Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#5779
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 bobon, on 29 iulie 2014 - 21:42, said:

La cite modele de soba am studiat  trimse de voi sau legindu-ma mai departe pe  youtube,sau cautate de mine in timp liber, copiate rind cu rid  mai multe care mi-au placut, mi-am dat seama de 2 ani ce este una si alta. Cred caa nu ma insel cind spun ca rostul uscat permite iesirea gazelor din focar in mod stratificat.
Da D-le ,dar pana la un moment dat..
Cand temperatura creste in focar  si o iau gazele pe fagasul normal,adica fiind fierbinti flotabilitatea le face sa se urce  in sus cu viteza  si  nu mai trec prin rost .
deci din acel moment ,prin rost doar prin partea foarte de jos mai trece ceva...

Orificiul de iesire se face sub inchiderea focarului

#5780
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 ciobimar, on 29 iulie 2014 - 22:04, said:


Orificiul de iesire se face sub inchiderea focarului

       Posted Image       Ca tot iti place sa cauti, mai cauta si studiaza focarele. continuam dimineata daca nu plec.

#5781
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 bobon, on 29 iulie 2014 - 22:19, said:

   Posted Image      , mai cauta si studiaza focarele. .
Buna dimineata, D-le Bobon , schema cu principiu de functionare a tuturor sistemelor convective posibile in care arata din ce zona   pleaca gazele din focar  (partea hasurata) ...

Attached Files


Edited by ciobimar, 30 July 2014 - 05:56.


#5782
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

 ciobimar, on 29 iulie 2014 - 20:21, said:

D-le Bobon,
Cu clientul neexperimentat e un pic mai greu ..
Bine am inteles ,nu vor subare..dar obliga-i ca sa inchida macar usa de la cenusar ermetic dupa ce sa stins focul ..ca sa stopeze curentul prin soba...si atunci constructia in sistem clopot isi va spune "cuvantul"..

Ca sa ai succes cu o constructie in clopot  .si sa o ia fara cale directa ...trebuie prevazut rost uscat..
Rostul uscat are un rol foarte important ...inlesneste calea directa cu cosul  si incalseste in acelasi timp si spatiul clopotului de la cos inspre focar ..si face sa poate functiona in timp scurt traseul normal ...dupa asta rostul se inchide pentru ca gazele devin mai vascoase si nu mai incap prin rost (decat cele reci ,vaporii de apa si azotul care nu participa la ardere) ..si se duc pe fagasul normal ...


     Da, dar daca nu are subar, s-ar putea ca rostul uscat sa inlesneasca racirea inclusiv a focarului dupa ce focu' s-a stins, caci aerul rece va circula pe jos avand deschisa calea de la cos pana'n focar, iar daca nici usile nu sunt etanse atunci ..... rezultatul poate sa nu fie cel scontat.

#5783
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 christi40, on 30 iulie 2014 - 11:23, said:

Da, dar daca nu are subar, s-ar putea ca rostul uscat sa inlesneasca racirea inclusiv a focarului dupa ce focu' s-a stins, caci aerul rece va circula pe jos avand deschisa calea de la cos pana'n focar, iar daca nici usile nu sunt etanse atunci ..... rezultatul poate sa nu fie cel scontat.
Posted Image Nu ai dreptate. Imi pare rau ca dupa o lucrare realizata inca sustii aceasta parere..Posted Image

#5784
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

 andreilesan, on 30 iulie 2014 - 13:39, said:

[ http://1.1.1.3/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/nono.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu ai dreptate. Imi pare rau ca dupa o lucrare realizata inca sustii aceasta parere..[ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/peacefingers.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   Andrei este doar o parere, chiar te rog sa ma lamuresti.

#5785
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012
Mai devreme eram pe fuga, acum incerc sa-mi explic rationamentul afirmatiei de mai sus si chiar as fi direct interesat de parerea ta nefiind  nici eu adeptul suberelor pe cos din motive de siguranta a exploatarii.
   Deci, in perioada de cand focul a incetat si pana la urmatoarea aprindere circulatia ascendenta este oprita, fie prin inchiderea admisiei de aer, fie prin inchiderea superioara (cos), fie prin ambele, atunci apare circulatia inversa (descendenta) a aerulul rece din exterior ce coboara pe cos. Clopotele vor suferi mai putin avand orificiile la partea inferioara, insa focarul fiind (uzual) situat in punctul cel mai inferior cam acolo se va strange, in prima faza, tot aerul rece, iar rostul uscat favorizeaza si mai mult usurand patrunderea aerului rece precum favorizeaza iesirea gazelor "mai reci" din focar.
   Practic , in acest caz clopotul  se inverseaza, adica ceea ce-i rece se va duce la fund, la fel cum atunci cand avem flacara (tiraj ascendent) ceea ce-i cald se ridica.  Metaforic, daca am rasturna paharul exemplificator al  lui Kuznetov asezandu-l normal pe masa si-n loc de fum il umplem cu apa.
   Ma  gandesc ca-n cazul lipsei suberului pe cos ar fi indicat chiar ca ultimul clopot sa fie urmat si de un fum in contraflow altfel exista un tiraj descendent  ce va raci rapid soba.

Christi.

Edited by christi40, 30 July 2014 - 18:06.


#5786
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vLNr27NbS2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 30 July 2014 - 20:53.


#5787
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Am reusit sa mai lucrez nitel si la cuptor...

Cateva poze cu orificiile pt aer secundar, capacul focarului, vatra cuptorului, cuptorul alb si capacul acestuia. Usa am montat-o doar temporar pt a vizualiza cam cum va arata...

Attached Files



#5788
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 uforom89, on 30 iulie 2014 - 21:57, said:

Am reusit sa mai lucrez nitel si la cuptor...

Cateva poze cu orificiile pt aer secundar, capacul focarului, vatra cuptorului, cuptorul alb si capacul acestuia. Usa am montat-o doar temporar pt a vizualiza cam cum va arata...
Oho!, foarte interesanta abordare ...permite-ti o parere ..
Acel grup de trei caramizi care sustin cuptorul , dupa mine erau deajuns doua , fara aia din mijloc(era ok si ca rezistenta)... ca sa fie o distributie egala,sa circule gazele printre ele,  ca altfel o pot lua ori prin fata ori prin spate si se incalzeste inegal.....
Cuptorul e putin cam lat si a micsorat spatiul de spalare al gazelor pe laterale,le forteaza sa mearga mai cu viteza...
Si cam gros captusit cuptorul in partea de jos ,cred ca mergea placat si cu caramida de 32,

#5789
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Dragi colegi, vreau sa ma fac si eu posesor de soba, mai degraba un cuptor de copt care in prtea superioara , pe evacuare, da aiba si o minizona de captare/acumulare...adica in loc de cos direct sa fie ca o mica soba cu ceva soi de fumuri care sa mai incetineasca tirajul.
Am apucat sa fac o dracie de postament din caramida si beton, n-as prea vrea sa-l daram.
Intrebarea initiala e daca potface cevape acest postament si daca da ce idei aveti?
Cam asa arata pietroiul in mijlocul casei...
Attached File  uploadfromtaptalk1406788488345.jpg   50.16K   55 downloads

#5790
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Vreau sa fac acest cazan  de zidarie .Imi poate explica cineva fenomenele ce se petrec de la  randul 14 la  randul 20  la acest cazan de zidarie ?
Multumesc.

http://stove.ru/foto/_1199467149.jpg

http://stove.ru/foto/_689951199.jpg

#5791
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 mcbos, on 31 iulie 2014 - 12:14, said:

Vreau sa fac acest cazan  de zidarie .Imi poate explica cineva fenomenele ce se petrec de la  randul 14 la  randul 20  la acest cazan de zidarie ?
Multumesc.

http://stove.ru/foto/_1199467149.jpg

http://stove.ru/foto/_689951199.jpg
Se pune un gratar din fonta mai rarefiat, peste care se aseaza un bazin de incalzirea apei...sau poate fi un bazin in care se pun  pietre la incins, peste care picura apa sau se arunca apa pentru producerea aburului...

 parintele, on 31 iulie 2014 - 08:34, said:

Am apucat sa fac o dracie de postament din caramida si beton, n-as prea vrea sa-l daram.


CAM00711.jpg
Atunci daca are valoare sentimentala lasa-l acolo si fa soba langa el

Edited by ciobimar, 31 July 2014 - 12:48.


#5792
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Brici asa, cum de nu m-am gandit?
Treaba e ca nu vreau soba, vreau un cuptor cu lemne de interior...nici semineu, un cuptor deschis care pe evacuare spre cos sa aiba ceva serpentina in asa fel incat sa acumuleze cat mai multa caldura...
Ideea e sa fie si o sursa SUPLIMENTARA de incalzire a camerei...centrala oricum o sa mearga dar e placuta si o sursa directa iarna cand vii de afara inghetat, mai coci o pizza, mai stai si tei uiti bolund la foc....
Asta e ideea, un cuptor de interior care mai si cedeaza din caldura...
Daca are cineva asa ceva, a facut sau pur si simplu are ceva sfaturi utile, astept cu interes.


Obs.  Prin serpentina inteleg un traseu pin care sa plimb gazele de ardere, nu le-am zis nici fumuri nici clopot nici altcumva pentru ca deocamdata nu stiu ce va fi in interior.


#5793
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
D-le orice se poate ,ca semineu, ca gratar sau cuptor... deci ceva direct la cos ,fara sistem convectiv(canale ,fumuri) ...dar daca vrei sa fie ca o soba nu e bine sa fie cocotata ...
E bine ca admisia de aer sa fie cat mai aproapede pardoseala..pentru a functiona mai bine tirajul
Deci daca ii pui acea serpentina e ca un sistem convectiv(canale ,fumuri)

Edited by ciobimar, 31 July 2014 - 14:20.


#5794
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

 christi40, on 30 iulie 2014 - 18:04, said:

Mai devreme eram pe fuga, acum incerc sa-mi explic rationamentul afirmatiei de mai sus si chiar as fi direct interesat de parerea ta nefiind  nici eu adeptul suberelor pe cos din motive de siguranta a exploatarii.
   Deci, in perioada de cand focul a incetat si pana la urmatoarea aprindere circulatia ascendenta este oprita, fie prin inchiderea admisiei de aer, fie prin inchiderea superioara (cos), fie prin ambele, atunci apare circulatia inversa (descendenta) a aerulul rece din exterior ce coboara pe cos. Clopotele vor suferi mai putin avand orificiile la partea inferioara, insa focarul fiind (uzual) situat in punctul cel mai inferior cam acolo se va strange, in prima faza, tot aerul rece, iar rostul uscat favorizeaza si mai mult usurand patrunderea aerului rece precum favorizeaza iesirea gazelor "mai reci" din focar.
   Practic , in acest caz clopotul  se inverseaza, adica ceea ce-i rece se va duce la fund, la fel cum atunci cand avem flacara (tiraj ascendent) ceea ce-i cald se ridica.  Metaforic, daca am rasturna paharul exemplificator al  lui Kuznetov asezandu-l normal pe masa si-n loc de fum il umplem cu apa.
   Ma  gandesc ca-n cazul lipsei suberului pe cos ar fi indicat chiar ca ultimul clopot sa fie urmat si de un fum in contraflow altfel exista un tiraj descendent  ce va raci rapid soba.

Christi.



  Andrei, desi te vad prezent uneori, observ ca nu comentezi nimic asupra "teoriei mele" de mai sus , sa inteleg ca sta in picioare?  este un fel de ignor? sau este ridicola pentru tine discutia?

Edited by christi40, 31 July 2014 - 20:17.


#5795
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Christi, nu-i nici-un fel de ignor si nu este ridicola discutia, doar ca perioada asta e cam incarcata la mine si nu mai pot tine pasul si cu discutiile purtate pe forum.
Cu privire la acea ""ipoteza"" eu zic ca imaginea prezentata si la Alexei Cernov http://www.stovemast...system.html      m-ar   ajuta sa te conving ca rostul uscat nu contribuie la racirea focarului mai mult decat lipsa lui.
Sper ca acum e mai bine.Posted Image

Edited by andreilesan, 31 July 2014 - 21:09.


#5796
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

 ciobimar, on 31 iulie 2014 - 07:18, said:

Oho!, foarte interesanta abordare ...permite-ti o parere ..
Nici o problema, ca doar de aceea am postat pozele ca sa le putem comenta.

Aveti dreptate in ceea ce spuneti insa am preferat sa pun accentul pe incalzirea registrului. Nu imi fac prea mari griji ca partea de jos a cuptorului este prea captusita, numai bine nu se ard cozonacii pe fund Posted Image  Sincer vorbind, acela fiind capacul focarului va suporta cele mai mari temperaturi asa ca...
Iar cuptorul se afla situat exact in ”podul” clopotului, lateralele fiind din samota pe cant, asa ca chiar daca initial gazele vor avea o viteza mai mare, cred ca va fi suficient pentru ceea ce se cere de la el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate