Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sherlock (2010 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
m-am mirat sa vad ca nu exista topic pentru bomboana asta de serial. produs de BBC, prezinta cazuri celebre din operele lui Arthur Connan Doyle intr-o maniera moderna. momentan serialul se afla la sezonul 2 (fiecare sezon are 3 episoade dar sunt episoade de 90 de minute).
so, il mai urmareste cineva?

#2
ursuldincarpati

ursuldincarpati

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.04.2008
Da, am văzut și eu "Semnul celor patru", cred, mi se pare ok, o viziune mai aparte a regizorului, dar mi-a plăcut, în câteva cuvinte.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Si eu ,si eu!

Pe 8 ianuarie se difuzeaza episodul 2 din sezonul 2.

Edited by edigee, 05 January 2012 - 20:55.


#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
genial episodul asta !

#5
netics

netics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.07.2010
De departe unul din cele mai bune seriale, l-am gasit destul de educativ.

#6
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
L-am urmarit pe tot in 2 zile. Foarte bun si foarte bine facut.
Benedict Cumberbatch e un Sherlock foarte bun...sper sa o tina cat mai multe sezoane.
Martin Freeman nu stiu daca mi se pare tocmai alegerea potrivita...dar na, e si el mai tot timpul in cadru.
De abia astept sa vad cum incepe sezonul 3 desi m-am asteptat la un asemenea final pentru sezonul 2 din momentul in care a vorbit cu Molly Hooper.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca la episodul 2 am injurat ca nu mi-a placut deloc, ultimul a fost bestial!!!! De departe cel mai bun film vazut in ultimii ani buni.

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Am vazut aseara primul episod din primul sezon si mi-a lasat o impresie foarte buna, abia astept sa le vad si pe celelalte.

#9
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Este genial, intr-adevar. Foarte bun serial, pacat insa ca doar 3 episoade pe sezon, dar poate e mai bine asa decat ca la alte seriale la care primeaza cantitatea si nu calitatea  :coolspeak:

Edited by 10nutz_413x, 01 February 2012 - 10:48.


#10
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Si totusi....cum si-a inscenat moartea???....

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 Securistu, on 29th February 2012, 19:52, said:

Si totusi....cum si-a inscenat moartea???....
L-a aruncat pe Moriarty (deja mort) de pe acoperis imbracat in hainele sale. El sau un biciclist pus de el l-a lovit pe Watson ca sa nu recunoasca cadavrul. Aranjase cu tipa aceea mai inainte despre recunoasterea cadavrului.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Securistu, on 29th February 2012, 19:52, said:

Si totusi....cum si-a inscenat moartea???....
Secule, esti praf! :D :console:

#13
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

 edigee, on 29th February 2012, 20:48, said:

L-a aruncat pe Moriarty (deja mort) de pe acoperis imbracat in hainele sale.

Lol, in nici un caz.
Arata clar ca cel aruncat de pe acoperis era el sau cineva care semana pana la confuzie cu el.Irene Adler si-a falsificat si ea moartea.
Si Watson l-a vazut inainte sa-l duca de acolo.
Suspicoasa aparita rapida a paramedicilor si inodarea esarfei aceleia in jurul gatului..
Molly ar fi putut avea un rol in falsificarea documentelor de deces, dar pana in punctul ala e un mare blank.
Tocmai am terminat episodul si presimt ca o sa ma uit la scena aia de multe ori in incercarea de a deslusi ceva.

Edited by magul132001, 16 March 2012 - 22:32.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Se vede ca n-ai citit cartile ,ai fi aflat exact cum a fost chiar daca aici actiunea se desfasoara in timpurile noastre. Nici macar n-ai fost atent la film ,Watson n-a apucat sa vada nimic ca a dat biciclistul peste el.

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
True. Insa a fost regizat destul de rapid si prost, zic eu. Poate asta a fost si ideea, insa in mod normal nu prea ai cum sa-ti dai seama ce s-a intamplat de fapt.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Da, a fost totul regizat foarte"grabit" si cam amestecat. Poate asta a fost si intentia ,asa un fel de "teaser".

#17
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

 edigee, on 16th March 2012, 22:48, said:

Se vede ca n-ai citit cartile ,ai fi aflat exact cum a fost chiar daca aici actiunea se desfasoara in timpurile noastre. Nici macar n-ai fost atent la film ,Watson n-a apucat sa vada nimic ca a dat biciclistul peste el.
Filmul e  doar inspirat din carti, poate avea alt deznodamant.
Tu n-ai fost atent la film, Watson a apucat sa-l vada dupa ce a fost lovit, inclusiv cu fata in sus.
A aratat clar ca era el sau o persoana care seaman terbil de mult cu el. Nu cred ca aici trebuie cautata cheia. Irene Adler si-a inscenat moartea si totusi a reusit sa-l pacaleasca si pe Holmes.
In plus, de ce s-au speriat copii aceia cand l-au vazut pe Holmes? Am o senzatie ca inscenarea lui e legata de scena aceea.

#18
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Dupa ce am vazut topicul asta, am luat si eu serialul si am fost placut impresionat.
Desi mi s-a parut ciudat la inceput (sunt un mare fan SH), pana la urma m-am obisnuit cu ideea unui SH mai modern :)
Recomand serialul :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate