Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#10405
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Posted Image

 csomi, on 29 iulie 2015 - 09:58, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BrcS_54dMAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce-ai ghicit-o!..asta era, eu cred ca este o aplicatie a efectului Venturi, tare as fi curios pe o simulare CFD.

Attached Files



#10406
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 29 iulie 2015 - 10:19, said:

Posted Image


Ce-ai ghicit-o!..asta era, eu cred ca este o aplicatie a efectului Venturi, tare as fi curios pe o simulare CFD.

Nu este efectul Conda ?...La naiba, asa am crezut....Posted Image     si eu asi fi curios de o simulare.

Edited by csomi, 29 July 2015 - 10:30.


#10407
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ciobimar, on 29 iulie 2015 - 07:48, said:

Bine iau o pauza sa nu va mai deranjez ....

Marine, ia o pauza de la "scandal" si apuca-te mai bine de curatat clopotul ala. Vine @uforom89 atitia kilometri ca sa te ajute si tu te certi cu Dan pe forum :D

#10408
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 csomi, on 29 iulie 2015 - 10:26, said:

Nu este efectul Conda ?...La naiba, asa am crezut....Posted Image si eu asi fi curios de o simulare.


Acceasi aplicatie o ai si tu in cazul focarelor finlandeze, daneze...suedeze etc. Posted Image...pe care le construiesti, gatuirea propriuzisa a orificiului pe unde ies gazele din focar in camera postcombustie acolo unde se produce volatilizarea particulelor nearse , care poate fi si un cuptor negru in cazul nostru, tipul asta de aplicatie nu se regaseste la sobele cu clopot traditionale, ale lui Kuznetov ptr ca el merge pe o ardere mai lenta, poate ati obv dar cuptoarele negre care folosesc arderea tip Venturi sunt mai curate, este doar o parere personala...asa am interpretat eu.

Attached Files



#10409
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 29 iulie 2015 - 11:05, said:

... poate ati obv dar cuptoarele negre care folosesc arderea tip Venturi sunt mai curate, este doar o parere personala....

Depinde daca sunt utilizate corect (si lemne uscate), tot acelasi sistem construit in locuri diferite la o inspectie poate arata diferit fata de celalalt.

O simulare data ca exemplu de la Energy2D, doar ca fac cateva modificari in timpul simularii cu forma obstacolului pus in fata ventilatorului (aerului- gazelor)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uGKCXH52j4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 29 July 2015 - 12:26.


#10410
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 csomi, on 29 iulie 2015 - 12:03, said:

O simulare data ca exemplu de la Energy2D, doar ca fac cateva modificari in timpul simularii cu forma obstacolului

Si inca doua, doar ca am schimbat sursa de cadura... Deocamdata le avem pe astea pana nu scoatem o simulare mai serioasa...Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IONGtJ57HzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1y4OC5nEIts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 29 July 2015 - 13:21.


#10411
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
D-nu Ion-tonyst mi-am adus aminte ca  ziceai de un schimbator care sa fie si in focar si in clopot ....pana  sterge postarea Florin  ...gasesti aici o ideie...e dispus pe plita si in clopot

http://forum.stovema...7ecdfb62#121559

Edited by ciobimar, 29 July 2015 - 22:59.


#10412
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Din arhiva unui coleg de breasla " Asa nu " ,( este  adevarat ca in mare parte cu sobe din teracote se ocupa ) ...Meseria de sobar nu se limiteaza doar pina la constructia unei sobe.
Poate ca am sa imi deschid si eu o astfel de rubrica.

http://kalyhaskristo...om&r=8167&m2=34

Edited by csomi, 30 July 2015 - 05:50.


#10413
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Mai amintesc ca acest subiect va -muri- daca oamenii cu experienta nu posteaza ceva interesant.
Nicio lucrare nu este perfecta, dar se poate imbunatati pe parcurs.
Am si eu o nelamurire, Csomi a ridicat o soba in casa lui, fff interesanta, dar am asteptat cu nerabdare sa vad si modificarile efectuate- daca nu este secretul meseriasului-
Se observa ca ultimele -multe - pagini, NU SUNT INTERESANTE.
Cu parere de rau expun acestea.

#10414
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 vasilemet, on 30 iulie 2015 - 23:00, said:

Am si eu o nelamurire, Csomi a ridicat o soba in casa lui, fff interesanta, dar am asteptat cu nerabdare sa vad si modificarile efectuate

Cateva modificari sau piese adaugate pe parcursul utilizarii.

-Deflectorul retine mai bine temperatura in focar un cazul arderii superioare, in acest caz gazele sunt directionate pe o cale directa spre cos.

-"Catalizatorul" filtreaza in orecare masura  cenusa din gaze, dupa arderea inversa.

-Diuza este bine sa fie pusa pe uscat sau asezata pe o "garnitura" izolatoare ca un modul separat izolat de restul suprafetelor, pt a intra cat mai usor in regim.

-Scutul pt etansare ajuta este pt o etansare cat mai buna deoarece in cazul arderii inverse in spatiul de alimentare de sus in zona de piroliza se emana gazele de lemn, care nu sunt arse instantaneu, presiunea acestor gaze poate fi mai mare ca in cazul arderii superioare, unde aceaste gaze se ard aproape instant , acest spatiu (si de ardere superioara) este "tinut" la presiune mai scazuta cu tirajul cosului .

In final pot spune, fiind o constructie experimentala, poate fi si functionala daca se cunoaste foarte bine modul de utilizare, si de punere un opera al acestuia pt a oferi siguranta maxima. Modul de functionare al arderii inverse poate fi "naravasa " pt cei care nu cunosc foarte bine acest mod de ardere. Sotiei este interzisa folosirea acestui mod de functionare...
Oricum acest agregat sia indeplinit functia, daca timpul imi va permite pana in sezon imi voi construi in locul acestuia un agregat mai "bland" si din punct de vedere al utilizarii .

Edited by csomi, 31 July 2015 - 07:11.


#10415
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Oricum acest agregat sia indeplinit functia, daca timpul imi va permite pana in sezon imi voi construi in locul acestuia un agregat mai "bland" si din punct de vedere al utilizarii .
[/quot


Intrebare, de ce nu se poate aplica si arderii superioare, sa fie din cauza tirajului?, ptr ca fumul trece prin mai multe ,,obstacole,,?...ma refer in primul rand la orificiile aerului secundar, nu prea am vazut in cazul catalizatoarelor la sobe...aerul secundar atat de ,,aproape,, de iesirea din focar

#10416
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

 csomi, on 31 iulie 2015 - 06:43, said:

...... poate fi si functionala daca se cunoaste foarte bine modul de utilizare .......pentru a oferi siguranta maxima.
.......Modul de functionare al arderii inverse poate fi "naravasa " pt cei care nu cunosc foarte bine acest mod de ardere.....
...... Sotiei este interzisa folosirea acestui mod de functionare...


Concluzia ar fi, ca pentru siguranta in  functionare, utilizatorul ar trebui sa fie maxim de bine pregatit in acest domeniu.



Stiu ca sunt si asemenea agregate prefabricate, nemtesti daca nu ma insel, doar ca preturile sunt prohibitive mai ales pentru menetenanta periodica si obilgatorie, adica, ti-ai dorit o ardere impresionanta, platesti! vrei sa poata umbla si altcineva care nu a urmat cursuri de sobarit, platesti! daca nu platesti si nici nu te-ai scolarizat patesti ca nenea acel din filmuletul postat de Andrei (parca), cand a deschis usa de jos in timp ce focul ardea atipic cu susu'n jos si "l-a palit valvataia"!. Nu mai stiu pe unde este acel filmulet, dar a fost postat.


   P.S.- Csomi,  apreciez gestul tau de a recunoaste ca nu intotdeauna lucrurile ies asa cum ne-am dori si aceasta-i chiar o apreciere nu o critica.

Edited by christi40, 31 July 2015 - 18:29.


#10417
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 31 iulie 2015 - 09:27, said:

Intrebare, de ce nu se poate aplica si arderii superioare, sa fie din cauza tirajului?, ptr ca fumul trece prin mai multe ,,obstacole,,?...ma refer in primul rand la orificiile aerului secundar, nu prea am vazut in cazul catalizatoarelor la sobe...aerul secundar atat de ,,aproape,, de iesirea din focar

Nu te supara Gigi dar fraza asta nu prea am inteleso...Posted Image acum la ora asta


Ca veni vorba de catalizatoare ...Americanii fac catalizatoare pt sobe si seminee metalice doar ca se recomanda ca acestea sa fie ferite de flacara directa ....dar mai bine postez lincul  http://www.woodstove..._They_Work.html

Edited by csomi, 31 July 2015 - 18:54.


#10418
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Nu te supara Gigi dar fraza asta nu prea am inteleso...Posted Image acum la ora asta

Corect, cred ca nu a fost pe deplin inteleasa Posted Image ...adica eu nu am explicat bine, era vb de ardrea inversa, vorbeai de duza aceea, acolo sunt si orificii ptr aer secundar, de ce nu se aplica si arderii superioare, adica in loc de catalizator sa fie o diuza cu orificii ptr aer secundar, ca si cum ai intoarce soba ta cu ardre inversa.
Cristi, soba aia era Xeoos Twin Fire, arata misto dar si periculoasa cred, dar, eu zic ca atunci cand deshizi usa intra in functiune ventilatorul care ,,suge,, totnu lasa flacara sa o ia razna catre usa, exact ca la cazanele cu gazeificare

#10419
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 giorgio2one, on 31 iulie 2015 - 19:05, said:

Corect, cred ca nu a fost pe deplin inteleasa Posted Image ...adica eu nu am explicat bine, era vb de ardrea inversa, vorbeai de duza aceea, acolo sunt si orificii ptr aer secundar, de ce nu se aplica si arderii superioare, adica in loc de catalizator sa fie o diuza cu orificii ptr aer secundar, ca si cum ai intoarce soba ta cu ardre inversa.


Acum am inteles, dar daca "intoarcem" soba asa cum zici atunci vatra propriuzisa se muta  in directia opusa vom avea o distanta considerabila intre vatra si duza depinde de focar, in cazul acesta sub duza avem spatiu destul pt combustie , teoretic si orificile aerului primar se vor muta in partea de sus al focarului aproape de cel secundar al duzei ,astfel jos la vatra ramanem fara aer .

Edited by csomi, 31 July 2015 - 19:58.


#10420
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 csomi, on 31 iulie 2015 - 19:34, said:

Acum am inteles, dar daca "intoarcem" soba asa cum zici atunci vatra propriuzisa se muta  in directia opusa vom avea o distanta considerabila intre vatra si duza depinde de focar, in cazul acesta sub duza avem spatiu destul pt combustie , teoretic si orificile aerului primar se vor muta in partea de sus al focarului aproape de cel secundar al duzei ,astfel jos la vatra ramanem fara aer .


Exact la asta ma gandeam, pai in vatra avem aer primar, undeva am gasit dar nu stiu daca am si salvat imaginea aia, dar era aer secundar si in zona cuptorului, pe peretele din spatele cuptorului...poate gasesc imaginea aia...dar este clar..varianta ,,intoarsa,, nu prea este ok. :)

#10421
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Multumesc csomi ptr raspuns.
Astept noua realizare.

#10422
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Buna dimineata,  a fost colegul nostru Uforom , in vizita "de lucru" pe la mine... dar au trecut asa de repede cele 4 ore ca nu am realizat ...am vorbit mult de soba lui  si am trecut si la  cazanul meu ...nu am apucat sa mai desfacem si partea superioara a clopotului ,ne-am uitat doar la baza si la cos ..poate daca reusea sa  ajunga si d-l Tonist, se desfacea si clopotul , ar fi lucrat ei, amandoi ...(ca de mine trageau toti ...ba suna telefonul , ba unul nu stia sa aprinda gratarul , vecinul ca i sa spart o teva si sa ma duc macar un minut..)

Uforom e un  baiat deosebit si pasionat de sobe mai mult decat as fi crezut, a fost o placere intalnirea  cu el ..

Edited by ciobimar, 01 August 2015 - 06:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate