litru...deci cu acesta solutie avea 12V, din start, departe de asteptari !
... acum dupa multiple incarcari si descarcari are 13,8-14V...deci regula de baza ar fi sa nu fie elementi comunicati, si isi mentine tensiunea!
Bateria este de 55A si pot scoate cca 28-30Ah pana sa scada la 12V... suna ciudat si ireal dar ... asa este!
Ma gandeam la un moment dat ca ma "minte" aparatul de masura, dar nu! ... Inmagazineaza mai mult decat una noua de aceasi capacitate!
Eu sunt la faza de a "omora" bateria , nu scade sub sub 4V...
Ce mai incoace-incolo este jucaria mea de vreo 2 saptamani!...am incarcat-o la 30A 15 min cu 15 min pauza, si nu fierbe (exagerat)!
Celulele "moarte" se pot "aranja" cu un incarcator de mobil (Nokia, al meu) de 5,7V, 250mA , incarcand doar elementul care nu raspunde la incarcare normala (in pachet) conectat la un temporizator cu 15 min incarcare, 15 min pauza!
Legat de pretul pietrei alaun, eu am cumparat 10kg cu 20 euro, de granulatie asemnatoare zaharului!...deci scump nu este!
Astazi mi-am gasit de lucru: un amic mi-a adus 12 baterii Rolls de 6V cu 460A, sa ma "joc" cu ele!
Am sa va pun poze si detalii despre ... "munca" mea!
Victor

Edited by 9victor, 12 September 2013 - 22:47.


#265
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De unde ai cumpărat asemenea cantitate de piatră de alaun ?,eu nu găsesc nici un distribuitor pentru astfel de cantități !Posted Image

#266
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 13 septembrie 2013 - 07:23, said:

De unde ai cumpărat asemenea cantitate de piatră de alaun ?,eu nu găsesc nici un distribuitor pentru astfel de cantități !Posted Image
din centrul lumii ... China! Trebuie convinsi sa-ti trimita mai putin de 25 de tone!
am cautat mesajul, dar l-am sters ... imi pare rau! Eu sunt din Valencia, deci destul de greu sa-ti trimit!
O varianta ar fi sa cumperi de la naturisti un stick de 200g si sa te distrzi cu mojarul!
Victor

#267
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
http://www.ebay.com/...=item2c709a79ff
1200g la 36$. Cum s-ar putea folosi la AGM sau gel?...
Cand aveam camera mare de televiziune, foloseam baterii Li-Ion de 12V 7AH, si m-am gandit si eu sa folosesc un charger de acest tip pentru desulfatare, asta deoarece incarcarea se face cu impulsuri. Am sa caut pe net un astfel de incarcator... De ce e necesar un temporizator? (as putea folosi o priza cu temporizator, am dat pe ea sub 10R cred)

ma gandesc la chargerul asta:
http://www.ebay.com/...=item23216cf997

#268
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post9victor, on 13 septembrie 2013 - 08:22, said:

din centrul lumii ... China! Trebuie convinsi sa-ti trimita mai putin de 25 de tone!
am cautat mesajul, dar l-am sters ... imi pare rau! Eu sunt din Valencia, deci destul de greu sa-ti trimit!
O varianta ar fi sa cumperi de la naturisti un stick de 200g si sa te distrzi cu mojarul!
Victor

Am găsit în țară allume sau piatră acră alaun,noroc că a mai scăpat ceva industrie chimică în „Românica”,de mâna lungă a „șmenarilor” de politicieni corupți.Posted Image

http://www.bizoo.ro/...idrat-extra-pur  -cred că este sarea care ne trebuie pentru formarea electrolitului.Posted Image

sau 3kg de sare cristalizată pentru grunduit,dar nu știu cât de pură este http://shop.naturalp...uit-3-kg-808684

Edited by Viorelsolar, 13 September 2013 - 18:57.


#269
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrisvp, on 13 septembrie 2013 - 09:08, said:

http://www.ebay.com/...=item2c709a79ff
1200g la 36$. Cum s-ar putea folosi la AGM sau gel?...
Cand aveam camera mare de televiziune, foloseam baterii Li-Ion de 12V 7AH, si m-am gandit si eu sa folosesc un charger de acest tip pentru desulfatare, asta deoarece incarcarea se face cu impulsuri. Am sa caut pe net un astfel de incarcator... De ce e necesar un temporizator? (as putea folosi o priza cu temporizator, am dat pe ea sub 10R cred)

ma gandesc la chargerul asta:
http://www.ebay.com/...=item23216cf997
salutare,
eu am folosit un incarcator ptr a desulfata doar o celula...sunt unii priceputi care spun ca trebuie sa se "odihnesca" o vreme... eu am ales 15 min
ptr ca atat imi permitea temporizarorul!...asta in cazul in care exista o celula perfect "moarta"...
Victor

View PostViorelsolar, on 13 septembrie 2013 - 18:54, said:

Am găsit în țară allume sau piatră acră alaun,noroc că a mai scăpat ceva industrie chimică în „Românica”,de mâna lungă a „șmenarilor” de politicieni corupți.Posted Image

http://www.bizoo.ro/...idrat-extra-pur  -cred că este sarea care ne trebuie pentru formarea electrolitului.Posted Image

sau 3kg de sare cristalizată pentru grunduit,dar nu știu cât de pură este http://shop.naturalp...uit-3-kg-808684
salutare,
nu cred ca are legatura cu industria chimica!...se gaseste in aceasta compozitie in natura, mai bine zis in Siria!
35-37 de euro pe 3 kg este destul de scump, ar merge sa imparti cu cineva cheltuielile... pe vremea lui Ceasca cred ca era 2 lei un "baton" cilindric de vreo 100 g
care se folosea la barbierit!
Ce vreu sa spun este legat de bateria ptr "reciclat"...daca o incarci la 13,5V , dupa golire, spalare si umluta cu acesta sare,
are EXACT 13V inainte de incarcare! Asa iese din transformare...pierde 0,5V la 13,5...daca are mai putin pierde mai mult: de ex: la 12V iese la 11! ... in concluzie este important
sa o incarcam cat mai bine inainte de spalare! ... nu prea ma pricep sa explic asta, dar ma simt multumit ca am reusit sa-mi scad
pretul la energie electrica! Trebuie sa fim de acord ca bateriile sunt cele mai expuse uzurii si cele mai scumpe in acelasi timp!
Daca bateriile vin gratis aproape ca nu ne mai intereseaza MPPT-uri scumpe si pierderile din cabluri!...zic eu!
Era sa uit: foarte important sa lasi bateria la incarcat la curent mic (500mA sau pe aproape) cateva zile, o saptamana chiar!
O baterie moarta poate ajunge la 13-14V incarcata cu 0,5A la 16V!
Asa ca inainte sa-ti comanzi "sarea" pune-le la incarcat la curent mic si tensiune usor mai mare!
Victor

Edited by 9victor, 13 September 2013 - 23:46.


#270
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am citit că această piatră de alaun este naturală,aveam impresia că este produsă de cine știe ce combinat chimic.Am găsit pe net că italienii au mari resurse de alaun,o să mă interesez și pe-acolo,oricum voi lua legătura cu firma care distribuie această sare în România,să văd ce prețuri au pe kg..Avantajul cel mai mare al acestor acumulatori de plumb cu electrolit pe bază de  allume,ar fi faptul că pot fi descărcați total fără să fie afectați din câte se pare,în afară de avantajul că le putem prelungi viața,dar deocamdată nu găsesc informații în acest sens,ci doar presupuneri.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate