Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#10999
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostoMariusRO, on 29 august 2015 - 22:03, said:

Intreb si eu ca "prostu"... nu se pot face niste capace ceramice sau alt fel de sisteme de access/curatare a diferitelor parti, in functie de model, astfel incat sa nu trebuiasca sparta/scoase caramizile/etc la fiecare curatare mai completa?

Se poat face binenteles,  aceasta soba  ca lucrare este o "mostenire"  de la un coleg de breasla care nu mai este printre noi, am fost rugat sa ma ocup de intretinerea periodaca al acestei sobe, pt inceput am controlat si racordul la cos sa merg la sigur...dar nu am gasit probleme, la fel si modul de utilizare este corespunzatoare...lemn uscat, un foc la 6-8 ore, etc

Edited by csomi, 29 August 2015 - 22:17.


#11000
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Alta ...o reparatie al unui semineu cu insert din fonta...a fost construit de zidarul care a placat cu piatra peretii din jurul casei,  a lucrat frumos cu piatra la exterior nu am avut cuvinte...dar cand am vazut ce a facut cu semineul la interior ma cam luat cu fiori...a trebuit reconstruit din nou si reinoit insertul....sa "axat" sa aiba acumulare ...a si crapat insertul , fara avea racire prin ventilare si rosturi pt dilatare.

Edited by csomi, 29 August 2015 - 22:48.


#11001
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Si cateva imagini cu zidarie...

Edited by csomi, 29 August 2015 - 23:00.


#11002
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 25 august 2015 - 20:51, said:

Cateva imagini...
Sa mai avansat un pic ...au sosit si placile ceramice pt finisaje

Edited by csomi, 31 August 2015 - 20:32.


#11003
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 31 august 2015 - 20:25, said:

Sa mai avansat un pic ...au sosit si placile ceramice pt finisaje

  Sanatate, spor la munca....

#11004
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 31 august 2015 - 20:47, said:

  Sanatate, spor la munca....
Multumesc, Posted Image

#11005
mica-eL-2

mica-eL-2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.09.2015
Va salut si mult respect. Cum calculez dimensiunea focarului la o soba?  Vreau sa modific o soba de teracota cu 5 fumuri 4/2/7 si sa o fac cu focar performant si 2 clopote,iar pe interior sa-i zidesc samota pt.a-i face peretii mai grosi si sa aiba o magazie de caldura mai mare. E mai bine sa o fac 3/3/7 pt a avea focarul mai larg? Ce model de focar ar fi mai bun?  As fi preferat sa fac una din caramida dar financiar deocamdata ma limitez la a modifica ce am.  Ce sfaturi i-mi dati pt a face aceasta soba mai performanta si cu randament cat mai mare?

#11006
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postmica-eL-2, on 01 septembrie 2015 - 03:45, said:

  Vreau sa modific o soba de teracota peretii mai grosi si sa aiba o magazie de caldura mai mare

In primul rând trebuie calculata in asa fel încât prin ingrosarea peretilor si automat micsorarea temperaturii exterioare si micsorarea puterii sobei sa nu faceti mai rau, adica soba sa fie mica, sa nu mai faca fata la spatiul existent, daca faceti focarul mai mare, nu creste puterea sobei....

Daca ne prezentati mai multe detalii despre spatiul încălzit, va putem ajuta in calculul necesarului termic.

DAR, toate acestea pe topicul dedicat, sobe de teracota..

Edited by silenced, 01 September 2015 - 04:27.


#11007
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

View Postcsomi, on 31 august 2015 - 20:25, said:

Sa mai avansat un pic ...au sosit si placile ceramice pt finisaje
Frumoasa lucrare, sa aveti spor!
O intrebare legata de placile ceramice: sunt un fel de cahle (adica din acelasi material) sau mai degraba un fel de gresie?!

Edited by uforom89, 01 September 2015 - 05:53.


#11008
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhoUXRRfwDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11009
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmica-eL-2, on 01 septembrie 2015 - 03:45, said:

Va salut si mult respect. Cum calculez dimensiunea focarului la o soba?  Vreau sa modific o soba de teracota cu 5 fumuri 4/2/7 si sa o fac cu focar performant si 2 clopote,iar pe interior sa-i zidesc samota pt.a-i face peretii mai grosi si sa aiba o magazie de caldura mai mare. E mai bine sa o fac 3/3/7 pt a avea focarul mai larg? Ce model de focar ar fi mai bun?  As fi preferat sa fac una din caramida dar financiar deocamdata ma limitez la a modifica ce am.  Ce sfaturi i-mi dati pt a face aceasta soba mai performanta si cu randament cat mai mare?

Raspuns la Sobe de teracota..pe aceasta pagina.

#11010
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postuforom89, on 01 septembrie 2015 - 05:51, said:

O intrebare legata de placile ceramice: sunt un fel de cahle (adica din acelasi material) sau mai degraba un fel de gresie?!

Placile sunt facute de unul dintre producatorii de cahle, adica aceeasi technologie de ultima ora, compozitie si adausuri de samota, glazura, etc. ca si in cazul cahlelor "clasice"...
la comanda se lucreaza si pt dimensiuni, forme si culori mai aparte...


Si finalul....tencuiala termo este in uscare, peste cateva zile este programat si zugravul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1XkuiuTds-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 01 September 2015 - 14:47.


#11011
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 01 septembrie 2015 - 14:35, said:

la comanda se lucreaza si pt dimensiuni, forme si culori mai aparte...



Sau pt ceva exclusiv sunt cativa artisti ceramisti care se ocupa de asa ceva...

#11012
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Cand exista cerere, apare si oferta. Bravo lor!

#11013
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postuforom89, on 01 septembrie 2015 - 17:30, said:

Cand exista cerere, apare si oferta. Bravo lor!
Deacord! Doar am vrut sa spun ca exista cerere si la noi in Romania, doar ca apeleaza la mesteri din afara.. Poate nu e neaparat rau acest lucru, insa cand vezi niste lucrari exceptionale publicate in afara - te uimesti si mai mult sa afli ca acestea sunt realizate in Romania.. Si atunci apare intrebarea, de ce aceste lucrari nu sunt popularizate aici? Posted Image

#11014
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
O varianta cu schimbatorul deasupra cuptorului.

http://www.lamaisone...e-hans-2004.htm

#11015
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Interesanta lucrarea prezentata. Multumesc giorgio2one ca ai adus-o in atentie!
A fost facuta in cadrul unui ”stagiu” de pregatire sustinut de Hans Hinrichs de la FEU VIVANT. Focarul a fost montat pe uscat din placi prefabricate din beton refractar turnate special (cu posibilitatea inlocuirii ulterioare). Soba in contracurent cu schimbator, cuptor si bancuta (parca imi aminteste de niste lucrari de pe la noi). Schimbatorul din inox este pozitionat in calea gazelor arse, in afara focarului, deasupra cuptorului si serveste la incalzirea apei dintr-un puffer de 1000 l care are incorporat un boiler ”tanc in tanc” cred ca se numeste, de 300 l pt ACM. Din puffer apa incalzeste ulterior radiatoarele si incalzirea in pereti, respectiv pardoseala (nu este specificata suprafata sau necesarul termic acoperit). Soba beneficiaza si de cale directa si sibar pt cuplarea bancutei (dc se doreste).

Edited by uforom89, 01 September 2015 - 20:44.


#11016
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postuforom89, on 01 septembrie 2015 - 20:37, said:

Interesanta lucrarea prezentata. Multumesc giorgio2one ca ai adus-o in atentie!
A fost facuta in cadrul unui ”stagiu” de pregatire sustinut de Hans Hinrichs de la FEU VIVANT. Focarul a fost montat pe uscat din placi prefabricate din beton refractar turnate special (cu posibilitatea inlocuirii ulterioare). Soba in contracurent cu schimbator, cuptor si bancuta (parca imi aminteste de niste lucrari de pe la noi). Schimbatorul din inox este pozitionat in calea gazelor arse, in afara focarului, deasupra cuptorului si serveste la incalzirea apei dintr-un puffer de 1000 l care are incorporat un boiler ”tanc in tanc” cred ca se numeste, de 300 l pt ACM. Din puffer apa incalzeste ulterior radiatoarele si incalzirea in pereti, respectiv pardoseala (nu este specificata suprafata sau necesarul termic acoperit). Soba beneficiaza si de cale directa si sibar pt cuplarea bancutei (dc se doreste).


Cine a citit site-ul lui T Burac gaseste acolo un comentariu despre amplasarea schimbatoarelor deasupra focarului, mai bine zis deasupra cuptorului fie el alb sau negru, intr-o zona care oricum nu ,,deranjeaza,, nimic, acolo poate fi un clopot cu schimbator, care nu cred ca afecteaza gazele spre alte zone, poate fi acolo si un siber care sa directioneze gazele.....sa ocoleasca sau nu schimbatorul, oricum este de luat in seama.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate