Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#2017
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ah ce-mi place.... M-am apucat sa mai rasfoiesc diverse articole ref la energy storage si am dat peste ceva on-topic ref la stocarea intr-o masa oarecare ridicata la o inaltime oarecare. Tipu' se exprima destul de colorat si simpatic:

"Gravitational Storage
Hydroelectric dams and pumped storage solutions rely on the gravitational energy stored in an elevated mass. What could we do in a home environment? Could we get much out of our personal pumped storage tank on-site?
Let’s start small by considering the 3 W-h of energy stored in a AA battery, as computed above. se refera la un calcul facut putin mai devreme pe acelasi articol, in care persoana in cauza a calculat capcitatea unui acumulator micut, de tip R6, NiMH probabil One kWh of energy is 3.6×106 J of energy, so our AA battery stores 10800 J of energy. A mass of m kilograms, hoisted h meters high against gravity at g≈10 m/s² corresponds to E = mgh Joules of energy. If we were willing to hoist a mass 3 m high, how much mass would we need to replace the AA battery? Have a guess? The answer is 360 kg, or about 800 lb. A battery the size of your pinky finger beats the proverbial 800 lb gorilla lifted onto your roof!
The lesson is that gravitational storage is incredibly weak. A volume of water the size of our bedroom raised even 10 m above our home in a precarious threat to the neighbors would store 0.625 kWh. That’s enough for 30 minutes of typical household electricity consumption. You’ll forgive me if I ignore efficiency losses. It’s not even worth the effort. It’s over."

articolul, instructiv-educativ, aici. Cititi-l, acopera nitel si ideea referitoare la Flywheel Storage.

e mortal: "A recent $53 million flywheel storage facility in Pennsylvania uses 200 large units storing 25 kWh each, working out to $10,000 per kWh of storage capacity. Each unit’s vacuum chamber looks to be about 1.5 m in diameter and 3–4 m tall. If we raise the ceiling and squeeze four into our bedroom, we could get 3 days of electricity storage for the typical American house for a cool million bucks. But the frictional losses—while painstakingly minimized—likely preclude these units from being useful over periods of days."

#2018
elecalex67

elecalex67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2010
Va rog sa ma ajutati cine stie cum pot cumpara din Slovenia 2 acumulatori de la firma TAB 12v3opzs150
Tel.0761 650 606

Edited by ggelu, 29 March 2015 - 10:13.


#2019
nikaa

nikaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.03.2015
nu poti cumpara de la fabrica TAB !  ...
este cam acelasi lucru cu a cumpara o canistra de benzina de la rafinaria Petromidia !

Edited by nikaa, 29 March 2015 - 01:50.


#2020
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Trebuie sa cumpar pentru cineva, un acumulator deep cycle, de 12V/100Ah. Omul vrea musai nou si cu garantie si de preferat cat mai ieftin. Asa ca v-as ruga sa-mi recomandati un model si o firma de unde poate fi cumparat.

#2021
nikaa

nikaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.03.2015

View Postpisicamatache, on 29 martie 2015 - 08:34, said:

Trebuie sa cumpar pentru cineva, un acumulator deep cycle, de 12V/100Ah. Omul vrea musai nou si cu garantie si de preferat cat mai ieftin. Asa ca v-as ruga sa-mi recomandati un model si o firma de unde poate fi cumparat.
daca vrea bunicel, ieftin nu se poate ! ... la aceasta capacitate, marile firme TROJAN, VIKTRON, OPTIMA, DEKA
nu fabrica decat AGM sau GEL ! ... costa o caruta de bani ! ...  intre 200 si 300 EUR ! ...
ca sa cumpere ietin trebuie sa "urce" capacitatea bateriei(lor) si suma ptr aceasta investitie ! ...
lumea nu cumpara baterii deep-cycle ! ... investeste in aceste baterii ! ...
amicul tau trebuie sa inteleaga acest amanunt ! ...

Edited by nikaa, 29 March 2015 - 11:32.


#2022
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

View Postpisicamatache, on 29 martie 2015 - 08:34, said:

Trebuie sa cumpar pentru cineva, un acumulator deep cycle, de 12V/100Ah. Omul vrea musai nou si cu garantie si de preferat cat mai ieftin. Asa ca v-as ruga sa-mi recomandati un model si o firma de unde poate fi cumparat.
Ai putea sa gasesti un banner la Lucian, dar nu stiu daca are de 100 Ah... mai sunt cei din Targul Mures : http://www.bcz-motor...51/46854/1.html
Mai ieftin de atat si noua nu stiu daca gasesti...

#2023
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postpisicamatache, on 29 martie 2015 - 08:34, said:

Trebuie sa cumpar pentru cineva, un acumulator deep cycle, de 12V/100Ah. Omul vrea musai nou si cu garantie si de preferat cat mai ieftin. Asa ca v-as ruga sa-mi recomandati un model si o firma de unde poate fi cumparat.

http://www.e-acumula...spb-12-100.html

#2024
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Baner-ul de 100Ah,e in regula ca pret. Omul il va folosi la o stupina, incarcat de un panou solar, probabil un sh, de 200-250W/30V. Va alimenta unul-doi senzori de prezenta, iar noaptea va alimenta un proiector cu led.

#2025
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
mergi linistit pe banner dar ai grija sa  sa treci consumatorii printr-o protectie la supradescarcare. E valabil si daca alege orice alta marca.

#2026
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Banner e un brand bun și au reprezentată locală.

#2027
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
pisicamatache astept parerea ta peste 2-3 ani despre acest acumulator.

#2028
nikaa

nikaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.03.2015

View PostCostyOK, on 30 martie 2015 - 08:30, said:

pisicamatache astept parerea ta peste 2-3 ani despre acest acumulator.
daca o foloseste la un autoturism Otto (benzina) poate sa dureze chiar 5 (cinci) ani ! ... Posted Image
noi "cetatenii normali" obtinem intotdeuna cam ce platim ! ...

Edited by nikaa, 30 March 2015 - 14:51.


#2029
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postnikaa, on 30 martie 2015 - 14:46, said:

daca o foloseste la un autoturism Otto (benzina) poate sa dureze chiar 5 (cinci) ani ! ... Posted Image
noi "cetatenii normali" obtinem intotdeuna cam ce platim ! ...

noi cetatenii romani ne dam cu parerea la orice chiar daca nu avem nici cea mai vaga idee despre ce vorbim

#2030
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postluciangpl, on 30 martie 2015 - 07:59, said:

mergi linistit pe banner dar ai grija sa  sa treci consumatorii printr-o protectie la supradescarcare. E valabil si daca alege orice alta marca.
Merg foarte linistit, pretul e foarte atractiv, iar faptul ca voi folositi de ceva timp aceasta marca, pentru mine e suficient.

#2031
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Timp de o luna de zile am testat un desulfator pe un acumulator AGM 12V 65Ah de 6 ani vechime care a fost descarcat la tensiuni in gol la borne de 8-9V.
Dupa 5 cicluri incarcare/descarcare, capacitatea reala era de 16Ah. Dupa 10 zile consecutive de desulfatare am executat inca 5 cicluri consecutive  si am masurat capacitatea obtinuta, respectiv 37Ah.
Am in teste acumulatori AGM 12V 5Ah 10 ani vechime cu alt model de desulfator.
Confirm succesul inregistrat de ViorelSolar desi am doar 1 luna de teste, tensiunea la borne a crescut cu 0,6V in gol.

Edited by CostyOK, 30 March 2015 - 21:06.


#2032
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De ce nu ar folosi baterie din aia semitractiune de la Caranda? E 750 lei in loc de 540 lei, ceva mai scumpa dar: 1200 cicluri profunde, sau cca 3000 cicluri la 40%.

#2033
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Mă tot „strofocam” de unde să fac rost de plăci de grafit pentru plăcile pozitive ale bateriilor mele DIY de plumb-carbon,dar ăștia îmi dau idei pentru un material mai bun decât grafitul :http://www.eurekaler...u-npt031715.php din arderea cojilor de arahide ! .Mai am o informație că pot obține nanotuburi de carbon din arderea cânepei ! Posted Image

#2034
val77

val77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2015
Acestea sunt le-am comandat de pe ebay:
[ http://oi61.tinypic.com/k1azkl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://oi58.tinypic.com/11hs0zo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta ultimul ma costat mai mult are si functie de incarcare. Mentionez ca acumulatorii nu au scazut sub 12v asa ca nu vad de ce nu ar fi trebuit sa functioneze.
Acum vad ca la primul nici ledul nu mai merge si carcasa s-a exfoliat semn ca s-a incins ceva in interior. Am respectat intocmai bornele cu + si -
Asta al 2-lea nu mai incarca si nici nu mai merge imi arata no connection ... indiferent pe ce baterie il pun.
L-am desfacut si cred ca are un microprocesor(cip) ceva ca este impuscat .
Deasta zic daca e cineva pe aici care se pricepe la electronica sa faca un desulfator bun nu ca cele mentionate de sus sa mearga 2 zile si dupa le pui in cutii.

Edited by val77, 01 April 2015 - 08:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate