Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4611 replies to this topic

#955
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

 LL13G, on 12th December 2011, 16:45, said:

mi-e ca partea cu garantia e cam degeaba daca e data pe deformari vizibile. trebuie cumva masurat faptul ca si-a schimbat proprietatile si mi se pare greu de demonstrat (desi nu m-am gandit cum prea mult) asa ca si daca ar spune 1000 de ani cred ca ar fi aceeasi chestie. si tempur tot 2 ani garantie au.

nu stiu ce sa spun despre mucegaiurile din straturile din mijloc .. am mai scris, parintii mei au tinut saltelel de burete fara aerisire in somiera si nu au avut pb cu mucegaiul, ele doar au devenit mai moi in timp.. atat.. sunt prea subtiri si eu simt somiera pe saltelele lor. au fost intoarse de 2 ori pe an..
orice ai face scapa de cea cu mucegai, daca e la interior nu cred ca ai cum sa o recuperezi (salteaua)


Evident ca nu voi tine salteaua in conditiile astea.
Voi lua alta noua, inca nu stiu ce, si odata cu schimbarea saltelei voi rezolva si ventilatia inferioara a patului.

Am zis mai sus, cauza principala a mucegairii este faptul ca am intors-o pe parchet la inceput fara sa o aerisesc, salteaua fiind transpirata bine de tot vreo 3 nopti la rand.
Probabil ca daca nu faceam prostia asta, acum nu aveam nici o problema cu mucegaiul, doar cea a deformarii.

#956
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 xcuseme, on 12th December 2011, 16:04, said:


-Da, o saltea (indiferent de ce tip ar fi aceasta) trebuie sa se aeriseasca si prin partea inferioara, umezeala corpului este absorbita in interior si trebuie deci eliminata.
-Daca miroase a mucegai, chiar de nu-l vezi, salteaua e nociva. Trebuie schimbata neaparat chiar si sa nu fi avut alte motive (precum alelalte pe care le-ai zis).
-Am spus-o deja de prea multe ori: un NU hotarat saltelelor tip memory ieftine cu calitati tehnice slabe, mai bine alte tipuri... O saltea de 1000-2000 lei, de foarte multe ori chiar si peste (pret de comercializare, nu zic de pretul de productie) este ceea ce numesc eu saltea de acest tip ieftina. Vrei si confortul spumei cu memorie, ai temeri de rezistenta? Ia o saltea cu nucleu ferm de arcuri independente+strat subtire de vascoza numai buna pentru un om cu o greutate peste medie ca tine (gen Hjartdal de la Ikea spre exemplu, arcuri de 1,9mm grosime a sarmei, o saltea fara balans, ferma dar foarte confortabila in acelasi timp, garantia Ikea fiind un plus fata de orice alta garantie ar mai da toti noname-ii cu saltele ieftine ce poti gasi prin Ro...insa tie ti-ar fi cam greu probabil sa mergi s-o iei din Buc)
-Cu deformarile vizibile, bullshits&garantii, e ca asa cum zice prietenul LL13G... Degeaba imi da mie vreun noname al lui nea Costica din valea romaneasca sau de pe-aiurea o garantie de o suta de mii de ani daca tu n-ai cum sa-i masori ILD-ul prost!!!
-Fiind din Iasi, nu tragi tu o fuga pan'la mondoaccademia (http://www.mondoaccademia.ro/) sa vezi daca e intr-adevar adevarata faza aia cu reducerile imense ce zic ca le au? Vezi ca ei comercializeaza saltele Lineaflex iar cateva dintre acestea (gen arcuri independente+vascoza) par, cel putin in poze (:)) destul de ok... Sau macar sa le dai vreun telefon sa-i intrebi de ce preturi reduse au la saltele gen: Relaxlinea M.I., Azalea, Camelia,
http://www.lineaflex...relaxlinea.html
http://www.lineaflex.../ru/azalea.html
http://www.lineaflex...ru/camelia.html
Si de ce nu, chiar si altele de pe-acolo, tip latex, poliuretani, etc.
-Fa cum crezi cu suportul, e bine si-asa cum zici, dar, daca pui lamele ne-elastice, alea de la ikea sa stii ca au un spatiu cam mare intre ele (practic sunt niste sipci rigide de lemn legate intre ele...daca ar fi mai multe sipci d-alea cu spatii mai mici, ar fi fost f ok in cazul tau) si nu sunt sigur cat de bine vor sta arcurile independente in varianta cand te hotarasti la asa ceva...

 Dan_, on 12th December 2011, 09:48, said:

1-Daca am somiera cu lamele elastice pot pune orice tip de saltea?
2-Ce tip de somiera  e recomandata si de unde se pot cumpara?

Nu. Somierele cu lamele elastice sunt de multe feluri.
Somierele ce se preteaza pentru absolut toate tipurile de saltele sunt doar cele cu foarte multe lamele elastice si semielastice ce au spatii foarte mici intre ele; exemplu, vezi foto mai jos.
Daca nu poti sa-ti permiti (datorita costului uneori ridicat al multor somiere de genul care ziceam mai sus, ce pot merge cu toate tipurile de saltele), atunci trebuie stabilit mai intai ce saltea vei achizitiona si abia mai pe urma sa ne dam cu parerea cam ce s-ar potrivi... Desigur, in acest caz este vorba in anumite cazuri, dupa cum bine intelegi, de un oarecare compromis.

Chiar si Ikea are somiere de acel gen universal de care ti-am spus...Dar sunt diverse magazine in domeniu, are balta peste, totul se rezuma in general de cata calitate vrei sa cumperi...

Attached Files


Edited by amotida, 12 December 2011 - 19:27.


#957
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005

 xcuseme, on 12th December 2011, 14:04, said:

In principiu m-am hotarat sa incerc sa gasesc o saltea super ortopedica (cat mai rigida) pe baza de arcuri inpachetate (pocket-spring) si eventual sa aiba un strat de latex de-ala moale la suprafata.
Ma gandesc ca in cazul in care mai transpir pe saltea, arcurile alea nu favorizeaza asa mult existenta umezelii in interiorul saltelei.

La aceeasi concluzie am ajuns si eu. Am fost la mobexpert si m-am aruncat in toate saltelele cu arcuri impachetate independent. Au ramas doua in competitie( Premier si Diamond) pana cand baiatul care mi le-a aratat a zis "mai avem aici unele" . Erau Serta, americane.  Dar cand m-am asezat pe una, cele de dinainte mi se pareau o gluma. Au si "scoruri" pe masura. Am vazut ca amotida avea, cu cateva pagini in urma, o parere buna (aproximativ).  Ma mai duc pe la Kika (la sfatul unui prieten) dar deja spatele meu cred ca deja a facut alegerea.

#958
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003

 amotida, on 12th December 2011, 19:13, said:

Nu. Somierele cu lamele elastice sunt de multe feluri.
Somierele ce se preteaza pentru absolut toate tipurile de saltele sunt doar cele cu foarte multe lamele elastice si semielastice ce au spatii foarte mici intre ele; exemplu, vezi foto mai jos.
Daca nu poti sa-ti permiti (datorita costului uneori ridicat al multor somiere de genul care ziceam mai sus, ce pot merge cu toate tipurile de saltele), atunci trebuie stabilit mai intai ce saltea vei achizitiona si abia mai pe urma sa ne dam cu parerea cam ce s-ar potrivi... Desigur, in acest caz este vorba in anumite cazuri, dupa cum bine intelegi, de un oarecare compromis.

Chiar si Ikea are somiere de acel gen universal de care ti-am spus...Dar sunt diverse magazine in domeniu, are balta peste, totul se rezuma in general de cata calitate vrei sa cumperi...


La saltea nu m-am hotarat dar probabil va fi una mai dura ( cu arcuri independente si un strat mai moale de latex sau spuma).
Am vazut ca patul de 160/200 are nevoie de somiera de tip 2x80/200. Pe acest tip de somiera se poate pune o saltea de 160 sau e musai 2 saltele de 80?
De saltelele relaxa cu arcuri si latex ce parere aveti? sunt in jur de 1200 lei /buc de 160/200.

Edited by Dan_, 12 December 2011 - 23:06.


#959
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
am revenit si eu pe aici sa-mi spun parerea despre salteaua pe care mi-am luat-o in urma cu 3 luni de zile si de care sunt super multumit

este vorba de salteaua Soft Europa sau pe unele site-uri web se numeste Soft True Europa dar este acceasi saltea
dimensiunile saltelei este de 160 x 200 cm si este o saltea moale realizata din 3 feluri de burete: spuma de mare densitate Bondet 5cm, burete clasic de densitate medie10 + 5 cm de spuma memory cea care mie personal mi se pare super misto si foarte relaxanta
eu am cumparat salteaua direct de la firma care le si fabrica de altfel, firma care are sediul in Ialomita dar si-au deschis Showroom si in Bucuresti (zona Alba Iulia)
se pare ca mai nou si-au facut si un website http://www.siestabedding.com/ro/

aceleasi saltele sunt revandute si de www.saltele-online.ro ... dar dupa ce mai adauga inca vreo 25 - 35% peste pretul cu care ei le preiau de la fabrica ;( si asta in conditiile in care fabrica le pune la dispozitie si transport .. deci ei nu au nici o cheltuiala .. ci doar profit si inca unul mare fara sa faca nimic

salteaua m-a costat 1380 lei  ~ 318 euro si in acest pret are inclusa si husa cu fermoar de jur imprejur si transportul ei pana la mine acasa a fost gratuit
dupa cum spuneam mai sus stratul de sus de 5 cm de spuma Memory (vasco-elastic) face toti banii pentru ca se muleaza pe corp si efectiv simti cum te scufunzi in saltea si sentimentul este unul foarteee placut iar relaxarea este totala
pe langa aceasta relaxare salteaua are si avantajul ca NU face "valuri" atunci cand partenerul se aseaza sau se ridica din pat, un lucru foarte important as spune eu pentru un confort prelungit :)
trebuie sa mentionez ca acesta saltea este foarte calduroasa deoarece odata ce intra caldura corporala in acesti bureti se pastreaza foarte mult timp

suplimentar eu am achizitionat si o somiera metalica (ca cea din atasament) ~ 300 si impreuna cu un prieten am confectionat si tablia patului dintr-o bucata de PAL pe care am imbracat-o in burete de 3 cm si peste burete am pus un material textil care sa se asorteze cu draperiile din dormitor

rezultatul este unul de nota 10  ... deoarece cu 2000 lei am obtinut un pat mare, super confortabil, solid si destul de sanatos deoarece salteaua se aeriseste tot timpul
am sa incerc diseara cand ajung acasa sa postez si cateva poze reale ale patului meu ..care ma face fericit noapte de noaptee!

Attached Files


Edited by zstefc, 13 December 2011 - 13:10.


#960
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 Dan_, on 12th December 2011, 23:05, said:

La saltea nu m-am hotarat dar probabil va fi una mai dura ( cu arcuri independente si un strat mai moale de latex sau spuma).

La o saltea cu arcuri independente (precum si in general la orice fel de saltea cu arcuri, chiar si bonnel), fermitatea (precum si rezistenta la presiune) nucleului ce face sustinerea depinde:
-in primul rand de grosimea sarmei de otel a arcurilor (la una cu arcuri independente, fermitatea cea mai ridicata este obtinuta in general cu sarma de 1,8-maxim 2 mm; in cazul uneia cu plasa de arcuri, 2-2,2 mm)
-in al doilea rand un rol poate juca si numarul de spire ale fiecarui arc

 Dan_, on 12th December 2011, 23:05, said:

Am vazut ca patul de 160/200 are nevoie de somiera de tip 2x80/200. Pe acest tip de somiera se poate pune o saltea de 160 sau e musai 2 saltele de 80?

Da, de obicei, genul ala de somiera universala (practic denumirea corecta este telare ortopedice) se produce in dimensiune de max 140; deci pt un pat de 160/200 iei 2x80; asta nu inseamna ca nu exista si somiere cu o densitate mare de lamele care sunt facute intr-o forma dubla (160-180), dar si la acestea (care sunt cu picioare, nu doar telare) forma este cu despartire pe mijloc.
Pe orice fel de somiera dubla (cu despartire pe mijloc) sau doua somiere separate, idealul teoretic este cu doua saltele separate, am mai spus asta. Dar de cele mai multe ori, in practica, oamenii cumpara si folosesc saltele duble puse pe somiere duble. "Musai" e doar in varianta cand vrei sa folosesti corect (a la carte) un sistem de dormit. Saltelele duble (adica dintr-o bucata) cu plasa de arcuri cam sufera daca sunt puse pe doua somiere independente 2x80 sau 2x90; parerea mea personala este ca saltelele cu arcuri de orice fel stau foarte bine si pe lamele/sipci rigide, singura conditie fiind doar densitatea mare a lamelelor.
Si daca tot vorbim de somiere, repet ceea ce am mai spus candva, cred ca cele cu lamele elastice cu spatii prea mari merg doar cu saltele din poliuretani, fara a fi ideal insa... Mai precis, consider total ineficient a se achizitiona o somiera cu lamele elastice ce au spatii prea mari intre ele in scopul de a le folosi cu saltele de alt gen decat cele ce au baza reflex din poliuretani elastici.

 Dan_, on 12th December 2011, 23:05, said:

De saltelele relaxa cu arcuri si latex ce parere aveti?

Atribuirea denumirii de "saltele relaxa" este facuta in general de cumparatorii ce nu au cunostinte tehnice in domeniu, si se refera la categoria saltelelor cu nucleu din plasa de arcuri. Am mai vorbit in acest topic despre aceasta categorie, asa cum am facut-o si referitor la celelalte categorii; daca te intereseaza parerea mea poti sa cauti si sa citesti, deoarece a scrie iarasi despre acestea acum nu cred ca este oportun si constructiv. In sfarsit, mai adaug ca, calitatea acestora depinde nu numai de cat de bine sunt facute si prinse arcurile, depinde cel mai mult de celelalte materiale din componenta lor si de know how-ul precum si obiectivul tinta al fiecarui producator in parte (tocmai de aia poti gasi o saltea de acest tip si la 700 de euro precum si la 100 de euro !!!)
Eu personal gasesc ca aceasta categorie este cea mai slaba si invechita tehnologic.
O saltea ieftina din aceasta categorie NU poate fi si buna. Iar o saltea foarte scumpa (si facuta bine si cu simt de raspundere pe la costuri de comercializare de 600-700 euro) din aceasta categorie iarasi nu ma poate satisface deoarece probabil cu usurinta as gasi saltele din alte categorii, la aceiasi bani, care si-ar indeplini mult mai bine scopurile...




 mircea812, on 12th December 2011, 21:20, said:

...Dar cand m-am asezat pe una, cele de dinainte mi se pareau o gluma.

+1  :)

#961
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
<Mersi pt informatii. Eu nu am vazut in afara de ikea si mobexpert somiere cu densitate mai mare a lamelelor
Vad ca exista si somiere de 160 cu lamele de 160 nu 2x80 dar puse pe un alt tip de cadru vezi la zstefc mai sus.
Relaxa are saltele si cu latex pe la 1200 lei, am vazut la elvila dar inca nu le-am testat.

Edited by Dan_, 13 December 2011 - 22:42.


#962
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 zstefc, on 13th December 2011, 13:45, said:

suplimentar eu am achizitionat si o somiera metalica (ca cea din atasament) ~ 300 si impreuna cu un prieten am confectionat si tablia patului dintr-o bucata de PAL pe care am imbracat-o in burete de 3 cm si peste burete am pus un material textil care sa se asorteze cu draperiile din dormitor

Somiera de unde ai luat-o ca la ei pe site nu vad asa ceva ?

#963
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
eu nu am cautat somiere prea mult insa si kika are o gramda, daca dai o cautare pe google gasesti, cauta pe cei cu showroom, acum partea neplacuta este ca vrei sa testezi salteaua pe somiera si asta e cam dificil

la somiera trebuie sa stii mai mult cum o vrei, rigida, flexibila?.. dar depinde si de tipul de saltea aleasa, eu de ex nu as pune latex pe o somiera flexibila, as pune pe ceva dur, ca latexul e flexibil rau de tot
la ceva gen serta chiar nu cred ca o sa conteze somiera flexibila scumpa, pt ca nu prea ai cum sa mai simti mare lucru dupa 30 de cm de arcuri straturi de spuma si inca o saltea montata deasupra din latex/spuma memory sau altceva, adica.. pe cat mai groasa salteaua pe atat mai mic impactul, mai ales daca e cumparata una queen/king, gen de la 120 in sus

cred ca in ziua de azi la orice cumperi se aplica regula ai noroc, te tine, iar garantia fiind e multe ori = durata de viata. ce spun eu este o generalizare insa

#964
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
La somierele pe care le-am vazut pana acum, nu mi-au placut 2 lucruri:
- preturile prea mari  ;)
- distanta intre sipci e prea mare
Pai decat asa, cred ca mai bine placa aia de PAL (sau ce naiba e) dar cu multe gauri in ea.

#965
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Asta e problema.  Nici eu nu gasesc  o somiera cat mai rigida dar pe baza de lamele. Doar la ikea sunt lamelele alea rigide dar nu am vazut la ei suport metalic.

#966
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
sunt sigur ca veti gasi pt ca am vazut undeva niste lamele late si mai groase decat cele de la ikea de ex, dar nu mai stiu unde.. erau pe suport metalic.

e de umblat insa, in ghencea dureaza cam o zi, dar trebuie pierduta rabdarea
in kika se mai gasesc, dar acolo am vazut mai scumpe, nu am intrebat de ce e mai ieftin, am vazut insa niste somiere mai tapene pe unele paturi, dar nu le-am mai regasit in partea cu somiere (acu e adevarat ca n m-a interesat partea asta)

am vazut ca exista si o gramdaa de siteuri cu somiere.. puteti merge la ei in depozit poate sau magazinele lor sa le vedeti

#967
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 Dan_, on 13th December 2011, 22:41, said:

1-Vad ca exista si somiere de 160 cu lamele de 160 nu 2x80 dar puse pe un alt tip de cadru vezi la zstefc mai sus.
2-Relaxa are saltele si cu latex pe la 1200 lei, am vazut la elvila dar inca nu le-am testat.

1-Nu ma indoiesc. Genul ala insa nu este insa asa cum ar trebui sa fie de fapt o somiera dubla; se fac unele asa tocmai pentru a se reduce costurile si complexitatea.
Somierele sunt inventate tocmai pentru a crea o "reflexibilitate" suplimentara intr-un sistem de dormit. Reflexibilitatea somierei, atunci cand exista, trebuie sa fie individuala, pentru fiecare persoana separat, altfel nu poate constitui un factor corect in cadrul sistemului.
Nu stiu cum sa explic pt a putea fi inteles perfect, dar voi incerca sa o fac... Sa luam de exemplu acea somiera dubla (cu latime sa zicem 160) din fotografia pusa de prietenul meu zsftefc; pe acea somiera sa presupunem ca se aseaza o saltea cu baza de poliuretan flexibil, latex sau chiar plasa arcuri; pe aceasta saltea vor dormi doua persoane. Flexibilitatea lamelelor elastice face corp comun cu flexibilitatea saltelei, este un "tot" comun. Sa ne inchipuim acum ca una dintre cele doua persoane doarme mai pe mijlocul patului; flexibilitatea unitara a sistemului este constituita astfel la maximul posibil datorita presiunii pe mijloc. Ce se intampla insa cu cealalta persoana care, de exemplu doarme mai inspre marginea patului? Aceasta persoana nu mai beneficiaza 100% de suportul corect al sistemului constituit din saltea + somiera. Acea persoana de fapt doarme un pic in "panta" (depinde desigur si de cat de diferite sunt greutatile celor doi, precum si de cat de mare este flexibilitatea somierei, a saltelei sau a intregului sistem luat unitar) sau in orice caz, "reflexibilitatea" nu mai este constituita individual, pt fiecare, asa cum ar fi fost scopul...
2-Imi pare rau sa-ti zic, insa am avut ocazia (in iunie) sa merg intr-un magazin Elvila ce vindea saltele relaxa...nustiu daca aveau in acel magazin absolut toate saltelele ce se vand in cadrul acestui lant de magazine (fiindca, de exemplu, nu-mi amintesc de niciuna cu latex), dar, calitatea tuturor saltelelor de acolo mi s-a parut execrabila, probabil printre cele mai proaste saltele vazute de mine prin diverse magazine romanesti, sorry.

 LL13G, on 13th December 2011, 23:15, said:

la ceva gen serta chiar nu cred ca o sa conteze somiera flexibila scumpa, pt ca nu prea ai cum sa mai simti mare lucru dupa 30 de cm de arcuri straturi de spuma si inca o saltea montata deasupra din latex/spuma memory sau altceva, adica.. pe cat mai groasa salteaua pe atat mai mic impactul

Corect punctat... aceiasi parere o am si eu.

 LL13G, on 13th December 2011, 23:15, said:

cred ca in ziua de azi la orice cumperi se aplica regula ai noroc

Sa stii ca si asa ceva poate fi valabil. Si la "cele mai mari case" se poate intampla sa fie ceva mai imperfect... Cred ca am mai spus, chiar si la firme serioase, exista un procent de 2-3% de "rebuturi".


 Sorin2505, on 13th December 2011, 23:20, said:

La somierele pe care le-am vazut pana acum, nu mi-au placut 2 lucruri:
1- preturile prea mari  ;)
2- distanta intre sipci e prea mare
3-Pai decat asa, cred ca mai bine placa aia de PAL (sau ce naiba e) dar cu multe gauri in ea.

1-Somierele mai bune sunt destul de scumpe, iar cele cu adevarat "a la carte" sunt deosebit de scumpe.
2-Distanta mare intre lamele este doar la somierele ieftine.
3-Si mai bine decat placa de pal gaurita este a face lamele(sipci) de lemn rigide cu distante mici intre ele, parerea mea.

Edited by amotida, 14 December 2011 - 12:50.


#968
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Pareri ?
- http://marcoshop-onl...prem-p-912.html - "Aceste saltele au o garantie de 8 ani"  :eek:

- http://www.expert-sa...i/latex-7-zone/  

Nu am apucat sa testez nici o saltea din latex, sunt cumva prea moi ?

 amotida, on 14th December 2011, 13:42, said:

2-Distanta mare intre lamele este doar la somierele ieftine.
3-Si mai bine decat placa de pal gaurita este a face lamele(sipci) de lemn rigide cu distante mici intre ele, parerea mea.

Ma mai gandeam la o varianta, daca gasesc pe cel care le produce, sa-l rog (contra-cost evident) sa-mi mai puna cateva lamele in plus  ;)

#969
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Sorin2505, on 14th December 2011, 14:07, said:


mie imi plac saltelele cu latex, dar nu am cumparat una, desi m-am codit f mult inainte

latex supreme, latex -ul de la mobexpert si dream latex seamana f mult intre ele, dar mi se par cam moi, la ele de exemplu conteaza somiera

salteaua care mi-a palcut cel mai mult ca senzatie are latex, e serta florida, are deasupra un strat de latex, nu e integrala din latex. pe locul 2 as pune serta new york, care are strat de memorie (nu imi plac in principiu cele cu memorie), senzatia de memory la mi se pare diferita de alte saltle cu memorie, era mai placuta mai ferma, etc.. adevarul este insa ca am evitat saltele scumpe pt ca nu mi le pot permite..la fel am evitat si pe cele cu memorie (nu-mi place decat daca stratul e f mic, gen 2 cm)

dintre cele cu latex cel mai mult mi-a placut thai spa, dar nu stiu de ce nu am avut curaj sa o cumpar, eu m-am decis la una mai ieftina, mai dura pe care sa dorm pt ca mai am niste pb si asta e.. cand s-o busi daca mai sunt viu etc o sa iau una mai serioasa...

Edited by LL13G, 14 December 2011 - 15:34.


#970
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 LL13G, on 14th December 2011, 16:29, said:

latex supreme, latex -ul de la mobexpert si dream latex seamana f mult intre ele, dar mi se par cam moi, la ele de exemplu conteaza somiera

Pai atunci se pune intrebarea, daca latexul e moale si somiera e cu sipci elastice, nu iese un ansamblu prea moale ?
Cu ce fel de somiera se "pupa" mai bine salteaua de latex ?

#971
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 Sorin2505, on 14th December 2011, 15:51, said:

-nu iese un ansamblu prea moale?
-Cu ce fel de somiera se "pupa" mai bine salteaua de latex ?

-Nu e o faza de moale ori ba... Problema e de reflexivitate corecta a sistemului...Normal, daca ai o saltea de latex f moale si cu balans mare, pusa pe o somiera de doi bani ce se arcuieste enorm, senzatia e nashpa...
(...) Acum, stateam si ma gandeam cum naiba sa fac sa explic acest lucru intr-asa fel incat sa fac pe altcineva necunoscator sa inteleaga ce fluturi am eu prin mansarda... Of, imi dau seama ca nu pot sa explic!!! As putea sa fac pe cineva sa perceapa un lucru de genu' doar fiind langa el, proband diferite saltele, diferite somiere, etc...asta e, sorry, ma predau!
-O saltea latex se pupa bine cu somiera individuala cu lamele elastice ce au distantele intre ele de 1>1,5>2>2,5cm, lamele de o fermitate/rezistenta aleasa neaparat pe masura greutatii corporale a fiecaruia, eventual cu reglaje ale fermitatii in sistem multi-zone pentru potrivirea cu diferite greutati corporale... Pentru pat dublu, doua somiere de genu' cu doua saltele individuale, pentru pupatul perfect :).
Insa va mai spun ca exista si saltele de latex asa de bune incat merg puse pe mai orice...dar alea-s un pic cam avioane la pret...

Edited by amotida, 14 December 2011 - 17:40.


#972
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Pt saltea din spuma cu memorie ce somiera sa aleg? Producatorul spune ca "trebuie asezata pe o suprafata dura si dreapta". Deci sa inteleg ca trebuie sa renunt la lamele?

Edited by Dan_, 14 December 2011 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate