Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum scapam de buruieni !

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Daca am inteles bine Pantera 40 ec.  Dar pot sa-l dau peste tot...si la fasolea rasarita, si unde abia am pus-o in pamant, si unde este gol si voi pune varza peste cateva zile ?

#92
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva ce buruieni combate dual gold 960 ec ? Si ce inseamna "ppi 3 cm (în condiții de secetă)"  ?  Acuma ce am eu am postat anterior. As vrea sa-l dau ca il am, pe o arcela frezata unde voi pune ceva dovlecel si fasole oloaga.

#93
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015

View PostAchimitom04, on 07 iulie 2015 - 09:10, said:

Stie cineva ce buruieni combate dual gold 960 ec ? Si ce inseamna "ppi 3 cm (în condiții de secetă)"  ?  Acuma ce am eu am postat anterior. As vrea sa-l dau ca il am, pe o arcela frezata unde voi pune ceva dovlecel si fasole oloaga.

Salut,

Dual Gold 960 EC combate (conform etichetei Syngenta)
  • buruieni  sensibile: Digitaria sanguinalis, Digitaria ischaenum, Echinochloa crus-galli, Panicum miliaceum, Setaria spp., Galinsoga parviflora, Apera spica-venti, Alopecurus mysoroides, Lolium spp.
  • buruieni  moderat  sensibile: Amaranthus spp., Portulaca oleracea, Capsella bursa-pastoris, Sorghum bicolor, Sorghum halepense din  seminte, Chenopodium spp., Mercurialis annua.
Pentru cea de-a doua intrebare, iti raspunde linkul asta - http://clubagricultu...re-ppi-868.html

#94
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In conditiile de seceta din momentul de fata nu faci nimic cu el...
ppi 3 cm inseamna ca trebuie sa il incorporezi in sol la adancimea respectiva.

#95
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View PostAchimitom04, on 28 iunie 2015 - 14:20, said:

Am mai pus intrebarea, dar nu unde trebuia.

Am aprox. 5 ari unde fasolea oloaga a iesit, dupa cum se vede si in poza.  
Eu am renunțat la ierbicid. Am dat odată la porumb. Dar cred că i-am greșit doza că s-a pleoștit, apoi și-a revenit după un timp și a crescut așa strîmb. De cîțiva ani încoace folosesc motosapa (între rînduri) și sapa între plante.
Aici dădeam printre roșii și am avut nevoie de ajutor.
Attached File  uploadfromtaptalk1436678905678.jpg   197.87K   143 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1436678999795.jpg   193.81K   142 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1436679774309.jpg   118.56K   135 downloads



#96
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Anul acesta am folosit folie de mulcire agritela. Am testat doua variante, in solar cu furtunele "picatura" pe dedesubt iar afara pe deasupra. Rezultatele sunt exceptionale cu un plus pt sistemul cu furtunele deasupra.
Ex. 120-150 mp de ardei capia+gras, timp de smulgere buruieni, 90 min de la plantare pana in prezent. Buruienile ies doar pe langa planta.
Anul trecut am folosit folie de plastic in solar si nu mi'a placut cum arata pamantul la decopertare plus ca folia a fost distrusa, in schimb agritela e refolosibila 5 sezoane.

#97
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Asa arata

Attached Files



#98
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Buna ziua, sunt noua nouta in ale agriculturii si cresterii animalelor. Mi-am luat cateva hectare de pamant pe care vreau sa seman lucerna sau trifoi. Vreau sa cultiv pentru porci. Problema este ca acest pamant nu a fost lucrat de ani intregi si buruienile sunt mai inalte decat mine. Nu stiu sa va spun ce buruieni sunt dar le voi fotografia si voi cauta informatii despre ele. Ii rog pe cunoscatori sa-mi spuna cu ce sa incep prelucrarea pamantului si cum ajung pana la semanat. Incep din toamna asta? Pot sa fac ceva de pe acum?
Multumesc pentru orice raspuns oricat de mic si pentru orice indrumare.

#99
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
intra pe topicul lucerna acolo sunt din cei ce cultiva si te vor invata ce si cum

#100
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Multam

#101
adrian3481

adrian3481

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.03.2015
A incercat cineva sa scape de buruieni prin metoda aplicarii de mulci din tocatura de lemn.Am auzit ca metoda nu da gres daca este aplicata corect. Pentru suprafete mici este ideala.Daca terenul pe care il folosesti ca gradina este de slaba calitate vei fi nevoit sa aplici un start consistent de compost,obtinut prin metoda conventionala,naturala,dupa care vine stratul de 25-40cm de tocatura de lemn.Toate acestea vor fi aplicate toamna dupa recolta,urmand ca in primavara cand vine timpul semanatului sa lucrati cu un sol din ce in ce mai bogat si lipsit de buruieni dar plin de vietuitoare benefice.Tocatura de lemn are nevoie de cativa ani pentru a se descompune in totalitate asa ca solul va fi acoperit si protejat,apa va fi pastrata in sol si nu se va evapora nici cand este seceta iar intreg solul de suprafata va primi un val constant de nutrienti de la compost si de la tocatura.Un gradinar adevarat are ca prioritate construirea unui sol de suprafata cat mai de calitate.Ierbicidele nu ajuta pe termen lung.Daca doriti mai multa informatie despre cele de mai sus cautati "wood chip mulch"in engleza.

#102
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
25-40 de cm de mulci? Adica la suprafete mici, sa spunem 10 mp iti trebuie 2,5 pana la 4 metri cubi de tocatura de lemn??? Cred ca e o eroare.
Cum semeni terenul ala primavara, adica iti ies semiontele semanate dar nu-ti ies buruienile de sub mulci pentru ca... le rogi frumos?

Daca folosesti mulci (probabil 2,5 cm, nu stiu), pui rasad probabil, nu semeni, ma gandesc. Nu stiu, ceva imi suna ciudat.

Ce inseamna compost obtinut prin metoda conventionala, asta ma intereseaza, sunt si alte metode? Eu stiu 2 metode, ambele credeam ca sunt conventionale...

#103
adrian3481

adrian3481

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.03.2015
Ideea este ca aceasta tocatura la aplicare este foarte afanata iar sub actiunea timpului,a apei si zapezii de peste iarna se va compacta in asa fel incat 40 cm vor deveni 15-20 cm.Cat despre semanat faci rost de o sapaliga cu care indepartezi mulciul in forma de randuri,intri doar pana la stratul de sol de sub mulci si pui semintele pe care le acoperi in functie de instructiuni.In momentul in care planta ajunge la 10-15 cm inaltime tragi mulci la baza ei pentru o protectie totala.Actiunea acestui mulci din tocatura de lemn asupra solului este de a pastra apa in sol,de a-l proteja impotriva intemperiilor si de a asigura un mediu propice micilor vietati care transforma solul.Imagineaza-ti solul din padure care este considerat cel mai bun sol,cum se formeaza el,nu cumva prin straturi peste straturi din frunze si lemn care sunt lasate acolo sa putrezeasca si nu sunt stranse si pamantul nu este arat in fiecare an.Apropo,din momentul in care ai aplicat mulciul acel sol nu mai trebuie arat,acesta fiind destul de aerat si plin de nutrienti pentru a dezvolta cultura de primavara.Putinele buruieni care vor create pe langa plantele semanate vor fi mult mai usor de controlat decat intreg campul si cele de sub mulci neavand lumina vor ramane acolo,inerte.

#104
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Stim toti cum actioneaza, eu nu inteleg cum sa folosesti 3-4 mc de tocatura de lemn la 10 mp si cu ce te ajuta sa tii mulciul acolo daca tot iti pot rasari buruieni odata cu planta ta... Parerea mea e ca ideea de mulci e ok, dar nu pus asa.
Z
Lasa asta, am priceput,zi de compostul ala, cum se mai poate obtine?

#105
danpopa59

danpopa59

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2016
Ar fi doua metode noi pt Ro. Prima se numeste cover crop pentru suprafere mai mari si cea de a doua pt sere si suprafete mici ar fi ca in ianuarie sau februarie dupa incorporarea gunoiului de grajd in pamant sa acoperi intreaga suprafata cu folie. Neagra pt patru saptamini. Idea e ca tot ce are de germinat va germina si va murii sub folie si te trezesti la sfarsitul lui februarie inceput martie cu un teren lipsit de butuieni.

#106
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Salutari,

Am o gradina micuta, vreo 300 mp cultivati cu legume dar terenul nu a mai fost cultivat de ani de zile. L-am curatat cum am putut (unele buruieni au fost smulse, pe altele le-am taiat cu sapa). Mi-e teama ca in scurt timp vor creste din nou. Cu ce erbicid as putea da acum, avand in vedere ca am sadit deja toate semintele?

#107
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Nu stie nimeni sa imi recomande ceva? Multument anticipat.

#108
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dai cu sapa în continuare suprafață nu e mare. Poți da cu dual gold pe alocuri sa nu îți mai răsară mohor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate