Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6517
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Daca asa arata caramizi refolosite... atunci cum arata unele noi?Posted Image

#6518
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Intradevar in R.Moldova se fabrica caramida ceramica special pentru sobe cu diferite modele pe fete.. Unele chiar cu fete glazurate in mai multe culori ca placile de teracota.. Va pot spune ca se si exporta la Iasi, ceva mai demult acum nu mai stiu care e treaba.. ""Niste"" straini ""plangeau'" la cate tipuri de argila sunt in Moldova (peste 150 la numar, eu nu ma pricep in astea dar va transmit din surse sigure) si ca nu sunt valorificate..
In Romania la capitolul caramida ceramica pentru sobe - cred ca stam si mai prost tinand cont de dimensiunea si potentialul tarii.. Caramida calitativa pentru sobe am vazut doar la Cricerom, poate o fi si in alte parti - nu stiu.Posted Image

P.S. M-am referit la fabricarea industriala a caramizii pentru sobe cu respectarea standardelor de calitate, ca asa am mai auzit ca exista mici antreprenori care din asta traiesc..

Edited by andreilesan, 19 October 2014 - 20:18.


#6519
Stefan51

Stefan51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.04.2012
plecind de la discutiile pe care le aveti cu silesax va spun o intimplare care e offtopic dar cred ca trebuie spusa in urma cu 3 saptamini am "farimat"o teracota care nu functiona adica se incalzea dupa doua zile de foc era construita intr-o camra mai mica despartita de camera mai mare cu un perete pe care a fost facuta o baie spatiul fiind inalt de 4,3m  pe tavanul baii a fost facut un loc de dormit adica un pat pt ca baia avea nevoie de aierisire s-a spart un acces la cos de 300x450 tavanul baii este cu 2cm peste aerisirea de 300x200 grinda si scindurile tavanului le poti atinge prin aerisire  cosul este deschis racordul sobei este cu 20cm mai sus ca aerisirea baii adica daca ai o mina mai lunga ajungeai dincolo si cu toate astea nu a murit nimeni...pt ca nimic din ceea ce se intimpla nu este intimplator si tot ce se intimpla trebuie sa se intimple

#6520
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View PostStefan51, on 19 octombrie 2014 - 22:04, said:

plecind de la discutiile pe care le aveti cu silesax va spun o intimplare care e offtopic dar cred ca trebuie spusa in urma cu 3 saptamini am "farimat"o teracota care nu functiona adica se incalzea dupa doua zile de foc era construita intr-o camra mai mica despartita de camera mai mare cu un perete pe care a fost facuta o baie spatiul fiind inalt de 4,3m  pe tavanul baii a fost facut un loc de dormit adica un pat pt ca baia avea nevoie de aierisire s-a spart un acces la cos de 300x450 tavanul baii este cu 2cm peste aerisirea de 300x200 grinda si scindurile tavanului le poti atinge prin aerisire  cosul este deschis racordul sobei este cu 20cm mai sus ca aerisirea baii adica daca ai o mina mai lunga ajungeai dincolo si cu toate astea nu a murit nimeni...pt ca nimic din ceea ce se intimpla nu este intimplator si tot ce se intimpla trebuie sa se intimple


  Nu stiu ce sa zic! , dar mai alambicata si incoerenta exprimare ca a ta ... mai rar!!!!    Crede-ma ca am incercat in fel si chip, chiar si de la coada la cap si tot nu-i dau de cap!

#6521
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu de 5 ori am citito ...si nimic nu am inteles...cred ca este o capcana !!

#6522
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"...cred ca este o capcana !! "

Sau un clopot ! Posted Image
Nu ar fi rau cateva imagini din interiorul acelei sobe daramate, se poate ca si cosul "deschis" sa fi influentat in oarecare masura functionarea buna a sobei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbvPORAfEF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 20 October 2014 - 22:26.


#6523
Gabi_cv

Gabi_cv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.11.2013
Va salut, am achizitionat de curand un godin pentru a incalzi o cabina de paza din fibra 1500x1500x2400. As vrea sa adaptez un arzator de peleti pentru o ardere prelungita homemade. Ma gandeam la un gratar special pentru arderea peletilor si un snec de masina de tocat carne motorizata de un releu de timp. Godinul are pe plita superioara o gaura prin care as putea alimenta cu ajutorul unei tavite. Astept pareri si sugestii!!!

#6524
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Ca să aprinzi peleţii cred că trebuie să arzi nişte lemne mai întâi, ca să ai jar. Altfel, e o idee interesantă. Brichete din rumeguş nu ai încercat?

#6525
Gabi_cv

Gabi_cv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.11.2013
Ideea e ca godinul nu inmagazineaza caldura mult timp ( radiaza caldura cat timp are flacara in el ) Are 5kw ( mult mai mult decat necesarul termic al incaperii ). Var1. As improviza un arzator cu alimentare gravitationala cu ventilator cu turatie controlata in forma cilindrica pe care l as introduce in gaura de tiraj aer. Var2. Un arzator de gaz pe post de gratar cu un con deasupra pe care sa cada din partea de sus a godinului peleti in cantitatra dorita.

#6526
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Păi tocmai, ca să ai căldură constantă trebuie să arzi constant. Peleţii şi brichetele ard mai domol, sau mocnit. Avantajul brichetelor este că sunt mari. Dacă astupi grătarul de la cenuşar şi arunci peleţi în jar, nu merge? Faci tiraj prin uşa de alimentare, eventual fără ventilator. Godinul pe care îl am eu ar merge aşa, că oricum are tiraj ca o rachetă.

#6527
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012
Va salut! Ce spuneti, o soba de genul asta facuta intre 2 camere, cu puterea de 6 kw din care cca. jumatate va fi preluat de schimbator, ar fi bine daca ar fi in intregime construita din samota? adica in loc de caramida ceramica exterioara sa folosesc tot samota ca la focar..excludem costurile..cu totul ar intra cca.800-900 caramizi

Attached Files



#6528
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgogorita2008, on 23 octombrie 2014 - 16:29, said:

Va salut! Ce spuneti, o soba de genul asta facuta intre 2 camere, cu puterea de 6 kw din care cca. jumatate va fi preluat de schimbator, ar fi bine daca ar fi in intregime construita din samota? adica in loc de caramida ceramica exterioara sa folosesc tot samota ca la focar..excludem costurile..cu totul ar intra cca.800-900 caramizi
Eu zic sa-l intrebi direct pe autorul acestei lucrari.Posted Image

#6529
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012
Maestre, poza era doar de referinta,va fi ceva de genul...dar e bine doar din samota?

#6530
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
binenteles ca nu va fi bine ...va fi foarte bine!!!

#6531
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012
Am ocazia sa fac rost de caramida samota la pret de caramida ceramica sau chiar mai ieftina,evident sh,dar nu am mai vazut soba facuta cu totul din samota de aia nu stiu ce sa cred..

#6532
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgogorita2008, on 23 octombrie 2014 - 19:02, said:

.. poza era doar de referinta,va fi ceva de genul...
Posted Image Chiar e de referinta. Pentru colegii care nu stiu - autor este colegul nostru @csomi.

View Postgogorita2008, on 23 octombrie 2014 - 19:02, said:

..dar e bine doar din samota?
Samota are o capacitate de inmagazinare mai mare (datorita densitatii), conductibilitate termica ceva mai mare si prin urmare nu are de ce sa inrautateasca.. Depinde si cum vrei sa o finisezi.. Parca @ciobimar prezentase niste lucrari cu ceea ce doresti d-ta sa faci.Posted Image

Edited by andreilesan, 23 October 2014 - 20:01.


#6533
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012
,,Chiar e de referinta. Pentru colegii care nu stiu - autor este colegul nostru @csomi.''


Aveti dreptate poza este luata de pe sit-ul dumnealui, sper ca nu am facut vreo greseala.

As-i vrea sa ramana caramida nu vreau s-o tencuiesc,iar colturile sa le fac cam asa..[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WQ6r_AuxNj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu reusesc sa gasesc lucrarile prezentate de ,,ciobimar''il rog frumos daca poate sa-mi dea si mie o adresa ceva..

#6534
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bai nene dar csomi este meserias mare nu gluma,..!!! acu ma-m uitat  pe canalul dinsului ...opere de arta nu alta ..!!
si este si tinar (eu credeam ca e mos...)
felicitari csomi !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate