Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curatare bec economic

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Dupa parerea ta, vas = sticla? :D

#20
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostGeorgeTrisina, on 24th August 2012, 10:19, said:

Am incercat sa fac o traducere cu Google din link-ul recomandat de dvs., dar tot n-am inteles nimic pt ca cu engleza foarte greu ma descurc.
Daca era in germana, ma descurcam lejer.
N-am inteles totusi de ce-ar trebui sa fie spart ca sa fie curatat.
Imi cer scuze daca nu a fost clar, eu raspundeam lui anaki, care parea sa ma dojeneasca pentru ca am scris " se spune ca elimina vapori de mercur cand sunt sparte". Nu trebuie spart pentru a fi curatat. De spalat se spala cu grija sa nu se sparga.

In engleza textul explica cum se curata atunci cand se sparge un astfel de bec, el continand mercur, care e f toxic. Aduceam ca argument al continutului de mercur o sursa care pentru mine e credibila.

Edited by LL13G, 24 August 2012 - 15:13.


#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
N-are importanta cui raspundeati ca pana la urma n-ati omorat pe nimeni asa ca nu va faceti griji.
In privinta lui dn anaki asta e. Totul depinde de caracterul fiecaruia. Daca cineva e mai nervos, celalalt trebuie sa fie mai calm ca sa iasa o discutie cat de cat cu un rezultat.

View Postcristian_simion, on 24th August 2012, 14:13, said:

Mare ti-e gradina, Doame!  :worthy:
Nu inteleg de ce ma jigniti. Asta pt ca n-am inteles o chestiune si am intrebat?
O fi mare gradina nu va contrazic dar aveti grija sa nu sariti gardul.
Vad ca tot timpul radeti de unul si de altul dar sa dati un sfat cuiva n-am vazut.
Oricum e rusinos gestul dvs.

#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostLL13G, on 24th August 2012, 15:11, said:

Imi cer scuze daca nu a fost clar, eu raspundeam lui anaki, care parea sa ma dojeneasca pentru ca am scris " se spune ca elimina vapori de mercur cand sunt sparte". Nu trebuie spart pentru a fi curatat. De spalat se spala cu grija sa nu se sparga.
Desi subiectul este infim,spun ca combinatiile de gaze evacuate la spargerea unui bec economic sunt neglijabile

View PostGeorgeTrisina, on 24th August 2012, 21:10, said:

N-are importanta cui raspundeati ca pana la urma n-ati omorat pe nimeni asa ca nu va faceti griji.
In privinta lui dn anaki asta e. Totul depinde de caracterul fiecaruia.
Iti recomand sa nu faci aprecieri  la adresa mea.Punct.

#23
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Fiind de sticla probabil o solutie de geamuri si-ar face treaba bine dar inainte de asta daca ai niste scoci dinala de hartie nu stiu cum ii zice in romaneste (masking tape) sa protejeze partile electronice si gaurile unde sunt montate tuburile pentru a nu intra umiditate inauntru.

#24
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

View Postanaki, on 24th August 2012, 23:26, said:

combinatiile de gaze evacuate la spargerea unui bec economic sunt neglijabile
Domnule, esti chiar periculos!
N-o sa intreb cam care e cantitatea de mercur considerata sigura ca nu vreau sa discut.
Deci rog atentie mare la spargerea tuburilor fluorescente, fie si sub forma becurilor economice (CFL).
Cautati procedurile de lucru pentru asta (includ deschiderea imediata a geamului si folosirea de manusi la strangerea resturilor care se elimina repede din spatiul inchis).
De altfel avertismente despre continutul de mercur sunt tiparite pe toate ambalajele ("Hg" este simbolul chimic care apare pe ambalaj).

#25
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postanaki, on 24th August 2012, 23:26, said:

Desi subiectul este infim,spun ca combinatiile de gaze evacuate la spargerea unui bec economic sunt neglijabile


Iti recomand sa nu faci aprecieri  la adresa mea.Punct.
Si virgula, va cer scuze, am sa tin cont de recomandarea dvs.

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Mda. <_<
Sa fim civilizati in limbaj si salbatici in fapte.
In alt limbaj se traduce ,,sa ne fie bine,ca sa le fie rau"
Proverbe....................

Edited by anaki, 26 August 2012 - 04:03.


#27
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Se vede ca suntem aici: in loc sa intrebam "Cum se spala un bec ?" intrebam "Curatare bec economic".
Raspunsul la ambele intrebari: demontat, servetel umed pe baza de apa/alcool (nu servetel umed de maini, cu aloe vera sau alte creme hidratante:)) si remontat uscat.
(Paranteza de mai sus am pus-o pentru ca stiu pe cineva care a sters un obiectiv foto cu servetele cu aloe-vera:D)

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postanaki, on 26th August 2012, 04:54, said:

Mda. <_<
Sa fim civilizati in limbaj si salbatici in fapte.
In alt limbaj se traduce ,,sa ne fie bine,ca sa le fie rau"
Proverbe....................
Va rog dn anaki daca se poate sa detaliati mai bine expresiile: "salbatici in fapte"; "sa ne fie bine ca sa le fie rau".
Stiti ... eu sunt mai greu de cap si daca se poate dati detalii mai multe ca sa vada toti membrii forumului, chiar si moderatorii, administratorul sau altii care sunt in masura sa aprecieze ca eu am gresit cu ceva sau nu. Probabil ca am raspuns cuiva eronat dar asta nu inseamna ca am facut rau cuiva. Daca eu am facut vreo fapta salbatica inseamna ca imi asum riscul sa fiu banat. Vreau sa stiu pt care fapta sunt salbatic.
Asta nu mai inteleg.
Apropos, m-am logat pe forumul SIEAR.
Acolo e alta problema.
Nu poti fi acceptat decat daca esti membru SIEAR si bineinteles daca platesti vesnica cotizatie  de 600 lei/luna. Asa ca oricine are bani de dat in vant poate sa scrie pe forumul SIEAR. Eu deocamdata nu am nici un interes.
O seara buna !

Edited by GeorgeTrisina, 26 August 2012 - 21:52.


#29
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Georgica, oprestete! Esti total off topic si poluezi forumul degeaba! Hai pa!

#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGeorgeTrisina, on 26th August 2012, 21:51, said:

Va rog dn anaki daca se poate
E simplu,nu mai face referiri la mine,nu am timp de discutii cu dumneata.

#31
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ok, am inteles si promit ca nu se mai intampla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate