Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#5851
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcristimoisuc, on 17 august 2014 - 10:32, said:

Csomi , ieri am masurat pe plita 360 grade C iar pe cos imi arunca in jur de 330 grade. Combustibilul folosit a fost coceni de porumb .Este de unde si pentru cuptor , sa mi-l incalzeasca.

Pare ok... dar la fel si zona zid. exterioare al  cuptorului ar trebui izolat pt o incalzire mai rapida si pastrarea caldurii in zona de coacere... sa nu uitam, acum este vara si daca bine am inteles fiind un amplasament exterior deschis nu se pretinde flux termic accentuat pe suprafata zidariei pt incalzire, astfel nu este o problema daca temp. gazelor de evacure va fi  mai mare mai ales pt un cos nu prea inalt si neizolat.

Edited by csomi, 17 August 2014 - 11:35.


#5852
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Va fi izolat si cuptorul , doar zona de deasupra lui , la pereti nu-mi permit dimensiunile , l-as stramta prea mult.La proiectarea lui am folosit , traditional, marimea tavilor , pe care le avem in dotare de peste 40 de ani.  Oricum grosimea peretilor e undeva la 14 cm.

#5853
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
De luni ma pot apuca de miniplaca de beton a cuptorului, placa ce se va sprijini pe cei 4 stalpisori.

Attached Files



#5854
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcristimoisuc, on 17 august 2014 - 13:22, said:

De luni ma pot apuca de miniplaca de beton a cuptorului, placa ce se va sprijini pe cei 4 stalpisori.
Se vede ca bunatatile sunt pregatitePosted Image ...o zacusca cu vinete sau ceva asemanator...mi sa facut pofta Posted Image  poate trag o fuga la aprozarul nonstop dupa cateva vinete...

Spor la treaba !Posted Image

Edited by csomi, 17 August 2014 - 13:57.


#5855
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Sper ca am nimerit bine aria pt acest subiect.

Am o soba veche de teracota intr-o camera si as vrea sa o stric. Cum sa procedez ?

#5856
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Incepi de sus. Ii scoti capacul si apoi caramizile. Ai 2 randuri: teracota si caramida refractara. In cea mai mare parte se pot recupera fara stricaciuni. Ai grija la funingine. Ar trebui sa strangi covoarele, sa acoperi mobila, deschide geamurile.

Spor la lucru!

#5857
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
la stricat e o problema, suntem asi in asa ceva, se desface capacul, e deasupra lipit cu lut si se merge in jos cu desfacutul clemelor care leaga placile. Suces

#5858
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
O usa de alimentare cu sticla dubla, temp pe suprafata geamului cu cca 30% mai redus ca la tip. clasic... Marime ext. 387x 400mm...este una din tip. de usa care sa "nascut" in urma unor discutii si colaborari constructive dintre un producator si cativa sobari ...Posted Image

Edited by csomi, 19 August 2014 - 07:18.


#5859
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Cam cat costa o dracie d'asta?

#5860
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Va multumesc pentru raspunsuri. Voi incerca :)

#5861
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postpykko, on 18 august 2014 - 15:48, said:

Sper ca am nimerit bine aria pt acest subiect.

Am o soba veche de teracota intr-o camera si as vrea sa o stric. Cum sa procedez ?


Cauta in spate la pagina  316  postarea  5686, esete sxplicat.

#5862
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

Quote

... Nu intelegi ca nu-i mai intereseaza lemnele,
Le cumpara doar pentru aprins, in rest toti fac provizii de carbune, sau saturat sa se chinuie cu lemnele...
Daca era unul sau doi mai ziceam dar majoritatea din zona merg pe varianta carbune...arunca doua farase in centrala si isi vad de treaba ,mai arunca doua la culcare si au caldura pana dimineata...are alta putere calorica si reuseste sa invinga suprafata schimbatorului..

Nevasta-mea ii tot aude la munca ce minuni fac astia cu carbunii si ma tot baraie si pe mine la cap sa incercam si noi..

Eu nu si nu ..dar cand auzi toata ziua cum toata lumea e la moda cu carbunii, mia intrat si mie in cap fara sa vreau asta ..
Si hai sa-ti spun ce vreau sa fac ..
Langa cazanul meu de caramida  vreau sa construesc o bubafonja care sa o leg la clopotul cazanului ..
Aceasta bubafonja va merge cu carbuni...ce zici am inebunit?

Posted Image Ce-ai patit, Marine, nu te recunosc? Posted Image
Te lasi convins de povestile vecinilor de ispravile realizate cu "'carbunii, facatorii de minuni"'? Pai, ei mor de invidie si abea astepata sa o dati in bara si sa rada ca nu sunt singurii in asa situatie..(La noi, asta e un sport national.. pe care l-am vazut promovat si in reclame.. deci, ne reprezinta)Posted Image . Ce cantitate echivalenta de  carbune te-ar trebui pe sezon? Cat ar costa ca bani asta? Cata zgura si cenusa vei scoate din focar care va trebuie sa o duci undeva? Posted Image
Fiti chibzuiti !

Edited by andreilesan, 20 August 2014 - 06:00.


#5863
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
D-le ,eu stiu ce necestita folosirea carbunelui..
A fost doar o parere..si am zis poate ajuta...
Nu e nici o invidie a vecinilor ...nu stiu ei ce am eu,  sau cum fac eu caldura ,ca nu ma duc nicaieri sa ma laud sau sa ma contrazic cu ei, mai ales ca sunt si multi ,ei sunt majoritatea, eu sunt singur ..ce rost are sa ma dau eu in spectacol..

Am spus-o la topicul de acumulatoare despre ce se intampla in jurul meu...
Eu nu bag carbuni in cazan  nici in ruptul capului ..eu deja sunt aprovizionat pentru iarna cu lemne..

Dar ieri faceam calcule pentru bubafonja pe carbune ..si poate o sa-mi duc ideia la capat..

Edited by ciobimar, 20 August 2014 - 06:42.


#5864
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 20 august 2014 - 06:29, said:

...D-v de ce nu-l ajutati pe Victorine,ca stiam ca-l stimati...
Il stimez si in continuare, si am sa-l ajut oricand daca imi va cere, dar dansul se intereseaza pentru casa socrilor, care nu se lasa convinsi de una sau de alta..Posted Image

View Postciobimar, on 20 august 2014 - 06:29, said:

Eu nu bag carbuni in cazan  nici in ruptul capului ..eu deja sunt aprovizionat pentru iarna cu lemne..
Posted Image

View Postciobimar, on 20 august 2014 - 06:29, said:

Dar ieri faceam calcule pentru bubafonja pe carbune ..si poate o sa-mi duc ideia la capat..sau nu-mi dati voie?
Am interzis eu cuiva ceva vre-o data? Cred ca mai confundat cu cineva, dar nu are importanta. Ma opresc aici.Posted Image

Edited by andreilesan, 20 August 2014 - 06:47.


#5865
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i_UNZvBpUbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 20 August 2014 - 07:19.


#5866
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postciobimar, on 19 august 2014 - 23:41, said:

Nu intelegi ca nu-i mai intereseaza lemnele,

Va salut domnule Ciobi, am intrebat nu in speranta de a convinge vecinii dvs sau pe oricine altcineva sa nu mai foloseasca lemne/carbuni, ci doar din curiozitate personala.

Daca stiti, si eu tot Viadrus am. Ce-i drept la ora actuala cu ceva modificari, insa si fara se comporta binisor.

Dumneavostra, puteti proceda cum doriti, sunt banii si timpul dvs.

Insa, va pot spune am am incercat si varianta lemne ude, carbuni uzi (cumparate in praf prag de iarna)  si varianta lemne uscate carbuni uscati (depozitate cam de un an).

Rezultatele?
Lemnele ude au umiditate mai ridicata decat carbunii, deci, pe langa faptul ca bagam cu sacul, nici temperautura nu prea urca, iar cand reuseam sa ridic temperatura, se inchidea clapeta de aer, cobora repede temperatura si trebuia sa o iau de la capat.

Lemnele uscate?
Un plin de centrala cu modificarile facute inghite circa 7 kg lemne de esenta tare.
Umplu centrala, aprind focul de sus, dupa 3 minute inchid clapet de gaze arse 3/4 si am terminat treaba, am ardere cu flacara vreo 4-4.5 ore si apoi jar pana pe la 6 ore.

Un plin de carbuni uscati inseamna circa 12 kg.
Umplu centrala, pun cateva lemne deasupra, aprind focul de sus, apoi aceeasi pasi si acelasi rezultat.

Diferenta?
La lemne scot cenusa odata la saptamana, la carbuni dupa fiecare alimentare.


Eu va propun, ca si sfat prietenesc, sa mergeti asa, in vizita pe la vecinii "laudarosi" si sa vedeti cam cum se prezinta situatia. Sa vedeti daca acele 2 forase sunt doar 2 sau 20.
Si inca un lucru, degeaba baga doar 2 forase daca la sfarsit de sezon se duc 20 tone carbuni iar dvs folositi doar 8 de lemne.

Inca odata, va spun asta ca si prieten are a experimentat atat combustibilii uzi cat si uscati, dar dumneavostra sunteti liber sa experimentati cum doriti.Posted Image

Ca si idee, eu mereu am recomandat in locul lemnelor/carbunilor cu umiditate ridicata, brichetele de paie/rumegus (acum, ce-i drept, cele ce se gasesc la 400-500 ron/tona, nu cele de 200 euro).Posted Image

Toata stima.
O zi buna.

Edited by cheluakame, 20 August 2014 - 08:54.


#5867
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QMU1hhh5VPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 20 August 2014 - 09:31.


#5868
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Lasa Marine, nu face din tantar armasar, tu ai o viziune a ta, mergi mai departe, daca mere, mere, daca nu, experienta pe timpul si banii tai!  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate