Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3511
sleazy

sleazy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2016
Multumesc frumos celor care au raspuns insa nu sunt suficiente informatiile adunate pana acum pentru a lua o decizie. Mentionez ca este mult mai important procentajul mare de materiale naturale din saltea decat daca are sau nu miros intial, fiind din materiale naturale orice miros initial dispare repede.

Am gasit si salteaua

http://materflex.ro/...dica-latex-100/

Unde vad ca sustin ca este 100% naturala, la fel daca are cineva informatii sau experienta cu achizitionarea unei astfel de saltele rog sa impartaseasca.

Pentru cei interesati de subiect am aflat si despre global organic latex standard sau GOLS

http://controlunion....-latex-standard

Ar fi interesant sa gasim un producator/distribuitor care detine aceasta certificare.

Nu doresc neaparat saltea de latex, am vazut ca au aparut si saltele cu arcuri de lemn insa sunt aberant de scumpe iar arcurile nu sunt nici macar distribuite pe toata lungimea saltelei ci doar in cateva puncte "cheie" pt sustinere.
Sunt dispus sa fac si un compromis si sa iau o saltea cu arcuri de metal daca poate cineva sa-mi recomande una in care restul materialelor sunt 100% naturale si pretul este unul corect. De exemplu acum 5-6 ani se gaseau multe astfel de saltele pe piata la un pret sub 1000ron care aveau peste arcuri un strat sau 2 din pasla din bumbac, lana si apoi husa din bumbac. Intr-adevar o astfel de saltea isi pierdea fermitatea in maximum 5 ani dar daca de ex la dimensiunea 160x200 costa 6-700ron nu era problematic sa o schimbi la 5 ani. Saltex era un astfel de producator doar ca astazi au spuma poliuretanica si alte "poly" sintetice in absolut toate saltelele.



#3512
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare,
O intrebare mai de noob..daca vreti...
Trebuie sa imi cumpar pat ptr dormitor, cu tot cu saltea. Nu stiam nimic despre asa ceva, am cautat informatii.
Initial gasisem si am vazut paturi dinacelea rame, cu placaje si direct pe placaj pusa salteaua. Avantaje si dezavantaje.
Dupa aceea am auzit ptr prima oara in viata de "somiere" si m am interesat. Am descoperit ca exista somiere la care poti monta picioare si defapt greutatea saltelei si a persoanelor e mentinuta in totalitate de aceste somiere, fara sa fortezi sau sa iti lasi greutatea pe acea rama (popular zisa si 'pat').
Exercitiu de imaginatie: Nu stau bine cu banii dar vreau ceva de calitate. Are rost sa iau in considerare si somiera metalica (dubla, dimensiunea 200cm X 160cm) si pat, si saltea?
Defapt ce vreau eu sa intreb, nu e suficient, macar ptr inceput, pentru o perioada ca X luni de zile, sa achizitionez numai somiera + saltea? Ma gandesc ca acele rame, mai slabe sau mai solide, de pal, care constituie invelisul, patul, au doar rol decorativ din moment ce ele nu sustin nimic.
Corect?
Pareri?
Mersi mult!

LE: am vazut preturi ptr somiere de 200x160 undeva la 500 lei. Astea se considera a fi solide si de calitate?
Mersi.

Edited by 10nutz_413x, 07 June 2016 - 16:08.


#3513
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 10nutz_413x, on 07 iunie 2016 - 16:06, said:

Salutare,
O intrebare mai de noob..daca vreti...
Trebuie sa imi cumpar pat ptr dormitor, cu tot cu saltea. Nu stiam nimic despre asa ceva, am cautat informatii.
Initial gasisem si am vazut paturi dinacelea rame, cu placaje si direct pe placaj pusa salteaua. Avantaje si dezavantaje.
Dupa aceea am auzit ptr prima oara in viata de "somiere" si m am interesat. Am descoperit ca exista somiere la care poti monta picioare si defapt greutatea saltelei si a persoanelor e mentinuta in totalitate de aceste somiere, fara sa fortezi sau sa iti lasi greutatea pe acea rama (popular zisa si 'pat').
Exercitiu de imaginatie: Nu stau bine cu banii dar vreau ceva de calitate. Are rost sa iau in considerare si somiera metalica (dubla, dimensiunea 200cm X 160cm) si pat, si saltea?
Defapt ce vreau eu sa intreb, nu e suficient, macar ptr inceput, pentru o perioada ca X luni de zile, sa achizitionez numai somiera + saltea? Ma gandesc ca acele rame, mai slabe sau mai solide, de pal, care constituie invelisul, patul, au doar rol decorativ din moment ce ele nu sustin nimic.
Corect?
Pareri?
Mersi mult!

LE: am vazut preturi ptr somiere de 200x160 undeva la 500 lei. Astea se considera a fi solide si de calitate?
Mersi.


Pe scurt :
Se poate face ce doresi tu. Somierele la care te referi ar trebui sa preia toata greutatea saltelei si a oamenilor ce dorm pe ea.
Se gasesc si mai ieftine 300-350lei ... cauta pe la jysk.

#3514
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007

 aurick86, on 08 iunie 2016 - 11:50, said:

Pe scurt :
Se poate face ce doresi tu. Somierele la care te referi ar trebui sa preia toata greutatea saltelei si a oamenilor ce dorm pe ea.
Se gasesc si mai ieftine 300-350lei ... cauta pe la jysk.

Am gasit ceva foarte ok, ieri am vazut, nu stiam ca exista pana cand nu le am vazut ieri. Exista si cu 5 'picioare'. Deci este unul pe mijloc, ceea ce mi se pare foarte tare!
Nu inteleg de ce nu sunt toate asa....
Pana la urma am dat comanda de un fel de pat metalic cu somiera cu tot. O combinatie intre ce se vede in pozele de mai jos. In showroom era super solid si 'tzeapan' si dupa cum ziceam, piciorul din mijloc face toata diferenta! (no pun intended) Posted Image
Am dat deja comanda, totul @ 700 lei pe dimensiunea 160x200cm. Avand in vedere ca numai unele somiere simple chiar fara picioare le gasesti la 400-500 lei...sunt multumit.
Urmeaza ...salteaua................... Posted Image  Posted Image

Attached Files


Edited by 10nutz_413x, 08 June 2016 - 13:02.


#3515
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sa nu bagi mina-n foc, ca asa ceva este cu adevarat stabil. Poate pleaca prin camera cu tine cu tot, cind faci anumite lucruri ;)

#3516
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
Bună ziua,a cumpărat cineva de la mobexpert salteaua cu arcuri ADEL? Este acum la reducere si asi vrea sa o cumpăr pt părinții mei ,vreau să știu dacă nu se deformează în timp. Mulțumesc anticipat pt răspunsuri

#3517
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Salutare! As dori sa le cumpar parintilor mei 2 saltele. Am nevoie de dimensiunea 90X200.

Sunt persoane mai in varsta (60+ si 70+) si mai corpolente.

Ma uitam la cele de la Mobexpert cu arcuri impachetate, cele mai "hard". Sunt OK? Va rog niste sfaturi.

Bugetul maxim ar fi 2500 - 3000 de lei. Cele din seria "Serta", americane, s-ar preta bine? Ma uitasem la Chicago. E un pic peste buget, dar fac un efort. Aveti voi alte recomandari? Precizez ca ar fi f dificil pentru ei sa se deplaseze sa le probeze, iar eu nu sunt in tara... Cei de la Mobexpert au perioada de proba de 30 de zile.

Merci frumos.

#3518
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Salve,

Am fost acum 5-6 saptamani in urma la Mobexpert si-am "testat" cateva saltele. Am plecat "setat" pe Premier Soft (arcuri si topper), dar am testat si Daisy Soft, Serta Five Star si Serta Chicago. Mentionez ca am testat saltelele pe spate si pe lateral, dar l-am rugat pe vanzatorul de pe raion sa se arunce la propriu pe saltea in timp ce eu stateam intins (avea cam 80Kg), ca sa-mi pot face o parere despre un posibil "balans" pe care l-ar putea simti partenerul/partenera cand te-asezi noaptea in pat. Posted Image

Parerile personale despre saltelele de mai sus, la o testare de cateva zeci de minute/bucata:

Premier Soft (29 cm, baza din 213 arcuri/mp, topper de 3 cm cu spuma de 50 kg/mc, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 3.75 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 4 din 5
- balans: 4 din 5

Daisy Soft (20 cm, baza din spuma de 30 kg/mc de 14 cm + topper cu spuma de 50 kg.mc de 5 cm, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 3.5 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 4 din 5
- balans: 5 din 5

Five Star (31 cm, arcuri tip Mira-coil, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 4 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 5 din 5
- balans: 3.5 din 5

Chicago (32 cm, baza din arcuri tip Mira-coil, topper poliuretan, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 4 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 5 din 5
- calitatea produsului: 5 din 5
- balans: 4 din 5

Mentionez ca m-am intins si pe Natupalm, dar intrucat m-am afundat cam tare in ea am decis ca nu este pentru mine, mai ales ca unii aici pe forum au spus ca au devenit "dependenti" de Natupalm si nu mai dorm bine pe alte saltele (concedii, deplasari etc.). Posted Image De asemenea am "testat" pentru cateva minute si Serta New York si mi s-a parut cea mai tare saltea din showroom-ul lor din Iasi.

Am intrat in Mobexpert cu gandul ca daca nu-mi va placea Premier Soft voi fi dispus sa cheltui aprox. 3.000 lei pe o saltea, dar am plecat de-acolo cu Daisy Soft pe care am dat un pic peste jumate' din suma max. propusa. Salteaua Daisy Soft am gasit-o comparabila d.p.d.v. calitativ si ca senzatie cu Premier Soft doar ca Daisy, fiind integral din spuma, nu are absolut deloc balans atunci cand partenerul se asaza in pat. Pe langa pretul atractiv, chiar mic as spune pentru ceea ce ofera aceasta saltea de 20 de cm, are o husa detasabila si VINE NERULATA, ceea ce m-a facut sa cred ca producatorii autohtoni citesc ce scriem noi aici pe forum sau cel putin ne inteleg cerintele. Posted Image Pentru cei care isi doresc o saltea dubla pana in 2.000 lei le recomand cu caldura Premier sau Daisy (soft pt. dormit pe lateral sau pe burta si hard pentru dormit pe spate si ocazional pe lateral). Pentru cei care-si doresc o saltea "suprema" le recomand SERTA New York, care este cu o clasa peste toate saltelele enumerate de mine mai sus (v-o spune asta un om cu hernii si protuzii lombare si cervicale + calcifieri dureroase la umeri).

Am iesit de la ei si cu 2 perne SPRINGMAX Coolmax cu bucati de spuma vascoelastica in interior  (un fel de arcuri facute din spuma, dar mai degraba niste rondele decat arcuri) care mi se par a fi peste pernele similare de la DORMEO (am vreo 8 acasa de la ei si de asta pot sa compar).

Mentionez ca nici salteaua DAISY Soft si nici pernele SPRINGMAX nu detin miros, lucru care ma- impresionat placut (sunt alergic si astmatic, deci pt. mine mirosul chiar conteaza). Ce nu mi-a placut la DAISY Soft ar fi husa detasabila care nu poate fi spalata decat chimic (nici macar manual cu apa rece si sapun, nu stiu de ce, dar asa scrie pe eticheta), cat si faptul ca sub husa, pe spuma cu memorie este o bucata de memory-foam patrata de aprox. 1 m2 care are alta nuanta, de parca ar fi fost alt tip de spuma acolo, cu toate ca salteaua era sigilata bine cand am achizitionat-o; cel mai probabil se datoreaza procesului de fabricare al spumei si nu afecteaza in vreun fel functionalitatea saltelei. In plus, timpul de livrare era de vreo 7-8 zile lucratoare, asa ca am sunat un prieten cu Peugeot Partner sa m-ajute la carat. Posted Image

Nota: Pe Daisy dorm de vreo 4 saptamani si spatele meu se simte foarte bine. O combin cu perna SPRINGMAX sau cu perna din puf natural (non-alergica), functie de caz. Somiera este IKEA LONSET cu 5 zone de confort fabricata din 28 de stinghii din lemn de fag si/sau mesteacan; la pretul ei este un "best-buy" si o recomand cu caldura (necesita asamblare!), intrucat este peste majoritatea somierelor din MOBEXPERT, exceptie facand bineinteles somiera ideala TEMPUR FLEX.

Somn usor,
Raul.

Edited by trl, 14 June 2016 - 16:51.


#3519
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
@trl: Multumesc pt tips. Cu siguranta ma ajuta.

Intre timp m-am uitat la salterra la niste saltele Pikolino. Din pacate nu au pe stoc ce vreau eu si abia luna viitoare poate ca vor aduce... Acelea cred ca se preteaza mai bine la ce am eu nevoie. Sunt niste saltele cu arc continuu, potrivite pentru persoane corpolente. Sunt rezistente in timp si cica ofera un confort optim. In cazul in care n-o sa fie, o sa iau Premier de la Mobexpert.

#3520
t_george1991

t_george1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2008
Salut, va rog sa imi spuneti si mie care din urmatoarele saltele ar fi mai bune:

Saltea ortopedica Green Future Red Line, 5 zone de confort, 140x200 cm
http://www.emag.ro/s...00/pd/DTD2GBBBM
Sau
Saltea ortopedica Green Future Black Edition, 140x200 cm + Topper 2.5 cm 140x200 cm
http://www.emag.ro/s...56/pd/DS11SYBBM

Vad ca cea Black Edition vine si cu un topper de 2.5cm, dar salteaua in sine este la fel de buna ca Red Line sau este mai slaba si compenseaza cu acel topper ? Din moment ce nu le pot testa, la ce ar trebui sa fiu mai atent ?

#3521
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ideea e ca trebuie sa vezi ce densitate are spuma, si apoi poti lua o decizie.
Care are densitatea mai mare e castigatoare.
Spor.

#3522
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Pentru cei care vor o saltea de calitate cel putin medie puteti alege de aici : http://conforta.net/
Sunt produse in romania , la sibiu , si au si depozit/ reprezentanta si in bucuresti
Poti merge la reprezentanta din bucuresti unde poti sa decizi tu ce dimensiune vrei , orice dimensiune se poate face ; orice grosime ; ce tip de spuma poliuretanica vrei in functie de densitate si de portanta
Nu uita sa iti iei si un strat de spuma cu memorie de 3-5 cm  sa te simti cu adevarat bine
Sunt produse destul de calitative ; sunt fabricate in romania 100 % deci incurajam si economia , si au si un pret destul de bun

Edited by proagro, 29 June 2016 - 00:41.


#3523
Cosminake

Cosminake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.12.2005
Ce parere aveti despre aceasta saltea: https://www.saltele-...ensiune-160x200 ?
Ca si alternativa, ar fi aceasta: http://www.expert-sa...160Ä‚—200/
Daca aveti alte sugestii ce se pot incadra in bugetul meu (aproximativ 1000 lei), va rog sa mi le spuneti.
Sunt posesori ai vreuneia din cele 2 saltele pe aici?

Multumesc

Edited by Cosminake, 29 June 2016 - 10:35.


#3524
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Clar a doua varianta, stratul de latex e de 5 cm fata de 2 cm de la prima varianta.


#3525
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 trl, on 14 iunie 2016 - 16:27, said:

Salve,

Am fost acum 5-6 saptamani in urma la Mobexpert si-am "testat" cateva saltele. Am plecat "setat" pe Premier Soft (arcuri si topper), dar am testat si Daisy Soft, Serta Five Star si Serta Chicago. Mentionez ca am testat saltelele pe spate si pe lateral, dar l-am rugat pe vanzatorul de pe raion sa se arunce la propriu pe saltea in timp ce eu stateam intins (avea cam 80Kg), ca sa-mi pot face o parere despre un posibil "balans" pe care l-ar putea simti partenerul/partenera cand te-asezi noaptea in pat. Posted Image

Parerile personale despre saltelele de mai sus, la o testare de cateva zeci de minute/bucata:

Premier Soft (29 cm, baza din 213 arcuri/mp, topper de 3 cm cu spuma de 50 kg/mc, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 3.75 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 4 din 5
- balans: 4 din 5

Daisy Soft (20 cm, baza din spuma de 30 kg/mc de 14 cm + topper cu spuma de 50 kg.mc de 5 cm, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 3.5 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 4 din 5
- balans: 5 din 5

Five Star (31 cm, arcuri tip Mira-coil, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 4 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 4 din 5
- calitatea produsului: 5 din 5
- balans: 3.5 din 5

Chicago (32 cm, baza din arcuri tip Mira-coil, topper poliuretan, vine nerulata):
- confort intins pe spate: 4 din 5
- confort intins pe lateral: 4 din 5
- look & feel: 5 din 5
- calitatea produsului: 5 din 5
- balans: 4 din 5

Mentionez ca m-am intins si pe Natupalm, dar intrucat m-am afundat cam tare in ea am decis ca nu este pentru mine, mai ales ca unii aici pe forum au spus ca au devenit "dependenti" de Natupalm si nu mai dorm bine pe alte saltele (concedii, deplasari etc.). Posted Image De asemenea am "testat" pentru cateva minute si Serta New York si mi s-a parut cea mai tare saltea din showroom-ul lor din Iasi.

Am intrat in Mobexpert cu gandul ca daca nu-mi va placea Premier Soft voi fi dispus sa cheltui aprox. 3.000 lei pe o saltea, dar am plecat de-acolo cu Daisy Soft pe care am dat un pic peste jumate' din suma max. propusa. Salteaua Daisy Soft am gasit-o comparabila d.p.d.v. calitativ si ca senzatie cu Premier Soft doar ca Daisy, fiind integral din spuma, nu are absolut deloc balans atunci cand partenerul se asaza in pat. Pe langa pretul atractiv, chiar mic as spune pentru ceea ce ofera aceasta saltea de 20 de cm, are o husa detasabila si VINE NERULATA, ceea ce m-a facut sa cred ca producatorii autohtoni citesc ce scriem noi aici pe forum sau cel putin ne inteleg cerintele. Posted Image Pentru cei care isi doresc o saltea dubla pana in 2.000 lei le recomand cu caldura Premier sau Daisy (soft pt. dormit pe lateral sau pe burta si hard pentru dormit pe spate si ocazional pe lateral). Pentru cei care-si doresc o saltea "suprema" le recomand SERTA New York, care este cu o clasa peste toate saltelele enumerate de mine mai sus (v-o spune asta un om cu hernii si protuzii lombare si cervicale + calcifieri dureroase la umeri).

Am iesit de la ei si cu 2 perne SPRINGMAX Coolmax cu bucati de spuma vascoelastica in interior  (un fel de arcuri facute din spuma, dar mai degraba niste rondele decat arcuri) care mi se par a fi peste pernele similare de la DORMEO (am vreo 8 acasa de la ei si de asta pot sa compar).

Mentionez ca nici salteaua DAISY Soft si nici pernele SPRINGMAX nu detin miros, lucru care ma- impresionat placut (sunt alergic si astmatic, deci pt. mine mirosul chiar conteaza). Ce nu mi-a placut la DAISY Soft ar fi husa detasabila care nu poate fi spalata decat chimic (nici macar manual cu apa rece si sapun, nu stiu de ce, dar asa scrie pe eticheta), cat si faptul ca sub husa, pe spuma cu memorie este o bucata de memory-foam patrata de aprox. 1 m2 care are alta nuanta, de parca ar fi fost alt tip de spuma acolo, cu toate ca salteaua era sigilata bine cand am achizitionat-o; cel mai probabil se datoreaza procesului de fabricare al spumei si nu afecteaza in vreun fel functionalitatea saltelei. In plus, timpul de livrare era de vreo 7-8 zile lucratoare, asa ca am sunat un prieten cu Peugeot Partner sa m-ajute la carat. Posted Image

Nota: Pe Daisy dorm de vreo 4 saptamani si spatele meu se simte foarte bine. O combin cu perna SPRINGMAX sau cu perna din puf natural (non-alergica), functie de caz. Somiera este IKEA LONSET cu 5 zone de confort fabricata din 28 de stinghii din lemn de fag si/sau mesteacan; la pretul ei este un "best-buy" si o recomand cu caldura (necesita asamblare!), intrucat este peste majoritatea somierelor din MOBEXPERT, exceptie facand bineinteles somiera ideala TEMPUR FLEX.

Somn usor,
Raul.
Tempur Flex pare a fi o saltea, nu o somiera, dupa ce am vazut in google.
Legat de teste, Ikea are acel program cu "testeaza salteaua la tine acasa 60 de zile" sau ceva de genul.
Ceva mirosuri ai simtit?
Avand in vedere ca pari sa fi studiat mult, ce parere ai de problema cu saltelele ucigase http://news.softpedi...You-76887.shtml ?

 froome, on 25 mai 2016 - 12:59, said:

Salteaua de la Timflex (facuta doar husa de ei, bucata de latex e produsa de cei de la Gommagomma) nu a avut absolut nici un miros de cauciuc. A mirosit vreo luna, doua, a aloe vera, in rest nici un miros suspect. Recent am cumparat si o husa impermeabila de la Ikea cu nu stiu ce material produs din lemn, am mai dat vreo 9 gauri in placa de PAL (pe langa cele 6 avute initial) si asta e, de 8 luni dorm foarte bine, din fericire nu ma mai trezesc cu mana sau piciorul amortit ca la cea 'ortopedica'.
Mie imi plac si cele cu arcuri impachetate, dar din anumite considerente aceasta din latex a fost cea mai buna solutie.
Deci nu te-ai gandit nici o secunda ca nu se simte mirosul de chimicale pt ca e acoperit de mirosul de aloe vera?
"Since the development of gel memory foam, other materials have been added. Aloe vera, green tea extract and activated charcoal have been combined with the foam to reduce odors and even provide aromatherapy while sleeping. Rayon has been used in woven mattress covers over memory foam beds to wick moisture away from the body to increase comfort. Phase-change materials (PCMs) have also been used in the covers that are used on memory foam pillows, beds, and mattress pads."
Sursa: https://en.wikipedia...iki/Memory_foam

#3526
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 maxtron_69, on 06 iulie 2016 - 21:54, said:

Avand in vedere ca pari sa fi studiat mult, ce parere ai de problema cu saltelele ucigase http://news.softpedi...You-76887.shtml ?

Mda...Memory foam. Cind apar denumiri din astea pompoase pentru tot felul de produse, ar trebui sa te-ntrebi prima data, cite procente o fi ceva calitate si cite procente marketing. Daca i-ai spune clientului, ca geaca e din plastic pur si simplu, nu ti-ar mai cumpara-o in veci. Ia spune-i ceva de Texapore, soft shell si alte rahaturi, sa vezi cum musca.
Si-n spate ce sta? Plastic or-di-nar. Personal m-am saturat de rahaturile astea. Iau plastic pe mine la schi si atit, ca se usuca repede, iar la clapari pentru ca sint stabili. In rest prefer lina, bumbacu, pielea, pe scurt lucrurile naturale. Iarna, spre exemplu, port geci din blana de oaie intoarsa. Alt miros, alt feeling. Cind pui mina pe suprafata nu simti raceala aia specifica plasticului...in fine. Cam asa stau lucrurile si cu "memory foam" asta. Ma rog, cine nu pricepe, ca saltelele cu arcuri sint alea adevarate, pica lejer in plasa marketingului. In plus, toperul mascheaza calitatea mai slaba, o saltea buna nu are nevoie de asa ceva

#3527
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 maxtron_69, on 06 iulie 2016 - 21:54, said:


Tempur Flex pare a fi o saltea, nu o somiera, dupa ce am vazut in google.
Legat de teste, Ikea are acel program cu "testeaza salteaua la tine acasa 60 de zile" sau ceva de genul.
Ceva mirosuri ai simtit?
Avand in vedere ca pari sa fi studiat mult, ce parere ai de problema cu saltelele ucigase http://news.softpedi...You-76887.shtml ?


Deci nu te-ai gandit nici o secunda ca nu se simte mirosul de chimicale pt ca e acoperit de mirosul de aloe vera?
"Since the development of gel memory foam, other materials have been added. Aloe vera, green tea extract and activated charcoal have been combined with the foam to reduce odors and even provide aromatherapy while sleeping. Rayon has been used in woven mattress covers over memory foam beds to wick moisture away from the body to increase comfort. Phase-change materials (PCMs) have also been used in the covers that are used on memory foam pillows, beds, and mattress pads."
Sursa: https://en.wikipedia...iki/Memory_foam

Am dat husa jos si acelasi lucru, salteaua nu avea nici un miros.

#3528
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004

 vata_pa_batz, on 07 iulie 2016 - 08:37, said:


[...] Cam asa stau lucrurile si cu "memory foam" asta. Ma rog, cine nu pricepe, ca saltelele cu arcuri sint alea adevarate, pica lejer in plasa marketingului. In plus, toperul mascheaza calitatea mai slaba, o saltea buna nu are nevoie de asa ceva

Inclusiv firme de renume executa toppere din spuma rece/spuma cu memorie pt. saltelele lor, deci nu vad o problema aici, sincer, mai ales daca nu exista miros deloc. Practic, este vorba despre un burete moale dar foarte dens care cuprinde bine corpul si da senzatia de confort; in plus, un topper din memory foam inclus sau adaugat peste o saltea este de un real ajutor pt. cei care dorm pe lateral sau pe burta, deoarece micsoreaza presiunile musculare.

Cine isi permite, poate achizitiona saltele cu toppere materiale naturale precum: lana, par de cal, bumbac, latex, doar ca preturile la aceste tipuri de saltele este de 250 -500EUR/mp. :(

P.S.: Parchetul are plastic deasupra, la fel si mobilierul din PAL cat si cel din MDF, geamurile termopan sunt invelite in plastic, echipamentele electronice si partial cele electrocasnice, majoritatea canilor si biberoanelor pt. copii, interiorul autovehiculelor cat si tot traseul de aer conditionat pe care-l respiram intr-un autovehicul este din mase plastice. Suntem practic inconjurati de plastic, dar eu cred ca un plastic de calitate si corect implementat poate fi considerat ca fiind un progres, pacat ca nu stim sa reciclam corect. :)

 maxtron_69, on 06 iulie 2016 - 21:54, said:

Tempur Flex pare a fi o saltea, nu o somiera, dupa ce am vazut in google.
Legat de teste, Ikea are acel program cu "testeaza salteaua la tine acasa 60 de zile" sau ceva de genul.
Ceva mirosuri ai simtit?
Avand in vedere ca pari sa fi studiat mult, ce parere ai de problema cu saltelele ucigase http://news.softpedi...You-76887.shtml ?


Deci nu te-ai gandit nici o secunda ca nu se simte mirosul de chimicale pt ca e acoperit de mirosul de aloe vera?
"Since the development of gel memory foam, other materials have been added. Aloe vera, green tea extract and activated charcoal have been combined with the foam to reduce odors and even provide aromatherapy while sleeping. Rayon has been used in woven mattress covers over memory foam beds to wick moisture away from the body to increase comfort. Phase-change materials (PCMs) have also been used in the covers that are used on memory foam pillows, beds, and mattress pads."
Sursa: https://en.wikipedia...iki/Memory_foam

Cauta si dupa Tempur Flex 500 sau cel mai bine vezi ce oferte de somiere au pe site-ul lor.

Salteaua despre care am discutat pur si simplu nu detine miros, cred ca stiu sa fac diferenta. :) Daca voiam miros de Aloe Vera cumparam Dormeo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate