Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12925
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Densitatea salciei nu e mai jos de 400kg/m3. Prin Europa anumite tipuri de salcii sunt cotate intre 400 si 600kg/m3 din ce am gasit.
Problema salciei poate vine de la lemnul in general prea subtire si mai rar bustean. Avand suprafata de contact mai mare in focar probabil dezvolta putere mare dar timpul de ardere scade.
Salcia energetica cred ca este prelucrata ulterior in bricheti sau altceva, peleti. Nu cred ca se pune vreascuri asa pe foc.

#12926
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Nu as avea o problema in a arde lemne de 2-5 cm diametru, chiar de ar fi de salcie sau brad.

Ce e mai subtire ard la pregatirea conservelor, iar ce ramane la aprinderea focului.

Nu se pierde nimic Posted Image

"Nenea" numai "busteni" arde
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QYUB-OWCsy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anduvirgil, 26 September 2016 - 19:55.


#12927
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postanduvirgil, on 26 septembrie 2016 - 19:50, said:

Nu as avea o problema in a arde lemne de 2-5 cm diametru, chiar de ar fi de salcie sau brad.
....

Nu se pierde nimic Posted Image



Energia unui pumn de coji de nuci
  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RJTnyRxBsqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 26 September 2016 - 20:56.


#12928
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Fiecare arde ce are, in ce are Posted Image

#12929
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postsmeagle13, on 26 septembrie 2016 - 09:10, said:

de ceva vreme ma sacaie o intrebare , si anume ce efect ar avea un focar , construit integral din tabla de otel suficient de groasa peste 5 mm , focarul va fi captusit cu samota , va avea pereti dublii si iesire pe la jumate si sus sa arda gazul de lemn , gratar pt cenusar , tot ce trebuie si in partea de sus si registru , un focar performat cum vad in topic , sa zicem ca nu va avea rost uscat , dar cu putn efort se poate rezolva , usa de sticla , etc apoi el putand fi placat cu "orice" de design ... deci ideea este , ce efect ar putea avea un focar integral de fier vs unul de caramida ? eu ma gandesc defapt la strict cazul meu , unde acum am un semineu metalic mic fac foc , se incinge si in 2 ore poti deja sa pui mana pe el , dar caldura ramane in casa pana dimineata , de aici stau si ma gandesc ca o soba cu acumulare ma face sa dorm cu geamul deschis ... (casa mea fiind din lemn) , chiar si acum , am vazut ca sunt colegi care intrebau daca s-a facut focul , aici la mine in Ilfov sunt multi care au dat drumu la incalzire , foc , gaze , fiecare ce are , dar eu seara stau in pantaloni scurti si imi este cald , stau si cu un geam crapat , toata caldura se acumuleaza de la omica prispa la intrare und ebate soarele sau daca gateste sotia si merge cuptorul la pranz e suficient ... acesta fiind motivul pt care imi trebuie un agregat care sa incalzeasca repede , sa si acumuleze ce se pierde intr-un puffer care ulterior sa trimita in calorifere , sa aiba o ardere cat mai curata pentru un consum optim de lemne , ar fi pacat ca in primavara tocmai am luat 2 masini de fag uscat , am avut noroc ca majoritatea e verde ... acum am 70 mp dar in total vor fi 120 mp pt ca am marit casa si pt asta vreau sa construiesc agregatul de v-am zis de el , si care sa se continue in partea de sus cu con ca la un semineu clasic , practic va fi un termosemineu cu un focar mai rezistent in timp si mai performant , sper eu ...
nu stiu daca au terminat colegii de laudat calitatile salciei lui Andrei , de nu au raspuns nici unul cat de cat postarii dvs ,

E o ideie, care e pusa in aplicare de mesterii rusi  ...focarul din metal (ca intra mai repede in regim si odata cu asta se desfasoara mai bine arderea ) si sistemul convectiv ca la o soba din caramida ...uite aici saitul unui rus  cu aplicatiile lui

http://bar101.narod.ru/html/k-6.html

#12930
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
da clar , asta este ce am nevoie , multumesc de raspuns ... am sa va tin la curent cu ce urmeaza sa fac , cand o sa ma apuc de treaba , dar mai dureaza putin ...

#12931
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postanduvirgil, on 27 septembrie 2016 - 07:51, said:

Fiecare arde ce are, in ce are Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FLjoyWDL1NE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12932
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 16 septembrie 2016 - 14:50, said:

Eu am cumparat de la Izobrid mortar refractar anul trecut, m-au intrebat atunci ce fel de samota am, le-am zis ca este ,,clasica,, Posted Image de la Dedeman...
Sa inteleg ca pana la urma ti-ai finalizat lucrarea , o poza ceva se poate ?

Edited by csomi, 28 September 2016 - 20:57.


#12933
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postandreilesan, on 25 septembrie 2016 - 15:56, said:

Apropo, de ce se considera ca salcia nu ar fi esenta buna de foc? Ieri am vazut intr-un lant de magazine lemn de foc de salcie la 300 lei/mc. In alte tari salcia energetica se cultiva tocmai pentru foc.. In alte parti oamenii folosesc salcie in sobe..
Oare de ce la noi, aici, salcia trebuie desconsiderata?Posted Image
Densitate mica, deci timp scurt de ardere/energie degajata putina. La sobele usoare si/sau case neizolate asta reprezinta un dezavantaj.

Daca discutam de o casa reabilitata sau o instalatie/soba facuta corespunzator, atunci nu este niciun dezavantaj. Anul trecut am avut un beneficiar ce a ars 4 tone de plop la 160 mp P+M.

View Postsmeagle13, on 26 septembrie 2016 - 09:10, said:

de ceva vreme ma sacaie o intrebare , si anume ce efect ar avea un focar , construit integral din tabla de otel suficient de groasa peste 5 mm , focarul va fi captusit cu samota , va avea pereti dublii si iesire pe la jumate si sus sa arda gazul de lemn , gratar pt cenusar , tot ce trebuie si in partea de sus si registru , un focar performat cum vad in topic , sa zicem ca nu va avea rost uscat , dar cu putn efort se poate rezolva , usa de sticla , etc apoi el putand fi placat cu "orice" de design ... deci ideea este , ce efect ar putea avea un focar integral de fier vs unul de caramida ? eu ma gandesc defapt la strict cazul meu , unde acum am un semineu metalic mic fac foc , se incinge si in 2 ore poti deja sa pui mana pe el , dar caldura ramane in casa pana dimineata , de aici stau si ma gandesc ca o soba cu acumulare ma face sa dorm cu geamul deschis ... (casa mea fiind din lemn) , chiar si acum , am vazut ca sunt colegi care intrebau daca s-a facut focul , aici la mine in Ilfov sunt multi care au dat drumu la incalzire , foc , gaze , fiecare ce are , dar eu seara stau in pantaloni scurti si imi este cald , stau si cu un geam crapat , toata caldura se acumuleaza de la omica prispa la intrare und ebate soarele sau daca gateste sotia si merge cuptorul la pranz e suficient ... acesta fiind motivul pt care imi trebuie un agregat care sa incalzeasca repede , sa si acumuleze ce se pierde intr-un puffer care ulterior sa trimita in calorifere , sa aiba o ardere cat mai curata pentru un consum optim de lemne , ar fi pacat ca in primavara tocmai am luat 2 masini de fag uscat , am avut noroc ca majoritatea e verde ... acum am 70 mp dar in total vor fi 120 mp pt ca am marit casa si pt asta vreau sa construiesc agregatul de v-am zis de el , si care sa se continue in partea de sus cu con ca la un semineu clasic , practic va fi un termosemineu cu un focar mai rezistent in timp si mai performant , sper eu ...
Daca, la semineul metalic ai avea o oscilatie de 4-5 grade (sa zicem, nu stiu cat alterneaza temperatura in cazul tau de la un foc la altul), in cazul uneia de caramida, oscilatia poate scade si la 1 grad (adica ai venit acasa si ai 22*C, faci focul, temperatura urca in timp pana la 23*C, si a doua zi cand faci focul, temperatura scade iar pana la 23*C).

Asta este avantajul sobelor cu masa ridicata. Faptul ca ai o soba de 2-3-4-5-6 tone, nu inseamna ca vei lesina de cald in casa, ci doar ca vei avea temperatura constanta.:peacefingers:

#12934
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postcheluakame, on 28 septembrie 2016 - 20:58, said:

.. cazul uneia de caramida, oscilatia poate scade si la 1 grad (adica ai venit acasa si ai 22*C, faci focul, temperatura urca in timp pana la 23*C, si a doua zi cand faci focul, temperatura scade iar pana la 23*C).
Asta este avantajul sobelor cu masa ridicata. Faptul ca ai o soba de 2-3-4-5-6 tone, nu inseamna ca vei lesina de cald in casa, ci doar ca vei avea temperatura constanta.

Aici trebuie sa mentionam si un mare dezavantaj: daca ai nevoie de ridicarea rapida a temperaturii iti trebuie ....citeva zile sa o obtii!Posted Image

Edited by luvio, 29 September 2016 - 08:23.


#12935
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postluvio, on 29 septembrie 2016 - 08:21, said:



Aici trebuie sa mentionam si un mare dezavantaj: daca ai nevoie de ridicarea rapida a temperaturii iti trebuie ....citeva zile sa o obtii!Posted Image
In mare masura depinde si de constructia   casei...se pot clasifica in constructii usoare sau grele...la fel ca sobele, cu inertii diferite in functie de masa de acumulare.

Edited by csomi, 29 September 2016 - 19:51.


#12936
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postluvio, on 29 septembrie 2016 - 08:21, said:



Aici trebuie sa mentionam si un mare dezavantaj: daca ai nevoie de ridicarea rapida a temperaturii iti trebuie ....citeva zile sa o obtii!Posted Image
Total de acord, însă, soba trebuie dimensionata si in funcție de inerția casei. Daca avem o casa construita din cărămidă ce poate menține o temperatură constantă în decursul a 24 ore, putem avea o soba mai ușoară (exemplu clasica 'teracota")
Daca avem o casa termoizolata la interior atunci, o soba mai grea va fi mai recomandată .

#12937
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcsomi, on 28 septembrie 2016 - 20:55, said:

Sa inteleg ca pana la urma ti-ai finalizat lucrarea , o poza ceva se poate ?


Inca nu, sunt in pregatiri, am toate materialele doar timp si putina hotarare:), deci, am ramas la varianta de ardere mixta, nu stiu de ce atat reticenta la multi colegi vis a vis de tipul asta de ardere, probabil o sa fiu singurul care adopta un schimbator prin care ,,curge,, fumul, ma refere la o soba de caramida, daca o mai fi vreunul sunt curios si poate invat ceva, am sa postez si aici un model, alt model :), poate reusesc sa scot ceva de la colegi, am mai spus-o si in alta parte ca sunt putini care experimenteaza, tu esti unul dintre ei, dar majoritatea sobarilor se gandesc doar cum sa stoarca niste bani, cat mai multi bani, am intalnit meseriasi care lucreaza numai dupa proiectele altora....unde este curiositatea?

#12938
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 30 septembrie 2016 - 19:06, said:


....dar majoritatea sobarilor se gandesc doar cum sa stoarca niste bani, cat mai multi bani, am intalnit meseriasi care lucreaza numai dupa proiectele altora....unde este curiositatea?

Si in alte profesii poate fi la fel...si constructorul unei case  in general lucreaza dupa proiectele altora (arhitecti)

Curiositatea poate fi in pasiune .Posted Image

#12939
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcsomi, on 30 septembrie 2016 - 21:01, said:

Si in alte profesii poate fi la fel...si constructorul unei case  in general lucreaza dupa proiectele altora (arhitecti)

Curiositatea poate fi in pasiune .Posted Image


Corect! , dar acolo avem structurist, arhitect, constructor, si legal, aici este altceva, in general sobarii sunt autentici numai ca putin dintre ei experimenteaza desi au timp, cunoastere si...bani, ma refer la ai nostrii, prin alte parti vezi altceva, toti am descoperit tainele sobelor datorita marilor sobari ( nu-i mai enumerez ca toti ii cunosc) unii sunt mai mult teoreticieni, chestii de fizica ..chimie Posted Image, oricum s-a evoluat si pe zona asta, dar cine nu intra pe aici nu stie se se mai intampla in lume, Bobon cred ca este printre putinii care la varsta lui nu s-a lasat si pot spune ca este la curent, are si vechime in bransa, eu unul vad un sobar care isi are propriul laborator (garaj sau atelier) care experimeteaza, din pacate am asistat la si la unele esecuri, multi chiar dezamagiti, si ptr ca au fost dezamagiti ..spun NU SE POATE, fara sa se intrebe ce nu a  mers la ei, dar asta costa.
Ca sa revin la oile mele, am ramas tot la soba cu ardere mixta, o iau ca o provocare, si asa cum a spus si Flavius, sa fac in asa ceva daca nu mere arderea inversa sa pot exploata arderea superioara 100%. Banuiesc ca desenele mele le-ati vazut si prin alte parti, dar le prezint si aici......candva am am mai vb despre un schimbator prin care circula fumul, am sa construiesc unul indiferent de randament, tot o provocare este, daca este careva pe aici care a facut asa ceva il rog sa ma ajute....dar doresc ceva concret nu bla-bla-bauri, atasez cateva imagini asa cum vad eu proiectul meu ( si cateva idei cu accesul la schimbatoare fara sa scoti caramizi sau sa demolezi)

Attached Files



#12940
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Suberul nu trebuie sa permita inchiderea totala a arderii superioare.

Edited by anduvirgil, 01 October 2016 - 11:29.


#12941
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 11:28, said:

Suberul nu trebuie sa permita inchiderea totala a arderii superioare.
Un suber care inchide total, poate fi lasat partial deschis, unul care inchide partial nu poate fi inchis total.
La o astfel de ardere, ajustarile fine sunt necesare pe langa diametre/dimensiuni rezultate din calcule. Posted Image

#12942
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Ce te faci cand isi baga nasul cate unul "destept" si trece 100% pe ardere inversa cand nu trebuie si revine la mixta sau superioara?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate