Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6823
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005


View Postbobon, on 21 noiembrie 2014 - 23:17, said:

           Parinte,, sa nu iti fie  cu suparare dar poate ai citit postarile mele  in contradictia  cu Andrei de acum 4 ani .Peste 3 luni faceam prima teraota  cu clopote. Daca ai fi urmarit ai fi vazut ca am prezentat pe forum mai multe  modele  de clopot la care ma ajutat si Sandy. Deocamdata la sobele mici nu prea au  iesit in evidenta clopotelein comparatie cu fumurile . pentru care acum  sobele le fac cu clopote si fumuri pentru ca, : imi asigura posibilitatea asezarii  cornisei , o mica plimbare a fumului , o incarcare cu caramida a partii superioare a sobei ,si un clopot care isi are rolul lui. Soba respectiva trage destul de bine  dar si da caldura. Numai ca eu nu fac clopotul gol il mai incarc  cu caramida ,,sa ii spun  fumuri paralele,care tot  de dincolo sunt luate.
Pentr a face un clopot este la indemaina  oricarei persoane, punind un stilp la mijloc de sprijin, in loc a faca 5-7-9 fumuri  sau poate 6-8.unde dai cu mina in sus si in jos sa faci circuitul fumului luind in considerare  pozitia cosului (a ultimului fum),La clopot este simplu intrare -iesire. Dar, ma repet  de ani buni lucrez cu clopote.. Uneori sunt foarte bine venite   pentru completarea unor spatii laturalnice   cu gaze fierbinti , unde cu fumuri  nu prea  vin bine(cum ar fi la teracota pe colt)Si in final, nu am de ce sa fiu jignit  c a doar sunt cu ele  Eu cu cine votez?....a la Caragiale..

Domne, eu nu am.citit, daca citeam frecvent de acum 4 ani, azi eram in cercul posesorilor de sobe.
In al doilea rand, am facut referirea la dvs si teracote din.2 motive, primul pentru ca exista dispute pe aici si nu am chef sa inteleaga cineva ca sunt in vreo gasca, si asta pt ca unii s-au suparat pe mine pt niste opinii..vad ca ei se cam supara pe multa lume.dar ma.rog...
Al doilea motiv este pt ca nu am nimic nici cu teracotele, doar ca imi place mai mult aspectul caramizii si in plus admit faptul ca, facute bine, cam toate tipurile de sobe pot fi ok, iar meseria sobarului nu tine.de tipul.de.soba practicat...

Cam.asta ar fi explicatia parantezei mele...pur si simplu mie nu imi plac fumurile, ca idee, mi se pare ca tirajul, curatenia sobei pe interior, cat de greu se "infunda" in timp samd... e in favoarea clopotelor...
Intuitiv, fara sa am mare habar si fara sa stiu denumiri gen fum sau clopot, cand m-am gandit eu sa fac casa am pus prima.data pe hartie...cuptorul...cum nu stiam sobari de incredere si oricum voiam sa fac eu totul la casa, cand m-am gandit cum sa fac acel.cuptor ca sa nu arunce toata caldura pe cos, m-am ferit de ce.stiam ca exista in teracotele.din zona, adica fumuri, si am zis ca o sa fac niste serpentine si ghici ce? Un soi de.clopot...
Ulterior m-am apucat sa mai citesc pe.ici pe.colo si am aflat ca exista si o denumire pt ce aveam eu in cap si ca altii fac demult asa ceva la un nivel incompaabil mai ridicat dpdv al stiintei, dinamica fluidelor, randament, acumulare,, etc...

Cam asta e.treaba.cu mine, acum incep sa inteleg mai bine niste lucruri, printre care si ca teracota nu e egal cu tiganiile alea facute prost de labtara, si ca meseriasul poate fi foarte bun sau mediocru indiferent ce tio de.soba ace, ba chiar e mai complicat dpmdv sa faci o teracota foarte buna, cu fumuri, samd...

Eu gandesc prin prisma a ceea ce ma atrage pe mine, ce imi place mie, ce mi se pare mie "bullet proof" din anumite punte de vedere, ce pot face eu cu mana mea "acum"...


#6824
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Vechi si nou, bun si mai bun

https://plus.google....416668221817489

#6825
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
daca seara stateai debracat si dimineata tremurai, fie soba era proasta fie izolatia termica a incaperii era inexistenta, fie o combinatie din amandoua


#6826
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 22 noiembrie 2014 - 09:27, said:

daca seara stateai debracat si dimineata tremurai, fie soba era proasta fie izolatia termica a incaperii era inexistenta, fie o combinatie din amandoua
Daca a inlocuit doar soba, fara a aduce imbunatatiri anvelopei, si a redus valoarea amplitudinii oscilatiei temperaturii aerului interior - sigur ca soba precedenta era nepotrivita (avea o valoare mult prea mare a coeficientului de neuniformitate a cedarii de caldura, parametru pe care multi din producatori de ""sobe"' evita sa-l prezinte si prefera sa prezinte doar puterea termica, de aici si nedumerirea multora ca o soba de zidarie de cateva tone ofera tot atata putere ca o ""conserva"" din comert, spre exemplu).
Tocmai acest subiect urmeaza sa-l dezbatem in curand.Posted Image

Edited by andreilesan, 22 November 2014 - 09:43.


#6827
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postdanr, on 22 noiembrie 2014 - 09:27, said:

daca seara stateai debracat si dimineata tremurai, fie soba era proasta fie izolatia termica a incaperii era inexistenta, fie o combinatie din amandoua


Asta se intampla acum la majoritatea caselor romanesti incalzite cu lemne, stiu ce spun ptr ca stau la tara dintotdeauna, deci recunosc, sunt taran,

Cred ca e momentul sa se inteleaga ca consacratele sobe de masa mica, (teracote sau nu), sunt nepotrivite ptr casele noastre.

Problema revine la bani intotdeauna,

O teracota normal in zona mea costa 1000 de ron, pret imbatabil, dar si disconfortul este pe masura, tot "imbatabil"...Posted Image

Deci parerea mea este ca diferenta de confort este data de masa de acumulare a agregatului.

Daca nu iti permiti decat o teracota, si daca mai este si una direct asamblata, de categorie usoara, vei plati putin la achizitie, dar vei plati scump si f scump la utilizare, atat financiar prin consumuri mari, cat si prin disconfortul classic de f cald seara si f frig dimineata.

Deci fiecare cum il duce intelepciunea proprie...

P.S.

Nu va mai certati ca nu aduceti nimic bun, doar va enervati degeaba, intotdeauna va exista un versus intre orice pe pamant...

Sa fiti sanatosi

#6828
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Putin off topic..

Puterea tirajului in crestere tip avalansa, adica temp crescanda duce la tiraj marit, care la randul sau duce la temp marita, ce creste tirajul si tot asa pana cand e limitat de conditiile fixe, sectiuni, izolatii,etc, chestii neintelese inca, e doar un test...

Putere la superlativ....Inoxul la temp mari...nu stiu cat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FtgdR3MmLrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silenced, 22 November 2014 - 11:29.


#6829
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Si de la mine putin ontopic, daramaturile...daca nu-mi ajunge sper sa mai ramana...

Attached Files



#6830
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Parinte.....da esti smecher bre!
daca nu-mi ajunge sper sa mai ramana

#6831
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 22 noiembrie 2014 - 09:51, said:

Asta se intampla acum la majoritatea caselor romanesti incalzite cu lemne, stiu ce spun ptr ca stau la tara dintotdeauna, ,,,

Cred ca e momentul sa se inteleaga ca consacratele sobe de masa mica, (teracote sau nu), sunt nepotrivite ptr casele noastre.
Am sa va aduc un extras din literatura rusa de specialitate, cu mici explicatii din partea mea:
Corectitudinea potrivirii elementelor unui sistem de incalzire cu sobe pentru cladiri(incaperi) de locuit se confirma prin  verificarea incaperii la stabilitatea termica, caracterizata prin amplitudinea oscilatiei temperaturii aerului interior pe perioada intre doua focuri. Valoarea matematica a aplitudinii oscilatiei temperaturii (in grade) se determina dupa formula:

Ati = 0,7 x M x Q / ("'Suma"" Bi x Ai),

unde:
0,7 - este un coeficient de corectie care pentru incalzirea cu sobe si apa calda are valoarea de 0,7;
M - coeficientul de neuniformitate a cedarii de caldura, valoarea se ia din fisa tehnica al agregatului termic (sobei);
Q - valoarea totala a pierderilor de caldura pentru incaperea analizata, W;
"'Suma"' Bi x Ai - suma produselor coeficientilor de asimilare/acumulare termica al elementelor de constructie (care delimiteaza incaperea) si ariile acestora, W/K.

Coeficientii de asimilare/acumulare termica se determina mai laborios, asa ca pentru sobari voi publica niste valori pentru cele mai raspandite situatii.

Conform normelor din Rusia valoarea Ati nu trebuie sa depaseasca 3K. Oscilatia temperaturii aerului interior al incaperii  peste valoarea de 3 grade, in perioada dintre doua focuri, indica alegerea nepotrivita al modelului de soba. In astfel de cazuri se alege o soba al carei valoare M este mai mica, asigurandu-se stabilitatea termica al incaperii, ceea ce se verifica prin calcule.

Daca se opteaza pentru sobe cu coeficineti de neuniformitate a cedarii de caldura M mai mici ca valoare de 0,2 - atunci, efectuarea calculelor de verificare a asigurarii stabilitatii termice al incaperii - nu este obligatorie.

In cazul in care valorile coeficientilor M ale sobelor sunt cuprinse intre 0,2 si 0,4 - calculul de verificare se efectuiaza doar pentru incaperile cu mai mult de un perete exterior ( spre exemplu, de colt sau cu suprafete vitrate mari, cu alte cuvinte pentru incaperile care au o pierdere de caldura mare).

Concluzia este ca pentru o asigurare facila a stabilitatii termice al incaperii incalzite cu soba trebuie alese agregate termice cu valori reduse ale coeficientilor de neuniformitate a cedarii de caldura (adica cu masa de acumulare mai mare) si folosite anvelopari cu eficienta cat mai ridicata (adica de redus pierderile de caldura cat mai mult).

View Postsilenced, on 22 noiembrie 2014 - 09:51, said:

Problema revine la bani intotdeauna,
Eu, insa, cred ca problema mare este mentalitatea noastra. Posted Image  Spun asta caci pot compara intre cum se interpreteaza Normativele in alte parti si cum se interpreteaza in Romania..

Edited by andreilesan, 22 November 2014 - 14:06.


#6832
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postandreilesan, on 22 noiembrie 2014 - 14:02, said:

Eu, insa, cred ca problema mare este mentalitatea noastra. Posted Image  

E f greu de schimbat mentalitatea, mai ales cand e vorba de bani...

De exemplu, eu incerc sa ajut prietenii si rudele sfatuindu-I sa cumpere lemne macar cu 1 an inainte de a le arde, macar 1 daca nu 2 -3, si vorbesc de rude sau prieteni care au banii de lemne, nu ar fi o problema f mare sa cumpere ptr 2 ierni ptr inceput, in schimb, ii vad cum cumpara o parte din lemne in toamna, mai ia si acum si daca le mai trebuie mai cumpara si in primavara.

Ei dupa calculele mele platesc lemnele de cateva ori mai scump decat ar trebui...

Odata din cauza ca ard lemne mai multe decat ar trebui, ptr ca sunt verzi, au umiditate mare si stim acum toti ca putere mai mica.
A doua oara pierd din cauza ca acum lemnele sunt mai scumpe caci e cererea mare, e cum ai vinde racoritoare vara si inghetata, normal ca toti au nevoie de racoritoare.

Daca insist in explicatii, simt ca nu ma inteleg, sau nu ma cred, de aceea zic ca e o munca titanic sa incerci sa convingi omul de ceva, se uita la tine de parca ai fi un vanzator smecher ce vrea sa-l pacaleasca cu ceva...

Eu nu pot duce lupta asta, obosesc, si imi pare rau ptr ei, dar obosesc...

#6833
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pana la urma tot de bani e vorba.pentru ca omul se gandeste ca sunt buni si banii la saltea. Daca ar avea sa nu ii mai poata numara, ar lua lemne si ar termina balciul.
Mai e si mentalitatea, evident...plus ca e greu sa cuantifici niste chestii...pai ma intreb chiar acum cati inteleg pe bune ce zice Andrei mai sus, cieficienti, formule samd...
Omul ca sa se convinga trebuie sa vada pe pielea lui si nu are ce compara...o iarna ca.2012 iti c.suma de 2.ori mai mult lemn decat 2013...si daca observa diferente le pune pe seama vremii...
Majoritatea se iau cu manile.de.cap cand aud cat costa o teracota noua...vreo 20-30 de milioane ca popa...dapai sobe care sunt privite ca ozn-uri, nu prea are unde sa le vada samd....si costa de la dublu in sus?

E un cumul de factori, banul, mentalitatea si lipsa intelegerii chestiunilor tehnice ....

#6834
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 22 noiembrie 2014 - 14:31, said:

E f greu de schimbat mentalitatea, mai ales cand e vorba de bani...
Eu nu pot duce lupta asta, obosesc, si imi pare rau ptr ei, dar obosesc...
Posted Image Deacord, ca este greu, dar nu si imposibil. Voi, cei cativa in momentul asta, v-ati convins, inseamna ca cauza nu este pierduta. Pe dealta parte nu trebuie sa insistati pana la extenuare, cu forta poti sa iei, dar sa oferi - niciodata.Posted Image
Revenind la mentalitatea care a afectat intreaga societate.. inclusiv oamenii de stiinta. Ma uit intr-un Normativ care prezinta un exemplu concret cum se face calculul asigurarii stabilitatii termice al incaperii. Cand a ajuns la formula cu Amplitudinea, a rezultat ca valoarea obtinuta a depasit valoarea normata (al Amplitudinii).. Stiti ce a ales sa modifice omul nostru de stiinta? Posted Image

Edited by andreilesan, 22 November 2014 - 15:55.


#6835
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postandreilesan, on 22 noiembrie 2014 - 15:53, said:

Cand a ajuns la formula cu Amplitudinea, a rezultat ca valoarea obtinuta a depasit valoarea normata (al Amplitudinii).. Stiti ce a ales sa modifice omul nostru de stiinta? Posted Image

Eu unul inteleg greu teoria si asta e ma enerveaza rau...

E ca la facultate, la matematici superioare, scria profu cu dreapta stergea cu stanga si intreba cateodata daca am inteles...Posted Image

Edited by silenced, 22 November 2014 - 16:04.


#6836
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005


View Postandreilesan, on 22 noiembrie 2014 - 15:53, said:


Revenind la mentalitatea care a afectat intreaga societate.. inclusiv oamenii de stiinta. Ma uit intr-un Normativ care prezinta un exemplu concret cum se face calculul asigurarii stabilitatii termice al incaperii. Cand a ajuns la formula cu Amplitudinea, a rezultat ca valoarea obtinuta a depasit valoarea normata (al Amplitudinii).. Stiti ce a ales sa modifice omul nostru de stiinta? Posted Image

Evident ca a marit amplitudinea, ca sa iasa calculul, nu?


#6837
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 22 noiembrie 2014 - 16:29, said:

Evident ca a marit amplitudinea, ca sa iasa calculul, nu?
Nu, nu, Posted Image  valoarea amplitudinii era rezultatul care trebuia incadrat in valoarea normata..
Fiind in formula implicate : coeficientul de neuniformitate a cedarii de caldura M, pierderile de caldura Q, si suma produselor intre caracteristicile materialelor din care era facuta casa si suprafetele....
.. decat sa reduca valoarea pierderilor de caldura suplimentand termoizolatia, suprafetele si caracteristicile materialelor nu prea putand fi modificate - a umblat la valoarea coeficientului M. ! Cum?
A decis din condei : "'Se impune alegerea altui regim de incalzire... Si anume un regim cu functionare neintrerupta (care are coeficientul M de 15 ori mai mic) !""  Si-a pus domnia sa intrebarea cat costa schimbarea asta de solutie intr-o zona unde nu sunt gaze, unde combustibilul lichid este prohibitiv ca pret, incalzirea electricita - la fel? Sau poate s-a gandit ca cei de pe loc, vor lua un sclav si-l vor tine sa bage ""neintrerupt"" lemne sau carbune in focar ? Nu vad unde aici, s-a cramponat cineva in vre-un calcul de eficienta economica in vederea stabilirii ce este mai convenabil:  sa suplimentez termoizolatia  sau sa folosesc o functionare neintrerupta a instalatii de incalzire..
Ar mai fi ceva de spus si de valoarea normata a amplitudinii.. dar mai fac o pauza..Posted Image

Edited by andreilesan, 22 November 2014 - 17:02.


#6838
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Pai la asta m-am gandit si eu, pe.sistemul ori schimbam amlitudinea ori ca sa o pastram in limite aplicam principiul "inainte sa adormi mai aduci in casa o lada de lemne, ca sa fie acolo, si mai indesi un brat bun in soba, ca sa nu stea focul...eventual mai tai si aerul si daca ai lemne mai plouate bagi d'alea, ca ard mai lent...
Apai calculele astea se fac tocmai ca sa nu aplici proncipii d'astea am'pururea, ca pt asta nu iti trebuie scoala

#6839
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 22 noiembrie 2014 - 17:06, said:

Apai calculele astea se fac tocmai ca sa nu aplici proncipii d'astea am'pururea, ca pt asta nu iti trebuie scoala.
"'La ce-mi trebu' minte, cat soba me-i fierbinte""...Posted Image

#6840
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postandreilesan, on 22 noiembrie 2014 - 17:00, said:

Sau poate s-a gandit ca cei de pe loc, vor lua un sclav si-l vor tine sa bage ""neintrerupt"" lemne sau carbune in focar ?

Asa si o soba cu inertie mica va face fata f bine, vezi de ex, obisnuitele sobe cu plita din bucatarii, unde cu resturi, craci, coceni, resturi in general, taranul de odinioara, incalzea camera( care de obicei era singura incalzita, adica si dormitot ptr toata familia),  gatea mancarea si tot rstul, asta cu un consum relative scazut, caci alimenta putin cate putin, camera era una mica sau situate cat mai central, cica era cea mai calduroasa din camerle de sub-patul, caci casa mare oricum nu era folosita nici vara, o tineau de buna...

Imi amintesc multe despre lucrurile acestea vazute prin vecini in copilarie in satul meu, si de aceea nu vreau sa mai ajungem acolo.
Eu acum consum mai putin decat oricare din vremurile acelea, si incalzesc toata casa, 3 camera, bucatarie, baie, de stam in tricou si bermude toata iarna...

Dar.... am o problema mare....cu izolatia asta....are si ea un neajuns.....
E mai frig vara in casa decat iarna, si nu glumesc cand spun asta....
Vara temp medie in camera e de 20-21, iar acum intre 21-23, dar pot ajunge la 27 cand inchid usa la camera caci sunt friguros de afara, si fac o baie de caldura binevenita....

V-am plictisit... va las...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate