Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#10027
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
D-le Gigi cum ai spus ca; ..sa te las, ca suntem in "contratimp"....nu am mai  insistat

Acum ..o parere in stilul meu ...dupa , cuptor si schimbator nu prea mai merge nimic..iar ce e acolo jos...nu are rost sa te chinui...ai realizat si tu ca ai fost incurajat aiurea ..gata...uite ce as face eu..si gata ,nu te mai deranjez.

Attached Files



#10028
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Eu nu zic ca nu se poate,  doar sfaturile si incurajarile ce ti se dau, suna cam a;  ....da-i inainte ca sa vedem  si noi  cum si de ce ti-ai rupt gatul .


Daca  as fi interesat sa umplu paginile pe aici cu vorbe goale,  sa mor daca nu te-as  incuraja sa prevezi in acel agregat  si un .......prajitor de paine!!!
[/quot

Mi-ai placut...pe bunePosted Image ....toata treaba o strica cred, acele caramizi care sunt plasate i clopotul 1, sunt destule formule de sobe cu asa ceva, as fi curios sa stiu daca a facut cineva vreo soba cu randurile alea de caramizi ca aport de radiatie la clopot, apoi cu nu stiu daca strica cu ceva cuptorul acela care sta suspendat deasupra focarului ..daca ar scade randamentul celorlalte componente din cauza lui, sau poate mai bine cuptorul sa fie in calea gazelor catre clopote, au mai construit asa ceva ilustrii nostri sobari de pe forumul asta...in fine, pana la urma asta conteaza, sa mai dezbatem unele proiecte in lipsa de ceva serios (de unu care s-a apucat de vreo soba)......dar mai pun una ca tot era salvata aici, inainte de a intervenii tu Posted Image

View Postciobimar, on 07 iulie 2015 - 15:55, said:

D-le Gigi cum ai spus ca; ..sa te las, ca suntem in "contratimp"....nu am mai  insistat

Acum ..o parere in stilul meu ...dupa , cuptor si schimbator nu prea mai merge nimic..iar ce e acolo jos...nu are rost sa te chinui...ai realizat si tu ca ai fost incurajat aiurea ..gata...uite ce as face eu..si gata ,nu te mai deranjez.


...acum am inteles, pai si zona de jos ce facem ea? :)

..dupa cum vedeti in imagine nici tipei nu i-a placut si s-a carat....ne invatasem cu ea

Attached Files

  • Attached File  10.jpg   431.89K   35 downloads


#10029
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Nu vreau sa vorbesc in numele lui Florin insa eu am vorbit despre o functionare a acelui agregat, privit pur si simplu ca o schema de functionare. Dupa coreecturile facute avea toate elementele necesare. Sa vii sa spui ca este rea vointa si am dorit sa-l incurajez ca sa-si "rupa gatul" mi se pare putin deplasat, mai ales ca se spune si ca "eu nu zic ca nu se poate" subintelegindu-se ca totusi lasa o rezerva.
Apoi sa spui ca cineva incurajeaza aiurea si sa prezinti tu o schema absolut nefunctionala(fara o cale directa de amorsare) , nu stiu ce sa zic... o fi devina stilul.
Gigi a inceput cam cu sfirsitul, pentru ca noi nu aveam de unde sa stim de ce a gandit el acel agregat asa. Andrei are dreptate cind nu se pronunta asupra unui lucru pina nu vede tema de proiectare.
Era posibil ca agregatul sa aiba o serpentina de dimensiuni mici sau se dorea sa fie doar un foc la 24 de ore cu un focar mare din care se dorea extragerea caldurii de ex, sau camera unde va fi soba sa aiba dimensiuni generoase si este nevoie de o masa mare de acumulare, sau ... cite si mai cite.
Am mai spus-o si o repet o soba poate face multe lucruri daca stii sa faci calcule si o construiesti in cunostinta de cauza. A, ca pentru incepatori e bine sa inceapa cu lucrari cit mai simple si asta e adevarat, pentru ca in acest fel sansele sa gresesti sunt mai mici, da sa sustii ca nu va merge fara sa ai nici un calcul in spate... mi se pare putin deplasat chiar daca mai punea si un prajitor de piine(respectiv plita).

#10030
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postluvio, on 07 iulie 2015 - 19:50, said:

Apoi sa spui ca cineva incurajeaza aiurea si sa prezinti tu o schema absolut nefunctionala(fara o cale directa de amorsare) , nu stiu ce sa zic... o fi devina stilul.


....nu mai trebuie cale directa. insasi schema e pe direct si dupa incalzire cand gazele se infiarbanta se vor urca in clopot si va functiona adevaratul sistem in clopot si  isi va spune cuvantul...

Edited by ciobimar, 07 July 2015 - 20:22.


#10031
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postciobimar, on 07 iulie 2015 - 19:58, said:

Daca ai  studia mai cu atentie ...
Limbajul folosit intr-un dialog spune multe. Daca nu incepeai asa ca aici si puneai doar restul frazei, daca ar fi lipsit din postarea anterioare, partea cu "incurajatul aiurea" si daca Cristi nu folosea partea cu "ruptul gatului" am fi putut discuta in continuare civilizat da probabil...nu era "cu sabiile pe masa" si n-ar fi avut farmec pentru voi.

#10032
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
ok scuze,,,Pentru tine ...doar pentru tine am editat..
o seara buna,

#10033
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postluvio, on 07 iulie 2015 - 19:50, said:

....... Dupa coreecturile facute avea toate elementele necesare. .....sa-si "rupa gatul" ........
........"eu nu zic ca nu se poate" subintelegindu-se ca totusi lasa o rezerva de a consuma inutil combustibil si mentenanta imposibila.
..........Apoi sa spui ca cineva incurajeaza aiurea si sa NU !!!!  (chiar  n-am prezentat nici o schema!) prezinti tu o schema absolut nefunctionala(fara o cale directa de amorsare) , nu stiu ce sa zic... o fi devina stilul.
Gigi a inceput cam cu sfirsitul, pentru ca noi nu aveam de unde sa stim de ce a gandit el acel agregat asa. Andrei are dreptate cind nu se pronunta asupra  ......
Era posibil ca agregatul sa aiba o serpentina de dimensiuni mici  ..printre caramizi, iar in interstitiul dintre ele circula gazele...!!!!!
......24 de ore cu un focar mare.......
......sau ... cite si mai cite.
......Am mai spus-o si o repet o soba poate face multe lucruri daca stii .......  ca pentru incepatori e bine sa inceapa cu lucrari cit mai simple....
.......da sa sustii ca nu va merge fara sa ai nici un calcul in spate... mi se pare putin deplasat chiar daca mai punea si un prajitor de piine(respectiv plita).

    Daca ar fi sa extrag din context ideile relevevante , textul tau ar arata cam asa (vezi mai sus), daca as vrea sa manipulez, cum vad ca ma acuzi,  as raspunde  pe rand ideilor expuse (mai sus), fara noima , dar parand ca am dreptate.
   Acum nu vreau sa procedez clasic, iti voi spune doar ca o astfel de soba (ca si configuratie) se afla langa mine chiar acum cand scriu si cele afirmate  le pot si confirma practic.
    Crede-ma ca fara cuptor, prajitor sau schimbator, functioneaza bine, DAR nu stiu ce ma face sa cred ca "prajitorul "  ar face-o nefunctionala.
    Daca nu ma crezi argumenteaza cele sustinute, daca nu poti argumenta intreaba, daca poti socoti cele afirmate, atunci se schimba discutia.

#10034
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postluvio, on 07 iulie 2015 - 20:15, said:

Limbajul folosit intr-un dialog spune multe. Daca nu incepeai asa ca aici si puneai doar restul frazei, daca ar fi lipsit din postarea anterioare, partea cu "incurajatul aiurea" si daca Cristi nu folosea partea cu "ruptul gatului" am fi putut discuta in continuare civilizat da probabil...nu era "cu sabiile pe masa" si n-ar fi avut farmec pentru voi.


Am impresia ca sunt prea multe orgolii pe aici, unii o iau in asa serios incat o simpla dezbatere devine un ,,camp de lupta,, fiecare are ceva cu fiecare, sunt cel putin 6 colegi care au ceva cu ei, intre ei...nu voi da nume dar cred ca stiu ei cine sunt, vreau sa stiu si eu de la a cata soba incepi sa fi luat in serios?:)...pai eu am pus o simulare de soba care este luata de la rusi, hai ca am mai intevenit eu cu ceva, v-am zis sa faceti abstractie de schimbator......ultima varianta postata, este de la o soba a lui Kusnetsov, aici ma refer pana la iesirea din clopot, la el merge direct la cos, in fine...eu am ,,dus,,fumul in sus printr-o sicana....si nu este ok asa:), avem cel putin un sobar profi aici care se uita la noi care construieste sobe .....care foloseste cuptorul cai zona de postcombustie, apoi mai departe catre clopot, fumuri...registrii, calorifere etc. Mi-mi plac sobele daneze, suedeze, finlandeze, cele in contracurent..dar imi plac si clopotele, pai sunt firme care dispun schimbatoare in zona fumurilor, uitati-va la ,,grundofen,, si la altele, ati ramas chitit pe sobe rusesti, adica toti aia sunt tampiti si noi suntem destepti....am citit o gramada de forumuri dedicate sobelor, ne dam mai ,,ingineri,, decat decat altii, si noi de-abia am dat de sobele astea, va rog sa fiti mai modesti daca se poate, o luati prea in serios de parca cinvea va astepata la colt....nu am construit inca o soba, dar mi-am facut un termosemineu de care sunt mandru..poate inaintea unora care acum au sobe, nu se ridica la nivelul unei sobe, este doar o mare fieratanie..dar acea fieratanie incalzeste o casa de 170mp....pe desene putem discuta, cine are rabdare..chef si fara carcoteli, am crezut ca daca dipsare sobarul ,,R,, dispare si ranchiuna.,,,ptr ca asta am vazut(citit)

#10035
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postluvio, on 07 iulie 2015 - 20:15, said:

......... daca Cristi nu folosea partea cu "ruptul gatului" am fi putut discuta in continuare civilizat da probabil...nu era "cu sabiile pe masa" si n-ar fi avut farmec........


   Luvio, inteleg ca porti recunostinta celor care te-au indrumat, dar de ce trebuie sa fi partinitor?  doar din inertie?  sa-mi fie cu iertare, dar daca nu aveai calitatile necesare nu-ti reusea proiectul tau.  Uneori chiar si profesorii gresesc, asta nu inseamna  ca  nu le poti atrage atentia.
  Tu, pentru tine si ai tai, cheltuindu-ti banutii si munca, te-ai apuca de un asemenea proiect????  
  Daca spui da, si motivezi ca din cauza sculpturii feminine, te cred !

#10036
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postchristi40, on 07 iulie 2015 - 20:49, said:



   Luvio, inteleg ca porti recunostinta celor care te-au indrumat, dar de ce trebuie sa fi partinitor?  doar din inertie?  sa-mi fie cu iertare, dar daca nu aveai calitatile necesare nu-ti reusea proiectul tau.  Uneori chiar si profesorii gresesc, asta nu inseamna  ca  nu le poti atrage atentia.
  Tu, pentru tine si ai tai, cheltuindu-ti banutii si munca, te-ai apuca de un asemenea proiect????  
  Daca spui da, si motivezi ca din cauza sculpturii feminine, te cred !


Cristi, stai usurel ca nu se apuca nimeni de nimic, faptul ca proiectez o ,,tampenie,, asta nu insemna sa facem razboi, am scris sus ceva si nu vreau sa ma repet, hai sa o luam mai incet, poate divaghez acum si0mi cer scuze, dar eu mi-am construit un strung, numai universalul este cumparat..si motorul avut, in rest totul de la zero, am intrat pe diverse forumuri si in afara de ,,,ala niciodata nu va functiona ca unul SH,,,nu prea am vazut, putini au fost cei care incureajeaza, si mai ne dam romani buni..bla bla bla...cred ca avem in sange stilul asta

#10037
christi40

christi40

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.12.2012

View Postgiorgio2one, on 07 iulie 2015 - 20:45, said:

Am impresia ca sunt prea multe orgolii pe aici, unii o iau in asa serios incat o simpla dezbatere devine un ,,camp de lupta,, fiecare are ceva cu fiecare, sunt cel putin 6 colegi care au ceva cu ei, intre ei...nu voi da nume dar cred ca stiu ei cine sunt, vreau sa stiu si eu de la a cata soba incepi sa fi luat in serios?

   Nu stiu daca esti constient cata dreptate ai sau este doar o impresie intrand acum cand  dupa o lunga absenta.
   De mult nu mai este aici un loc unde sa se conlucreze discutand,  proiecte reale si fezabile.
   Oricine intreaba cautand solutii, este trimis la "izvoare".
   Solutiile sunt date de catre poeti, in rime!
   Daca unul combate, "poetii" nu dezbat!

    .....?.....!.......?......... samd

   Iti spune unul care a  si intrebat, a si cerut    si a primit doar ..... rime!  Bune si alea, ca altfel nu ar fi reusit sa-si vada jucariile dansand!


   Nu te mai intreba de la cate sobe in sus vor fi apreciate parerile tale,  posteaza mult, comenteaza orice, da sfaturi preluate din lucrarile altora si vei capata  autoritate virtuala, apoi nu mai conteaza decat sa fi prezent.

#10038
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postchristi40, on 07 iulie 2015 - 20:49, said:

Luvio...
  Tu, pentru tine si ai tai, cheltuindu-ti banutii si munca, te-ai apuca de un asemenea proiect????  
  Daca spui da, si motivezi ca din cauza sculpturii feminine, te cred !
Posted Image Deci, da si motivul este cel pe care-l spui si mi-as face si o ...lejancaPosted Image
Despre restul: no comment!

Edited by luvio, 07 July 2015 - 21:52.


#10039
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postgiorgio2one, on 07 iulie 2015 - 15:01, said:

Nu cred ca-mi dau seama fara desen...Posted Image...intrebare: a incercat cineva sa faca la etaj o ,,prelungire,, a unei sobe sa mai incalzesca o camera?...adica in loc sa se duca fumul la cos, sa mai treaca printr-un clopot ceva.
Am sa incerc sa schitez ceva in skp si iti trimit Posted Image

#10040
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postchristi40, on 07 iulie 2015 - 20:38, said:

Daca ar fi sa extrag din context ideile relevevante , textul tau ar arata cam asa (vezi mai sus), daca as vrea sa manipulez, cum vad ca ma acuzi,  as raspunde  pe rand ideilor expuse (mai sus), fara noima , dar parand ca am dreptate.
   Acum nu vreau sa procedez clasic, iti voi spune doar ca o astfel de soba (ca si configuratie) se afla langa mine chiar acum cand scriu si cele afirmate  le pot si confirma practic.
Crede-ma ca fara cuptor, prajitor sau schimbator, functioneaza bine, DAR nu stiu ce ma face sa cred ca "prajitorul "  ar face-o nefunctionala.
Daca nu ma crezi argumenteaza cele sustinute, daca nu poti argumenta intreaba, daca poti socoti cele afirmate, atunci se schimba discutia.

View Postluvio, on 07 iulie 2015 - 20:15, said:

Limbajul folosit intr-un dialog spune multe. Daca nu incepeai asa ca aici si puneai doar restul frazei, daca ar fi lipsit din postarea anterioare, partea cu "incurajatul aiurea" si daca Cristi nu folosea partea cu "ruptul gatului" am fi putut discuta in continuare civilizat da probabil...nu era "cu sabiile pe masa" si n-ar fi avut farmec pentru voi.
Acel model de clopot cu randurile de caramizi recuperatoare e...e un model de recuperator... e o varianta de recuperare la agregatele din metal unde/la care   se ataseaza acest model ...nu e o ideie stralucita pentru o soba(vorbesc de rusul care a facut aceasta combinatie) dar ... cu cuptor ,caruia sa-i mai pui si clopotul 2 ...dapoi sa-i recomanzi montarea de  schimbator printre acele randuri recuperatoare...si nu m-am referit la tine luvio...
O zi buna tuturor...

Edited by ciobimar, 08 July 2015 - 05:50.


#10041
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Acel model de clopot cu randurile de caramizi recuperatoare e...e un model de recuperator... e o varianta de recuperare la agregatele din metal unde......



Ciobi, pai eu am ceva pretentii la tine:)....ai studiat sobele astea de cel putin 4 ani, cred, si tu zici ca acele caramizi plasate in zona aia, ca este clopot sau nu...sunt ptr agregate din metal?, ma faci sa rad, am o sumedenie de imagini cu astefl de sobe,,planuri, toate facute de rusi, arata-mi si mie te rog cu ce dauneaza sobei plasarea lor acolo si daca ai vreo informatie de undeva care contesta plasarea lor acolo, am spus mai sus ca se poate renunta la schimbator in zona aia pentru ca este dificil de scos...de curatat, daca ai fi citit mai atent site-ul lui Kuntezov...era altceva, omul explica acolo de cate feluri sunt sobele astea rusesti, numai ca difera titulatura....imi plac si sobele lui Kuznetzov...dar mai mult ma regasesc la Chernov
Iti atasez cateva imagini preluate de la ,,amicii, nostri rusi. Vad deja ca sunt tabere aici, si chestia asta cu ,,bate saua sa priceapa iapa,, nu este ok, daca ai ceva de spus cuiva..spune-o!, in rest sanatate maxima.Posted Image




...este si soba lui Kuznetzov..si cu ultima simulare a mea, se poate face abstractie de schimbator

Attached Files


Edited by giorgio2one, 08 July 2015 - 09:12.


#10042
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Gigi, m-ar mai interesa ce putere trebuie sa aibe soba si registrul. Acumularea banuiesc ca vrei sa o faci in masiv nu in puffere.

Legat de montarea acestuia cu posibilitatea curatarii, la asta m-am referit:
Attached File  Soba Gigi.jpg   116.55K   18 downloads

Modificare ulterioara:

Eventual primul rand de jos de caramizi se poate scoate (ale caramizilor de acumulare) pentru a permite circulatia libera a gazelor reci.

Edited by cheluakame, 08 July 2015 - 09:58.


#10043
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcheluakame, on 08 iulie 2015 - 09:56, said:

Gigi, m-ar mai interesa ce putere trebuie sa aibe soba si registrul. Acumularea banuiesc ca vrei sa o faci in masiv nu in puffere.

Legat de montarea acestuia cu posibilitatea curatarii, la asta m-am referit:
Attachment Soba Gigi.jpg

Modificare ulterioara:

Eventual primul rand de jos de caramizi se poate scoate (ale caramizilor de acumulare) pentru a permite circulatia libera a gazelor reci.

Super! ...la asta nu m-am gandit, sincer Posted Image in masiv as dorii, eu vb in numele fratelui meu ca mi-a dat liber, casa este construita din lemn, este P+1(mansarda) are amprenta la sol de 67mp, izolatia este cu polistiren de 10cm exterior pe OSB de 10mm, la interior va fi vata minerala de 10+5cm cu folie ai apoi rigips de 12, sus are 4 ferestre de 140x140cm..si jos doua mari de 140x180cm fiecare, una la baie de 40x40cm si una la bucatarie de 130x70cm..pusa pe orizontala, nu stiu daca izolatia este ok asa..dar mai mult acum nu dispune(financiar) eu as fi vrut ca soba asta sa fie plasata pe mijlocul casei sa fie ca un perete intre livingroom si hol, spatiul este openspace, si multumesc

#10044
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Gigi fiecare intelege cum poate .."treaba cu contratimpul"...eu am fost doar bine intentionat...ca pot sa contracarez tot ce ai spus mai sus..sigur ca pot si am mai multe posibilitati sa o fac dar, ce rost are ... nu asta intentionez...toate bune si succes la ce vrei tu sa auzi...

Edited by ciobimar, 08 July 2015 - 10:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate