Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Probleme variator Bticino

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Barkone

Barkone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2004
Am cumparat un apartament care are instalat cam in proportie de 80% intrerupatoare cu variator Bticino , dar din pacate numai functioneaza avand urmatoarea problema :
cand le aprind nu se mai duc la intensitate maxima si se opresc undeva la 60% din putere.Am scos unul si am observat ca are doua sigurante fuzibile dar dupa ce le-am schimbat
rezultatul este acelasi.Totul s-a schimbat dupa ce am instalat eu doua lustre de la ikea in singurul loc din casa care nu avea corpuri de iluminat instalate.Cand am observat ca am afectat toate cele 8 intrerupatoare cu variatie am scos cele 2 corpuri de la ikea crezand ca din cauza lor dar din pacate nu si-au mai revenit.Am chemat un electrician care din pacate mi-a zis ca pur si simplu trebuie sa le schimb  , dar ma doare sufletul sa le arunc cand am vazut cat costa (250 RON/bucata).Se mai pot repara sau poate este alta problema....?


http://www.elnetinst...are-Gama-Living

#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Nu cred ca sunt defecte .
Inainte de a le inlocui verifica puterea minima la care ele reactioneaza , puterea maxima la care functioneaza .
Posteaza si pe aria "elecronica"
Probabilitatea de a se defecta toate in acelasi fel este foarte mica , altceva e acolo , problema tine mai mult de un electronist decit de electrician .

#3
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Poti sa le verifici cu un aparat de masura daca ai. Prima data verifici o priza normala. Ar trebui sa aibe undeva la 230-240V si 50Hz. Apoi verifici intrerupatoarele. La intrerupatoare nu mai este nevoie sa masori. Masori doar frecventa. Legi tu cumva sondele de intrerupator si incet incet de la minim o sa dai la maxim. Daca o sa ai aceeasi frecventa(50Hz) atunci nu sunt de vina intrerupatoarele. Daca ai mai putin, i'm sorry.

#4
Barkone

Barkone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.01.2004

 battman, on 4th January 2012, 23:25, said:

Poti sa le verifici cu un aparat de masura daca ai. Prima data verifici o priza normala. Ar trebui sa aibe undeva la 230-240V si 50Hz. Apoi verifici intrerupatoarele. La intrerupatoare nu mai este nevoie sa masori. Masori doar frecventa. Legi tu cumva sondele de intrerupator si incet incet de la minim o sa dai la maxim. Daca o sa ai aceeasi frecventa(50Hz) atunci nu sunt de vina intrerupatoarele. Daca ai mai putin, i'm sorry.


Electricianul care a venit a zis ca ele dau 110V in loc de 230V si de asta am intensitatea mai mica ....concluzionand ca s-au stricat .Mi se pare ciudat ca s-au dus toate 8 in exact acelasi moment m in conditiile in care sunt in camere diferite.

Edited by Barkone, 04 January 2012 - 23:53.


#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
scoti unul din locasul lui si treci pe la mine sa facem un test pe instalatia mea electrica si pe becurile mele. facem o comparatie intre acest variator si variatoarele pe care le am eu (Marmitek x10, unul echivalent cu al tau, etc).

Trebuie sa stii ca lampa trebuie sa aiba o putere minima pt ca variatorul sa functioneze stabil. Poti incerca si cu becuri mai puternice (2x100w de ex)

Eu am ramas uimit cum un variator modular de 100 ron este mai slab decat unul generic din piata...

#6
soia

soia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2006
Ce s-a mai intamplat? Ai rezolvat problema sau le-ai schimbat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate