Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ajutor deschidere cont personal la o banca

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Salutare,

Vreau sa deschid un cont personal la o banca. Contul este pentru sume mici, in jur de 1000-2000 de lei, din economii. Din acest motiv as vrea ca comisioanele pe care le platesc pentru acest cont sa fie cat mai mici, de preferat 0, ca sa nu platesc mai mult pe comisioane decat iau din dobanzi, cu alte cuvinte sa nu merg in pierdere.


Ma intereseaza:

1. Depunerile si retragerile sa fie gratuite si ambele sa se poata face la ATM si nu la ghiseu.
2. Internet banking pentru a vedea de acasa starea contului si pentru a crea eventuale depozite.
3. Sa-i pot atasa un card cu care sa am acces la ATM, POS, plati online, sa-l pot folosi si in strainatate daca ma duc.

Stie cineva la care banci as putea sa creez un cont cu caracteristici cat mai apropiat de cerintele mele?
Va multumesc anticipat!

#2
bladee

bladee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 18.10.2009
Încearcă la Transilvania.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Tre sa mai traiasca si banca din ceva..Poti gasi ce ceri tu, dar iti baga taxa de administrare cont sau alta taxe, si tot acolo ajungi.Asa ca ai grija cand/ce semnezi.

#4
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Transilvania are costurile minime de mentenanta (1 leu/luna BT24), dar nici dobanzile nu sunt prea straluclite. Cardul Visa Electron are comision zero de la ATM-urile BT. Cardul MasterCard Mondo merge foarte bine in strainatate (EU + USA), cu unele exceptii privind cazarea la hoteluri si inchirierile de masini, unde operatiunea de "rezervare" nu functioneaza intotdeauna, iar daca functioneaza iti tine banii blocati 45 de zile. Asa ca pentru hoteluri si inchierieri de masini recomand Cardul de Credit MasterCard Forte, care desi are administrare 25 lei/an, functioneaza IMPECABIL la orice hotel si rent-a-car. Succes!

#5
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Bladee, Diahim, Arizona - multumesc pentru raspunsuri.

Nu ma intereseaza sa castig ceva din dobanzi, ci dobanda sa acopere macar taxele de administrare si comisioanele, astfel in cat contul sa nu mearga in pierdere.

M am uitat pe site la BT, la cont curent, si scrie "Ridicare numerar de la ATM Banca Transilvania cu card Visa Electron: franco". Stie cineva ce inseamna asta?
Si inca o intrebare, la ATM-urile BT se poate sa depun bani?

Oricum, BT pare o banca buna, costuri mici, banca populara, multe ATM-uri si filiale.
Astept si alte pareri, cine mai are. Multumesc foarte mult!

Edited by DeltaPavonis, 07 January 2012 - 16:33.


#6
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
franco = 0
nu poti depune bani la ATM BT

#7
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
la Transilvania, ai costuri reduse, dar ai si comision de retragere numerar, asa ca in momentul in care vei dori sa scoti bani, vei plati 0,4% din valoarea retrasa.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 gidu, on 9th January 2012, 07:34, said:

la Transilvania, ai costuri reduse, dar ai si comision de retragere numerar, asa ca in momentul in care vei dori sa scoti bani, vei plati 0,4% din valoarea retrasa.
Poate daca ii retragi de la ghiseu.
El vrea sa ii retraga de la bancomat ... acolo e comision 0.
La Banca Transilvania sunt comisioane doar daca transferi bani in alte conturi (sau primesti). Daca nu ai de transferat bani, singurul cost este acel 1 RON/luna pentru internet banking.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 ech, on 9th January 2012, 11:24, said:

Poate daca ii retragi de la ghiseu.
El vrea sa ii retraga de la bancomat ... acolo e comision 0.
Asta doar pentru visa electron....

#10
razvan2k10

razvan2k10

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.02.2011
Sunt client ING de aproximativ doi ani.

Sunt multumit de servicile lor. Serviciul relatii cu clientii cel putin este superior peste ce am avut inainte.

Cat despre comisioane, nu stiu exact. Stiu ca platesc 14 Euro pe an la contul in EUR si 25 RON pentru deschiderea unui cont nou. Platesc 4 RON sau 5 pe luna pentru alertele prin SMS (cand depun bani, cand scot).

Si inca 6 lei parca pentru home banking. Per total, mi se par mici comisioanele.

Singurele probleme care le pot vedea sunt:
-> Sunt destul de rare bancomatele ING in comparatie cu celelalte banci.
-> Cardurile lor tind sa fie de proasta calitate. Am schimbat doua carduri pana acum, unul dupa 2 saptamani.
-> Au anumite comisioane de transfer. Nu stiu exact cat. De exemplu, am transferat 1700 RON acum patru zile si mi-a luat 1702 RON. Doi lei mi se pare putin, dar s-ar putea ca in alte conditii sa fie mai mari.
-> Au destul de putine oferte. Nu prea ai intre ce sa alegi. Ai Visa sau Mastercard. Ai cateva depozite bancare (cred ca doua). Si ai optiunea de credit bancar sau extra ROL. Cam atat.

De exemplu la BRD ai card pentru metrou, card de fidelitate, etc. Ma indoiesc ca am asa ceva la ING.

Ultimul lucru, sunt multe bancomate care nu accepta cardul lor. Mi s-a explicat ca unele bancomate citesc doar cu banda pe cand eu il am cu cip si sa incerc alt bancomat. Mi s-a parut BS explicatia, mai ales ca a doua zi a functionat din nou.

Razvan

#11
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, le am citit cu mare interes. Am ales BT. Nu mi place ca nu poti depune bani la bancomat, dar in rest e ok.

Un an nou cat mai bun tuturor!

#12
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008
Si eu recomand ING.

In special Cardul ING START cu 0 comisioane, 0 taxe de administrare, 0 taxe de emitere sau de deschidere cont.

Comision de transfer: 0 lei intre conturile proprii deschise la ING, 1 leu catre conturi deschise la ING, respectiv 2 lei catre conturi deschise la alte banci prin ING Self'Bank sau ING Home'Bank.

Au unul dintre cele mai bune internet-banking din tara si un Self Bank (Adica nu exista ghisee, depunerile si retragerile se realizeaza la ATM iar extrasele de cont, plata facturilor, etc se realizeaza ori prin unitatea speciala din agentie sau de pe HomeBank.

Problema lor este ca numarul este foarte redus, sunt pana in 200 la nivel national. Eu totusi trec foarte rar pe la ei, iar in Bucuresti sunt multe.

#13
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
eu recomand pachetul Lider de la Sanpaolo, costa 4 lei pe luna (daca ai in cont 24 de ore pe luna suma de 400 de lei ) ai un card maestro cu chip, internet banking gratuit, comision 0 la plati pe internet banking , comision 0 la ridicare de numerar la orice bancomat din tara (indiferent de banca) , ridicare fara comision la ghiseu in limita a 30.000 de lei pe luna. comision 0 la ridicare de numerar la bancomate din strainatate * conversia in lei se face la cursul BNR + 3% . iar pentru banii din cont se ofera dobanda de 6%(nu retin exact) dar mie imi acopera valoarea comisionului.

#14
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Ca la piata e si cu bancile ..cat dai atata face . Astia de cautati banci cu comisioane zero pe linie  va asteptam cu noi topicuri pe reclamatii :))) .

Nu serios , singurul moment cand vei avea servicii de calitate pe bani spre zero e atunci cand lucrezi ptr o firma cu minim 50 de angajati si care semneaza conventie cu o banca rasarita  . Acolo vor fi comisioane zero de sus pana jos si servicii OK , ptr ca trebuie "Avut grija " de conventii .

#15
adicrl

adicrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2006
acum, depinde de fiecare ce vrea. multa lume lauda ING, mie mi s-a parut (din ce am studiat la ei pe site) ca au comisioane mari. Iar mult laudatul Homebank nu tine prea mult la mine, folosesc de ani de zile interfata BCR si am putut face toate operatiunile de care am avut nevoie. Zilele astea a trebuit sa ma hotarasc la ce banca imi fac cont pentru salariu, am considerat BCR, BT, BRD, ING:

- BCR pentru ca e mare, are retea de ATM-uri, are Internet Banking complet, ofera card contactless (Zambet BCR). Atasez lista de comisioane. Tocmai cand sa dau submit, am aflat de la un coleg ca de la 27 martie se maresc comisioanele la administrare si la operatiunile pe cont curent (atasez si asta :)

- BT pentru ca si ea e destul de mare, are ATM-uri, Internet Banking nou, modernizat (adica adus la nivelul BCR si poate chiar un pic peste cu autentificarea prin SMS - cel vechi era dubios, cu certificatele lui electronice), conventie de direct debit pentru plata UPC (BCR nu are)
Am primit pe mail azi lista de comisioane de la Banca Transilvania, intrucat pe site-ul lor nu am gasit aceste informatii. la modul cum au definite comisioanele, au 0 la administrare si retragere de la ATM, dar se bazeaza pe taxarea transferurilor (efectuate sau primite). Atentie insa, virarea salariului este si el un transfer, iar daca este peste 1000 de lei, va costa 6 lei.

- BRD pentru ca e mare, are ATM-uri si ofera card contactless, insa in rest am auzit numai de rau de ei, de la Internet Banking antic, unde esti nevoit sa te deplasezi la banca pentru inregistrarea unui nou beneficiar, pana la deplasari la sucursala unde ai deschis initial contul pentru a-l inchide (inclusiv in alt oras). Asa ca am zis direct pas.

- ING pentru ca am auzit numai de bine. Insa la concret mi se pare mai mult marketing, nu are ATM-uri, in conditiile in care sunt locuri in Romania unde in continuare nu pot plati cu cardul, gen pensiuni la mare/munte, skipass la Predeal samd, si ori pleci la tine cu o caramida de bani pentru o saptamana, ori platesti comisioane de retragere de la alte banci (deci cost suplimentar).

Alte banci nu am studiat, poate au oferte interesante, insa pentru mine unul din factorii importanti este reteaua de ATM-uri, o banca fara asa ceva in general taxeaza suplimentar cand retragi din reteaua altei banci 0,5% + 2.5 lei sau au 0 pentru o perioada limitata (gen Garanti).

gata, nu mai scriu, de 1 saptamana pierd vremea pe site-uri pentru a alege banca la care poate voi economisi 2 lei pe luna. oricum as da-o, indiferent de banca, punand virare salariu + retrageri ATM + plati facturi, tot voi plati 10-15 lei / luna pentru o categorie sau alta de comisioane, ZERO NU EXISTA!

Attached Files



#16
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Cea mai tare pentru Internet Banking cred ca e Intesa. Am citit astazi un articol aici: http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...bil-162263.html

Nu mai cari cu tine token-ul pentru autentificare. Bagi direct in telefon. Super tare! Acu imi pare rau ca n-am cont la ei. Sper sa bage asa si ING si altii ca sa nu mai car dupa mine nspe dispozitive!

#17
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Din ce inteleg in articol doar generezi coduri ptr intrarea in aplicatie ..ce naiba o fi asa special ? Wtf sunt banci care ofera realizarea tranzactiilor direct din smartphone / tel clasic si asta de ceva ani .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate