Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

plita vitroceramica sau pe gaz?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Am 2 colegi care au avut gogomanii din-acestea, nu imi dau seama de unde vine problema, probabil din cauza decuparilor pt ochiuri... se cam sparg.

Piesa de schimb + manopera depaseste 1/2 din pretul de nou iar problema este cunoscuta de cei de la service care nu recomanda asa ceva.

Consider o alegere mai rezistenta in timp plita de sticla cu margine inox. In plus trebuie acordata atentie racirii plitei, corpul de mobila trebuie sa aiba un design special. Eu am un sistem destept care tine sertarul intredeschis pt aerisire.

#20
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
eu folosesc de aproape 5 ani plita vitroceramica ( un model asemanator de la acelasi producator: http://www.domo.ro/E...ool_AKT_821_BA#  ).
avantaje? nu afuma vasele, nu ai gaze arse, nu ai emotii, are timer etc.
imi amintesc ca am facut un test cu colegul nostru @fane si am iesit tot pe acolo (am pus intr-o oala cu cu dimensiuni asemanatoare 1L de apa la fiert).
facturile la enel au o medie de aprox. 120lei/luna (apartament 4 camere, 2 bai, masina de spalat de 9Kg, aspirator folosit aproape zilnic, microunde, 2 televizoare, plita si cuptor electric etc.).
merita? trageti voi concluziile...

plita cu inductie este si mai buna decat cea vitrocermaica.
si nu inteleg chestia asta cu "pentru impresie iti cumperi inductie/vitroceramica)...

#21
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cum rezolvi problema curatarii sticlei?
O razuiesti?

Am vazut in Delta Concept Store plita de la Miele cu suprafata de sticla dar care se incalzeste (cred ca la acestea le spune lumea ca sunt vitroceramice). Mi s-a parut ca degaja repede caldura, dar cred ca la vase cu fundul lucios (inox) transferul de caldura este mai mic... inoxul lucios reflecta IR-ul.


PS: Eu am un ochi de 2.8 kw. Plitele destepte depasesc 3 kw pe ochiul cel mai puternic, in modul POWER.

Edited by apanoiu, 05 January 2012 - 10:48.


#22
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
plitele vitroceramice se curata cu o substanta produsa de martieni.
din pacate, se gaseste doar in hypermarket-uri, magazinele domo/altex, magazinele tcm etc.

#23
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Si vrei sa spui ca solutia aceea care, daca nu este bazata pe soda caustica, este mai slaba curata cu brio plite cu halogen/etc.. la care sticla se incalzeste in draci?

Eu chiar si la inductie ma chinui cu curatarea ca sa fie luna..

#24
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 apanoiu, on 5th January 2012, 09:12, said:

Am 2 colegi care au avut gogomanii din-acestea, nu imi dau seama de unde vine problema, probabil din cauza decuparilor pt ochiuri... se cam sparg.

Piesa de schimb + manopera depaseste 1/2 din pretul de nou iar problema este cunoscuta de cei de la service care nu recomanda asa ceva.

Consider o alegere mai rezistenta in timp plita de sticla cu margine inox. In plus trebuie acordata atentie racirii plitei, corpul de mobila trebuie sa aiba un design special. Eu am un sistem destept care tine sertarul intredeschis pt aerisire.
nu-i adevarat!eu am aragaz cu gaz la plita pe suport vitroceramic si cuptorul electric.singura neplacere e cu curatenia ,ca se vede orice strop si trebie curatat zilnic si poate chiar de 2 ori.la prajeli se face cea mai mare mizerie.

#25
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 apanoiu, on 5th January 2012, 17:39, said:

Si vrei sa spui ca solutia aceea care, daca nu este bazata pe soda caustica, este mai slaba curata cu brio plite cu halogen/etc.. la care sticla se incalzeste in draci?
intinzi crema cu o carpa si o lasi o jumatate de ora.
stergi cu o carpa si este ca noua.
pe sticla scrie schott. cred ca sunt ceva meseriasi in ale cioburilor...

Edited by Carrman, 05 January 2012 - 23:21.


#26
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Foarte multe firme folosesc sticla Schott. Asa am si la AEG-ul meu (AEG este in grup cu Electrolux), tot Schott am vazul la plite de 200 ron prin Real(acelea portabile).

Atentie cu zaharul, am inteles ca ataca sticla la temperaturi mari.

#27
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
incearca sa atace, dar se da batut in final...

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
[quote name='Carrman' date='5th January 2012, 09:23' post='10900630']
... si nu inteleg chestia asta cu "pentru impresie iti cumperi inductie/vitroceramica)...



Iti explic eu, cu toate ca nu cred ca nu intelegi, ma astept sa fie si o poanta ca doar esti recunoscut de glumet...

Asadar: ai garsoniera de 25 000 euro dar in casa iti ,,mobilezi'' cu combina frigorifica Samsung & co de 3000 euro, plita de 1000 euro, microunde de 800 euro, chiuveta si baterie de 1000 euro, mobila bucatarie de 2000 euro, aparat cafea & alte accesorii de bucatarie 2000 euro si altele... aici vorbind doar de bucatarie.

O sa spui ca fiecare isi face dupa bunul chef/cherem/smecherie (anticipez), eu ii spun imbecilitate... cel putin...   :peacefingers:  

Acelui om (ipotetic vorbind..) ii mai lipseste din parcarea de bloc un Porche Chayenne, nu ca nu ar exista cazuri...   :rolleyes:

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Intrebare pentru cei care au plita cu inductie. As vrea sa-mi iau si eu dar cum plita are 4 ochiuri a 2kw fiecare, mai am si cuptorul electric, plus becuri, televizor si frigider cum reusesc sa ma incadrez in cei 10kw instalati? Mie teamasa nu-mi ia casa foc de la vreun cablu care se incinge prea tare. In special cei care locuiesc in apartamente de bloc cum rezolva problema asta fiindca nu cred sa aiba mai mult de 7kw putere instalata.

#30
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 Freddy12, on 12th January 2012, 03:12, said:

Intrebare pentru cei care au plita cu inductie. As vrea sa-mi iau si eu dar cum plita are 4 ochiuri a 2kw fiecare, mai am si cuptorul electric, plus becuri, televizor si frigider cum reusesc sa ma incadrez in cei 10kw instalati? Mie teamasa nu-mi ia casa foc de la vreun cablu care se incinge prea tare. In special cei care locuiesc in apartamente de bloc cum rezolva problema asta fiindca nu cred sa aiba mai mult de 7kw putere instalata.
eu am 5kW si am plita de 6.4kW, cuptor de 2.5kW+restul. merge, asa ca nu te agita pe tema asta.
singura chestie este sa nu-ti pui cabluri prapadite de 1.5x3.

 crisstonne, on 12th January 2012, 00:06, said:

Iti explic eu, cu toate ca nu cred ca nu intelegi, ma astept sa fie si o poanta ca doar esti recunoscut de glumet...

Asadar: ai garsoniera de 25 000 euro dar in casa iti ,,mobilezi'' cu combina frigorifica Samsung & co de 3000 euro, plita de 1000 euro, microunde de 800 euro, chiuveta si baterie de 1000 euro, mobila bucatarie de 2000 euro, aparat cafea & alte accesorii de bucatarie 2000 euro si altele... aici vorbind doar de bucatarie.

combina samsung este 3000lei, nu 3000 euro.
plita cu inductie este 1700lei de la candy sau 18000de la gorenje.
chiuveta de bucatarie de la franke este 700lei cu tot cu baterie (material compozit).
cuptor cu microunde bosch incorporabil 1700lei.
mobila de bucatarie: sa nu uitam ca are aprox. 7 mp, deci este exclusa insula...
evident, acestea sunt exemple de aparate cu tehnologii "noi" si aspect de fitze (pentru unii!).

#31
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Inseamna ca si eu sunt defect ca imi doresc baterie Grohe K7 cu comanda separata desi stau la bloc....
..sau ca mi-am pus la dusuri baterii termostatate.... sau ca am side by side, inductie, cuptor de varf de la Electrolux.

Interesanta gandirea aceasta, ca daca stai la bloc trebuie sa ai numai junghiuri.... ca deh, doar nu ai vila :)
De ce nu se generalizeaza si cu mancarea? Doar nu o sa mananci somon daca stai la apartament... ala este numai pt cei cu vila!

Eu nu recomand plita electrica la un apartament care nu are minimum de 4mm2 de la bransamentul blocului pana la plita. La mine si cu cei 6mm2 mi se incalzesc usor firele cand folosesc mai mult plita. Deh, in timpul acela mai merge si cuptorul, PC-ul... etc

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Freddy12, on 12th January 2012, 03:12, said:

Intrebare pentru cei care au plita cu inductie. As vrea sa-mi iau si eu dar cum plita are 4 ochiuri a 2kw fiecare, mai am si cuptorul electric, plus becuri, televizor si frigider cum reusesc sa ma incadrez in cei 10kw instalati? Mie teamasa nu-mi ia casa foc de la vreun cablu care se incinge prea tare. In special cei care locuiesc in apartamente de bloc cum rezolva problema asta fiindca nu cred sa aiba mai mult de 7kw putere instalata.
Important este ca electricianul tau sa-ti dimensioneze cablul si disjunctorul conform puterii plitei,si asa vei fi ferit de surprize neplacute.

#33
ducualex

ducualex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2008
Oameni buni !!!! TREZITIVA!!! Nu va mai ganditi la plite din ceramica si cu inductie

PLITE CERAMICE SI INDUCTII = FITZE ORI BIBELOURI

Daca vreti sa nu aveti bataie de capat,luati-va o plita incastrabila normala pe gaz.
De ce????
CONTRA:
1.Sunt mari consumatoare de curent electric.
2.Ochiul odata oprit(destul de greu...apesi pe 10 butoane ca sa nu dea laptele-n fiert)inca mai degaja caldura si deci e necesara indepartarea vasului de pe ochi.
3.Se zgarie foarte usor cand e incinsa.
4.Necesita o atentie sporita in operare(sa nu scapi nimic pe ea ca se sparge,sa nu o zgarii,etc.)
5.In caz ca ai scapat apa pe plita incinsa ai sansa sa faca...POC!(se poate sparge vitroceramica...Siii....SURPRIZA EA NU FACE OBIECTUL GARANTIEI)
6.Ca sa gatesti la ea trebuie sa cumperi numai vase cu fund dublu si plat altfel risti sa prinzi fasolea si sa-ti sara smaltul de pe cratitile clasice.
7.Timpul de fierbere este mai mare ca a unui aragaz normal,eficienta maxima este atinsa cand ochiul este deja...incandescent(incins)in aprox.15...20min,dar asta dupa ce ai consumat o gramada de curent.
PRO:
1.Arata a naibii de bine(au un design super,comanda tactila,afisaj led) facute sa-ti ia ochii.

Spun asta oameni buni, fiindca am fost victima acestei tehnologii......frumoase.
Am cumparat in ianuarie 2013 o plita whirlpool AKT 806 de la altex Winmarkt din Tulcea.Toate ok,pana acum cateva zile(au trecut 4luni)cand, gateam la ea pusesem sa fiarba ceva pe doua ochiuri diferite,si plecasem din bucatarie
la tv. Dupa aproximativ 10 minute s-a auzit o pocnitura puternica...era plita mea care plesnise pe un ochi care era rece,ulterior mi-am dat seama ca se deformase vitroceramica din cauza caldurii degajate de ochi pana a cedat. Nu pot sa dau vina decat pe proasta
calitate WHIRLPOOL a vitroceramicii (Este MADE IN ITALY)...niste Chineji europeni... .
M-am linistit dupa socul suferit cu gandul ca-mi voi recupera paguba prin garantie....ma duc la magazin, cei de acolo spun ca nu e treaba lor si sa merg la service, merg la service,ei spun ca nu au nici o putere de decizie sa inlocuiasca vitroceramica sau sa dea negatie si ca cei mai indreptatiti sa faca asta sunt cei de la whirlpool Romania. Booon...sun la capitala.la whirlpool.Tanti de acolo mi-a zis sa-i trimit niste poze,ca sa dea ea la tehnic cu pozele si ca ma suna ea cand are un raspuns. Si acest raspuns a fost asa:


Buna ziua,

Din pacate raspunsul colegilor mei de la Departamentul Service este ca se poate repara produsul, insa contracost.
Sticla este piesa casabila si nu face obiectul garantiei.
Acest lucru este mentionat si pe certificatul de garantie si anume: nu se acorda garantie pieselor nefunctionale, pieselor casabile, accesoriilor sau becurilor. Piesele nefunctionale sunt acelea a caror defectare nu impiedica utilizarea aparatului la parametrii functionali declarati

Imi pare rau pentru raspunsul negativ si va multumesc pt intelegere!

O zi frumoasa!

Inlocuirea suprafetei de vitroceramica costa 600 de lei (mi-au spus cei de la service).
Am de cand sa ma duc la OPC si la Tribunal cu asta, nu pot permite hotiei si calitatii precare a celor de la whirlpool sa mai tepuiasca si alti oameni,mai ales ca plita a costat 1000 de lei, bani pe care in ziua de azi,in Romania ii cam iei pe o luna si eu am cam muncit pentru ei.
Vreau sa spun ca ma duc la tribunal cu o fraza din acel de certificat de garantie care suna cam asa: ''Orice defect care devine aparent in termen de 6 luni de la data livrarii se presupune ca a existat si la data livrarii''
Nu stiu daca voi avea taria sa fac acest circ pana la sfarsit, pentru ca nu am mai facut asta in viata mea, dar japca din lantul whirlpool imi da curaj.Japca de ce?, fiidca mi s-au luat 1000lei foarte usor, eu m-am folosit de produ f putin (este garantat 10 ani), iar cand am cerut sa-si dreaga BULEALA, cei de la whirlpool refuza sa-mi faca produsul,ascunzandu-se ca melcii in cochilii si-i imping la inaintare pe angajati sa dea piept si sa dezimformeze clientul.
Mai vreti plite vitroceramice??? daca nu v-am convins, macar nu alegeti whirlpool.

PS: Am scris altex si whirlpool cu Litera mica fiindca nici macar asta nu merita, gramatica, sulfele din sistemul whirlpool. Scuzati-mi eventualele greseli de ortografie.

Attached Files


Edited by ducualex, 15 April 2013 - 23:56.


#34
Ma3x

Ma3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.05.2008
Prin alte tari ce au apa calda cu mult inaintea noastra se duce lipsa masinilor de bucatarie pe gaz ( din cauza lipsei retelei de gaz ),
iar noi tanjim dupa sticlele astea ...

#35
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu intru in curand in al treilea an de folosire a unei sticle pe inductie. Are niste zgarieturi fine de la utilizare, dar in rest este super ok.
Nu a facut fite nici cu oala de presiune de 9 litri pe ea.

#36
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ducualex, inductia este diferita de vitroceramica ta de 2 lei, Whirlpool.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate