Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#1747
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Cred ca s-a discutat pagini un urma, despre avantajele Lifepo4, versus plumb. O sa reamintesc doar unul,dupa parerea mea, cel mai important, pot fi incarcati cu un curent de pana la 1C, de cca 10 ori mai mult, fata de plumb. Nu mi se pare deloc economic, sa cumpar un banc de acumulatori cu plumb, de 1000Ah, deoarece panourile sau eoliana, poate produce 100A.

#1748
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Cateva poze de la intalnire , pe forumul de eoliene.

#1749
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Discutam odată că problema oricărui acumulator este formarea dendritelor pe anod și dacă putem stopa migrarea electronilor care pot transporta și particule solide metalice atunci problema ar fi rezolvată și cele zece mii de cicluri de încărcare nu ar reprezenta o utopie,pentru că ionii cu sarcină sunt de câteva ori mai mici iar aceștia nu contribuie la crearea dendritelor.Aici este un document :http://www.scienceda...50127095925.htm care confirmă faptul că o membrană nano fibre de kevlar ar putea rezolva această problemă în cazul acumulatorilor de Litiu Ion.Important va fi dacă producătorii vor monta aceste membrane între anod și catod,deși mă îndoiesc că-și vor tăia creaca de sub picioare să fabrice acumulatori matusalemici.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 January 2015 - 23:35.


#1750
garamica

garamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2015

 Viorelsolar, on 27 ianuarie 2015 - 23:29, said:

Discutam odată că problema oricărui acumulator este formarea dendritelor pe anod și dacă putem stopa migrarea electronilor care pot transporta și particule solide metalice atunci problema ar fi rezolvată și cele zece mii de cicluri de încărcare nu ar reprezenta o utopie,pentru că ionii cu sarcină sunt de câteva ori mai mici iar aceștia nu contribuie la crearea dendritelor.Aici este un document :http://www.scienceda...50127095925.htm care confirmă faptul că o membrană nano fibre de kevlar ar putea rezolva această problemă în cazul acumulatorilor de Litiu Ion.Important va fi dacă producătorii vor monta aceste membrane între anod și catod,deși mă îndoiesc că-și vor tăia creaca de sub picioare să fabrice acumulatori matusalemici.Posted Image
oricare produs "matusalemic" aduce falimentul producatorului !

Edited by garamica, 29 January 2015 - 16:30.


#1751
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Cred ca ai pus punctul pe I.
Fac comparatie intre un frigider ZIL, produs prin '74 care a mers pana acum 3-4 ani la tara, si combinele din ziua de azi(no frost, no draci)
O masina de spalat Indesit luata in 1992, a mers 10 ani fara probleme-parca o data la pompa de evacuare a fost o problema.Si a spalat frate, suntem 4 persoane.
Si Mercedesurile Cobra, etc.Exemplele pot continua.
Tot ce am cumparat in ultimii 10 ani nu au fiabilitatea asteptata.
O firma cred ca va produce echipamente cu rata de defectare(apropos stiati ca aceasta rata de poate stabili inca din faza de proiectare?)cat mai mica doar pentru aplicatii speciale-militar, aerospatial, etc.
In rest societatea trebuie sa consume.

Edited by rinaldoparaipan, 29 January 2015 - 17:52.


#1752
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 rinaldoparaipan, on 29 ianuarie 2015 - 17:50, said:

Cred ca ai pus punctul pe I.
Fac comparatie intre un frigider ZIL, produs prin '74 care a mers pana acum 3-4 ani la tara, si combinele din ziua de azi(no frost, no draci)
O masina de spalat Indesit luata in 1992, a mers 10 ani fara probleme-parca o data la pompa de evacuare a fost o problema.Si a spalat frate, suntem 4 persoane.
Si Mercedesurile Cobra, etc.Exemplele pot continua.
Tot ce am cumparat in ultimii 10 ani nu au fiabilitatea asteptata.
O firma cred ca va produce echipamente cu rata de defectare(apropos stiati ca aceasta rata de poate stabili inca din faza de proiectare?)cat mai mica doar pentru aplicatii speciale-militar, aerospatial, etc.
In rest societatea trebuie sa consume.

Zilul meu inca mai merge :)



#1753
garamica

garamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2015

 draculescu, on 29 ianuarie 2015 - 18:07, said:


Zilul meu inca mai merge Posted Image

incarcatorul meu de baterii, din anii 80, inca functioneaza !

Attached Files


Edited by garamica, 29 January 2015 - 22:53.


#1754
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 garamica, on 29 ianuarie 2015 - 22:52, said:

incarcatorul meu de baterii, din anii 80, inca functioneaza !

Incarcator folosind diode cu seleniu nu mai are nimeni ?

#1755
qualifying

qualifying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2014
Se poate construi un balancer battery pentru 4 acumulatori de 12V mult mai performant decât ceea ce s-a experimentat până acum :http://www.linear.com/product/LTC3305 ,ar avea avantajul că montajul împarte curentul celor 4 acumulatori dintr-un alt acumulator sau alimentare auxiliară de 12V fără să se piardă curentul din această egalizare.În momentul când voi găsi LTC3305 vreau să-mi construiesc un astfel de balancer battery,mă gândesc că @pisicamatache și alți băieți care au sisteme de stocare mai ales pentru 48V sunteți interesați de aceast tip de balancer.Posted Image

Attached Files


Edited by qualifying, 29 January 2015 - 23:38.


#1756
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Interesanta solutia, dar la o cautare rapida, integratul e de negasit.

#1757
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 pisicamatache, on 29 ianuarie 2015 - 23:56, said:

Interesanta solutia, dar la o cautare rapida, integratul e de negasit.

Daca la TME nu se gaseste atunci e imposibil sa gasesti in tara.

#1758
qualifying

qualifying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2014
Deocamdată acest integrat LTC3305 de-abia a apărut,în câteva luni se va vinde fără doar și poate pe mouser.com și apoi pe TME,de obicei trec cam trei luni până sunt disponibile aceste integrate pentru doritori,parcă văd că chinezii deja vor vinde pe ebay aceste balancer battery înainte să le vedem la vânzare ca integrate !.Posted Image

#1759
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 qualifying, on 30 ianuarie 2015 - 00:20, said:

Deocamdată acest integrat LTC3305 de-abia a apărut,în câteva luni se va vinde fără doar și poate pe mouser.com și apoi pe TME,de obicei trec cam trei luni până sunt disponibile aceste integrate pentru doritori,parcă văd că chinezii deja vor vinde pe ebay aceste balancer battery înainte să le vedem la vânzare ca integrate !.Posted Image

Tot respectul pentru ei!

#1760
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 CostyOK, on 29 ianuarie 2015 - 23:09, said:


Incarcator folosind diode cu seleniu nu mai are nimeni ?
da-le-ncolo, aveau pierderi mult prea mari, si nu erau deloc okay; doar chestie de nostalgie eventual, dar pe bune nu erau bune.
acelasi lucru il poti obtine cu un traf banal, diode pe siliciu si un bec de far pus in serie :))) adica un pic de pseudo-curent-constant, care e chiar mai bun decat cum functionau alea vechi pe seleniu.

#1761
garamica

garamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2015

 addysoftware, on 30 ianuarie 2015 - 01:07, said:

da-le-ncolo, aveau pierderi mult prea mari, si nu erau deloc okay; doar chestie de nostalgie eventual, dar pe bune nu erau bune.
acelasi lucru il poti obtine cu un traf banal, diode pe siliciu si un bec de far pus in serie Posted Image)) adica un pic de pseudo-curent-constant, care e chiar mai bun decat cum functionau alea vechi pe seleniu.
ale mele sunt de siliciu ! ... este greu sa construiesti  ieftin o redresare de 1200 A .. ca sa nu mai vb de traf ! ... al meu are 65 kg !
ma ajuta sa-mi "zdrobesc" bateriile de siliciu ! ... le incarc cu 4C ...adica 700 A ...bateriile sunt de 175 A ... deja, am folosit garantia ! ...partial ! ... ptr 2 buc!
in 55 de zile, ar trebui sa ajunga din China !
OK ! ... m-am intins cu incarcarea ! ... fabricantul zice 3C ! ... temp bateriei urca cu 10 ºC, la 4C ! ... la 3C, temp este aproape neschimbata !
experimentul are scopul final de a folosi un generator bunicel, diesel, timp de 20 min (3C) ptr a incarca 15-17 kWh in baterii ! ... adica 0,05-0,07 EUR/kWh
Victor

Edited by garamica, 30 January 2015 - 08:29.


#1762
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
wow!. Mestere, da'-ti schimbi mereu id-ul, ce se'ntampla? tot te mai supara astia?
cand am citit 1200A mi-am zis "trebuie sa fie o greseala....."
abia dup-aia m-am lamurit

#1763
garamica

garamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2015

 addysoftware, on 30 ianuarie 2015 - 08:38, said:

wow!. Mestere, da'-ti schimbi mereu id-ul, ce se'ntampla? tot te mai supara astia?
cand am citit 1200A mi-am zis "trebuie sa fie o greseala....."
abia dup-aia m-am lamurit
acelasi muiderator i-a dat cu Flit si la Viorel...c-asa vrea muschiuletul lui ...Posted Image
suntem 2 "tineri" rebeli de 50 de ani ! ...Posted Image

 pisicamatache, on 29 ianuarie 2015 - 23:56, said:

Interesanta solutia, dar la o cautare rapida, integratul e de negasit.
minim 250 USD ! ... http://www.linear.com/purchase/
fara sa spuna pretul unitar

Edited by garamica, 30 January 2015 - 09:07.


#1764
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
A incercat cine schemele de aici?

http://w5usj.com/batterytoolkit.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate