Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Izolatie cu spuma Poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Buna.
Cati dintre voi ati izolat cu spuma Poliuretanica ? Se simte diferenta la confort / consum  fata de polistiren ?
Daca aveti si poze a casei cu decorativa cu tot ar fi super sa le  vedem.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
N-am apucat sa fac, ca s-au terminat banii si a venit tanti criza!

Dar poti vedea AICI cam despre ce este vorba.
AICI sunt cateva fimulete demonstrative.
Exista si in Romania o firma ce livreaza materiale si echipamente pentru realizarea izolatiei cu spuma.
Un prieten din SUA si-a facut asa ceva si mi-a zis ca e foarte multumit!
Acu' sa vedem peste 5-10 ani cum se comporta. El a facut izolatia acum 3 ani.

Edited by viceroy56, 14 January 2012 - 15:35.


#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 element94_2008, on 14th January 2012, 14:57, said:

Buna.
Cati dintre voi ati izolat cu spuma Poliuretanica ? Se simte diferenta la confort / consum  fata de polistiren ?
Daca aveti si poze a casei cu decorativa cu tot ar fi super sa le  vedem.

poliuretanul este in stare lichida si necesita instrumentariu special pentru a face izolarea. de pobicei acele blocuri se fac la fabrica in forme speciale si ca rezultat este panouri de tip sandwich.

#4
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Nu ma refer la panouri ci la izolatia care se da direct pe perete.

#5
vicentiu-olaru

vicentiu-olaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2010

 element94_2008, on 15th January 2012, 10:17, said:

Nu ma refer la panouri ci la izolatia care se da direct pe perete.
Salut,
incearca la cluj,sunt niste baieti faini acolo,au si preturi bune...
Iar in privinta rezultatelor,eu zic sa nici nu mai stai pe ganduri

#6
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008

 vicentiu-olaru, on 15th January 2012, 19:30, said:

Salut,
incearca la cluj,sunt niste baieti faini acolo,au si preturi bune...
Iar in privinta rezultatelor,eu zic sa nici nu mai stai pe ganduri

Tu ti-ai facut izolatie cu acest sistem ?

#7
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010
eu am facut izolatie interioara ( astereala pod ) cu spr, pe peretii exteriori nu este ok datorita denivelarilor ce apar, daca urmaresti jurnalele de contructie ai sa vezi ca a incercat cineva din Galati ( mike ) si nu a fost deloc multumit, pentru izolatie pod este super ok, nu am pic de curent in pod si este o temp ok, bafta!

#8
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Casa izolata cu spuma poliuretanica.

#9
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 sith, on 21st January 2012, 16:09, said:

Casa izolata cu spuma poliuretanica.
Nu pot uploada poza si nu stiu de ce? rog un moderator sa stearga postul.

Edited by sith, 24 January 2012 - 21:46.


#10
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Mai poti incerca cu niste poze ?
Am inteles de la o firma din Cluj ca denivelarile nu depasesc 3-4 mm.

#11
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 element94_2008, on 29th January 2012, 10:28, said:

Mai poti incerca cu niste poze ?
Am inteles de la o firma din Cluj ca denivelarile nu depasesc 3-4 mm.
Am reusit.

Attached Files

  • Attached File  1611.JPG   560K   1555 downloads


#12
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Pare sa fie ok.
Cand dai si tencuiala si decorativa cred ca iasa bine.
De unde sunt baietii care au lucrat la aceasta cladire ?

#13
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 element94_2008, on 31st January 2012, 11:34, said:

Pare sa fie ok.
Cand dai si tencuiala si decorativa cred ca iasa bine.
De unde sunt baietii care au lucrat la aceasta cladire ?
La acest proiect sa realizat o fatada ventilata finisajul fiind unul uscat,solutie ce se preteaza pentru o astfel de izolatie.
Cred ca este muuult mai buna aceasta solutie decat aceea de a tencuii spuma poliuretanica,in timp vor aparea fisuri ................. ca sa nu mai vorbim de transferul de vapori aproape nul.

#14
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Eu ma ocup cu hidroizolatii si termoizolatii, in special terase si acoperisuri. Am vrut sa bag in oferte si spuma poliuretanica, ma interesasem chiar sa cumpar si utilajele (niste mii bune de euro). Norocul meu a fost ca am fost chemat pentru reparatii in cateva locuri care aveau izolatie cu spuma care era crapata, exfoliata sau umflata. Unul dintre locuri, hotelul Hilton. Unele din ele erau relativ noi facute (1-3 ani). La hotel, probabil ca au avut probleme foarte mari ca peste spuma aia au pus si membrana bituminoasa (dar, deh, Copos e zgarcit si a pus fibra de sticla ---> era si aia crapata).

Dupa fazele astea am cercetat mai bine treaba si se pare ca sunt materiale care nu suporta atat de bine diferentele foarte mari de temperatura care sunt la noi intre vara (35-40 grade in aer, la nivelul izolatiei bate spre 70-80) si iarna (zilele astea sunt -22 grade in Bucuresti).

Este destul de greu sa se faca niste materiale de izolatii care sa lucreze pe o plaja de 100 de grade dar, de aici vin avantajele celorlalte sisteme unde poti sa ai un strat de difuzie, o bariera de vapori si restul ce mai trebuie.

Deci se mai pune si problema transferului de vapori cu exteriorul care este mult impiedicat. De fapt, vaporii trec de beton si cand ajung la spuma se condenseaza iar cu timpul duce la aparitia unor fisuri, crapaturi etc.

Problema tine de mentalitate: cei mai multi se orienteaza pe variantele cele mai ieftine (si de fapt cheltuie de 2-3 ori mai mult cu tot cu refaceri si deranj) dar sunt si altii care vor sa fie mai trendy si aleg solutii care nu sunt suficient de verificate in conditiile din Romania.

Pentru cine vrea mai multe detalii despre hidroizolatii si termoizolatii gasiti detalii aici.

Succese!

#15
ionutnicola4

ionutnicola4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2012

 441529, on 1st February 2012, 01:47, said:

Eu ma ocup cu hidroizolatii si termoizolatii, in special terase si acoperisuri. Am vrut sa bag in oferte si spuma poliuretanica, ma interesasem chiar sa cumpar si utilajele (niste mii bune de euro). Norocul meu a fost ca am fost chemat pentru reparatii in cateva locuri care aveau izolatie cu spuma care era crapata, exfoliata sau umflata. Unul dintre locuri, hotelul Hilton. Unele din ele erau relativ noi facute (1-3 ani). La hotel, probabil ca au avut probleme foarte mari ca peste spuma aia au pus si membrana bituminoasa (dar, deh, Copos e zgarcit si a pus fibra de sticla ---> era si aia crapata).

Dupa fazele astea am cercetat mai bine treaba si se pare ca sunt materiale care nu suporta atat de bine diferentele foarte mari de temperatura care sunt la noi intre vara (35-40 grade in aer, la nivelul izolatiei bate spre 70-80) si iarna (zilele astea sunt -22 grade in Bucuresti).

Este destul de greu sa se faca niste materiale de izolatii care sa lucreze pe o plaja de 100 de grade dar, de aici vin avantajele celorlalte sisteme unde poti sa ai un strat de difuzie, o bariera de vapori si restul ce mai trebuie.

Deci se mai pune si problema transferului de vapori cu exteriorul care este mult impiedicat. De fapt, vaporii trec de beton si cand ajung la spuma se condenseaza iar cu timpul duce la aparitia unor fisuri, crapaturi etc.

Problema tine de mentalitate: cei mai multi se orienteaza pe variantele cele mai ieftine (si de fapt cheltuie de 2-3 ori mai mult cu tot cu refaceri si deranj) dar sunt si altii care vor sa fie mai trendy si aleg solutii care nu sunt suficient de verificate in conditiile din Romania.

Pentru cine vrea mai multe detalii despre hidroizolatii si termoizolatii gasiti detalii aici.

Succese!


Dumneavoastra faceti niste afirmatii fara a sti foarte bine ceea ce presupune izolatia cu spuma poliuretanica!

Pentru termo-hidroizolatia cu spuma poliuretanica la terase exista un agrement tehnic emis de C.T.P.C.(Consiliul Tehnic Permanent pentru Constructii)si ICECON SA in care sunt specificate toate caracteristicile si durata de viata a acestui produs.
  
Nu contest exfolierea sau crapaturile aparute in produsul respectiv dar nu sunt problemele solutiei ci sunt strict ale aplicatorului.

Spuma poliuretanica pulverizata conform fisei tehnice si a recomandarii producatorului :
nu se aplica pe carton bituminos, deoarece rezulta umflarea;
nu se aplica pe suport umed, deoarece rezulta exfolierea;
nu se aplica in strat mai gros de 1,5-2cm dintr-o mana, deoarece rezulta crapaturi.

Conform acestui agrement,produsul este testat de la -180 grade C la +90 grade C, nu-si modifica stabilitatea dimensionala.

Peste spuma poliuretanica trebuie aplicat pentru protectie la U.V. tot un produs poliuretanic bicomponent sau monocomponent(Elastocoat sau Hyperdesmo), nu se folosesc ca si acoperire materiale de slaba calitate(membrana bituminoasa,vopseluri acrilice sau pe baza de apa,fibra de sticla).
    
La acest produs in general se ofera garantie de 10 ani, si daca sunteti curios mergeti sa vedeti un cartier de blocuri in Otopeni izolat in 2007 si care este impecabil din punct de vedere hidro si termo.

Americanii folosesc produsul din 1957 iar in Spania peste 80% din cladiri sunt izolate cu spuma poliuretanica.

Cred ca dumneavoastra nu ati dispus de mijloacele financiare necesare pentru a achizitiona utilajele necesare izolatiei cu spuma poliuretanica si de aceea ati ramas la cazanul cu smoala,butelie + arzator si polistiren.

Pentru mai multe detalii referitoare la izolatia cu spuma poliuretanica click aici

#16
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Si eu de gand in toamna dau spuma  poliuretanica de 3cm in pod si pe exterior.Probelma este cas am termosistemul de 8cm cu densitate de 20kg/mc cumparat Pot sa il montez peste spuma poliuretanica fara sa pun dibluri?
Care ar fi cel mai bun adeziv sa lipesc polistirenul peste spuma poliuretanica?

#17
ionutnicola4

ionutnicola4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2012

 goctav2000, on 29th May 2012, 19:36, said:

Si eu de gand in toamna dau spuma  poliuretanica de 3cm in pod si pe exterior.Probelma este cas am termosistemul de 8cm cu densitate de 20kg/mc cumparat Pot sa il montez peste spuma poliuretanica fara sa pun dibluri?
Care ar fi cel mai bun adeziv sa lipesc polistirenul peste spuma poliuretanica?

Se lipeste cu spuma poliuretanica la tub, ca cea de geamuri, dar e speciala, nu umfla, doar lipeste!

#18
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Salut! Ma intereseaza si pe mine aplicarea spumei poliuretanice pe pereti exteriori. Ce nu inteleg este care sunt metodele de finisare ulterioare a suprafeteit finale. cum se scapa de denivelari sau cum se aplica decorativa(daca se aplica)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate