Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Vreti sa stiti cum e viata in penitenciar?Va spun eu

- - - - -
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#91
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Bokie, on 21st January 2012, 12:33, said:

nu cer 15% degeaba. o sa si romantez cartea.
Acum pare o cerere decenta :D

#92
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 buleala, on 21st January 2012, 13:39, said:

Eu, da!... Insa filmul realizat dupa ea este exceptional.

din pacate n-am vazut filmul. oricum, pe langa carte probabil m-ar dezamagi. oare in tubul ala pe care si-l introduceau in rect cam cate tigari incapeau?

 buleala, on 21st January 2012, 13:41, said:

Acum pare o cerere decenta :D


ma bucur ca ti-ai venit in fire.

#93
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 buleala, on 21st January 2012, 12:34, said:

Tu ce ai lucrat in penintenciar?
Si mai am o intrebare: ce varsta aveai la acel moment?
Nu am lucrat,aveam 40 de ani

#94
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 kreatorxia, on 21st January 2012, 12:36, said:

incerc sa inteleg de ce trebuie sa ne para rau de cei care sunt in puscarie. de ce trebuie sa intelegem viata celor din inchisoare si microclimatul social de acolo. faptul ca se caiesc si le pare rau pentru ce au facut nu are valoare decat pe plan spiritual, asta nu inseamna ca fapta comisa trebuie trecuta cu vederea.

Pentru faptele lor platesc fata de societate cu privarea de libertate.
Consider ca nu suntem noi in masura sa-i judecam in continuare.

#95
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 kreatorxia, on 21st January 2012, 12:36, said:

de ce trebuie sa intelegem viata celor din inchisoare si microclimatul social de acolo.
Ba, daca nu te intereseaza subiectul poti sa pleci! Nu e obligatoriu sa citesti topicul!

@cel-ce-stie de ce ai ajuns la spital?

#96
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Alte intrebari:

1. Gardienii sunt ca prin filme ? Daca le dai bani sau ceva sunt mai permisivi ? Cat de permisivi pot fi ? Daca sunt mituiti bine te lasa sa faci si abuzuri mari gen sa stai intr-o zona in care nu ai voie, sa terorizezi detinuti iar ei sa nu intervina, sa umblii cu telefonul mobil in mana din celula in celula, etc ?

2. Ai intalnit "vedete" pe-acolo, gen oameni cunoscuti de la tv, politicieni, oameni de afaceri, interlopi ?

3. S-a pus vreodata problema de evadare ? Mai ales de la cei ce sunt condamnati pe zeci de ani, macar asa la nivel de discutie nu neaparat ceva serios.

#97
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Bokie, on 21st January 2012, 12:42, said:

din pacate n-am vazut filmul. oricum, pe langa carte probabil m-ar dezamagi. oare in tubul ala pe care si-l introduceau in rect cam cate

A man befriends a fellow criminal as the two of them begin serving their sentence on a dreadful prison island, which inspires the man to plot his escape.
Regizat de Franklin J. Schaffner. Distribuție Steve McQueen, Dustin Hoffman.
Nu te va dezamagi... Una din scenele evadarii nu este atat de impresinanta ca in carte in rest este superok

 cel-ce-stie, on 21st January 2012, 12:43, said:

Nu am lucrat,aveam 40 de ani

Crezi ca, daca ai fi fost condamnat la 20 de ani, ai fi fost un alt detinut?
A fost varsta un factor determinant?

#98
kreatorxia

kreatorxia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 25.02.2010

 buleala, on 21st January 2012, 12:44, said:

Pentru faptele lor platesc fata de societate cu privarea de libertate.
Consider ca nu suntem noi in masura sa-i judecam in continuare.

Nu-i judec si nici nu incerc sa-i inteleg. Sistemul de acolo, climatul social , valorile lor nu au nicio legatura cu societatea normala fapt pentru care nu ma intereseaza. Am postat pe aici ca sa va inteleg pe voi cei care cereti amanunte despre ce se intampla pe acolo. Voi sunteti cei pe care nu-i inteleg, ala care a deschis subiectul doar se vaicareste pe aici despre cat de greu i-a fost lui acolo. Ce pot sa-i spun este sa nu mai fure!
Asta este ultimul post aici.

#99
Oooooooooooooooooooooooooo

Oooooooooooooooooooooooooo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.01.2012
Buleala ai belit anusul daca ajungi la bulau cu mine:
inima nebuna plina de iubire
inima si patos dor si nebunie
inima ce bate numai pentru tine
pentru tine

#100
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 buleala, on 21st January 2012, 12:44, said:

Pentru faptele lor platesc fata de societate cu privarea de libertate.
Consider ca nu suntem noi in masura sa-i judecam in continuare.

Corect!
Se zice ca nu judeci o persoana decat atunci(si nici atunci, zic eu) cand privesti in copilaria lui, in adolescenta si asa mai departe. Ca sa-l analizezi corect trebuie sa ai in vedere toate aspectele posibile si imposibile. E pacat sa ne judecam din prisma unui singur aspect.

 kreatorxia, on 21st January 2012, 12:52, said:

Ce pot sa-i spun este sa nu mai fure!

Da, daca atunci cand iese de acolo societatea ii ofera un job. Dar de obicei, oamenii astia sunt etichetati, izolati, aratati cu degetul, nu sunt angajati, nu au unde munci, nu au din ce trai, deci ajung sa fure din nevoie...si nu-i condam.

Edited by malls, 21 January 2012 - 13:00.


#101
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 Oooooooooooooooooooooooooo, on 21st January 2012, 12:54, said:

Buleala ai belit anusul daca ajungi la bulau cu mine:

Buleala e smecher de smecher, mafiot ! Asa ca ai grija ce-ti doresti.

#102
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 alex-softpedia, on 21st January 2012, 12:52, said:

Alte intrebari:

1. Gardienii sunt ca prin filme ? Daca le dai bani sau ceva sunt mai permisivi ? Cat de permisivi pot fi ? Daca sunt mituiti bine te lasa sa faci si abuzuri mari gen sa stai intr-o zona in care nu ai voie, sa terorizezi detinuti iar ei sa nu intervina, sa umblii cu telefonul mobil in mana din celula in celula, etc ?

2. Ai intalnit "vedete" pe-acolo, gen oameni cunoscuti de la tv, politicieni, oameni de afaceri, interlopi ?

3. S-a pus vreodata problema de evadare ? Mai ales de la cei ce sunt condamnati pe zeci de ani, macar asa la nivel de discutie nu neaparat ceva serios.
Unii daca le bani adica nu le dai tu bani ca nu ai bani le da cineva de afara,iti aduc telefon mobil pe la vizita nu ptrea poate inta nimic interzis de ceva timp nu mai poti primi nici tigari sau cafea,nu umbli cu tel il scoti dupa ora stingerii de obicei ca peste zi se fac pertchezitii in celule neanuntate si pe sarite sau la sifoneala,am intalnit am stat in camera cu patroni cunoscuti cu firme si relatii,am cunoscut si un tip care rea condamnat pe viata pt 5 crime dar nu era prea respectat,la gardieni le poti da atentii oricui pentru a te muta de ex in alta camera,am cunoscut si un interlop nu dau nume era un tip respectat si cu bun simt si chiar ii apara pe cei mai slabi de abuzurile golanilor si umbla pe hol si prin curte intervenind ca sa mentina ordinea.Dar ca si in libertate sunt cadre incoruptibile si altii mai indulgenti ,cei mai corupti celebrii de altfel erau popii.

#103
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Oooooooooooooooooooooooooo, on 21st January 2012, 12:54, said:

Buleala ai belit anusul daca ajungi la bulau cu mine:
inima nebuna plina de iubire
inima si patos dor si nebunie
inima ce bate numai pentru tine
pentru tine

:kisstogether:
:inlove:

 malls, on 21st January 2012, 12:56, said:

Corect!
Se zice ca nu judeci o persoana decat atunci(si nici atunci, zic eu) cand privesti in copilaria lui, in adolescenta si asa mai departe. Ca sa-l analizezi corect trebuie sa ai in vedere toate aspectele posibile si imposibile. E pacat sa ne judecam din prisma unui singur aspect

Da, daca atunci cand iese de acolo societatea ii ofera un job. Dar de obicei, oamenii astia sunt etichetati, izolati, aratati cu degetul, nu sunt angajati, nu au unde munci, nu au din ce trai, deci ajung sa fure din nevoie...si nu-i condam.


Vreau sa-ti inteleaga o premisa capusorul ala frumos al tau; natura a fost mult prea darnica cu tine, in comparatie cu altii... Ia si mediteaza putin la ce ti-am zis acum

#104
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
adica popii se ocupau cu introducerea tigarilor ,telefoanelor ,cafelelor etc ?
nu e legal sa ai tigari si cafea in camera ,adica in dulapul tau ?
daca de exemplu cineva primea vizita in fiecare zi si primea mancare ,cafea ,tigari ,nu i se permite sa le ia in camera ?

#105
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 buleala, on 21st January 2012, 12:52, said:

A man befriends a fellow criminal as the two of them begin serving their sentence on a dreadful prison island, which inspires the man to plot his escape.
Regizat de Franklin J. Schaffner. Distribuție Steve McQueen, Dustin Hoffman.
Nu te va dezamagi... Una din scenele evadarii nu este atat de impresinanta ca in carte in rest este superok



Crezi ca, daca ai fi fost condamnat la 20 de ani, ai fi fost un alt detinut?
A fost varsta un factor determinant?
Daca eram condamnat la varsta de 20 de ani era supernasol,puscariile erau pe vremea aia locuri de groaza,zeghe,arpachas,gardieni brutali,fara tv sau radio,paduchi,mi-au povestit  unii cu vechime e de neimaginat ce viata duceau detinutii si ce lipsuri erau fata de acum.

#106
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
tu in ce an/i ai fost acolo ?

#107
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 petre69, on 21st January 2012, 13:17, said:

adica popii se ocupau cu introducerea tigarilor ,telefoanelor ,cafelelor etc ?
nu e legal sa ai tigari si cafea in camera ,adica in dulapul tau ?
daca de exemplu cineva primea vizita in fiecare zi si primea mancare ,cafea ,tigari ,nu i se permite sa le ia in camera ?
Un popa are un cuvant greu la liberarea conditionata daca zice el ca esti reabilitat si sa nu iti dea amanare scapi,contra cost bineanteles

#108
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 cel-ce-stie, on 21st January 2012, 13:18, said:

Daca eram condamnat la varsta de 20 de ani era supernasol,puscariile erau pe vremea aia locuri de groaza,zeghe,arpachas,gardieni brutali,fara tv sau radio,paduchi,mi-au povestit  unii cu vechime e de neimaginat ce viata duceau detinutii si ce lipsuri erau fata de acum.
La momentul detentiei sa fi avut 20 de ani.... Nu acum20 dUe ani, sau pe timpul impuscatului

 cel-ce-stie, on 21st January 2012, 13:21, said:

Un popa are un cuvant greu la liberarea conditionata daca zice el ca esti reabilitat si sa nu iti dea amanare scapi,contra cost bineanteles
Contra cost?!
Esti, sigur sau era un caz izolat la voi in penitenciar?

Edited by buleala, 21 January 2012 - 13:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate