Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#3529
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Posttrl, on 12 iulie 2016 - 07:32, said:

Inclusiv firme de renume executa toppere din spuma rece/spuma cu memorie pt. saltelele lor, deci nu vad o problema aici, sincer, mai ales daca nu exista miros deloc. Practic, este vorba despre un burete moale dar foarte dens care cuprinde bine corpul si da senzatia de confort; in plus, un topper din memory foam inclus sau adaugat peste o saltea este de un real ajutor pt. cei care dorm pe lateral sau pe burta, deoarece micsoreaza presiunile musculare.

Cine isi permite, poate achizitiona saltele cu toppere materiale naturale precum: lana, par de cal, bumbac, latex, doar ca preturile la aceste tipuri de saltele este de 250 -500EUR/mp. Posted Image

P.S.: Parchetul are plastic deasupra, la fel si mobilierul din PAL cat si cel din MDF, geamurile termopan sunt invelite in plastic, echipamentele electronice si partial cele electrocasnice, majoritatea canilor si biberoanelor pt. copii, interiorul autovehiculelor cat si tot traseul de aer conditionat pe care-l respiram intr-un autovehicul este din mase plastice. Suntem practic inconjurati de plastic, dar eu cred ca un plastic de calitate si corect implementat poate fi considerat ca fiind un progres, pacat ca nu stim sa reciclam corect. Posted Image



Cauta si dupa Tempur Flex 500 sau cel mai bine vezi ce oferte de somiere au pe site-ul lor.

Salteaua despre care am discutat pur si simplu nu detine miros, cred ca stiu sa fac diferenta. Posted Image Daca voiam miros de Aloe Vera cumparam Dormeo.
Tempur Flex ai zis, aia am cautat, apar numai saltele, nu mobila...
Orice saltea din spuma are miros, de la Tempur de 2000 de lire si pana la Jysk de 3000ron.
Si instructiunile spun sa le lasi la aerisit. In rest, am dat un citat cu sursa mentionata. Cearta-te cu ei ca sa zic asa...
Mai sint si alte inadvertente in postul tau, sincer cred ca scrii cam orice se nimereste... 250-500eur/mp ti se pare mult?
Inca o data, un Tempur costa £2000 de lire, este peste £500/mp, din spuma poliuretanica.
Tocmai aici e problema, spuma asta dupa ce ca e vai mama ei e mai scumpa ca un material natural.

Edited by maxtron_69, 13 July 2016 - 16:44.


#3530
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Tempur este foarte scumpa, nu scumpa, dar si foarte buna pe deasupra. Sunt persoane aici pe forum care le-au testat si au ramas impresionati de aceste saltele.

Oricum, majoritatea cunostintelor mele au dat pe o saltea dubla intre 1.500 - 4.500 lei, fiecare functie de portofel, dar si functie de ce oferte erau in acel moment in magazinul de unde au cumparat, deci da 2.000 GBP e o suma foarte mare pt. o saltea, mi se pare evident asta.

#3531
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
tot cautand "salteaua" am dat peste NAPSIE.
Stie cineva de ei?
Are cinva saltele de la ei?

Multumesc!

#3532
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2006
Am avut o experienta trista cu firma Drimus,care se lauda ca livreaza in 48 de ore,am cumparat un fotoliu vineri 15.07,am achitat on-line cu cardul,miercuri cind am vazut ca nu a venit am intrat pe site sa iau telefonul,aveau un baner care spunea ca toate comenzile incepind ca 15.07 le livreaza dupa 1.08.Am sunat si aveau casuta vocala setata sa intre imediat,de atunci nu a raspuns nimeni,pur si simplu mi-au luat banii si au plecat in concediu,am impresia ca e o firma fantoma.Daca nu dau de ei dupa 1.08,o sa reclam la politie.

#3533
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca ai vazut ca au doua saptamani pauza de ce ai mai platit?
on topic, dupa cativa ani de folosit saltele superoropedice am ajuns la concluzia ca o foaie de placaj e mult mai ieftina, la fel de tare Posted Image  si efectul e acelasi, te dor oasele dimineata de parca te-a batut toata noaptea cineva
acum caut saltele moi, cum se gasesc la hoteluri serioase, acolo dormi "in puf", nu doare nimic dimineata, odihna maxima

#3534
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013

View Postaeon, on 29 iulie 2016 - 09:51, said:

daca ai vazut ca au doua saptamani pauza de ce ai mai platit?
on topic, dupa cativa ani de folosit saltele superoropedice am ajuns la concluzia ca o foaie de placaj e mult mai ieftina, la fel de tare Posted Image  si efectul e acelasi, te dor oasele dimineata de parca te-a batut toata noaptea cineva
acum caut saltele moi, cum se gasesc la hoteluri serioase, acolo dormi "in puf", nu doare nimic dimineata, odihna maxima


daca vrei saltele moi, arunca un ochi aici
eu am luat 2 , prima data nu mi-au placut asa moi, acum ma simt super

http://www.calma.ro/...YVYIaApGT8P8HAQ

Edited by collina1976, 29 July 2016 - 10:31.


#3535
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Am o problema,  poate ma puteti ajuta.  Tatal meu are 75 ani si mai multe afectiuni: coloana e rigida,  nu prea poate sa faca miscari decat cu preţul unor dureri , (probabil datorita sedentarismului).  Cand merge il doare spatele si durerea se lasa in solduri (are coxactroza) A fost operat de hermie de disc mai demult, si  de ciocuri pe coloana,
Ei,  cu atatea probleme,  si cu varsta sa,  m-am gandit poate imi puteti recomanda  un topper ( el doarme pe o canapea pe arcuri) , sau o saltea, in conditiile in care 70% din timp si-l petrece in pat,  la TV , si la somn noaptea. A intrebat si medicul de familie, dar nu a putut sa-i spuna daca ii trebuie o saltea moale, una tare, cu memorie, cu latex sau cu arcuri. Ma bazez tot mai mult pe experienta voastra, poate a avut cineva vreun caz asemanator.

#3536
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
sov@
Inteleg problema ta si, sincer, imi pare rau pentru parintele tau care se afla in suferinta.
Nustiu insa la ce buget te-ai gandit. Variante intotdeauna se vor gasi cred, totul depinde de pret in primul rand, apoi de disponibilitatea tatalui tau pentru a merge impreuna cu tine si sa testeze.

Tatal tau are nevoie de o saltea cu un nucleu foarte ferm, cre sa-i ofere o sustinere absolut corecta (lasa canapelele si toperele fiindca nu sunt o solutie) dar in acelasi timp care sa aiba la suprafata anumite straturi indeajuns de confortabile astfel incat sa si poata oferi mularea anatomica pe coloana.
Asa cum am zis, variante se pot gasi, si cred ca cea cu care ar trebui sa incepi cautarile este in categoria saltelelor cu nucleu de plasa de arcuri (grosime arc 2 - 2,2) dar neaparat doar aflate in sectorul high-level de conceptie (adica implicit destul de scumpe si alea) precum si producatori seriosi. Daca in urma testarilor nu gasiti ceva satisfacator, urmatoarea solutie ar fi nucleu de arcuri independente monostrat (in niciun caz micropochet dublustrat !!!) de grosimea cea mai ridicata posibil a arcului si strat superior confortabil. Apoi sunt solutii pe poliuretani simpli (dar la acestia trebuie mare atentie si cautari tehnice, mai bine nu te complici). Solutii cu saltele memory nu lua in calcul deoarece la densitatile si rezilientele de care ar avea nevoie tatal tau nu ai putea sa cauti decat de pe la tempur in sus!. Nici solutii de integral latex nu merita deoarece, pentru a fi sigur ca va fi ceva bun, n-ai putea sa te uiti decat la ceva very expensive.

#3537
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc mult Ana pt raspunsul tau ferm si f bine documentat. in conditii normale asa as face, insa din pacate tatal meu e un tip de moda veche si conservator, si nu vrea in ruptul capului sa renunte la canapeaua lui, oricat am incercat sa-i explic beneficiile si confortul unei schimbari majore in echipamentul de dormit, mai ales cu problemele lui. Asa incat sint nevoit sa-i caut doar un topper, care sper sa-i amelioreze statul in pat. M-am uitat la canapeaua lui, e una cu arcuri, destul de moale, poate chiar prea moale, adica te scufunzi f usor in ea ca sa zic asa. Eu am mai cumparat 2 toppere, de la o firma f serioasa si f amabila cu clientii( ii pot da numele in privat daca intereseaza pe cineva) si tipul de acolo mi-a spus, ca din experienta lui de 9 ani, imi recomanda un topper semidur, eventual din latex, dar si cu 2 cm de memory foam.
As aprecia mult si alte recomandari, multumesc.

#3538
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Ana0181, cand am spus că  astept si alte recomandari,  m-am gandit in primul rand la sfaturile tale. :)

Edited by sov, 31 July 2016 - 17:46.


#3539
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
sov, imi pare rau dar eu, in conditiile descrise anterior, nu am nimic de adaugat.

#3540
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006
Salutare !
Dragi forumisti, am achizitionat patul Serafini de la Mobexpert (http://www.mobexpert...a-inclusa-26508), dimensiune Kingsize (195 x 207) si acum trebuie sa-i gasesc salteaua potrivita.
Grosime recomandata 27cm (incep cu ea pentru ca am impresia ca elimin destul de multe variante astfel), dimensiune non-standard cred.
Am incercat si cateva saltele la Mobexpert, insa a fost doar un prim test, astazi voi mai merge cu sotia sa incercam si altele la complexul din Ghencea.
Nu avem probleme medicale, greutate 80 respectiv 60 kg, buget in jur de 3500-4000 RON flexibil, pana acum am o oarecare orientare spre latex + memory foam, excluzand arcurile (chiar si impachetate individual) din cauza prezentei acarienilor.

Am inceput sa citesc acest forum dar sunt abia la pagina 33, si mai am pana il termin, asa ca voi merge oarecum in paralel si cu rugamintea catre voi de a-mi oferi ceva sugestii.

Multumesc.

Edited by misterr, 09 August 2016 - 13:18.


#3541
misterr

misterr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.06.2006

View Postmisterr, on 09 august 2016 - 13:12, said:

Salutare !
Dragi forumisti, am achizitionat patul Serafini de la Mobexpert (http://www.mobexpert...a-inclusa-26508), dimensiune Kingsize si acum trebuie sa-i gasesc salteaua potrivita.
Grosime recomandata 27cm (incep cu ea pentru ca am impresia ca elimin destul de multe variante astfel), dimensiune non-standard 195 x 207.
Am incercat si cateva saltele la Mobexpert, insa a fost doar un prim test, astazi voi mai merge cu sotia sa incercam si altele la complexul din Ghencea.
Nu avem probleme medicale, greutate 80 respectiv 60 kg, buget in jur de 3500-4000 RON flexibil, pana acum am o oarecare orientare spre latex + memory foam, excluzand arcurile (chiar si impachetate individual) din cauza prezentei acarienilor.

Am inceput sa citesc acest forum dar sunt abia la pagina 33, si mai am pana il termin, asa ca voi merge oarecum in paralel si cu rugamintea catre voi de a-mi oferi ceva sugestii.

Multumesc.

Dupa ce am vazut ca nu gasesc mai nimic la minim 27 cm doar din memory foam & latex, e clar ca trebuie sa iau in calcul baza din arcurile impachetate individual. So... nu va sfiiti cu pareri Posted Image

Edited by misterr, 09 August 2016 - 23:48.


#3542
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Doresc sa cumpar pentru parintii mei doua saltele de 80x190. Patul lor are 160x190cm si momentan au doua straturi de saltele cu arcuri vechi puse una peste alta... (in total 4 saltele) si sunt vechi s-au lasat si la unele ies arcuri din ele... Au fost la Felix si au fost impresionati ca au dormit la un hotel pe satele din burete si s-au odihnit bine... Chestia este ca nu vor sa renunte la un set de saltele cu arcuri si vrea ca saltelele cele noi sa fie adaugate peste cele mai bune doua cu arcuri Posted Image ca sa doarma la inaltime... Posted Image Tatal meu este semiparalizat se da din pat jos greu si deci e foarte important sa doarma mai la inaltime ca sa se poate da jos mai usor... Ce saltele imi recomandati? Ferme? Sa aiba strat de latex sau de spuma cu memorie deasupra, daca da ce grosime? Specific ca parintii mei dunt persoane mai in varta, 65 ani suprabonderali 85kg. mama, si tata 115kg. Astept recomandarile voastre. Buget 400-1000lei/buc saltea 90x190cm.

Edited by Daniel332007, 11 August 2016 - 21:00.


#3543
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Salut. Ce parere aveti despre: http://www.emag.ro/s...6/pd/DS4W02BBM/
Merita banii? Sunt in cautare de o saltea, si bugetul ar fi in zona asta. Gasesc ceva asemanator la o calitate mai buna/ pret mai bun?

#3544
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Sov, daca tatal tau doarme pe spate atunci gaseste un tapiter sa verifice/schimbe arcurile canapelei, sa adauge deasupra un burete de 4-5 cm grosime si dens de 35-40kg/mp (greu de gasit, dar vezi si burete.ro), optional sa retapiteze, iar deasupra canapelei poti "arunca" un topper de latex de 4-5 cm grosime. Daca doarme pe lateral e mai dificil, dar tot cu tapiter cred ca ar tb. sa vorbesti, iar deasupra sa pui un topper de spuma cu memorie de 50-60 kg/mp.

Oricum, la persoane cu probleme la spate tipul saltelei tb. recomandat de neurolog, neurochirurg sau kinetoterapeut, iar canapelele nu sunt pt. dormit constant ci ocazional (musculatura spatelui ramane incordata si duce la hernii).

#3545
uaciaut

uaciaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2016
Buna ziua! O sa trec direct la subiect:

- 2,06 m si cam 115kg, sper sa ajung la 100-105;
- dorm in special intre pe o parte si pe burta (45 grade); pe o parte si pe burta ceva mai rar, pe spate aproape niciodata;
- dureri usoare lombare dimineata - nu cred ca m-am resimtit niciodata in timpul noptii dar cu cat stau mai mult in pat drept cu cat simt nevoia sa ma cocosez/arcuiesc sa scap de tensiunea/durerea usoara din partea lombara dimineata;
- usoare probleme cu partea cervicala, dar aici e de vina statul pe scaun, calitatea scaunului pe care stau si poate 1% perna aleasa, nu prea cred ca are treaba salteaua;
- salteaua actuala e 215 x 90 pe arcuri + burete + pasla dura (prestige cred ca e producatorul?); are in jur de 10 ani dar am cam abuzat de ea si sincer e depasita cam din toate punctele de vedere;

Nu am timp, bani si nici chef sa caut ceva custom pe marimea mea asa ca o sa merg pe 200 x 90 si sa completez spatiul ramas cu o perna sau ceva probabil.
Foarte putin probabil sa merg pe o somiera si nu pe un placaj, in special la gabaritul meu. Eventual fac cateva gauri de aerisire si incerc sa o aerisesc mai desc.
Sunt dispus sa iau o saltea superioara/topper pentru extra memory foam, comfort, etc.

Optiunile principale:


http://jysk.ro/dormi...s25-dreamzone-0

http://jysk.ro/dormi...s50-dreamzone-0

http://jysk.ro/dormi...s65-dreamzone-0

http://jysk.ro/dormi...d-f85-wellpur-0

Din ce am testat tind spre una din ultimile doua.

As fi trecut aici si ceva produse Lem's (http://www.lemet.ro/...le/saltele.html) dar si din ce am vazut in magazinul lor cele mai bune saltele (au cateva modele care nu sunt in oferata de pe site) sunt facuta decat in 140+  x 200.

Multumesc anticipat!

#3546
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Salutare tuturor. Am revenit si eu pe-aici, dupa o absenta de cativa ani buni. Probabil ca putini dintre voi ma cunosc de pe timpurile cand, in ultima cu ceva ani, am incercat sa dau un "suflu" acestui topic, in incercarea (poate "disperata" uneori) de a propaga "cultura" produselor pentru dormit la romani, de a raspandi ideile despre importanta calitatii produselor pentru somn precum si raporturile inevitabile pret versus calitate, etc. Iar unii, chiar si mai noi "aterizati" pe-aici, dintre cei care au avut rabdarea sa citeasca topicul integral, ma cunosc deasemeni. Ca sa fiu sincer, in ultimii doi-trei ani mai trageam cate un ochisor din cand in cand, doar asa sa mai vad ce mai zice lumea, cu ce probleme se mai confrunta, etc, iar in vreo doua-trei randuri, chiar si sotia mea (sub indrumarea mea insa) a avut ceva interventii minore.
Deci, pentru cei care m-au cunoscut, spun acum ca am renuntat atunci dintr-o sumedenie de motive, din care enumar:
-ajunsesem sa imi trebuiasca prea mult timp (din cel personal) pentru a raspunde la, uneori si zeci de mesaje private zilnic,;
-era obositor si contrar ideilor mele sa ma lovesc de aceleasi si aceleasi intrebari oarecum tipizate, de genul: "am buget X (adica foarte mic) si doresc o saltea de dimensiunile y/z, spune-mi pe care s-o iau" si asta mai ales in contextul in care eu locuiam pe-atunci in strainatate si nu eram aici in Ro pentru a vedea, studia si/sau gasi tot ce mai aparea nou pe-aici, unde mai pui ca ar fi fost o contradictie ca eu sa pot recomanda o saltea la buget mic (automat si slab calitativa) ;
-ajunsesem sa am diverse "clinciuri" cu diversi vanzatori in domeniu, oameni ce bantuiau pe-aici pentru ca (nu-i asa?) puteau poate gasi "o paine buna de mancat", dar si cu altii ce erau doar niste "pierde-vara" si bagatori in seama, dispute ce se duceau inclusiv deschis pe topic (majoritatea au fost sterse de catre admini) sau in particular, prin mesaje private;

De-a lungul acestui timp in care am lipsit de pe topicul de-aici, au fost insa si cazuri indestule in care, atat timp cat am fost cautat pe privat de catre oameni ce au inteles importanta calitatii somnului, am raspuns si, cred ca multumirile pe care le-am primit au insemnat pe tot atat de multi oameni bucurosi de alegerile facute cu ajutorul meu.

Fac acum si o promisiune: Voi incerca sa va fiu pe viitor alaturi atat timp cat voi putea si imi va permite timpul, tuturor si doar celor care pot intelege ce inseamna alegerea calitatii in lumea (uneori meschina) produselor de somn si a industriei aferente. Nu cred ca voi putea raspunde celor care nu pot intelege ca este imposibil sa acorzi un buget foarte mic si sa mai dormi si foarte bine, sa folosesti produsul un timp foarte indelungat, etc.

Intre timp sa stiti ca mi-am revizuit si unele conostinte, idei. Ma justific si, sunt silit sa recunosc ca unele sfaturi din trecut au fost poate, in anumite cazuri, incomplete sau chiar (in parte) gresite, aceste lucruri fiind datorate, de cele mai multe ori (atunci cand efectiv se refereau la anumite saltele), imposibilitatii conectiei practice, dat fiind ca nu eram pe-atunci in Romania, sfaturile mele concretizandu-se strict doar la ce puteam vedea din descrierile cat de cat tehnice de pe diverse site-uri. Justificarile/motivarile mele merg mai departe chiar si, "imi pun cenusa-n cap" pentru unele recomandari care au dus la promovarea anumitor produse a unor comercianti, nu intr-atat de bune pe cat mi-as fi dorit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Si pentru ca am revenit, sa incep cu un prim sfat pentru ultima cerere de aici...

uaciaut@

Trecand peste alte chestiuni, precum problema cu inaltimea, cheful si/sau banii, m-as lega inainte de toate de problema cu greutatea, respectiv 115kg, lucru care, in momentul cand pe lista ta se afla produse ce au in componenta poliuretani prea putin densi, de 22, 25, respectiv 30 (la spuma memory) te condamna inca de la inceput la o optiune gresita prin excelenta. Este deja inutil poate sa mai completam idei despre calitatea si/sau provenienta materialelor aflate in componenta saltelelor comercializate de jisk...

Edited by amotida, 18 August 2016 - 07:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate