Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Poliuretan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jonny_113

jonny_113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.01.2012
Buna,

Caut de 5-6 ore pe internet si nu gasesc un producator sau magazin unde sa cumpar poliuretan cu densitate mare.
Din ce am vazut se poate si 90kg/metru cub, dar nu gasesc placi de vanzare. Am gasit maxim 32kg/metru cub.

Multumesc,
Dau o bere la cine ma ajuta  :peacefingers:

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in bucuresti... poliflex (eurofoam)!
daca prin poliuretan intelegi burete... densitatea e direct proportionala cu elasticitatea/duritatea
dar cum elasticitatea se masoara mai dificil, densitatea e criteriul de departajare
cand ceri un burete cu densitate foarte mare inseamna ca-ti e necesar un burete extrem de tare
buretele de 32kg/mc la 5 cm grosime, nu-l poti comprima total cu forte proprii nici daca stai in picioare pe el... la ce ti-ar trebui ceva mai dur de atat?!?
incearca silicon sau direct cauciuc!

Edited by Nero-d, 30 January 2012 - 22:57.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poliuretan exista si de multe sute de kg/m cub, dar nu se mai foloseste ca spuma/burete, ci pe post de elastomer mai performant decat cauciucul.

Edited by loock, 30 January 2012 - 23:13.


#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
exista si la cei cu izolatii fonice. Eu am luat de 80 kg/m3.

#5
avianord

avianord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.01.2008
Pentru un sezut de scaun cam ce densitate trebuie sa aiba buretele? Cred ca grosimea de 10 cm este suficienta. Am la birou niste scaune proaste si singura solutie este sa construiesc un sezut din burete dar nu am experienta si nu stiu cat de tare sa fie. Daca densitatea e prea mica se lasa complet sub greutatea mea iar daca e prea tare cred ca e cam incomod. Ma puteti ajuta cu un sfat cei care ati pus mana pe bureti de diferite densitati? Si unde as putea gasi asa ceva?

Edited by avianord, 05 April 2012 - 20:51.


#6
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 avianord, on 5th April 2012, 21:50, said:

...Daca densitatea e prea mica se lasa complet sub greutatea mea iar daca e prea tare cred ca e cam incomod...
Parerea mea: decat densitate mica si sa simti tare sub tine (ca doar apesi intr-un singur punct cu zeci de kg masa), mai bine densitate mare sa nu-i "dai de fund". Daca ar fi fost vorba de o saltea (acolo greutatea corpului ar fi repartizata uniform pe o suprafata mare), eu sunt adepta unui suport cat mai soft.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate