Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

RCA Expirat,accident

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Briliantul1990

Briliantul1990

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2009
M-a lovit cineva de curand,el este de vina,si-a recunoscut vina,politia a facut constatarea si tot pentru ca au fost si victime cu usoare lovituri,nu a fost nimic grav... eu aveam RCA-ul expirat.Intrebare:Ce o sa patesc eu daca aveam RCA-ul expirat,si daca imi voi putea repara masina pe RCA-ul sau chiar daca eu aveam RCA-ul expirat ? Multumesc.

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
RCA - Raspundere Civila Auto. Il repara numai pe ala pe care l-ai sifonat tu. Masina ta nu ti-o poti repara decat daca ai asigurare full, cunoscuta si sub numele de CASCO.

In principiu politia trebuia sa iti traga o amenda pentru polita de asigurare expirata.

Edited by Arkouda, 28 December 2011 - 15:48.


#3
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View PostBriliantul1990, on 28th December 2011, 15:39, said:

M-a lovit cineva de curand,el este de vina,si-a recunoscut vina,politia a facut constatarea si tot pentru ca au fost si victime cu usoare lovituri,nu a fost nimic grav... eu aveam RCA-ul expirat.Intrebare:Ce o sa patesc eu daca aveam RCA-ul expirat,si daca imi voi putea repara masina pe RCA-ul sau chiar daca eu aveam RCA-ul expirat ? Multumesc.
Vei primi o amenda usturatoare pt folosirea masinii cu RCA expirat, carnetul iti va fi suspendat 3 luni cu redobandire in urma reexaminarii si iti vei repara singur masina. Pot sa te intreb ce ai avut in cap cand ai plecat cu masina neasigurata ?

#4
Briliantul1990

Briliantul1990

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2009
Deci eu imi voi repara masina pe asigurarea lui,chiar daca eu aveam asigurarea expirata ?

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da. Daca nu cumva o are si el expirata.

iDorin, nu mai fi asa de drastic. E clar ce iti doresti insa legea nu-i asa.

Asigurarea RCA plateste orice damage produs de cel care beneficiaza de asigurare. Inclusiv un stalp de iluminare stradal daca-l dobori, RCA plateste. La pariu ca stalpul stradal nu are la randul lui asigurare RCA? Deci nu este conditie ca cel pe care l-ai pocnit sa aiba la randul lui RCA valabil.

Iar permisul pe 90 de zile se suspenda doar in anumite cazuri, clar stipulate in codul rutier. Lipsa RCA valabil nu atrage suspendarea permisului pentru 90 de zile. Adica deloc.

Omul nu risca decat o amenda usturatoare, dar atat.

Edited by Arkouda, 28 December 2011 - 15:57.


#6
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
pai politia ce ti-a zis?

nu va luat la verificat la acte?

#7
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PostArkouda, on 28th December 2011, 15:51, said:

Iar permisul pe 90 de zile se suspenda doar in anumite cazuri, clar stipulate in codul rutier. Lipsa RCA valabil nu atrage suspendarea permisului pentru 90 de zile. Adica deloc.

Omul nu risca decat o amenda usturatoare, dar atat.

iDorin abereaza la greu.
Nu vad legatura dintre RCA expirat si permis suspendat.
Read here:

http://forum.softped...howtopic=252468

#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostiDorin, on 28th December 2011, 15:49, said:

Vei primi o amenda usturatoare pt folosirea masinii cu RCA expirat, carnetul iti va fi suspendat 3 luni cu redobandire in urma reexaminarii si iti vei repara singur masina. Pot sa te intreb ce ai avut in cap cand ai plecat cu masina neasigurata ?

Off : Propun sa-i taiem capul intr-o dezbatere publica! :deadtongue:

On : Teoretic trebuia sa primesti o amenda (intre 1.000-2.000 lei parca) + retinerea certificatului de inmatriculare + retinerea placutelor de inmatriculare . Nu are legatura faptul ca nu aveai RCA valabil , pagubele sunt achitate de RCA-ul celui vinovat !

P.S.O reglementare buna ar fi ca pagubele sa fie decontate doar celor care au RCA valabil. (dar ea nu exista).Astfel si-ar verifica toti politele RCA inainte de a pleca la drum .

Edited by polizei, 28 December 2011 - 18:01.


#9
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postcristian0007, on 28th December 2011, 16:24, said:

iDorin abereaza la greu.
Nu vad legatura dintre RCA expirat si permis suspendat.
Read here:

http://forum.softped...howtopic=252468
Este vb de un accident la mijloc.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
si ce?

#11
vitamin

vitamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.11.2011
cel mai bine da spaga la politist sa inchida ochii la rca si eventual sa-si faca acum.
inainte nu exista rca si tot se intamplau accidente. mai bine facilitau procesul in justitie decat sa oblige oamenii la taxe pt "binele lor".

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Poate poti exemplifica, si cand era "inainte" asta....... :naughty:
Ca eu nu tin minte sa nu fi existat RCA.  :nonobad:

#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postpolizei, on 28th December 2011, 17:50, said:

P.S.O reglementare buna ar fi ca pagubele sa fie decontate doar celor care au RCA valabil. (dar ea nu exista).Astfel si-ar verifica toti politele RCA inainte de a pleca la drum .
Masina poate stationa si circula pt manevra si fara RCA sau pe alt tip de asigurare comerciala...
Daca RCA ar fi cu adevarat obligatoriu, s-ar face asigurare implicita ca la case. Daca nu s-ar achita, masina s-ar radia!
Eu sunt impotriva RCAului si a impunerii acestuia. Fiecare trebuie sa isi evalueze riscurile civile
Orice portita de scapare pt asigurator deschide calea unor abuzuri!

Zilele trecute se plangea un idiot ca si-a gasit masina mucita in parcare, l-au pus gaborii sa scrie in procesul verbal am condus si l-au gasit cu alcolemie, desi el a coborat din casa nu de la volan.

Asta ca sa iti dai seama cat de prosti sunt unii si cat de nenorociti sunt altii!

Edited by Josef_Mengele, 29 December 2011 - 02:46.


#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ca sa poluam topicul initiatorului ,dar totusi lumea sa fie informata , exista o lege prin care certificatul trebuie suspendat in momentul in care trec 15 zile de la expirarea RCA. Insa din cauza lipsei unei baze comune aceasta lege nu prea are aplicatie (totusi in curand va deveni operationala o astfel baza de date , ba mai mult RCA-ul s-ar putea sa fie verificat de camerele existe ptr roviniete iar politistii ar putea primi PDA-uri)

Conform prevederilor Ordonantei de Urgenta nr 189/2005 aprobata prin legea nr 432/2006 `incepand cu data de 01 Aprilie 2006 , la implinirea unui termen de 15 zile de la data expirarii ITP sau a asigurarii RCA , se suspenda de drept certificatele de inmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate in aceasta situatie.Aceasta masura nu este imediat materializata,detinatorul vehiculului fiind instiintat de catre M.A.I - Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau , dupa caz , de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor asupra datei calendaristicice a operarii efective a suspendarii certificatului de inmatriculare. `Suspendarea certificatului de inmatriculare se revoca de drept in cazul in care detinatorul vehicului face dovada ca la data instituirii suspendarii indeplinea toate conditiile vazute de lege cu privire la asigurarea RCA si ITP`

Quote

Ca eu nu tin minte sa nu fi existat RCA.
Pana in decembrie 1995 se putea circula fara RCA  (era un fel de asigurare facultativa ca si casco ) . Din 1995 a devenit obligatorie prin Legea nr. 136/1995 din 29/12/1995

Eu sunt 100% ptr RCA pentru ca multi dintre romani sunt incompetenti si nu-si asuma responsabilitatea ptr faptele lor !

Edited by polizei, 29 December 2011 - 11:37.


#15
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Tu nu ai raspuns la nimic. In mod clar masina lui nu era radiata din circulatie, si acea lege nu se aplica.
Sunt masini de curse care circula numai vara! Am un prieten cu una, ii plateste RCA pe 6 luni, ca e scump al dracu. Si nu i-a radiat nimeni masina! Face asta din 05

Eu sunt impotriva RCAului deoarece am dubii crescute despre utilitatea lui, si anume preluarea intregii Responsabilitati Civile!
Eu vreau, cata vreme am RCA valabil, nimeni, nici Basescu, nici Dumnezeu sa nu poata deschide proces civil impotriva mea, pt un eveniment rutier savarsit cu acel autoturism!

Desi legea e clara, avem exemple foarte proaste de jurisprudenta, judecatori cretini, si cata vreme justitia nu protejeaza cetateanul, macar economie la RCA sa facem!

Eu asa cum acum nu platesc CASCO si n-am plans dupa el, daca mi se strica masina imi pot lua alta, asa nici RCA n-as face!
Daca il lovesc pe unu, sunt sigur ca am ajunge la o intelegere inafara intstantelor de judecata, fata de cum e situatia acuma! Esti asigurat dar nu prea!

Edited by Josef_Mengele, 29 December 2011 - 14:07.


#16
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu radiaza nimeni nicio masina ,doar conform legii trebuie suspendat certificatul (circulatia cu certificatul suspendat atrage o amenda cuprinsa intre 3000-5000 lei ) dar dupa cum am spus mai sus legea nu se aplica. Totusi asta nu inseama ca nici in viitor nu se va aplica.

Eu am mai multe masini si circul cu ele in functie de sezon sau de necesitate asa ca se mai intampla sa nu am la unele RCA la zi.Dar sunt tinute in parcare privata astfel incat sa evit sa le atinga cineva si sa platesc RCA degeaba doar ptr ca sa prezint actele la politie !

Desigur sunt probleme cu RCA-urile.

Quote

Masina poate stationa si circula pt manevra si fara RCA sau pe alt tip de asigurare comerciala...
Mai sus am raspus la aceasta afirmatie , pe care unii chiar o pot lua de buna !

Edited by polizei, 29 December 2011 - 15:00.


#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Masinile care se descarca de pe tren se incarca pe trailer, care se descarca de pe trailer si intra in curtea proprietarului executa manevre pe drumul public fara a fi inmatriculate si fara a avea RCA!

Parcurile auto pot sa-si incarce masinile pe trailer, traileru stationat chiar si pe strada, fara a detine asigurare, sau fara ca masina sa fie inmatriculata!
O masina poate stationa pe drumul public fara RCA!
Totodata cei care efectueaza manevrele pot sa nu aiba permis valabil. Un accident este tratat drept accident de munca, nu de circulatie, si se incadreaza pe asigurarile specifice..

Poate ati vazut farse in care pe locul soferului unei masini stationate se afla un "pieton" timp in care militianul ii cere carnetul. Daca s-ar cunoaste particularitatile legale, militianul farsor ar primi o flegma in mecla si nu ar mai rade lumea de noi la televizor.

Edited by Josef_Mengele, 29 December 2011 - 15:40.


#18
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Hai ca esti desene animate :lol: ....si eu mai pacalici ca-ti raspund (dar raspund ptr a nu fi dezinformati cei care citesc) . Daca tu esti guvernat de propriile legi , nu inseamna ca toti sunt la fel !

Atat timp cat un sofer a miscat masina 1cm pe o strada se numeste ca a condus /a   circulat/a dirijat pe drumurile publice (drumurile care sunt deschise circulatiei publice) Acest sofer este pasibil de amenda de suspendarea certificatului de inmatriculare si de retinerea placutelor de inmatriculare daca masina nu detine RCA , in plus se poate face si dosar penal daca masina nu este inmatriculata. Ca unii practica asta nu inseamna ca este legal (sau ca sunt derogari de la lege)

Bunul(vehiculul) de pe trailer/platforma este `asigurat` RCA atat timp cat el se afla pe trailer/platforma si a picat de acolo......iar prin cadere a cauzat o paguba cuiva !

Dpdv legal nu poate efectua nimeni nicio manevra pe drumurile care sunt deschise circulatiei publice fara a detine un permis pentru categoria din care face vehiculul respectiv.(doar in parcari private , propietati private sau pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice)

Numai ca in poza , un autoturism neasigurat/neinmatriculat poate fi pus pe trailer/plaforma fara a intra sub incidenta vreunei legi.

Pune mana pe codul rutier si pe dex !

Attached Files


Edited by polizei, 29 December 2011 - 18:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate