Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Preturi lucrari agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

 rhdghdhs, on 27 octombrie 2012 - 19:18, said:

Cineva din zona ta, ca doar nu o sa vin eu cu tractorul din vestul tarii pana in Vrancea. Daca platesti toate lucrarile, se merita sa faci agricultura?

NU stiu, asta incerc sa aflu. Deocamdata abia am luat acest teren in arenda de la un prieten mutat in afara tarii, care il avea dat la o asociatie din Tifesti, de care nu a fost foarte multumit...ma rog, mai pe scurt, eu nu doresc sa il mai dau in arenda respectivilor ci am sa vin eu cu bani de acasa, am sa platesc toate lucrarile(cel putin in primul an) si am sa vad ce iese. Voiam doar sa mi se confirme aici niste preturi(care mie mi se par foarte mari) pe care le-am auzit prin imprejurimile localitatii unde am eu pamantul.
Deci, avand in vedere ca am aceste 30ha si intentionez sa fac TOATE lucrarile necesare exploatarii terenului cu un singur furnizor de servicii, intreb si eu, cam ce preturi vi s-ar parea rezonabile pentru arat, discuit, insamantat(samanta mea), fertilizat(tot eu aduc si azotatul), ierbicidat, recoltat....
Multumesc mult.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Tarlaua este compacta? Sau este in parcele mici?

#21
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

 rand, on 28 octombrie 2012 - 16:25, said:

Tarlaua este compacta? Sau este in parcele mici?

Am uitat sa precizez. Tarlaua este compacta. Sunt doua parcele alaturate.

#22
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Cel mai bine e sa iti iei un tractor romanesc si un minim de utilaje . Te-ar duce cam 200 mil . Si iti cauti un tractorist si iti faci linistit lucrarile si la timp . oricum ca sa lucrezi atata teren sa stii ca iti trebuiesc un minim de 15 mil la ha *30 ha -450mil lei . e ceva .

#23
florintrandafir

florintrandafir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

 special_murinio, on 29 octombrie 2012 - 18:56, said:

Cel mai bine e sa iti iei un tractor romanesc si un minim de utilaje . Te-ar duce cam 200 mil . Si iti cauti un tractorist si iti faci linistit lucrarile si la timp . oricum ca sa lucrezi atata teren sa stii ca iti trebuiesc un minim de 15 mil la ha *30 ha -450mil lei . e ceva .
Multumesc mult pentru sfat.

#24
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
averile lor nu ne face pe noi sa traim mai bine

#25
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 Daniel_Florici, on 14 martie 2013 - 14:16, said:

averile lor nu ne face pe noi sa traim mai bine
prin neamt ce preturi se practica?

#26
Patriciu1991

Patriciu1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2010
In Maramures, eu locuiesc la șes, arat 550/ha, discuit 550/ha 3 treceri, 300/ha cosit, 150/ha intors, 200/ha erbicidat, 550/ha secerat

#27
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Imi vine sa ma mut la voiPosted Image

#28
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013

 rhdghdhs, on 27 octombrie 2012 - 19:18, said:

Cineva din zona ta, ca doar nu o sa vin eu cu tractorul din vestul tarii pana in Vrancea. Daca platesti toate lucrarile, se merita sa faci agricultura?



Anul acesta am efectuiat toate lucrarile unui domn , adica de la arat la recoltat inclusiv am cumparat productia ... omul acesta avea 30 Ha ...mi-e mi-a platit tot cu productia floarea soarelui si i-a ramas si acolo iar profitul lui a fost recolta de porumb ...a facut vreo 7-8 tone parca numai tin minte ..deci eu zic ca a fost norocos anu asta pt k a fost un an bun...ca daca era seceta ca anul trecut....nu cred ca imi recuperam banii :))

#29
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
La preturile de anul asta nu cred ca i-a iesit ceva, avand in vedere ca a inchiriat pentru toate lucrarile. Doar tu ai iesit in castig.

#30
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Salutare! Ce pret practicati voi pentru pregatirea patului germinativ cu combinatorul?

#31
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
200.

#32
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013

 katlin, on 12 septembrie 2013 - 20:16, said:

Imi vine sa ma mut la voiPosted Image


sunt preturile pt ca terenul este in panta rau , si se munceste f greu .. si ei au parcele f mci cum au mai scris colegii mai sus , acolo nu se face agricultura la scara larga , acolo omu are cate 30 50 de arii ... cine are cateva hectare e boier

#33
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pai omu a zis ca sta la orizontala...

#34
aeroshok

aeroshok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2011
Salutare tuturor!
Am si eu cateva intrebarici,

Cam care sunt preturile de recoltat prin jud Calarasi, Ilfov, Constanta,?
Eu cu tatal meu avem 3 parcele compacte de aprox 150 ha fiecare cu panta intre 10% - 15 %.
Cam ce marca de combina se merita sa inchiriez (mai mare mai mica) pentru o fiabilitate mai buna avand in vedere ca diesel-ul e de la noi?

Multumiri anticipate!

#35
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
250-300 lei/ha cu motorina combinierului.

#36
aeroshok

aeroshok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2011
Cam ce marca de combina se merita sa inchiriez (mai mare mai mica) pentru o fiabilitate mai buna avand in vedere ca diesel-ul e de la noi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate