Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3583
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 maxtron_69, on 14 septembrie 2016 - 17:15, said:

Ca sa nu dispara informatiile despre aceasta minune, postez aici cateva informatii gasite cu greu prin google cache:
- pret: 6582ron pt 160x200

Epeda - marca a grupului Pikolin, este una din cele mai prestigioase marci de saltele din Franta care ofera soluții de odihnă, de cea mai buna calitate. Gratie inovațiilor sale tehnologice, care au devenit referinte de necontestat in materie de confort și ergonomia somnului, Epeda are un statut special în lumea produselor destinate somnului. Simbol al calității și al know-how-ului, marca Epeda este perceputa ca o investie in calitate in randul consumatorilor sai. Calitatea saltelelor Epeda este rezultatul măiestriei artizanale asociata cu cele mai noi inovatii pentru o odihna de cea mai buna calitate. Descopera gama Epeda Air System - singura gama de saltele din lume al caror sistem de arcuri impachetate respira. De multe generatii si pentru toate generatiile viitoare Epeda inoveaza fara incetare pentru imbunatatirea somnului si pentru ca fiecare dimineata sa fie un moment de pura fericire.

Salteaua Dedicace Air Silver este cu 15% mai respirabila decat orice saltea cu arc impachetat.

STRUCTURA
▪ 1200 de arcuri impachetate multi-air in sistem fagure (la dimensiunea 160x200cm) cu 3 zone de confort care asigura sustinere perfecta pentru zona soldurilor si umerilor.
▪ Sunt combinati 3,5cm de spuma de mare densitate 45kg/mc cu 3,5 spuma vascoelastica de 70kg/mc pentru sustinere si adaptabilitate maxima la forma corpului. Confort identic pe ambele fete.
▪ Matlasare cu fibre naturale de cea mai buna calitate, realizata manual de cei mai iscusiti mesteri artizani.

........

Nu stiam de salterra astia, cu preturile lor mari, insa deja m-au dezamagit, nu ofera decat test saltea in magazin.
Alte firme mai soptesc cate ceva si despre testatul acasa...

etc etc etc...Gretos, ce mai. Cu laudele astea s-au ridicat cu siguranta deasupra norilor. De fapt, ce zic io...in univers, dincolo de calea lactee, acolo unde mina omului n-a pus niciodata picioru.
Breh, cind vad d-astea, ma ia cu senzatie de voma. In orice caz un lucru e clar. Astfel de produse se ocolesc intr-un arc de cerc cu raza cit mai mare.
Io inteleg perfect faptul, ca achizitia unei saltele este o epopee in adevaratul sens al cuvintului si mai inteleg si de ce este asa. Piata este inundata la propriu cu o gramada de porcarii la preturi de-un tupeu fantastic. Ca sa vinda asa ceva, e nevoie de texte cit mai gretoase, ca sa saliveze tzugulanu deja citind doar prospectu.
Breh, salteaua se probeaza. In mod ideal acasa, pe o perioada de macar citeva zile, ca sa ai situatii diverse. Daca nu se poate, atunci se probeaza atunci cind esti odihnit, intre dimineata si prinz, altminteri in conditii de oboseala orice cirpa pare puf.
Si dupa cum am mai zis, salteaua cea mai buna e facuta cu arcuri, nu cu bureti cu tot felul de denumiri "strategice"

#3584
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
F greu de testat o saltea, si oricum deformarile apar in timp (vezi mai sus colegul cu salteaua cu latex care dupa 2 ani, fix dupa iesirea din garantie, s-a dus naiba)

Dar acum cam toate saltele, chiar daca sint cu arcuri, includ si burete/spuma poliuretanica de un fel sau altul

#3585
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 maxtron_69, on 15 septembrie 2016 - 08:30, said:

F greu de testat o saltea, si oricum deformarile apar in timp (vezi mai sus colegul cu salteaua cu latex care dupa 2 ani, fix dupa iesirea din garantie, s-a dus naiba)

Dar acum cam toate saltele, chiar daca sint cu arcuri, includ si burete/spuma poliuretanica de un fel sau altul

Este greu de testat, dar, atit cit o testezi, e mai mult decit din spusele altora. Ca memory foam se deformeaza in timp, e un lucru stiut de ceva vreme.
Urmatorul punct e spuma aia. O fi n-o fi sanatoasa, habar n-am, dar dincolo de treaba asta, una e ca spuma sa fie cea care-si face treaba si cu totul altceva, daca e doar aditionala, deoarece arcurile sint cele principale

#3586
ctzzz

ctzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2012

 maxtron_69, on 14 septembrie 2016 - 17:15, said:

STRUCTURA
▪ 1200 de arcuri impachetate multi-air in sistem fagure (la dimensiunea 160x200cm) cu 3 zone de confort care asigura sustinere perfecta pentru zona soldurilor si umerilor.
▪ Sunt combinati 3,5cm de spuma de mare densitate 45kg/mc cu 3,5 spuma vascoelastica de 70kg/mc pentru sustinere si adaptabilitate maxima la forma corpului. Confort identic pe ambele fete.
▪ Matlasare cu fibre naturale de cea mai buna calitate, realizata manual de cei mai iscusiti mesteri artizani.




Nu stiam de salterra astia, cu preturile lor mari, insa deja m-au dezamagit, nu ofera decat test saltea in magazin.
Alte firme mai soptesc cate ceva si despre testatul acasa...



Eu am testat-o (Epeda Dedicace Silver) acasa pentru 3 nopti, am reusit sa o imprumut de la showroom, este nemaipomenita, asta e impresia mea.
M-am chinuit din greu sa o conving pe doamna de la Salterra, dar mi-a permis in final sa o imprumut din showroom acasa, peste weekend, am achitat doar transportul si sigur, am fost de acord sa platesc orice eventuale stricaciuni, dar nu a fost cazul.
Ce pacat ca din momentul respectiv (testarea) pana a venit momentul sa schimb patul si sa o cumpar, produsul a iesit din fabricatie, cum ziceam intr-un post anterior...
Una peste alta, mie mi-a placut foarte mult, nici mie nu-mi place sa iau in seama bullshiturile de marketing (mai ales ca lucrez in domeniu conex si cam stiu toate tacticile), dar efectiv a fost de departe cea mai confortabila saltea in care am dormit.
Iar cu preturile, "nesimtit" e si pretul unui iPhone, sau unui Samsung nu stiu de care, pe care il schimbi dupa 2 ani ca "nu mai face fata", dar depinde la fiecare de prioritati. Eu chiar ii admir pe cei care au curajul sa se bage pe nise din astea, cum sunt saltelele de calitate, asa ca nu o sa le comentez preturile, voi "vota doar cu cardul" pe cel care ofera raport mai bun.

Acum, cu imprumutatul, toti cei la care am intrebat au venit cu textul/argumentul ca nu au cum, ca nu se mai pot igieniza decta la fabrica, ca daca sunt de acord, sa o folosesc cu folia pe plastic pe ea (!!!) asa ca da, alegerea in conditii 100% convenabile pt cumparator cred ca e imposibila.
Am trecut ieri pe la Lineaflex is aici am intalnit dealerii cei mai amabili si mai relaxati, care au spus ca sigur, daca cumperi si ai probleme, sigur ca te ajuta, ca doar nu o sa ramai zece ani pe o saltea nepotrivita.
In rest, Salterra, Morpheus, nu mai vorbesc de Somproduct, foarte agresivi-defensivi cand e vorba de testat acasa. Aproape imposibil.

Inca ceva, alegerea unei saltele cu informatii doar din spusele altora de pe forum nu mi se pare ok decat in faza preliminara, pentru restrangerea bazei de cautare. Trebuie mers, vazut si testat la showroomuri, si sigur, nici atunci nu poti fi sigur ca ti se potriveste, dar macar elimini o buna parte din necunoscute.
Parerea mea.

Edited by ctzzz, 15 September 2016 - 13:38.


#3587
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005
As vrea sa imi achizitionez un topper, in momentul de fata stau in chirie si nu pot schimba salteaua - e ceva prestige ieftina cred,  160x200.
Am 1.81, 85kg fara probleme de sanatate, dormit mai mult lateral, din ce am studiat pe net cred ca mi s-ar potrivi un topper de latex 4cm desi in urma cu cativa ani am dormit cateva nopti pe un topper de lana naturala care m-a impresionat ca si comfort(termic mai ales) - am obs pe topic nu se prea discuta de lana naturala, are cineva experiente mai indelungate cu genul asta de topper? Avantaje/dezavantaje pe termen lung?  Deasemenea daca aveti ceva recomandari pentru topper latex..

#3588
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,413
  • Înscris: 16.05.2007
care e de cumparat dintre

http://www.dedeman.r...ket-90x200.html

si


http://www.dedeman.r...s-90x200.html ?

nu am gasit nici o data de contact a producatorului

Ms.

Edited by liberlamare, 04 October 2016 - 06:23.


#3589
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Salutare! Inainte de a achizitiona o saltea va sfatuiesc sa o testati si sa va documentati la maxim in ceea ce priveste provenienta produselor,materialelor, certificarile, garantia,istoricul companiei, etc. Sunt destule showroom-uri de saltele, mai ales in Bucuresti, asa ca aveti de unde alege si testa. De ce tot incercati in diverse magazine care vand diverse tipuri de produse? Cred ca cel mai bine este de vizitat in magazine specializat in somn-showroom de saltele care au cate un brand, maxim trei.
Morpheus
Tempur
Magniflex
Timeflex
Lineaflex

#3590
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 liberlamare, on 04 octombrie 2016 - 06:23, said:

care e de cumparat dintre

http://www.dedeman.r...ket-90x200.html

si


http://www.dedeman.r...s-90x200.html ?

nu am gasit nici o data de contact a producatorului

Ms.

Prima.

#3591
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,413
  • Înscris: 16.05.2007
ms
am luat pana la urma a doua pentru ca e mai tare

#3592
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Daca e mai tare nu inseamna ca e mai buna.
Nu se compara confortul oferit de un pocket spring fata de una clasica.
Dar oricum alegerea e facuta. :)
Bafta.

#3593
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,413
  • Înscris: 16.05.2007
ms, diferenta de bani era mica, m-am gandit sa fie tare, oricum e folosita de un copil de 4 ani, cel mare are pocket.

Edited by liberlamare, 15 October 2016 - 18:25.


#3594
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Inca mai folositi pentru copii vostri saltele pe arcuri si nu din spuma? Hai ca pentru noi adultii, sa spunem ca mai acceptam, nu avem suficienti bani,nu ne intereseaza de sanatatea noastra, etc, dar cred ca macar pentru copiii nostri ar trebui sa luam ceva de calitate care sa le ofere in somn sanatos.

#3595
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

 aresdmh, on 24 octombrie 2016 - 09:08, said:

Inca mai folositi pentru copii vostri saltele pe arcuri si nu din spuma? Hai ca pentru noi adultii, sa spunem ca mai acceptam, nu avem suficienti bani,nu ne intereseaza de sanatatea noastra, etc, dar cred ca macar pentru copiii nostri ar trebui sa luam ceva de calitate care sa le ofere in somn sanatos.

Ma gandesc ca peste 5 ani vei fi decazut din drepturi parintesti, daca indraznesti ca culci copilul pe o saltea cu arcuri. In tabara nu-l trimiti pana nu afli ce saltele au aia la hotel. De stat cu cortul nu mai poate fi vorba, iar la bunici il trimiti doar daca isi cumpara saltele ca la Hilton.

O sa ajungem sa culcam copiii pe saltele de 5.000 de euro, iar dimineata ii indopam cu chimicale, le punem in spate un ghiozdan de 25 kg si-i trimitem la scoala...

#3596
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Mi-a placut asa de mult spiritul discutiei ( acum pe 200 de pagini ) incat am zis sa revin pe forum pentru a alege o saltea - mai ales ca am ales una acum 2 ani in urma unor polemici de aici. Dupa multa agitatie inclusiv testarea unei saltele Natupalm Supreme ( ce a fost o mare greseala fiind prea moale atat pentru mine cat si pentru sotie - eu de 1,83 m 100 kg sotia de 1,60 m 50 kg ) am ales in final o saltea Gumotex pentru ca eram presat de timp si daramat de spate si am pus-o pe partea moale ( acum ii zice Fortuna Bio inainte avea alt nume ).

Bugetul e flexibil - si sunt constient ca nu exista calitate fara un pret pe masura. Astept sugestii si multumesc anticipat.

Edited by AMDG, 31 October 2016 - 12:26.


#3597
brennekke

brennekke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008
Salutare.sunt nou pe aici și as dori dacă sunt printre voi utilizatori sau poate cineva sa își  dea cu părerea despre produsele celor de la biotextima. Www.saltele-bio.ro

#3598
Sarige

Sarige

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.11.2016
si pe mine ma intereseaza o saltea noua, dupa multiple vizite la Jisk, Praktiker si Dedeman unde n-am gasit nici macar 1 saltea cu latex m-am decis sa comand de pe net
Am gasit in Harghita o firma care vinde o saltea latex 'KOKOFLEX 14L' la 1500 RON pt 120x190 ceea ce e ok dar nu stiu cat de serioasa e firma sau cat de buna e salteaua

http://dreamlandstud...ltea-latex.html

Edited by Sarige, 08 November 2016 - 20:50.


#3599
angelo_barbu

angelo_barbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2016
Salutare!
Poate va ajuta informatia...chiar daca cei mai multi prieteni mi-au zis ca sunt dus cu capul ca am dat atitia bani pe o saltea...

M-am hotarat sa ne schimbam salteaua, asa ca m-am apucat de citit....tot forumul de aici ( nu spun cat timp mi-a luat)
Apoi m-am pus pe probat.
Mobexpert, Dormeo, Magniflex, Domus, inca o firma din Spania, care imi scapa, Morfeus,Jisk,  Relaxa, Dedeman..etc.am incercat cam tot ce am gasit prin magazine
Mi-a placut Serta si Morfeus,
Apoi, dupa ce am vazut ca Serta nu e chiar ce trebuie si ca e facut nu stiu pe unde, am ales Morfeus (chiar daca am stat cam 6 luni sa suplimentez bugetul) -e modelul Regal, de care m-am indragostit..pot spune
Chiar daca e scumpa de te ustura ochii.....Posted Image

Oricum concluzia e trista, daca vrei un produs bun, trebuie sa scoti o caciula de bani, pentru ca in zona de pret medium, nu poti sa gasesti ceva corect dpdv raport calitate/pret.
N-am salteaua de mult timp, dar nu imi vine sa mai dorm in alt pat...

Edited by angelo_barbu, 15 November 2016 - 17:55.


#3600
angelo_barbu

angelo_barbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2016

 laurentis, on 02 septembrie 2016 - 09:09, said:

Buna ziua tuturor, va scriu cu o rugaminte: imi puteti spune unde as putea sa gasesc saltele de 180 lungime? din cauze obiective, este singura lungime pe care o pot comanda dar din pacate nu gasesc...

Orice sugestie este binevenita, multumesc!
Sunt firme care fac pe comanda, si saltelele care le gasesti in showroom (Mobexpert, Morfeus ) de astia 2 imi aduc eu aminte

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate