Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce se intampla cu persoanele care se sinucid?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
Daca X crede in Dumnezeu si face tot ce trebe pt a capata viata vesnica, se sinucide mai poate beneficia el de aces privilegiu.Dumnezeu poate intelege asta?

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 JhonLocke, on 9th January 2012, 16:09, said:

Daca X crede in Dumnezeu si face tot ce trebe pt a capata viata vesnica, se sinucide mai poate beneficia el de aces privilegiu.Dumnezeu poate intelege asta?

:huh:

Nu cred ca o sa intre Dumnezeu prea curand pe forumurile softpedia asa ca intrebarea ta e futila....

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 JhonLocke, on 9th January 2012, 16:09, said:

Daca X crede in Dumnezeu si face tot ce trebe pt a capata viata vesnica, se sinucide mai poate beneficia el de aces privilegiu.Dumnezeu poate intelege asta?
Da, beneficiaza! De viata vesnica in iad!

#4
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 JhonLocke, on 9th January 2012, 16:09, said:

Daca X crede in Dumnezeu si face tot ce trebe pt a capata viata vesnica, se sinucide mai poate beneficia el de aces privilegiu.Dumnezeu poate intelege asta?

Nu poate face "tot ce trebe" ca sa capete viata vesnica, numai Isus Hristos a fost fara cusur si a fost jertfit pentru pacatele noastre ...deci totul a fost facut, iar daca omul ala este printre beneficiarii vietii vesnice, nu se va sinucide. Viata cu Isus nu are cum sa te impinga spre sinucidere ...



 dan84, on 9th January 2012, 16:32, said:

Da, beneficiaza! De viata vesnica in iad!
Ca asa zice popa?

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Buna intrebare, viata vesnica nu i-o ia nimeni, si nimeni nu scapa de ea, dar ghici unde o va petrece? Entitatea lui informationala (zisa suflet) se contopeste in univers - dar va fi chinuit vesnic de intrebarea - oare nu mai exista nici o alta solutie? Si de aia eternitatea va fi pentru el un iad, pentru ca nici n-a incercat.
De pacate/placeri te mai ierti, ca e omeneste sa mai gresesti, si mai ales pentru ca dupa aia incerci sa repari greseala, dar sinuciderea e singura actiune dupa care nu mai exista "dupa aia".

Mai bine intrebi - Oare viata vesnica de care nu putem scapa - e o recompensa sau o pedeapsa?

Pace!

Edited by Oxigen1234, 09 January 2012 - 16:53.


#6
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
Matei16:27 Căci Fiul omului are să vină în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.
Ieremia17:10 Eu, Domnul, cercetez inima și încerc rărunchii, ca să răsplătesc fiecăruia după purtarea lui, după rodul faptelor lui.
Ieremia32:19 Tu ești mare la sfat și puternic la faptă, Tu ai ochii deschiși asupra tuturor căilor copiilor oamenilor ca să dai fiecăruia după căile lui, după rodul faptelor lui.
De aici rezulta ca Domnul judeca o persoana luand in considerare toate faptele lui.Deci El nu judeca dupa un fapt izolat, El i-a in considerare totul, pentru a face o judecata dreapta. O boala psihica,o depresie nu e o "posesie demonica".

#7
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Stai linistit,ca n-ajung in niciun iad!!:)
Apropo,tocmai ce am citit de asta pe urmatorul site,mi s-au parut unele raspunsuri chiar de bun simt...:)
http://www.trueghost...ide-go-to-hell/

#8
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 blacktiti89, on 9th January 2012, 18:56, said:

Stai linistit,ca n-ajung in niciun iad!!:)
Apropo,tocmai ce am citit de asta pe urmatorul site,mi s-au parut unele raspunsuri chiar de bun simt...:)
http://www.trueghost...ide-go-to-hell/
I am a Spirit Rescuer (my site is listed under ‘friends’ on this page). I find and help lost souls. I went ‘hunting’ the spirtual planes for her cousin, and found him wandering lost

Bai titi, esti incredibil ...

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 kruger, on 9th January 2012, 16:35, said:

Nu poate face "tot ce trebe" ca sa capete viata vesnica, numai Isus Hristos a fost fara cusur si a fost jertfit pentru pacatele noastre ...deci totul a fost facut, iar daca omul ala este printre beneficiarii vietii vesnice, nu se va sinucide. Viata cu Isus nu are cum sa te impinga spre sinucidere ...
Faptul ca evreul analfabet s-a lasat crucificat ce e ?
Nu e tot sinucidere ???

#10
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

 dan84, on 9th January 2012, 17:32, said:

Da, beneficiaza! De viata vesnica in iad!

 Oxigen1234, on 9th January 2012, 17:43, said:

Buna intrebare, viata vesnica nu i-o ia nimeni, si nimeni nu scapa de ea, dar ghici unde o va petrece? E".

Mai bine intrebi - Oare viata vesnica de care nu putem scapa - e o recompensa sau o pedeapsa?

Pace!

Argumentele urmatoare, cu privire la "nemurire", sunt atat biblice cat si de bun simt: wikipedia.org...Nemurirea_condiționată

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 genius, on 9th January 2012, 21:53, said:

Faptul ca evreul analfabet s-a lasat crucificat ce e ?
Nu e tot sinucidere ???

Adica daca eu te omor si tu nu te impotrivesti, inseamna ca tu te-ai sinucis? :huh:

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 JhonLocke, on 9th January 2012, 16:09, said:

Daca X crede in Dumnezeu si face tot ce trebe pt a capata viata vesnica, se sinucide mai poate beneficia el de aces privilegiu.Dumnezeu poate intelege asta?
Pai nu face el nimic ca sa capete viata vesnica, altfel nu mai este har ci fapta.

In al doilea rand, nu se poate ca o persoana cu Duhul sa comita o asemenea fapta.

Cine face asa ceva, inseamna ca a fost mintit de propria biserica ca este salvat deoarece a FACUT ceva (credinta, pocainta, alegere, iubire, botez, acceptare, etc...), el nefiind, de fapt, salvat, ci in continuare in pacatele sale la care a mai adaugat inca unul.

1 Corinteni 6

   9Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții,

    10nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici răpareții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu.

#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 richelieu, on 10th January 2012, 15:58, said:

Adica daca eu te omor si tu nu te impotrivesti, inseamna ca tu te-ai sinucis? :huh:
El știa că o să fie trădat , tradare care ducea aproape sigur la rastignire ...
Dacă eu știu că tu o să mă omori și eu stau ca boul și aștept , tot un fel de sinucidere e .

Edited by genius, 11 January 2012 - 00:32.


#14
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

 lawrence38, on 9th January 2012, 16:31, said:

:huh:

Nu cred ca o sa intre Dumnezeu prea curand pe forumurile softpedia asa ca intrebarea ta e futila....

= )))))) tare fain ai zis ! :)

#15
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011
mor

#16
polka_lulu

polka_lulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2012

 richelieu, on 10th January 2012, 15:58, said:

Adica daca eu te omor si tu nu te impotrivesti, inseamna ca tu te-ai sinucis? :huh:

Adică dacă eu te omor (cu mașina) și tu nu te-mpotrivești (că doar mi-ai sărit în față), înseamnă că tu te-ai sinucis? :huh:

#17
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
In primul lucru , gestul deja denota curaj (chiar daca e parasit de luciditate!).In rest , in mare parte din cazuri , nu afli adevarul , primesti doar supozitii!!
Biserica nu aproba asta , din cauza asta are loc o slujba scurta!
In rest , nimic deosebit ! Ajungi in functie de religie , ingropat , ars ,imbalsamat , etc .
Ne nastem ca sa murim , din tarana sintem si in tarana ne intoarcem !!!

#18
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 genius, on 9th January 2012, 21:53, said:

Faptul ca evreul analfabet s-a lasat crucificat ce e ?
Nu e tot sinucidere ???

S-a lasat pe dracu'. Ce-ar fi putut face? Aia l-au martirizat, astialalti l-au "inviat", uite-asa s-a nascut legenda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate