Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

mancare caini

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
lavinias77

lavinias77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2012
am un rotwailer de 9 luni si nu-mi place cum ii merge cu royal canin
am tot cautat o mancare buna pt el si am aflat de orijen puppy large breed
http://www.petshop4y...135kg-p-52.html

a folosit cineva orijen?

multumesc

#2
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
orijen si acana sunt acelasi lucru practic, sunt mancaruri super premium, le recomand cu incredere. imi hranesc cainele numai cu acana de peste 3 ani si este exceptional. Orijenul la fel este f f bun l`am folosit insa intr`o perioada nu s`a mai importat, am mers pe acana in locul orijenului si am ramas asa. iti pot recomanda si hill`s.
mentionez ca am caine de talie f mare, dog german.
dar la ce te referi ca nu iti place cum ii merge cu royalul?

#3
lavinias77

lavinias77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2012

 Psych0Bitch, on 1st February 2012, 15:48, said:

orijen si acana sunt acelasi lucru practic, sunt mancaruri super premium, le recomand cu incredere. imi hranesc cainele numai cu acana de peste 3 ani si este exceptional. Orijenul la fel este f f bun l`am folosit insa intr`o perioada nu s`a mai importat, am mers pe acana in locul orijenului si am ramas asa. iti pot recomanda si hill`s.
mentionez ca am caine de talie f mare, dog german.
dar la ce te referi ca nu iti place cum ii merge cu royalul?
face matreata si nu-mi place cum e blana;e mata
am vrut sa iau diverse suplimente pentru blana ,sa capete luciu,dar doamna de la petshop-ul de unde am luat orijenul mi-a zis ca se poate sa fie si de la mancare;cica mancarea trebuie sa fie bogata in omega 3 si omega 6 ;si m-a convins sa merg pe orijen
mi-a zis si de acana;dar a zis ca pe timp de iarna e mai ok rijenul pt ca are mai multa proteina

#4
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
imi pare rau pt catelul tau.
poti eventual sa combini hrana plus un sampon special cu vitamine si eventual mancare gatita cu legume. nimic nu se compara cu mancarea gatita ce`i drept.
el acum fiind si in crestere are nevoie de multe vitamine si minerale pe care trebuie sa le ia din hrana. Orijen este o alegere f f buna dar e bine sa nu`l privezi de hrana naturala ca sa zic asa.
matreata poate fi si din lipsa vitaminei A si vitaminei E, am intalnit cazuri.
Acum pe timp de iarna si cainele meu are o usoara matreata dar nu e ceva iesit din comun, insa blana lui este lucioasa, avand in vedere ca este un caine in varsta, la cei 7 ani ai lui.
Cel mai bine ar fi sa te consulti si cu un medic f f bun si care sa iti recomande mancarea potrivita pt el.
Sa iti traiasca si sa fie frumos si sanatos :>

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am inceput sa vad o chestie interesanta pe piata: Taste of the Wild. Tot superpremium dar bazata numai pe grasimi si proteine si fara cereale.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Taste of Wild e ok. Si Orijen. Si Acana. :D

Toate cu mult peste Hills si Royal Canin!

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Dev, on 2nd February 2012, 14:04, said:

Taste of Wild e ok. Si Orijen. Si Acana. :D
Toate cu mult peste Hills si Royal Canin!


As adauga o nota plus pentru Acana miel si mere. Eu mi-am hranit cainii si cu Taste of the Wid si cu Acana miel si mere si a fost mai bine cu cel din urma. La Orijen am o oarecare rezerva din cauza procentului mare de proteine pe care nu toti cainii il suporta. La un pret mai mic decat Royal Canin dar de calitate mai buna este Arden Grange. Daca il cumperi din Arad e 150 lei sacul de 15kg. Dela Taste of the Wild, unul din cainii mei face gaze de imi muta nasul din loc. Banuiesc ca din cauza ca au inlocuit orezul cu cartofi si dupa cum se stie cartofii baloneaza. Ideea este sa cumperi 200-300grame din fiecare si sa vezi cu care din ele nu are probleme.

Edited by Freddy12, 02 February 2012 - 14:16.


#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, si Arden Grange e peste Hills/Royal dar are si porumb si orez parca. :)

 Freddy12, on 2nd February 2012, 13:12, said:

Ideea este sa cumperi 200-300grame din fiecare si sa vezi cu care din ele nu are probleme.
E o idee buna.  Dar ar trebui cateva zile de "probe" ca sa poti trage o concluzie.

Edited by Dev, 02 February 2012 - 14:23.


#9
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
Freddy12 ai mare dreptate, acana miel si mar e extraordinar, cainele meu care e super mofturos si fitos cu orice hrana dar mananca acana miel si mar de zici ca`i dau cine stie ce minune. Acana miel si mar e special destinat cainilor cu probleme sau sensibilitate dermatologica si sensibilitate a ficatului ce poate produce deficiente dermatologice.
De 2 ani in schimb l`am trecut pe acana light & fit pt ca l`am castrat dintr`o urgenta ca sa spun asa, nu dintr`un moft si trebuie sa`l tin sub supraveghere cu talia lui de manechin. Ii alternez miel si mar cu light & fit (un sac de 18 kg miel si mar, 2 saci de 13.5 light and fit) si o data la 3 zile ii gatesc cate o cratita cu mancare.
Si eu ma feresc de continutul mare de proteine din alimentatie pt ca una din probleme este scaderea usoara a aciditatii din urina si poate duce la crearea de cristale si asa mai departe :|
Parerea mea este ca daca iti permiti sa ii oferi o hrana super premium atunci merita pe deplin acana.
Daca in cazul meu un sac de 13.5 kg care costa 200 lei imi ajunge aproape o luna, alteori 3 saptamani, si am caine de talie giant. Deci mananca pe masura, atunci unul de talie putin mai mica automat un sac ii ajunge pt o luna lejer asa chiar pe toate maselele cum se spune.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Dev, on 2nd February 2012, 14:22, said:

Da, si Arden Grange e peste Hills/Royal dar are si porumb si orez parca. :)

Are porumb dar e pe locul 4 din lista de ingrediente dupa carne proaspata, carne uscata si orez. La Royal Canin adult large breed, pe primul loc e porumbul apoi e carnea.

#11
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
@lavinias: probabil ca face matreata de la excesul de proteina.
Eu iarna folosesc mancare cu mai multa grasime- high energy.
Acana e mancare buna, dar cainiimei faceau kk moale- lucru de care am auzit si la f multi oameni, desi asta nu ar fi o problema asa mare:).
Eu de la 6-7 luni folosesc mancare ptr adulti, calitate premium. Asociez cu mancare gatita( orez+ gaturi de pui) si/sau cu carne cruda(spate de pui) si sunt foarte multumit!
Precizez ca am caini de show- cu rezultate mai mult decat bune :notangel:
Regula de aur in nutritie la caini: cea mai buna mancare este aia care-i merge cel mai bine cainelui meu! :naughty: .Restul e can-can:)

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu îi dau animalutului meu lupovet sporty de cind era mic, si n-are probleme de nici un fel, blana lucioasa, nu matreata, nu eczeme, nu nimic.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 dan78rom, on 2nd February 2012, 20:35, said:

Eu îi dau animalutului meu lupovet sporty de cind era mic, si n-are probleme de nici un fel, blana lucioasa, nu matreata, nu eczeme, nu nimic.
Mai stiu pe cineva care isi hraneste rott-ul cu lupovet sporty si era foarte multumit. Eu o hraneam pe una din catele cu lupovet hyposens dar dupa vreo 3 saci nu i-a mai placut.

 richi_e, on 2nd February 2012, 19:59, said:

@lavinias: probabil ca face matreata de la excesul de proteina.

Totusi, Royalul nu are un procent mare de proteine, cred ca vreo25-26%. Orijenul are in jur de 40%. Cred ca ar trebui sa-i dai niste ulei de somon ca supliment .

#14
lavinias77

lavinias77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2012
imi place cum evolueaza cu orijen-ul;nu mai are matreata si-l maninca cu foarte mare pofta
mi s-a recomandata ca pina la 1 an si jumatate sa-l tin pe sortimentul acesta orijen puppy large breed si ,daca se plictiseste sa-l mai combin cu orijen 6 fish sau red

daca i-am gasit mancarea care-i place ,sint multumita :)

si mai ales ca acum imi dau si un frontline cadou,scap si de capuse gratis :)
http://www.petshop4y...135kg-p-52.html

#15
happyDogsRo

happyDogsRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2012
Atat mancarea pentru caini Orijen cat si mancarea pentru caini Taste of the wild sunt de foarte buna calitate. Incearca sa ii dai cainelui o mancare care sa nu contina foarte multe cereale. Introducerea mancarii noi in alimentatia cainelui trebuie facuta treptat.

#16
Mina88

Mina88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2014
Am doi Bullmastiff, si de la inceput doar Acana le dau. Acana Junior Talie Mare cand erau mici, si acum Acana Adult Talie Mare. Foarte multumit cu Acana!

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
25% carne de pasare sau vita, 40% legume (congelate, ca sa fie efortul mai mic) combinate, morcov, albitura, broccoli/conopida..etc, 15% orez. Aruncate intr-o tava la cuptor....e cea mai buna mancare. Hranitoare, biodisponibila, fata reactii aiurea. Si cu efort minim. Eu nu imi bat joc de caini cu mancare uscata.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Acana e foarte buna, dai macar 3 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate