Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#667
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
:lol:
De mai sus retinem:
-1- Prietenul "oltik" e nefumator :)
-2- E foarte multumit acum, dandu-si seama ca pana acum nu a stiut ce inseamna odihna adevarata...
In orice caz, e bine cand auzim pe-aici oameni multumiti.

ps: Mie, intr-un alt mesaj, imi spunea ca, citez, "nici nu-mi vine sa ma mai dau jos din pat"...:)

#668
Kostin

Kostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.05.2005

View PostKostin, on 12th July 2011, 13:36, said:

Multumesc pentru info! ;) Am fost duminica la Mob. Militari. Am vazut si testat Natupalm-ul timp de cateva minute. Pare ok... Cum se comporta dupa o vreme si cat de multumit va fi cumparatorul, doar timpul ne va spune iar parerile vor fi subiective :D. Insa, pt mine, problema este ca imi trebuie o marime atipica (196*140) dar produsul este importat doar in marimile standard (140, 160 pe 200 si alte cateva combinatii). Asa ca, a "picat" varianta Natupalm.

Pentru cine este interesat de gama Natupalm, reprezentantul Mobexpert mi-a spus ca produsele respective vor inlocui actuala gama Vasco (produse la fabrica Mobexpert) din oferta lor si ca in scurt timp vor actualiza si site-ul. Acum, cand se va intampla asta, vom vedea.

A aparut NatuPalm-ul pe site-ul Mobexpert! :)

http://www.mobexpert...1&cid=3#bbottom

Fata de ce mi-au zis mie acum doua saptamani, pe site au specificat la produs faptul ca "orice dimensiune poate fi executata la comanda"; asa ca, luni ii voi suna sa ma conving ca nu au scris gresit pe site, dupa care, le voi face o noua vizita! :D

Dintre cei ce au cumparat NatuPalm DeLuxe, sunteti multumiti? Oricat de carcotasi ati fi, spuneti o parere pe forum sa va "auda" si poporu'! :)

#669
oltik

oltik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.01.2011
Am o saptamana de cand dorm pe natupalm,sunt extrem de multumit,partea proasta e ca inainte ma mai trezeam pe la 7 dimineata acu ma dau jos doar daca e o treaba urgenta daca nu stau pana la 8.30.Avand in vedere problemele mele cu coloana merita fiecare leutz.Nu stiu cat de mare e diferenta insa eu am natupalmul de 25 de cm inaltime era singura din magazin si pe aceea am luat-o.

Edited by oltik, 27 July 2011 - 14:40.


#670
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008

View Postoltik, on 27th July 2011, 15:35, said:

Am o saptamana de cand dorm pe natupalm,sunt extrem de multumit,partea proasta e ca inainte ma mai trezeam pe la 7 dimineata acu ma dau jos doar daca e o treaba urgenta daca nu stau pana la 8.30.Avand in vedere problemele mele cu coloana merita fiecare leutz.Nu stiu cat de mare e diferenta insa eu am natupalmul de 25 de cm inaltime era singura din magazin si pe aceea am luat-o.

te rog scoate husa la un capat si arata-ne o foto la interior.
stimabilii de la mobexpert au pe site doar citeva poze si pretul. nu sunt motivata sa ma deplasez
multumesc

#671
oltik

oltik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.01.2011

View Posttic_tac, on 28th July 2011, 11:45, said:

te rog scoate husa la un capat si arata-ne o foto la interior.
stimabilii de la mobexpert au pe site doar citeva poze si pretul. nu sunt motivata sa ma deplasez
multumesc
Am desfacut husa insa salteaua propriu zis straturile sunt prinse intr o alta husa de panza care e cusuta.Degeaba fac poze:).Ar trebui descusuta husa.Cat despre poze ...degeaba le vezi te pui pe ea si daca ti place o iei.

#672
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postoltik, on 28th July 2011, 15:25, said:

...straturile sunt prinse intr o alta husa de panza care e cusuta...

Evident ca mai este o husa... o invelitoare foarte subtire din bumbac care protejeaza straturile alea din interior. Asa trebuie sa aiba orice saltea. Prin acea invelitoare se poate insa pipai cu mana si cineva isi poate da seama ca straturile din interior au exact constitutia din fotografii. Tot asa, deoarece este foarte-foarte subtire, cineva care stie sa distinga astfel de lucruri isi poate da seama prin atingere si de diferentele de fermitate dintre cele doua straturi de vascoza diferite (cel subtire de 2,5cm de deasupra este mai soft, celalalt de 7,5 este ceva mai ferm) pe care le are acea saltea de 25, de forma de imbinare (cu scop de aerisire superioara) cu placile de poliuretani de mai jos...
Pun si foto ceva mai maricica a structurii interioare a respectivei saltele...

P.S.: eu am luat prima fotografie de undeva unde salteaua este denumita "ultimate" asa cum e si pe site-ul celor de la viscopro...in cea de-a doua este fotografia aia mica de pe site-ul mobexpertului...dealtfel, mobexpertul o denumeste "supreme", denumire ce nu exista pe site-ul visco-pro... sincer, acum nu-mi mai amintesc (de-atunci de cand am vazut-o eu in Ro) daca straturile interioare sunt asa ca in fotografia mobexpertului sau asa ca in cea a celor de la viscopro... (probabil ca aia de pe mobexpert e conform cu realitatea insa daca e asa ca in fotografia celor de la mobexpert inseamna ca nu vorbim deloc de ceea ce malayesienii denumesc "ultimate" si deci probabil este o alta saltea...o alta saltea din seria natupalm pe care ei nu o au actualizata pe site-ul lor; este din seria natupalm si ei la acolo o au doar pe cea "deluxe" actualizata in acea serie...dar oricum, asta conteaza mai putin...)

Attached Files


Edited by amotida, 28 July 2011 - 15:50.


#673
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Sal,

Vreau sa-mi cumpar 3 saltele 1800x2000 pentru o casa de vacanta.
Am gasit in jur de 3,8 mil - Saltex Saltea Ortopedica 20cm, Saltea ortopedica Prestige clasic 19cm, Prestige Premium 20 sau 22 cm.
Ce recomandati din astea 3 ( care sunt mai ok dpdv calitativ si rezistenta in timp - adica sa simti arcuri, etc :)))))? Au garantie 3 ani.

Merci anticipat

#674
oltik

oltik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.01.2011

View Postcoaca, on 29th July 2011, 20:59, said:

Sal,

Vreau sa-mi cumpar 3 saltele 1800x2000 pentru o casa de vacanta.
Am gasit in jur de 3,8 mil - Saltex Saltea Ortopedica 20cm, Saltea ortopedica Prestige clasic 19cm, Prestige Premium 20 sau 22 cm.
Ce recomandati din astea 3 ( care sunt mai ok dpdv calitativ si rezistenta in timp - adica sa simti arcuri, etc :)))))? Au garantie 3 ani.

Merci anticipat
Personal am avut o saltea prestige care a tinut jumatate de an ieseau arcurile.am avut apoi una de la domus flex care s a pastrat impecabil cu toate ca au trecut 5 ani si acum un natupalm.merita sa cumperi o saltea care peste arcuri sa aiba m multe straturi pasla etc

#675
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Voi sunteti de la firma care vinde saltele?  Cum sa dai 30 milioane pe o saltea, chiar Natupalm fiind?  Cu 5 milioane cumperi o saltea ortopedica excelenta, rezistenta in timp, cu grosimea de 22-24 cm.

Edited by Freddy12, 31 July 2011 - 23:18.


#676
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
Ai dreptate Freddy12, are un amic o bicicleta ruseasca veche de 20 de ani, rezista si acum, problemele apar cand se apuca sa dea la pedale...
Trecand peste... amotida sau altii care au testat, care tip de perna e mai buna, vasco sau latex? Daca tot imi vine azi Natupalmul, incerc sa il asortez :)
Multumesc.

#677
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Posttesterics, on 1st August 2011, 14:25, said:

...care tip de perna e mai buna, vasco sau latex?

De peste 14-16 ani dorm doar pe perne din materiale de acest gen. Initial am folosit latex insa in ultimii ani doar viscoza. Parerea mea este ca cele visco sunt net superioare. Insa, inca nu am descoperit perna ideala pt mine (crede-ma ca am schimbat multe perne de diverse marci si diverse forme). Actualmente dorm pe o Sonata medium (aceeasi firma ca si salteaua mea) care pana acum pot considera ca a fost si este cea mai buna incercata. Este in forma oarecum de semiluna cu o f mica adancitura in partea superioara. Atasez mai jos si fotografie (prima).
Idealul pt mine, dac-ar fi fost vreo doi cm mai scunda (in partea ei cea mai inalta) si cu o adancitura mai mare in mijloc... dar nu e...
-Bine de stiut este ca pernele din viscoza au o durata de viata (si de folosire) mult mai scurta decat saltelele.
-Pernele din viscoza dar si cele de latex sunt cele mai igienice dintre toate materialele.
-Pernele din viscoza sunt cele mai indicate pentru afectiunile coloanei superioare (regiunea gatului) dar si pentru prevenirea sau intarzierea acestor probleme. Pentru cei care au afectiuni accentuate exista si perne cu forme speciale care pot fi utilizate insa doar pt dormitul pe spate.
-Ca si la saltelele din vascoza, la fel si la perne, calitatea difera enorm de la producator la producator (va dau un mic ex: in urma cu ani, cand mi-am cumparat salteaua ce o am si acum, am dorit sa iau si perne pe masura; dar deoarece acestea aveau un pret mare am cumparat doar una pt sotie, a doua preferand sa iau de la alta firma la juma' de pret; dupa vreun an de folosire m-am cam lasat pagubas de ea...mi-am cumparat si eu una (Sonata medium, Tempur)... ailalta (a unei firme italiene, Perdormire) am lasat-o undeva la indemana pt atunci cand vreau sa stau intins pe canapea in salon...
-Este foarte important la o perna din vascoza ca fatza de perna sa fie dintr-un material foarte moale bumbac+elastan (pt cei ce au vazut cum arata pernele tempur sau chiar pernele natupalm, fatza de perna ce o folosim sa fie un material apropiat cu al huselor pernelor exemplificate); eu de exemplu, am cumparat un material si mi-am facut fetze de perna la o croitorie. De ce este important? Deoarece, sustin in continuare, calitatile viscozei se simt mult mai bine printr-un material de genul ala (tocmai d-aia, cei care m-au citit au observat ca nu prea sunt fan nici cu saltelele visco ce au si matlasare in husa)
-Mai ales pentru pernele din latex, e mai recomandata forma aia de val (a doua fotografie de mai jos) decat forma clasica (a treia fotografie) deoarece gatul are un sprijin mai adecvat. Conteaza foarte mult si fermitatea latexului (e mai buna o fermitate redusa, parerea mea) precum si inaltimea (intotdeauna preferam inaltimea mica deoarece latexul fiind un arc natural nu voiam sa-mi fie capul impins prea sus)

Attached Files



#678
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
Multumesc mult, adi! Am primit salteaua (un rulou vidat) si am inteles de la vanzator ca mai intai trebuie "formatata", in sensul ca trebuie lasata 24 de ore sa se exinda, sa nu faca nici un fel de cocoloase... Oricum, e prima Natupalm care o vinde in oras asa ca nici el nu stie prea multe. Cum e cu chestia asta? Apoi... cum imi dau seama care e fata saltelei, cea pe care se doarme? Nu are nici un fel de "indicatie" pe invelitoare, doar la pipait poti sa simti diferenta dintre straturi  :lol:
Referitor la perne, am luat modelul cu "valuri" dar din latex (nu aveau acest model pe vascoza).
Asa ca mai stau o zi si apoi las impresii  ;)

#679
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Posttesterics, on 1st August 2011, 18:43, said:


Las-o asa cum ti-a zis, las-o intr-un spatiu unde poate sa se si aeriseasca (eventual intr-o camera unde sa lasi geamul/geamurile deschise).
Pe care ai luat-o? Pe aia de 20 sau pe aia de 25?
Daca e aia de 20, deschide fermuarul, vei mai vedea inca o husa subtirica, pipaie cu mana cele doua straturi, stratul mai subtire si mai moale (mai vascos, ala cu amprenta) este stratul superior.
Daca e aia de 25, acelasi lucru, deschide fermuarul, uita-te in prealabil si la cele doua fotografii postate de mine la postul meu din 28 iulie ora 16.21 (probabil fotografia corecta este a doua de-acolo), pipaie straturile ca sa-ti dai seama care si cum corespunde cu fotografia...
Oricum, stratul de vascoza este usor de recunoscut... este mai altfel...

#680
oltik

oltik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.01.2011
Pt cei ce recomanda o saltea la 5 milioane...decat sa i cheltuiti si pe aia dormiti direct pe palul de la pat ala nu se uzeaza niciodata:).Lasand gluma la o parte si sotia e incantanta de saltea ,eu insa  sunt extaziat.L a problemele mele de coloana si solduri unele nopti pe vechea saltea erau destul de "lungi".Pt. o persoana care nu are probleme de sanatate orice saltea e buna...insa cand deja ai dureri e altceva.In cazul meu simpla pozitie de somn pe o parte era imposibila datorita durerilor ce le aveam in sold(in capul femural).Acu dorm fara nici o problema...La vechea saltea pe arcuri presiunea exercitata pe capul femural era ridicata de aici si durerile nocturne...Cine crede ca o astfel de saltea e pt snobi...nu stie ce inseamna durerea: sa te trezesti uneori si sa nu porti merge pana la baie...care are curiozitati poate sa caute pe forumul de spondilita sa vada ca sunt membru acolo de vreo 3 ani si nu nu vand saltele:).Cat despre fata saltelei eu am cumparat salteaua din showroom si era "desumflata"...e aia de 25 si fata se distinge usor...spatele are fermoarul...Daca vine impachetata fara husa ...se remarca fatza dupa textura...

#681
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010

View PostFreddy12, on 1st August 2011, 00:15, said:

Voi sunteti de la firma care vinde saltele?  Cum sa dai 30 milioane pe o saltea, chiar Natupalm fiind?  Cu 5 milioane cumperi o saltea ortopedica excelenta, rezistenta in timp, cu grosimea de 22-24 cm.

Salut Freddy,

Dupa ce am citit tot acest forum si eu il suspectez pe amotida ca vinde Tempur si ca de fapt sta in Romania ca altfel nu gasea el asa repede pe site-ul mobexpert informatii insa asta e viata :), atata timp cat este si constructiv si nu tine doar cu o singura firma pe forum poate face ce vrea el in afara lui.
Te asigur insa ca eu nu vand nici un fel de saltea si nici paturi sau mobila insa dupa ce am cautat vreo jumatate de an si am testat cam tot ce se putea de pe piata am ajuns la concluzia ca asta este salteaua pe care eu si sotia dormim cel mai bine.
Si pentru noi a fost un efort financiar insa raportat la calitatea somnului sa stii ca nu regretam nimic, chiar daca 2-3 luni nu ne-am revenit cu banii :)

View Posttesterics, on 1st August 2011, 18:43, said:

Multumesc mult, adi! Am primit salteaua (un rulou vidat) si am inteles de la vanzator ca mai intai trebuie "formatata", in sensul ca trebuie lasata 24 de ore sa se exinda, sa nu faca nici un fel de cocoloase... Oricum, e prima Natupalm care o vinde in oras asa ca nici el nu stie prea multe. Cum e cu chestia asta? Apoi... cum imi dau seama care e fata saltelei, cea pe care se doarme? Nu are nici un fel de "indicatie" pe invelitoare, doar la pipait poti sa simti diferenta dintre straturi  :lol:
Referitor la perne, am luat modelul cu "valuri" dar din latex (nu aveau acest model pe vascoza).
Asa ca mai stau o zi si apoi las impresii  ;)

Teoretic din ce am citit pe intructiunile producatorului(ai niste pliante acolo), salteaua o sa o pui pe somiera si o lasi 24 de ore ca sa ia aer dupa care poti dormi linistit pe ea. Noi insa nu am putut astepta pentru ca nu mai aveam pe ce dormi si ne-am culcat pe ea dupa 12 ore :). Referitor la fata trebuie sa ai pe un colt parca o eticheta pe care o pui in sus insa asa cum ai spus poti foarte bine sa iti dai seama si prin atingere care este stratul de memory...

Sunt curios sa vii aici din nou cu feed-back deoarece exact asa cum mai spunea cineva nici eu nu prea ma mai trezesc dimineata asa usor din cauza faptului ca stau prea bine :)

Edited by gooagle, 03 August 2011 - 09:04.


#682
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
:proud:

Alta viata, recunosc! Dupa un somn odihnitor altfel te trezesti dimineata...
Multumesc mult celor de aici care m-au convins sa investesc intr-o saltea ce isi merita fiecare banut! Cuvinte prea multe nu sunt de spus, trebuie pur si simplu sa o incerci pentru a putea exprima senzatia...  ^_^
Doar cu pernele am avut ceva probleme, mi se par putin cam tari (cele de latex, in "valuri"), in sensul ca ai usoara senzatie de gatuire chiar si pe partea cu "valul" mai mic. Poate in timp se mai inmoaie (am renuntat la perna aseara...). As fi luat modelul din vasco, dar nu erau, banuiesc doar ca sunt mai moi si se "muleaza" mai bine. Incerc sa vad daca se pot schimba, ar fi super!

LE: sunat amic Mobexpert - expus problema - primit raspunsul "clientul nostru, stapanul nostru" - asteptam pernele din vasco pentru a le schimba pe cele din latex (Manu, daca citesti, te mai asteapta o bere rece!)

Edited by testerics, 03 August 2011 - 10:50.


#683
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postgooagle, on 3rd August 2011, 09:59, said:

Dupa ce am citit tot acest forum si eu il suspectez pe amotida ca vinde Tempur si ca de fapt sta in Romania ca altfel nu gasea el asa repede pe site-ul mobexpert informatii

:lol:
-esti al doilea care ma "suspecteaza"... primul s-a convins imediat dupa un rapid schimb de pm-uri...:)
-daca citeai mai cu atentie postarile mele probabil ca nu ai fi dedus astfel.
-in multe postari apostrofez comerciantii de tempur din Ro ca vand foarte scump... daca si eu as fi fost unul dintre acestia (si desigur daca as fi stat in Ro) nu as mai fi procedat la fel; probabil ca as fi facut si unele subtile trimiteri catre acel (fictiv) magazin al meu (de care ma suspectezi)
-si la urma urmei, de ce trebuie neaparat ca un individ ce lauda un anumit produs sa fie si neaparat un comerciant al respectivului produs?!
-mi-e foarte usor sa-ti dovedesc (precum si oricarui alt doritor) ca nu stau in Ro (daca te intereseaza neaparat, pot accepta un joc de genu' :), prin pm desigur)
-cum adica nu as fi gasit asa repede informatii pe site-ul mobexpert? acest site se poate accesa si din strainatate, nu doar din Ro! :)



View Posttesterics, on 3rd August 2011, 11:34, said:

Doar cu pernele am avut ceva probleme, mi se par putin cam tari (cele de latex, in "valuri"), in sensul ca ai usoara senzatie de gatuire chiar si pe partea cu "valul" mai mic. Poate in timp se mai inmoaie

Normal ca atunci cand ai vascoza in saltea, latexul din perne (prin comparatie) ti se pare f tare; exista si probabilitatea ca sa fie vorba de un latex prea ferm.
Eu, dupa ce am vazut ca ai spus ca ai luat deja perne din latex, n-am mai vrut sa mai spun nimic si sa te intristez :) .
Invatatura de minte pentru toti: cei care iau saltea din vascoza, sa-si ia si perne din acelasi material; perne din latex mai bine pot fi asociate cu saltele din latex sau cu saltele din poliuretani fermi sau saltele mai ferme din arcuri. Latexul nu se mai inmoaie in timp.
Ma bucur ca ai putut sa le schimbi.

Edited by amotida, 03 August 2011 - 13:00.


#684
oltik

oltik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.01.2011
Pt carcotasi...garantez eu ca amotida sta in grecia:)).Cat despre perne ...am cumparat mai demult un dormeo memory... modelul in valuri insa...m am trezit cu gatul incordat...Varianta cea mai buna pt mine personal a fost o pernuta de 30x30 cm cu vatelina...(are in ea vatelina din 2 pernute)...dorm excelent pt cei cu probleme de spate perna tre sa fie destul de joasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate