Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA agricultura: productie si comercializare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postflorinfwf, on 18th February 2012, 17:48, said:

Atentie ce vinzi cu factura ti se impoziteaza tot cu 16% , de fapt d-ta tot ce vei vinde ti se va impozita cu 16% deoarece esti PFA .

Nu este adevarat, se impoziteaza profitul, nu venitul. Valoarea facturii reprezinta venit, nu profit ...

View Poststefan78cata, on 18th February 2012, 22:36, said:

... iar eu am comercializat c-am 50-60 %, restul am consumat intern ca doar pamantul, tractorul, munca,etc. nu sunt ale PFA-ului (ce pot sa fac, ca m-am incarcat cu forte multa productie?)

Du-te si vorbeste cu un contabil sa-ti explice principiile de baza ale contabilitatii. O parte din productie poti s-o scoti din gestiune si pe proces verbal de constatare a deteriorarii (mucegaire, alterare, devenit impropriu pentru consum etc.). Sunt multe variante pentru ca sa incepi cu productia declarata si sa inchei cu ... praful de pe toba.

#20
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012

View Posthoria66, on 19th February 2012, 13:08, said:

Nu este adevarat, se impoziteaza profitul, nu venitul. Valoarea facturii reprezinta venit, nu profit ...



Du-te si vorbeste cu un contabil sa-ti explice principiile de baza ale contabilitatii. O parte din productie poti s-o scoti din gestiune si pe proces verbal de constatare a deteriorarii (mucegaire, alterare, devenit impropriu pentru consum etc.). Sunt multe variante pentru ca sa incepi cu productia declarata si sa inchei cu ... praful de pe toba.

  Mersi mult prietene, eu sunt din Valcea si toti contabilii stiu de-ale lor, nici decum despre agricultura;  daca poti sa ma ajuti si sti ca se poate iti trimit adresa de email: [email protected].  
              Mult respect, Catalin

Edited by stefan78cata, 21 February 2012 - 17:03.


#21
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
am si eu o mica intrebare vreau sa acesez masura 141 si 121 pt o lua un tractoras acu problema vine cam asa tractorul costa vreo 24000 euro fara tva cu ajunge la 29700 deci ma gandesc serios sa mi fac societate da nu prea gasesc documentatie cum si ce iar ca domeniu de activitate ce trec (eu 141 o fac cu albine si pamant ) dar as vrea sa trec si cresterea vacilor porcilor in societate nu si in masura ce stiti se poate sau nu

#22
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Poststefan78cata, on 21st February 2012, 16:56, said:

daca poti sa ma ajuti si sti ca se poate iti trimit adresa de email: [email protected].  
              Mult respect, Catalin

Trimite-mi intrebarile pe PM. Daca pot, te ajut.

View Postvasea57, on 21st February 2012, 17:21, said:

...iar ca domeniu de activitate ce trec (eu 141 o fac cu albine si pamant ) dar as vrea sa trec si cresterea vacilor porcilor in societate nu si in masura ce stiti se poate sau nu

Societatea agricola o infiintezi cu coduri CAEN de aici (de exemplu). Pui toate codurile CAEN care ai dori sa se regaseasca in obiectul de activitate si stabilesti un cod CAEN principal (care va produce veniturile majoritare). Pe ala principal il pui in declaratia pentru 141, sau pt. care vrei tu ...

#23
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
hai sa vad daca am inteles trec apicultura ca domeniu principa; de activitate si cresterea vacilor porcilor ca domeniu secundar

#24
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Hmm.. interesant 141+121 .. e cam greu dar nu inposibil mai ales ca au fonduri separate. Ma gandeam si eu la solutia asta tot pentru un tractor de vie. din pacate nu gasesc tracto de vie la un pret de pana in 14000 euro cu tot cu tva.

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Hoyo de 50 sau 55 CP... ?

#26
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Dap.. dar made in china... stiam de ele.. nu stiu daca fac fata si daca nu se strica prea repede.

#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ai vreo cunostinta pe la societatea viticola de la Ostrov (vis-a-vis de Calarasi, peste ga^rla) ?

Mi-a spus un nene de la Hoyo la Indagra, in toamna, ca au livrat vreo 20 de buc. de 55 CP anu' trecut la Ostrov. Suna-i si intreaba-i cum le merge, ce bube au ...

#28
stefan78cata

stefan78cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2012
[quote name='horia66' date='21st February 2012, 19:40' post='11143113']
Trimite-mi intrebarile pe PM. Daca pot, te ajut.

   Cred ca este o limita a cerealelor care se scad din magazie in baza PV de deteriorare, sunt specificate undeva limitele care se accepta???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate