Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cehia - situatia actuala!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Dat fiind ca se vehiculeaza tot felul de pareri aici despre cum e in Cehia, as vrea sa lamuresc cateva aspecte findca am constatat ca exista si informatii eronate sau nu foarte exacte!

1. Bani: Acum cativa ani era probabil o destinatie cat de cat decenta pentru gasirea unui job si se castiga suficient de mult incat sa ramai un an-doi dar nu mai mult.

Joburile sunt oricum limitate la domeniul IT (tot mai putin) si outsourcing pentru diferite firme (suport multilingual). Atat ca daca nu esti extrem de bun IT-ist gasesti doar joburi entry level care nu asigura decat traiul de pe o zi pe alta. In afara de IT, engleza nu ajunge, trebuie cel putin inca o limba straina, de preferat limbi nordice sau macar germana.

Ca sa ajungi la un salariu de, sa zicem 1200-1400 de euro net, e nevoie de experienta la firma respectiva + pozitie in departament (macar low-level management), la inceput nu prea ofera nimeni salarii bune iar maririle de salariu se intampla in cel mai bun caz 1 data/an. (gen 5-15% in functie de cat de tare te-au placut sefii)

NU pot sa cred ca lucrul la banda e platit cu mai mult de 4-500 de euro pe luna, si asa mi se pare cam mult! (ex. o casiera la Billa ia in jur de 8000 de coroane/luna net, asta inseamna cam 340 de euro!) Ma indoiesc ca pentru orice alt job de nivelul asta se plateste mai mult, dar ma rog, cu genul asta de oferte n-am avut contact!...

Dealtfel, toate firmele comunica salariul brut, iar ca sa ajungi la cel net trebuie scazut in jur de 25% taxe, cu atat ramai efectiv!

Cam toate firmele angajatoare promit marea cu sarea, ascund anumite costuri de care nu ti-ar place sa auzi pana ai semnat contractul (sau pana ajungi aici, o data ce deja ai cheltuit niste bani cu drumul, e mai greu sa te razgandesti).

Exemplu concret: Inainte sa vin aici, am intrebat care sunt in mod normal cheltuielile lunare ale unei persoane, am fost asigurat ca undeva la 150 EUR pt cazare si cam la fel pentru mancare. N-au precizat insa ca se refera la locuit 6 persoane in apt de 3 camere si mancat parizer + supa la plic. Cheltuielile mele lunare sunt mai mult decat dublu, fara nici un fel de excese!

2. Cariera: Daca ai cativa ani buni la dispozitie si nervi de otel, merita incercat cu toate ca mai exista o mica/mare problema (voi detalia la punctul 4)! Indiferent de firma/pozitie, se avanseaza incet si nesigur pentru ca desigur localnicii sunt favorizati din punctul asta de vedere. Mai mult, strainii nu sunt agreati, indiferent ce afirma unii-altii. Ne tolereaza dar nu ne prea suporta si asta se simte din plin!

Si mai mult, companiile nu cauta oameni care sa exceleze in domeniul respectiv, prefera mediocri platiti prost si care pot fi inlocuiti usor la o adica.

O mare greseala o fac cei care cred ca daca vor lucra pentru o firma, sa zicem, americana, vor beneficia de reguli/tratament american. In general departamentele HR ale firmelor sunt compuse din (si conduse de) localnici. Intr-un fel e normal, incearca sa-i protejeze si promoveze pe ai lor, dar este imposibil de acceptat intr-un final pentru cineva care se stie mai bun dar rateaza promovarea pe motive de cetatenie (chit ca nimeni nu va recunoaste vreodata asta)!

3. Timp liber: Cehii sunt plictisitori si neinteresanti. Mai au si o mica problema cu mirosul, in sensul ca put! Barbati, femei, nu conteaza, transpira abundent si put! Vara si iarna deopotriva!  In general beau prea mult (inclusiv femeile care nu, nu merita efortul de a veni pana aici doar pentru ele, nu arata destul de bine) Distractia deci, este sa te imbeti vartos, daca se poate zilnic. Baruri sunt la tot pasul, in majoritatea, daca ar fi in Romania, nici n-as pune piciorul (asta ca idee despre cum arata inauntru). Cele mai selecte au si preturi pe masura si distractie tot nu e.

Foarte putina lume vorbeste engleza, deci practic este un chin chiar si sa te tunzi sau sa schimbi o bancnota in monede de ex. De invatat ceha, good luck celor care se apuca, e probabil cea mai infecta dintre toate limbile slave, eu vorbesc cat de cat croata/sarba si nu ma descurc deloc cu asta, in afara de numere, astea seamana dar per ansamblu pronuntia face dintr-o chestie deja complicata, una aproape imposibila.

Ah, ca sa nu uit: Pe aici toata lumea fumeaza de zor joint-uri (detinerea su uzul de marijuana e legala, poti chiar sa cresti propriile plante acasa)! Asta pare sa fie un punct foaaarte important pentru multa lume!...

4. Merita?: Nu stiu, pentru mine (1 an pe aici) nu prea merita. Este ok pentru absolventi sau pentru cei fara prea multe pretentii de confort sau care mai vor sa puna un ban deoparte. Daca stai cu 1 sau mai multe persoane intr-un apartament mai salvezi niste bani (chiriile sunt scumpe). Daca mananci de la reduceri si cumperi bere pt acasa, e si mai bine.

In principiu, nu prea merita sa pleci dintr-o tara est-europeana in alta cam la fel decat, sa zicem daca salariul este de asa natura incat in cativa ani poti pune suficient deoparte incat sa incepi o afacere sau sa pleci undeva unde sa-ti permiti sa stai 1 an pana gasesti jobul mult visat. Nu e cazul de asemenea salarii pe aici.

Daca ai familie e si mai rau, daca 1 din 2 nu gaseste un job lucrurile se complica mult, financiar vorbind. De copii sa nu mai vorbim, o gradinita in engleza (doar in engleza si cat de cat decenta) costa undeva la 300-400 de euro/luna! Scoala, chiar si de fitze in engleza,oricum include si limba locala!


P.S.: Eu locuiesc actualmente in Brno (al 2-lea oras ca marime din Cehia), deci impresiile de mai sus sunt locale. Am auzit ca in Praga e ceva mai interesant dar cred ca per ansamblu, Cehia nu e o tara in care sa stai mai mult de 1-2-3 ani si asta doar ca popas, in drum spre ceva mai bun!

Edited by AWE, 15 January 2012 - 17:39.


#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Chiriile din Brno sunt destul de piperate. Din ce am inteles in Praga chiriile sunt aproximativ la fel ca aici, dar salariile sunt mai mari acolo, daca ai si ceva experienta dobandita inainte.
De anul acesta s-a marit si TVA-ul si preturile au crescut. Tocmai am venit de la cumparaturi si se vede deja diferenta fata dinainte de marirea de TVA.
Totusi precum preciza si AWE pentru o perioada de inceput, de dobandit experienta, se merita. Important: negociati salariul de la bun inceput, nu acceptati cat vi se ofera. Astfel s-ar putea sa ramaneti cu acelasi salar pentru cativa ani iar preturile nu stau pe loc. Bafta.

Edited by chaosss, 15 January 2012 - 17:49.


#3
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Lucrez in IT si am locuit in Praga cateva luni, inainte de criza.

Chiriile erau in general de 300-350 euro pe luna pentru o camera intr-un apartament de 2 camere, langa metrou.
Mancarea (gatita acasa, nu la restaurant) nu mi s-a parut mai scumpa decat in Bucuresti. Berea mai ieftina la terase de la periferie (atentie, nu vorbesc de bombe, care-s o gramada in Praga).
Produsele nealimentare erau cam cu 50% mai scumpe decat in Romania.

Praga este un oras superb. Sunt o gramada de straini, daca nu-i suporti pe cehi. :)
Ceha e o limba grea, insa nu mi s-a parut chiar imposibila (spre deosebire de maghiara pe care nu o suport). La inceput trebuie sa exersezi sa-i pronunti consoanele fara a-i scuipa pe cei din fata ta. :D

Salariile in IT sunt mici si majoritatea locurilor de munca sunt in firme de outsourcing. Daca ai nevoie de bani, mai degraba iti cauti loc de munca in Bucuresti decat in Cehia. N-am interactionat decat cu o firma mica de software de acolo, iar salariul oferit de ei era mai mic decat ofertele din Bucuresti ale unor firme de aceeasi talie.


Parerea mea proprie si personala e ca, pur si simplu, pentru cei din IT Europa Centrala nu merita. Ori Bucuresti (Cluj/Iasi/Timisoara), ori Germania, UK, ... Totusi, celor care au ocazia de a petrece 1-3-12 luni in Praga, le recomand sa nu o rateze. :coolspeak:



In concluzie, mai mergi cateva sute de km mai la Vest.

Edited by 12trei, 15 January 2012 - 18:29.


#4
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009
@AWE
Mi-a placut postul tau,in mare parte avem pareri identice.
Singura chestie cu care nu pot  sa zic ca sunt 100% de acord -salariile.
Cred ca ai avut o experienta de tip IBM Brno si de aceea ai tendinta sa extinzi impresia ta asupra intregii tari.
Din punctul meu de vedere la Praga lucrurile stau mai bine in IT -adica poti sa gasesti ca programator cu 2-3 ani de experienta salarii de 1500-1800 euro net.
De ex Barclays plateste f bine dar si filtrul de selectare e extrem de riguros.
Mai am prieteni care au plecat de la IBM Brno si lucreaza aici in IT pe aprox 2000 euro net -si nu ca programatori.
E adevarat ca e jobul destul de solicitant dar totusi pe banutii aia nu e rau deloc.
Unele firme au profitat de criza si ofera salarii mai micutze  celor care isi cauta de munca -incepatori sau cu experienta.
Dar pare ca acum piata e destul de ok -cel putin in Praga,prin 2009 insa a fost un moment f prost.
Ca si chirii din ce am vazut e mai scump la Praga dar nu e foarte mare diferenta fata de Brno.


Eu am aproape 9 ani de Praga desi intentia initiala era de 1 an :-).Mai am un prieten care a venit in Cz pt 6 luni si cred ca are peste 30 de ani de Cehia .
Dar sunt si alti prieteni care au plecat de aici -principalul motiv a fost limba.
Mai ales pt cei cu familie e greu sa vina aici cu copii de scoala daca nu au avut tangente cu ceha inainte.
Scolile in engleza sunt scumpe si f scumpe -eu unul nu mi-as da copiii acolo chiar daca mi-as permite -in ideea in care vrei sa ramai aici si nu sa te muti in alta tara ,atunci ar fi de inteles sa iti dai copiii la scoala in engleza.
Pt cei care vin pe pozitii de top management la multinationale si firma ii muta dintr-o tara in alta -clar se merita sa ii dea la scolile internationale in engleza mai ales ca de obicei plateste firma scoala (la care poate fi taxa pe la  1200 euro\ luna lejer)

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Nu am lucrat la IBM, Infosys e firma. Sincer nu stiu cum e in Praga decat din auzite dar nici pomeneala sa ma mai atraga vreo chestie unde se vorbeste ceha on a daily basis. :)

Eu am si alte criterii pentru care Cehia nu e destinatia finala: copil care la toamna incepe scoala (wtf, 1200 EUR/luna? doar nu e Harvard) si sotie care nu gaseste job in Accounting fara ceha, deci 2 motive serioase in cazul meu.

Oricum, sustin in continuare ca poate e o destinatie buna pentru o persoana singura (sau 2 fara copii si ambii cu venituri) dar strict pt cazul meu, nu (mai) merita.


Merita poate daca ai o pozitie de top management (EUR 3500-4000 and up) dar chiar si atunci as avea indoieli pe o perioada mai lunga. Nu e cazul la mine. :)

#6
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View PostAWE, on 12th February 2012, 18:12, said:

Nu am lucrat la IBM, Infosys e firma. Sincer nu stiu cum e in Praga decat din auzite dar nici pomeneala sa ma mai atraga vreo chestie unde se vorbeste ceha on a daily basis. :)

Eu am si alte criterii pentru care Cehia nu e destinatia finala: copil care la toamna incepe scoala (wtf, 1200 EUR/luna? doar nu e Harvard) si sotie care nu gaseste job in Accounting fara ceha, deci 2 motive serioase in cazul meu.

Oricum, sustin in continuare ca poate e o destinatie buna pentru o persoana singura (sau 2 fara copii si ambii cu venituri) dar strict pt cazul meu, nu (mai) merita.


Merita poate daca ai o pozitie de top management (EUR 3500-4000 and up) dar chiar si atunci as avea indoieli pe o perioada mai lunga. Nu e cazul la mine. :)
mda,si americanii de rand se mira cand aud scorurile de la scolile internationale in engleza ,e mai scump ca unele facultati de la ei :-)
eu lucrez la o firma in care vb engleza la servici ,cehii vb intre ei in ceha, in timp am invatat si eu ceha ,copiii merg la scoli in ceha,ei vb ceha mai bine ca mine
Evident ca fiecare isi are propriile criterii de evaluare in ce priveste ramanerea in Cehia,pt mine luand in considerare plusurile si minusurile -cel putin pana acum plusurile acopera minusurile (si sunt destule minusuri in opinia mea desi am vazut unii care nu vad decat plusurile din Cz)
Si nu am pozitie de management :-)
Vezi ca la Accenture mai erau pozitii de Accounting unde nu cereau ceha -ci engleza \franceza daca nu ma insel

Si eu am avut prieteni care au preferat sa plece din Cz din cauza ca nu voiau sa isi dea copilul la o scoala in  ceha si au mers intr-o  tara in care se vb o limba mai internationala

Edited by teognost, 12 February 2012 - 21:42.


#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAWE, on 12th February 2012, 19:12, said:

Nu am lucrat la IBM, Infosys e firma. Sincer nu stiu cum e in Praga decat din auzite dar nici pomeneala sa ma mai atraga vreo chestie unde se vorbeste ceha on a daily basis. :)

Eu am si alte criterii pentru care Cehia nu e destinatia finala: copil care la toamna incepe scoala (wtf, 1200 EUR/luna? doar nu e Harvard) si sotie care nu gaseste job in Accounting fara ceha, deci 2 motive serioase in cazul meu.

Oricum, sustin in continuare ca poate e o destinatie buna pentru o persoana singura (sau 2 fara copii si ambii cu venituri) dar strict pt cazul meu, nu (mai) merita.


Merita poate daca ai o pozitie de top management (EUR 3500-4000 and up) dar chiar si atunci as avea indoieli pe o perioada mai lunga. Nu e cazul la mine. :)

harvardul incepe de la $50K/an numai tuitionul.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postavenirv, on 14th February 2012, 16:50, said:

harvardul incepe de la $50K/an numai tuitionul.

De fapt costurile totale pt un an ajung la vreo $50k. Ideea era ca pentru Cehia mi se pare foarte scumpa scoala aia, mai ales ca vb de clase primare, nu de vreo universitate si nici de prestigiu.

Dealtfel observ ca o gramada de chestii au inceput sa se scumpeasca, mancarea in primul rand.

De la firma unde lucrez incep oamenii sa plece rand pe rand fiindca nu mai pare atat de interesant ca acum un an cand am inceput proiectul, e mai mult stress, mai multe pretentii la aceiasi bani.

Cel mai enervant e ca se angajeaza oameni submediocri cu care trebuie sa ma lupt sa-i aduc la un anumit nivel si e foarte greu. Adevarat ca oameni pregatiti nu prea gasesti la banii astia, mai ales daca e sa vina din alte tari pentru asta.

#9
anndreiu

anndreiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2012
Buna tuturor!

Mi s-a oferit job la Accenture in Praga, voi primi 1350 de euro brut(1000 cam net + bonuri + bonusuri). Din ce am citit de la voi nu va fi suficient. Eu imi doream sa incerc sa inchiriez un apartament cu o camera langa Accenture din Chodov (pe langa Praga 11). Deobicei am vazut pe net ca in 350 - 400 de euro e chiria cu utilitatiile. Sa inteleg ca 600 de euro nu imi va ajunge pentru restu? Mancare pt 2 persoane + telefon + internet + tv? In general preturile la mancare nu mi s-au parut mari pe situri precum numbeo, dar ma gandesc ca e posibilitatea sa nu fie exacte. Din punct de vedere al nivelului de trai nu ma consider genu care sa cheltuie mult cu iesiri in oras si nici nu fumez/beau :).

Voi ce ziceti as duce-o chiar asa rau ?

Orice informatie care mi-ati putea-o da ar fi super , mersi mult!
O zi buna!

#10
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postanndreiu, on 18th March 2012, 13:08, said:

Buna tuturor!

Mi s-a oferit job la Accenture in Praga, voi primi 1350 de euro brut(1000 cam net + bonuri + bonusuri). Din ce am citit de la voi nu va fi suficient. Eu imi doream sa incerc sa inchiriez un apartament cu o camera langa Accenture din Chodov (pe langa Praga 11). Deobicei am vazut pe net ca in 350 - 400 de euro e chiria cu utilitatiile. Sa inteleg ca 600 de euro nu imi va ajunge pentru restu? Mancare pt 2 persoane + telefon + internet + tv? In general preturile la mancare nu mi s-au parut mari pe situri precum numbeo, dar ma gandesc ca e posibilitatea sa nu fie exacte. Din punct de vedere al nivelului de trai nu ma consider genu care sa cheltuie mult cu iesiri in oras si nici nu fumez/beau :).

Voi ce ziceti as duce-o chiar asa rau ?

Orice informatie care mi-ati putea-o da ar fi super , mersi mult!
O zi buna!
Buna
Mi se pare mic salariul pt Praga dar stiu ca Accenture nu exceleaza din pct de vedere al salariilor platite angajatilor.
Daca sunteti doar 2 fara copii -cred ca te descurci cu banii astia dar cu restrictii.
E parerea mea care poate sa fie gresita in cazul tau ,te rog sa nu o iei ca adevar absolut.
Depinde mult si de stil de viata.
Calculeaza pe langa chirie , mancare ,internet ,tv (poti sa iti pui si Digi,Dolce,etc din Ro daca nu le vrei pe cele cehesti unde filmele sunt dublate-dar adu receiverul din Ro de la providerul de acolo)mai calculeaza(vb de familie fara copii):
-cheltuieli cu masina -daca ai asa ceva
-transport -opencard-550 kc pe luna de persoana
-tel mobil
-iesiri in wkend-chiar daca nu te duci in cluburi de noapte -sunt atatea locuri frumoase in Praga resp Cehia si e pacat sa nu le vezi.Nu e critic ,poti sa tai asta din cheltuieli dar e recomandat totusi sa o prevezi in planul de cheltuieli
-haine,incaltaminte

Ai mai putea taia din cheltuieli cu chiria stand in apartament shared -eu unul insa nu iti recomand asta pt ca pierzi din intimitate si poti avea ghinion sa ai niste colegi de apartament care sa iti creeze probleme foarte serioase,din pacate stiu un caz f recent.
Daca ii cunosti dinainte pe cei cu care stai -e altceva.


Partea buna e ca fiind aici va fi mult mai usor sa iti gasesti ulterior un job bine platit la o multinationala serioasa ,o sa ai timp de interviuri si nu va fi un efort prea mare fata de situatia cand vii din Ro pt interviuri in Praga
Poate ulterior isi gaseste si sotia de lucru si atunci deja datele problemei se schimba.

Edited by teognost, 19 March 2012 - 01:00.


#11
anndreiu

anndreiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2012

View Postteognost, on 19th March 2012, 00:59, said:

Buna
Mi se pare mic salariul pt Praga dar stiu ca Accenture nu exceleaza din pct de vedere al salariilor platite angajatilor.
Daca sunteti doar 2 fara copii -cred ca te descurci cu banii astia dar cu restrictii.
E parerea mea care poate sa fie gresita in cazul tau ,te rog sa nu o iei ca adevar absolut.............................

Multumesc mult pentru raspuns, intr-adevar din ce mi-am dat seama vom fi cam la fix cu cheltuielile, insa daca avem norocul sa gasim o chirie decenta pe la 300 350 de euro nu ar trebui sa avem mari probleme. Sper sa gasesc si ceva aproape, si sunt de aceeasi parere ca si tine nu prea sunt fan sa stau cu cineva in "shared apartment".

Multumesc inca o data!

O zi buna tuturor!

P.S. : Ziceai sa imi gasesc job la o multinationala serioasa, Accenture nu sunt asa de seriosi? sau pur si simplu din cauza ca dau salarii mai mici?

Edited by anndreiu, 19 March 2012 - 08:39.


#12
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postanndreiu, on 19th March 2012, 08:33, said:

Multumesc mult pentru raspuns, intr-adevar din ce mi-am dat seama vom fi cam la fix cu cheltuielile, insa daca avem norocul sa gasim o chirie decenta pe la 300 350 de euro nu ar trebui sa avem mari probleme. Sper sa gasesc si ceva aproape, si sunt de aceeasi parere ca si tine nu prea sunt fan sa stau cu cineva in "shared apartment".

Multumesc inca o data!

O zi buna tuturor!

P.S. : Ziceai sa imi gasesc job la o multinationala serioasa, Accenture nu sunt asa de seriosi? sau pur si simplu din cauza ca dau salarii mai mici?
Da,un aspect e ca dau salarii mici,alt aspect e haosul care exista in unele departamente,din pct meu de vedere teoria cu aruncatul omului in apa fara sa stie sa inoate si apoi vezi daca moare sau invata sa inoate –nu e prea in regula.
Dar depinde de departament,tin minte ca altii spuneau ca li se pare ok la Accenture ,mai ales comparat cu IBM Brno de la care plecasera inainte.
Nu stiu pe ce domeniu profesional vii la Accenture pt ca au o multime de joburi in diverse domenii-dar de ex dc esti pe IT cred ca va fi destul de usor sa iti gasesti ceva mai bun dupa o perioada de stat in Accenture.
Daca pleci insa mai devreme de 1 an de la ei –e posibil ca unele firme sa strambe din nas la interviuri pt ca o sa li se para ciudat ca abia ai venit la Accenture si ai si plecat de la ei.

#13
adicrst

adicrst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.09.2009
Salut,
Pt cei care stati in Brno sau Praga, cam la ce cheltuiala va ridicati pe luna (chirie aprox 350e, cheltuieli, transport, mancare, etc ) ?

#14
anndreiu

anndreiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2012

View Postadicrst, on 20th March 2012, 21:04, said:

Salut,
Pt cei care stati in Brno sau Praga, cam la ce cheltuiala va ridicati pe luna (chirie aprox 350e, cheltuieli, transport, mancare, etc ) ?


Eu o sa incerc sa iti raspund da abia peste o luna :)
Pana atunci ziceau baietii ca costa cam 4000 de coroane mancarea pe persoana/luna + telefoane + internet etc...

Mai exact revin si eu intr-o luna!

#15
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postadicrst, on 20th March 2012, 21:04, said:

Salut,
Pt cei care stati in Brno sau Praga, cam la ce cheltuiala va ridicati pe luna (chirie aprox 350e, cheltuieli, transport, mancare, etc ) ?
Diferentele sunt mari intre persoana singura ,cuplu sau familie cu copii
Verifica chiria de ex aici:
www.sreality.cz
mancarea aici la Tesco pt ca au shop online:
http://nakup.itesco.cz/
transport -pt Praga (abonamentul lunar de ex e 550 kc pe toate mijl de transp in comun):
http://www.dpp.cz/en/fares-in-prague/

Depinde si ce cumperi de la hipermarket -produse cu pret mic,mediu sau mare -calitatea fiind proportionala cu pretul
La o familie cu masina ,2 copii in Praga dati la scoala de stat (deci nu privata)-stiu ca se  poate ajunge si pe la 45000-50000 kc pe luna (total cheltuit pe luna in care intra tot ,inclusiv chiria\ipoteca pt apart 3 camere) sau chiar mai mult,depinde de stil de viata

Edited by teognost, 20 March 2012 - 22:32.


#16
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Buna,

Cateva intrebari despre AT&T Brno.

Ajung 940 euro net pe luna lucrand in ture? si cu o chirie a unei garsoniere? cu stil de viata: calatoria pe prim plan.
Cam cati romani lucreaza la ei?
Cat de stresanta e munca la ei, indiferent de departament?

Multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.

#17
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

View Postjustmemyself, on 28th March 2012, 09:15, said:

Buna,

Cateva intrebari despre AT&T Brno.

Ajung 940 euro net pe luna lucrand in ture? si cu o chirie a unei garsoniere? cu stil de viata: calatoria pe prim plan.
Cam cati romani lucreaza la ei?
Cat de stresanta e munca la ei, indiferent de departament?

Multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.
uite-te aici ,poate te lamuresti:

http://forum.softped...t...67616&st=18
http://forum.softped...t...71134&st=36

Edited by teognost, 28 March 2012 - 09:32.


#18
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postjustmemyself, on 28th March 2012, 09:15, said:

Buna,

Cateva intrebari despre AT&T Brno.

Ajung 940 euro net pe luna lucrand in ture? si cu o chirie a unei garsoniere? cu stil de viata: calatoria pe prim plan.
Cam cati romani lucreaza la ei?
Cat de stresanta e munca la ei, indiferent de departament?

Multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.

Sal.

Nu lucrez la ei, dar mai stiu lucruri din "casa".

1. 940 E inseamna cam 22 643 czk calculat la cursul bancii KB ceea ce este destul de putin. Oricum banii astia sunt cam pentru o pozitie de 1st level si nu cred ca iti vor oferi mai mult de atat.
2. Chiria unei garsoniere variaza intre 7500 czk si poate ajunge pana la 10 000 czk, depinzand de zona in care locuiesti, confort etc.
3. Daca ai calatoriile pe prim plan atunci o sa iti permiti cam 1 pe luna. Depinde totusi unde mergi, cat cheltuiesti etc.
4. Lucreaza suficienti, intelesesem ca undeva pana la 200. Oricum nu iti fa griji, in Brno sunt destui romani, undeva pe la 1000.
5. Pai depinde pe ce departament lucrezi. Oricum, din ce stiu de la amicii mei care lucreaza acolo nu se plang de prea mult stres, munca este relativ ok.

Bafta !


View Postanndreiu, on 20th March 2012, 22:14, said:

Pana atunci ziceau baietii ca costa cam 4000 de coroane mancarea pe persoana/luna + telefoane + internet etc...
Mai exact revin si eu intr-o luna!


Cam asa ceva. :) Reducerile la mancare din supermarket-uri ne salveaza bugetul.  ;)

View Postteognost, on 20th March 2012, 22:30, said:

transport -pt Praga (abonamentul lunar de ex e 550 kc pe toate mijl de transp in comun):

Tot 550 czk si aici, in Brno, dar pe 2 linii: 100 si 101. http://www.dpmb.cz/D...spx?seo=tickets

Edited by chaosss, 28 March 2012 - 12:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate