Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cum scapam de buruieni !

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#73
kta_vesel

kta_vesel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2015

 Eugen_D, on 07 martie 2015 - 12:23, said:


Multumesc de link-uri! Foarte utile!

#74
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Buruienile mele,dupa ce au fost tratate cu Clinic 360SL.In prima poza inainte,in a doua dupa tratament.Ce sa folosesc ca sa scap de ele?

Attached Files



#75
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Glifotim sau Roundup.
Eu folosesc Roundup. L-am botezat ,,Moartea buruienior''. Nimic nu scapa de el.

#76
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006

 1orgu, on 06 mai 2015 - 11:59, said:

Glifotim sau Roundup.
Eu folosesc Roundup. L-am botezat ,,Moartea buruienior''. Nimic nu scapa de el.

Este bun si pentru mur?

#77
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
cu ce pot da afara in curte pentru a scapa de buruieni , ceva de ierbicidat dar sa protejeze si plantele . am plantat 500 de ardei si cateva sute de rosii afara, fasole . etc. pot ierbicida acum , sau trebuie sa astept anul viiotr. sa nu fie afectate plantele. merci

Achimitom04 , poze cu rosiile tale . chiar sunt curios cum arata....sau poate ia pus si nu am vazut eu . la cat ne am chinuit amandoi , meritam o recolta frumoasa. maine pun si eu

#78
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Cauta pe Marcoser erbicide selective pt legume, dar parerea mea, mai ales ca nu stapinesti nici bine modul de administrare si nici teren asa mult nu ai, baga sapalica.Poti face un  experiment pe un, doi m2 pt a te edifica, adica sa stii la anu.Dar cel mai bine, la culturile din cimp e bine a se folosi erbicidele selective preemergente, adica date inainte de plantat sau semanat, pe pamintul negru sau erbicid total, daca pe locul unde vrem sa plantam a iesit deja buruiana si mai ales buruiana care se-nmulteste prin rizomi.

#79
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Virg, in camp dupa ce ar inainte sa pun ardei, gogo...cu ce ar merge erbicidat ?  Daca stii tu ceva ce folosesti si e eficient, mi-ar prinde bine .

#80
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Pai daca terenul este infestat cu buruieni care se inmultesc prin radacini(nu stiu denumirile regionale si cu atit mai putin pe cele stiintifice, si sa ma apuc acum sa le spun cum le cunoastem pe la noi ne-am intelege 'ca Ion cu tasu', da intelegi tu), dai cu un erbicid total, dar ca sa dai cu asta iti iei in calcul doua saptamini de la aplicare pina la plantare, pt ai da voie sa actioneze.Pt asta buruienile trebuie sa fie iesite, sa aiba cam pina in 7cm, sa-l dai pe partile aeriene ale plantei, frunze. Daca este infestat cu altfel de buruieni, dai cu dual gold,la negru, adica preemergent. Personal nu l-am folosit dar am informatii din surse sigure si de incredere ca da rezultate f bune in cimp deschis si nu in solar, pt ca in solar se volatilizeasa si ataca si plantele.

#81
blajdodo

blajdodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2012
Ce sa folosesc in cultura de porumb si cartof ca sa scap de topinambur(nap porcesc)nu reusesc sa scap nici cum?

#82
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 blajdodo, on 07 mai 2015 - 19:31, said:

Ce sa folosesc in cultura de porumb si cartof ca sa scap de topinambur(nap porcesc)nu reusesc sa scap nici cum?
Ptr porumb este un ierbicid special. Nu știu cum îi spune. El m-am lipit de la un vecin care are hectare de cultură. Întrebi la un magazin de fito-sanitare. Ei trebuie să știe.
Ptr cartofi, nu știu ! Sapa !
Eu dau cu motosapa.

#83
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
am găsit azi un site pe net .
nu strica sa aruncați un ochi si pe aici.
www.botanistii.ro/

#84
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015

 Achimitom04, on 06 mai 2015 - 13:40, said:

Virg, in camp dupa ce ar inainte sa pun ardei, gogo...cu ce ar merge erbicidat ?  Daca stii tu ceva ce folosesti si e eficient, mi-ar prinde bine .

Salut,

Daca nu le-ai transplantat inca, pentru combaterea buruienilor la ardei si gogosari recomand Stomp Aqua.

http://www.verdon.ro...p-aqua-1-l.html

#85
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Stiti cum se cheama aceasta?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   112.94K   57 downloads
  • Attached File  2.jpg   117.05K   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   105.9K   49 downloads


#86
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nalba...

#87
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Multumesc.Din cate citesc,despre ea,se pare ca nu trebuie eradicata.Poate fi utila.O voi rari.

#88
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am mai pus intrebarea, dar nu unde trebuia.

Am aprox. 5 ari unde fasolea oloaga a iesit, dupa cum se vede si in poza.  Mai am 5 ari unde am pus fasole oloaga ieri. si mai am 10 ari unde voi mai pune niste fasole oloaga si aprox. 2000 fire varza.

Cu ce erbicid as putea da pe toata suprafata mentionata mai sus ca sa nu afecteze fasolea iesita deja, si sa scap cat de cat de buruienile cu frunza ingusta ?

Ar merge dat cu Panthera ?

Attached Files



#89
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015

 Achimitom04, on 28 iunie 2015 - 14:20, said:

Am mai pus intrebarea, dar nu unde trebuia.

Am aprox. 5 ari unde fasolea oloaga a iesit, dupa cum se vede si in poza.  Mai am 5 ari unde am pus fasole oloaga ieri. si mai am 10 ari unde voi mai pune niste fasole oloaga si aprox. 2000 fire varza.

Cu ce erbicid as putea da pe toata suprafata mentionata mai sus ca sa nu afecteze fasolea iesita deja, si sa scap cat de cat de buruienile cu frunza ingusta ?

Ar merge dat cu Panthera ?

Salut,

Dual Gold 960 EC este omologat pentru culturile de fasole si varza. Se aplica preemergent. Iti las mai jos un link unde poti citi mai multe detalii despre produs.

http://www.verdon.ro...-ec-100ml-.html

#90
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Quizalofop pentru monocotile. Dar ce ai in prima(equisetum) poza doar sapazinul ti-o combate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate