Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Montare protectie supratensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Maine sunt singur acasa si montez noul tablou. Azi am luat ultima piesa, protectia la supratensiune. E un Moeller Z-ASA 230. A trebuit sa iau si siguranta aferenta, ca fac corp comun. Protectia are cate o borna sus si jos. Siguranta e 1p+n de 32A. Nu stiu insa cum sa le leg la tablou. Nu stiu principiul de functionare al protectiei, cum actioneaza pentru a proteja, ca daca as stii as lua-o logic. Din schema minuscula din cutie nu am inteles nimic. S-ar putea sa se mai fi discutat dar sunt in graba. Daca ma poate lamuri cineva.
Multumesc.

Edited by wyo, 27 January 2012 - 19:21.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi aici http://forum.softped...howtopic=764579

http://www.eee.ro/eetstpdf/rum1t.pdf

Simplu de tot conectarea.

Edited by andreic, 27 January 2012 - 19:25.


#3
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View Postandreic, on 27th January 2012, 19:23, said:


Multumesc.
Curios ca in caracteristicile din hartia lui zice de "Operating voltage range" 110-415V.
La datele Rumit 1T zice Uprag 265-275V. Asa mai da.

Edited by wyo, 27 January 2012 - 19:49.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am luat o chestie reglabila, care repune si curentul la loc automat dupa cadere.
Protektor se numeste produsul, firma era mica dar serioasa, nu mai am contactul.
Scumpel, cca 900 ron.

#5
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Si totusi de ce protectia lucreaza non stop, ca si cand ar fi tensiune prea mare permanent? N-am avut incotro si am dezactivat-o ca sa am totusi curent in casa, dar poate ma ajutati sa rezolv problema. Am atasat si schema cum am incercat sa o leg. Am inversat si faza cu nulul si tot asa face. Mai e vreo smecherie la "alipirea" protectiei de siguranta si nu o stiu eu?
Multumesc.

Attached Files



#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
O fi defecta. Sau vreun contact defect la siguranta principala(de la contor).
Incearc-o separat la altcineva acasa, montata cu un cablu cu stecher.

La mine merge frumos, a sarit doar o data dupa o intrerupere de curent. Am bobina MSU.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,255
  • Înscris: 24.06.2006

View Postwyo, on 7th February 2012, 07:45, said:

Si totusi de ce protectia lucreaza non stop, ca si cand ar fi tensiune prea mare permanent? N-am avut incotro si am dezactivat-o ca sa am totusi curent in casa, dar poate ma ajutati sa rezolv problema. Am atasat si schema cum am incercat sa o leg. Am inversat si faza cu nulul si tot asa face. Mai e vreo smecherie la "alipirea" protectiei de siguranta si nu o stiu eu?
Multumesc.
pai nene, aia este o bobina de declansare care este activata de un releu de protectie, nu se conecteaza la faza si nul, se conecteaza la releu si releul se conecteaza la faza si nul, le monitorizeaza, citeste aici, vezi si schema de legare:
http://www.eee.ro/eetstpdf/rum1t.pdf

ps1: dar sa citesti cu atentie, nu cum ai citit ce ti-a pus colegul mai sus
ps2: daca n-ai chef de citit sau nu intelegi, intreaba aici
ps3: sper sa ai noroc si sa nu fi nenorocit bobina de declansare

View Postapanoiu, on 7th February 2012, 09:24, said:

La mine merge frumos, a sarit doar o data dupa o intrerupere de curent. Am bobina MSU.
asta are alt principiu de functionare pentru acelasi rezultat

Edited by dan210, 07 February 2012 - 11:34.


#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postwyo, on 7th February 2012, 09:45, said:

Si totusi de ce protectia lucreaza non stop, ca si cand ar fi tensiune prea mare permanent? N-am avut incotro si am dezactivat-o ca sa am totusi curent in casa, dar poate ma ajutati sa rezolv problema. Am atasat si schema cum am incercat sa o leg. Am inversat si faza cu nulul si tot asa face. Mai e vreo smecherie la "alipirea" protectiei de siguranta si nu o stiu eu?
Multumesc.
Dupa cum ti-a scris si dan,trebuie sa atasezi si un releu de protectie,vezi sa fie unul compatibil,citeste cu atentie schemele de legare.

#9
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Eu plecasem dupa alt gen de protectie, gen descarcator, care da la masa, nu din-asta care intrerupe. Dar in cate locuri am cautat, numai din-astea cu intrerupere am gasit. Si toate erau marca schneider si se dadeau impreuna cu o siguranta, costau pe la 80ron numai protectia, fara siguranta. Un vanzator chiar mi-a zis ca are si el acasa si e ok. N-am luat nici de acolo, am zis sa mai caut din-aia gen descarcator. Cand am zis gata, iau ce-oi gasi, aveau tot cu intrerupere, dar era marca moeller la vreo 30 si ceva de ron, si arata la fel ca cele schneider. Mi s-a parut cam ieftin prin comparatie, dar nici vanzatoarea nu a zis ca mai trebuie ceva, m-a intrebat doar de cat sa fie siguranta. O sa ma duc inapoi sa vad daca are si releul rum1t.
Am citit ce mi-ati zis voi dar am crezut ca chestia de-am cumparat-o inglobeaza si releul si bobina. Plus si expresia din descriere: "RUM1T a fost utilizat cu urmatoarele tipuri de bobine de declansare..." m-a dus cu gandul ca inauntru sunt amandoua. Si nici cum arata nu pare a fi ceva ce se monteaza in tablou, pare mai degraba o piesa din interiorul unui aparat. Probabil ca cele schneider le inglobeaza pe amandoua.
Multumesc.

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
eu am dat 60 ron pe bobina msu. nu prea cred ca exista alternative mai ieftine..

#11
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 31st March 2011, 11:36, said:

BPM-ul poate fi echipat numai cu echipamente agreate,in schimb poti sa-ti amplasezi in tabloul electric un dispozitiv de firma.


Cum pot sti ce echipamente sunt agreate de catre cei de la ENEL? Eu de exemplu am schimbat disjunctorul general din BMPT cu unul de la Siemens (aveam ceva de buzau instalat in BMPT daca nu ma insel ) si cu ocazia asta am si marit-o un pic .

Pana acum au trecut 2 citiri si nu a comentat nimeni nimic , dar eram eu curios daca poate sa zica cineva ceva ca am "imbunatatit" instalatia prin montarea unui aparat  superior dpdv tehnic.

Multumesc anticipat.

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postwyo, on 7th February 2012, 15:05, said:

Eu plecasem dupa alt gen de protectie, gen descarcator, care da la masa, nu din-asta care intrerupe.

Probabil ca cele schneider le inglobeaza pe amandoua.
Multumesc.
dar tu stii ce vrei?
tu stii contra a ce vrei sa te protejezi?
ca daca nu stii ce vrei exact, nici nu vei gasi.
lamureste-te mai inatai contra a ce vrei sa lupti.

ori vrei bobina de supratensiuni ori descarcator de supratensiuni atmosferice?

Edited by casuta_papusilor, 07 February 2012 - 19:11.


#13
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postcasuta_papusilor, on 7th February 2012, 19:08, said:

lamureste-te mai inatai contra a ce vrei sa lupti.

ori vrei bobina de supratensiuni ori descarcator de supratensiuni atmosferice?

Hmmm... intai ca descarcatorul nu e neaparat de supratensiuni atmosferice... e de supratensiune. Adica bun rau, mai ales pt zone susceptibile. La mama acasa, a traznit un copac si toate casele din zona au avut aparate electrice prajite. Reteaua electrica e ingropata.

Eu le-as vrea pe amandoua; Bobina - dupa cum ii spui este o protectie lenta la sub/supratensiune... timp de reactie total pe la 0.3s. Poate merge daca pica nulul... sau poate nu. In tandem cu un varistor, merge sigur.

Descarcatoarele (impropriu numite asa, ca pot fi si varistoare) sunt rapide (eventual ultrarapide), protejeaza la supratensiune numai si fac cealalta parte a intregului. Unde mai pui ca si astea sunt pe clase (B, C, D)...

Daca ar fi sa aleg numai unul, as alege "descarcatoarele". Daca le pot avea pe ambele, cu atat mai bine.

#14
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsbarsanescu, on 7th February 2012, 20:08, said:

Hmmm... intai ca descarcatorul nu e neaparat de supratensiuni atmosferice...
protectie la fenomene tranzitorii și la trăsnet

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflp014, on 7th February 2012, 18:07, said:

Eu de exemplu am schimbat disjunctorul general din BMPT cu unul de la Siemens (aveam ceva de buzau instalat in BMPT daca nu ma insel ) si cu ocazia asta am si marit-o un pic .
Pana acum au trecut 2 citiri si nu a comentat nimeni nimic , dar eram eu curios daca poate sa zica cineva ceva ca am "imbunatatit" instalatia prin montarea unui aparat  superior dpdv tehnic.
Multumesc anticipat.
Parca am mai discutat...O sa vezi daca vor comenta  atunci cand vor constata,imbunatatirea" .

#16
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 8th February 2012, 16:20, said:

Parca am mai discutat...O sa vezi daca vor comenta  atunci cand vor constata,imbunatatirea" .

Anaki , iti multumesc pentru raspuns dar tot nu raspunde intrebarii mele . Eu vroiam sa stiu mai exact daca stii ce ar putea sa zica/faca in situatia data . Un raspuns obiectiv ar fi foarte apreciat mai ales ca stiu ca esti in masura sa il poti da .
O seara buna!

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflp014, on 8th February 2012, 18:14, said:

Anaki , iti multumesc pentru raspuns dar tot nu raspunde intrebarii mele . Eu vroiam sa stiu mai exact daca stii ce ar putea sa zica/faca in situatia data . Un raspuns obiectiv ar fi foarte apreciat mai ales ca stiu ca esti in masura sa il poti da .
O seara buna!
In cel mai bun caz,iti va schimba disjunctorul cu unul conform ATR-ului.

#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 8th February 2012, 18:46, said:

In cel mai bun caz,iti va schimba disjunctorul cu unul conform ATR-ului.

Multumesc frumos! Probabil ca pentru asta ar trebui sa stie ei ce solutie am eu acordata sau sa fie postat ATR-ul langa contoar , nu ? Oricum , e bine de stiut cam ce se poate intampla , atata timp cat totul este sigilat tot de catre ei ca doar nu s-a facut operatiunea de vreun Dorel...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate