Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12529
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006
Probabil ca va fi obligatorie incalzirea cu curent electric produs de eoliene  :)  :lol: .
Legile se mai schimba....

Edited by hot_sombrero, 14 April 2016 - 20:39.


#12530
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 14 aprilie 2016 - 19:53, said:

Partea asta nu reusesc sa o inteleg:
...
In legislatia europeana scrie putin altfel:..
'"Noi daca nu vom aduce macar o ambiguitate completare ne-am pierde farmecul..'" Ce unii si-au propus sa realizeze in 25 de ani - noi ne-am propus in 12 (la jumatate)'"..Posted Image

View Postlisapet, on 06 decembrie 2011 - 17:33, said:

Normele romanesti in vigoare din 2009 (ma refer aici la normele privind reducerea consumului specific de energie pentru incalzire), sunt de fapt reglementarile normelor germane din 1995! Ca sa ma fac mai clar. Germanii in 1995 au impus ca toate cladirile noi sau reabilitate termic sa fie asa termoizolate incat acel coeficient specific sa nu depaseasca 50 W/mp de spatiu util incalzit. Mai mult decat atat in 2002 in Germania s-a impus reducerea acelui coeficient de la 50 W/mp la 40 W/mp. In 2009 Germania deja impune 25 W/mp, in timp ce la noi in Romania se impune abea 50 W/mp. In 2012 conform normativelor UE trebuie sa se ajunga la 15 W/mp, ca din 2015 sa se ajunga la 7 W/mp (standard de case pasive)...
Acum ca o parere.. In aceasta ordine a lucrurilor daca Lumea buna in 2015 au ajuns la case pasive, era oarecum firesc ca in 2020 sa se treaca la case cu consum aproape zero.. Adica daca am o casa de 120 mp pentru care consum anual: 15 kWh/(mp an) x 120 mp = 1800 kWh/an.. Imi zidesc o soba si acei 1800 kWh/an ii obtin arzand  500 kg de biomasa (1800 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,9 = 500 kg). Cu alte cuvinte mi-am luat un teren de la vecini de 200 mp si cultiv salcie energetica.. Uite asa am ajuns sa am casa nZEB..Posted Image

#12531
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Azi am avut cateva ore libere  si am mai lucrat ceva:

Attached Files



#12532
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ca o paralela la discrepanta pe care o observ eu intre ce se propune de autoritati pe de-o parte si ce avem pe cealalta parte in teren.. Am fost in vizita intr-o zona de munte unde cladirea construita dupa '"moda'" din partea locului, beneficiarul fiind un om gospodar, se incadreaza la capitolul consum anual specific aferent incalzirii la 200 kWh/(mp an). Cladirea este noua, adica daca era construita in Germania ar fi trebuit sa fie incadrata sub 15 kWh/(mp an). Din discutii am aflat ca nimeni din zona nu a auzit de tendinte in materie de reducere a consumurilor de energie aferente incalzirii. La masurile propuse privind reabilitarea termica se aduceau argumente de genu' aceste masuri nu se justifica deoarece termoizolantul costa, iar lemnul este gratis, caci avem padure.. Tot acolo in zona, am simtit nemultumirea ca padurile inca se mai taie in bataie de joc.. Pentru foc se folosesc doar esente tari de lemn, vreascurile daca sunt de conifere nu reprezinta nici-un interes si sunt lasate sa putrezeasca..
Casele sunt mari, caci multe familii au reprezentanti care lucreaza mai la sudul Europei si astfel oarecum se copieaza stilul de viata de acolo..care, zic eu, nu prea ni se potriveste. O casa de gospodari consuma anual in jur de 15-20 tone de lemne, care nu au timp sa se usuce, caci nu sta nimeni sa depoziteze atatea lemne pe un termen mai lung.. Cosurile, din acest motiv, majoritatea sunt negre, pline de gudron, noroc ca cosarii sunt apreciati si cum numai nu prea mai trage hornul - e chemat cosarul.
Stau si ma gandesc ce ar trebui sa se intample ca sa ne motiveze sa construim cladiri incadrate in nZEB ? Sa ne trezim ca tara asta nu ne mai apartine? Posted Image

#12533
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Domnule Andreilesan daca nu va deranjez as dori sa-mi adresati cateva pareri si cred eu, critici referitor la acest focar care l-am construit. Va multumesc anticipat.

#12534
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmihai_pas, on 15 aprilie 2016 - 08:57, said:

Domnule Andreilesan daca nu va deranjez as dori sa-mi adresati cateva pareri si cred eu, critici referitor la acest focar care l-am construit. Va multumesc anticipat.
Posted Image .. Ce pot sa spun eu e ca focarul respectiv are elementele unui focar modern, performant (admisie aer primar, admisie aer secundar preincalzit, catalizatori, rost uscat, etc), este realizat din samota. Este lucrat cu atentie la detalii, cu toate ca eu as prefera la capitolul calitatea executiei sa vad toate suprafetele miezului de samota, atat cele interioare cat si cele exterioare, asa cum arata vatra cuptorului - adica sterse cu buretele (asa am fost invatat si eu la vremea respectiva). Mai mult de atat nu prea am ce zice..
Daca erai d-ta din breasla iti puneam mai multe intrebari  cu privire la: puterea focarului, capacitatea de incarcare cu combustibil, volum necesar combustibilului si desfasurarii arderii, presiunea disponibila a cosului, valoarea pierderilor de presiune la trecerea aerului si gazelor arse prin agregat, greutatea agregatului, etc, etc..

Insa, pentru un incepator - esti Bravo!Posted Image

#12535
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Va multumesc pentru incurajari.Intradevar calcule nu am facut prea multe (mai deloc) este facut pastrand proportiile cantitativ dupa alte focare. Acum ma gandesc ca as fi putut spala tot focarul dar... Referitor la calitatea executiei sunt unele locuri unde nici mie nu-mi place dar cum si d-voastra spuneti sunt incepator si sper sa reusesc sa cresc la acest capitol. Va multumesc inca odata.

#12536
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
si poze din lateral

Attached Files


Edited by mihai_pas, 15 April 2016 - 20:59.


#12537
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Astazi am incheiat lucrul la primul focar(si cel mai complicat) din componenta agregatului.Pun o poza cu ceea ce ar trebui sa iasa la exterior cu precizarea ca interiorul este compus din doua clopote care deservesc cele doua focare (cuptor si plita).Asadar  pozele ( numele focarului este OBLIO, din considerente vizibile).Datorita calitatii executiei am gletuit lateralele pentru a minimiza rezistenta la circulatia gazelor

Attached Files



#12538
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Astazi am lucrat la fratele lui Oblio

Attached Files



#12539
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
fratele lui oblio este gata

Attached Files



#12540
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
astazi am schimbat culoarea

Attached Files



#12541
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Luna aceasta a avut loc intrunirea anuala a membrilor MHA. Poate cineva din vorbitori de engleza sa ne prezinte un rezumat la cele petrecute acolo? Multumesc.Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K847l_paf9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12542
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Video nu are sonor. Exista undeva o descriere a ceea ce s-a intamplat acolo? Pe siteul lor este doar un program.

#12543
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Voi incerca eu sa revin cu un rezumat al intalnirii MHA.

O intrebare: stie cineva ce dimensiuni au caramizile refractare produse de CCPPR Alba-Iulia?!

#12544
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
incet mai punem cate o caramida

Attached Files



#12545
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Hristos a Inviat !
Rasfoind pe net am dat de o constructie interesanta si edificatoare (zic eu, dupa prezentare) de cuptor rusesc care foloseste si principiul de clopote, si care incalzieste din partea inferioara incaperea. Cat priveste armonizarea cu amenajarea interioara - eu zic ca i-a reusit! Vizionare placuta Posted Image :  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/scQd8KO1-90?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12546
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Rustic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate