Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3493
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Orice cumperi online ai drept de retur de 30 de zile. Asa ca pasterzi ambalajul, dormi 2-3 saptamani pe saltea si daca nu iti place faci retur.
Arunca un ochi la saltelele Pikolin, sau cele cu arcuri individuale, mai sunt si cu mini pocket. Spor.

#3494
ctzzz

ctzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2012
@froome, Multumesc pentru sfaturi, cred ca trec pe la showroomul Salterra (am vazut ca ei vand Pikolin) sa vad cum se simt si cum arata.
Am descarcat si ghidurile de pe site, sa ma lamuresc o idee mai bine ce mi s-ar potrivi.
Am citit si cateva pagini de pe acest topic, mai vechi sau mai recente, dar as minti daca as spune ca am putut sa ma lamuresc mai bine.

Daca mai are si altcineva alte sugestii, sunt "pe receptie" :)

Edited by ctzzz, 04 May 2016 - 12:45.


#3495
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 ctzzz, on 03 mai 2016 - 22:01, said:

4. Acum, patul nostru are 160X200 Nu prea am vrea sa-l schimbam si pe el. Inteleg ca sunt cupluri care in acelasi pat au preferat jumatati diferite (doua saltele de consistenta diferita), dar personal cred ca nu e o alternativa prea buna, as banui ca saltele se pot departa in timpul noptii, mai ales daca ne tot intoarcem, ne rasucim, etc. Va rog sa ma contraziceti daca gresesc.
Cum adica se pot departa? Se simte un sant pe mijloc intre cele 2 saltele. Asa era la ai mei. poate depinde de forma patului cumva si de grosimea saltelelor. La ai mei erau 2 saltele nu f inalte pe o platforma de pal. In 30 de ani nu s-a mucegait cum se spune pe aici ca se intampla daca e facut asa patul.

Cred ca se pot face la comanda saltele cu densitati diferite pentru cele 2 jumatati.

#3496
ctzzz

ctzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2012
N-am stat prea mult pe ganduri, dupa o vizita la somproduct si una la salterra, am comandat Pikolin Atlantis, maine o primesc.
Revin cu impresii dupa perioada de proba ;)

#3497
makarone

makarone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2015
Salutare tuturor,

Dupa indelungi lecturi pe forumuri si testat in magazine (Dormeo, Saltex, complex Tamilia, Previ) am comandat salteaua Sano Memory 14+6 cu memory foam de la Previ (http://salteleprevi....ry-14-6_32.html).

Din ce am citit pe forum Previ nu are o calitate asa de buna, probabil comparat cu Tempur sau Dorsal, insa raportul calitate pret mi se pare rezonabil, comparat cu celelalte branduri de la noi.
Singurul minus pentru ei a fost livrarea: abia la a 3-a incercare am primit salteaua fara defect cauzat de manipulare la transport inadevata (tesatura strapunsa) sau din fabrica (cusaturi pe langa manere de manevrare).

La ei am testat aproape toate tipurile de saltea care ma interesau: cu strat de latex sau strat de memory foam peste spuma mai dura sau peste arcuri impachetate separat (modelul lor de lux SuperMinipocket Memory 3000 - 3500 lei pentru dimensiunea 160x200).

Cel mai bine m-am simtit pe saltelele cu strat de memory foam de 5-6 cm (densitate de 60kg/mc) peste materialul de baza. Saltele care aveau mai putin de 5 cm de memory foam (60kg/mc) erau simtitor mai incomode, iar saltele care aveau 8-10 cm de memory foam nu imi confereau un nivel superior de confort, doar ma afundam mai tare si ma miscam greoi pe ele.

Stratul de latex este inconfortabil pentru spatele meu care are niste "mici" probleme de la o saltea mai veche Prestige (dureri de spate care ma trezesc din somn de cateva ori pe noapte), pe care am tot amanat sa o schimb (invocand statul la birou excesiv sau batranetile Posted Image ).
Salteaua Prestige a tinut cam 3 ani pana sa apara disconfortul la spate (eu am in jur de 75-80 kg), insa mentionez ca partenera mea nu este afectata (ea avand in jur de 60 de kg).

M-am simtit foarte bine si pe salteaua de lux (3500 lei) cu arcuri impachetate separat (efect partial si placebo Posted Image ).
Insa diferenta de peste 2000 de lei intre cele doua saltele nu am regasit-o in confort, asa ca am ales Sano Memory.

Inainte de aparitia acestor saltele ortopedice, superortopedice, cu latex, cu memory foam cu etc... am dormit pe un strat de burete din poliuretan (mai putin dens ca spuma de azi) de 10 cm pe un suport de scanduri mai bine de 10 ani (de la 9 ani pana pe la 20 de ani), fara sa am nici un disconfort la spate sau in timpul somnului. Iar inainte de aceasta varsta am dormit pe saltea relaxa (duritate moale spre medie).

Revin cu pareri si dupa perioada de test de 2 saptamani. Sper sa nu fie cazul sa o returnez sau iau altceva la schimb.

Edited by makarone, 10 May 2016 - 19:04.


#3498
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Sint utile o multime de observatii facute aici dar...Ca si Makarone am dormit pe o saltea de burete poliuretanic 10 cm grosime cca 12 ani fara nici o problema!O am si acum la tara si dormim bine mersi pe ea.Apoi am luat o Relaxa adevarata in 1992 care e la fel de bine utilizabila ca atunci!
Opinia mea este ca a scazut nivelul calitatii la saltele si,foarte probabil,numai cele scumpe se respecta.Sintem in societatea de consum,adica produsele nu se mai fac pt 10-20-30 de ani,asta ca sa aiba producatorii ce lucra si noi ce sa platim!...

#3499
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 makarone, on 10 mai 2016 - 18:54, said:

M-am simtit foarte bine si pe salteaua de lux (3500 lei) cu arcuri impachetate separat (efect partial si placebo Posted Image ).
Insa diferenta de peste 2000 de lei intre cele doua saltele nu am regasit-o in confort, asa ca am ales Sano Memory.

Inainte de aparitia acestor saltele ortopedice, superortopedice, cu latex, cu memory foam cu etc... am dormit pe un strat de burete din poliuretan (mai putin dens ca spuma de azi) de 10 cm pe un suport de scanduri mai bine de 10 ani (de la 9 ani pana pe la 20 de ani), fara sa am nici un disconfort la spate sau in timpul somnului. Iar inainte de aceasta varsta am dormit pe saltea relaxa (duritate moale spre medie).

Revin cu pareri si dupa perioada de test de 2 saptamani. Sper sa nu fie cazul sa o returnez sau iau altceva la schimb.

Nu, nu este placebo. In realitate saltelele cu arcuri sint singura solutie adevarata, restul cu tot felul de termeni pomposi, gen "memory foam", nu sint decit pacaleli ieftine, cu marja mare de cistig, calitate slaba, durabilitate mica si potential ridicat pentru focarele de infectie. Saltelele cu arcuri nu se lasa, nu fac gaura si nu trebuie intoarse periodic. Baga un ochi aci si pune-ti citeva intrebari:
http://salteleprevi....ry-14-6_32.html

Citeva indicatii ar trebui sa dea de gindit. Avem asa:

Quote

Evita umezirea saltelei! Protejeaza salteaua de apa sau alte lichide cu o protectie de saltea impermeabila.
Prima propozitie e cu semnu exclamari. Oare de ce? Fara sa-ti dai seama neaparat, in timpul noptii transpiri si bagi umezeala in saltea la greu. Densitatea materialului nu permite saltelei sa respire, ceea ce pina la urma duce la mucegai. Aha...D-aia recomanda mai departe:

Quote

Folosirea unei huse de protectie este recomandata, pentru a proteja salteaua de elementele externe (praf, mizerie, transpiratie)
Cand se schimba lenjeria, este recomandat ca si salteaua sa fie lasata sa respire, intr-o camera aerisita.
Cu alte cuvinte, trebuie scoasa umezeala. Se feresc, insa, sa spuna, ca de fapt ar cam trebui s-o faci zilnic. Urmatoru punct interesant:

Quote

Este bine ca saltelele sa fie intoarse odata la trei luni pentru a asigura uzura uniforma, atat de pe o parte pe alta, cat si pe lungime, inversand zona superioara (de cap) cu cea inferioara (de picioare).
In traducere, intoarce-o, daca vrei sa nu-i faci gaura, aka s-o deformezi.

Ce mai la deal, la vale, hotelurile cu stele multe folosesc solutiile "box spring" si nu degeaba. Partea de sub saltea nu trebuie, insa, sa aiba si ea arcuri, daca salteaua este suficient de groasa. La 25 de cm, spre exemplu, dormi ca un bebelus, la aceeasi calitate reproductibila, noapte de noapte, de noapte...
Personal nu ma joc cu treburile astea. Ziua trebuie sa inceapa bine, dupa o noapte cu odihna perfecta. As fi cumparat un "box spring", daca nu mi-ar fi placut lemnul la nebunie. Patul meu este facut din grinzi masive de stejar, iar saltelele au 27cm grosime. Nu e gustul fiecaruia, da daca sar in el de pe acoperis, nu se misca nici macar 1cm

#3500
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Era sa uit un lucru esential. Proba se face cel mai bine intre dimineata si prinz, dupa o noapte indeajuns de lunga si odihnitoare. Altminteri, obosit fiind, orice solutie poate parea comoda. Si fa-ti timp pentru treaba asta ;)

#3501
makarone

makarone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2015

 vata_pa_batz, on 12 mai 2016 - 08:06, said:

Era sa uit un lucru esential. Proba se face cel mai bine intre dimineata si prinz, dupa o noapte indeajuns de lunga si odihnitoare. Altminteri, obosit fiind, orice solutie poate parea comoda. Si fa-ti timp pentru treaba asta Posted Image

Aici iti dau dreptate, insa in cazul meu, spatele era deja in pioneze (fac gimnastica speciala de recuperare si masaj) si am ales salteaua in care nu simteam durere in zona spatelui (toracal si lombar).
Dupa 2 nopti de dormit pe salteaua memory, pot spune ca incep sa ma odihnesc. Spatele inca ma doare dimineata, dar nu mai este o durere acuta, care sa ma tina pana la pranz. Dureaza pana se decontracta musculatura.

Ai ridicat intr-adevar multe semne de exclamare cu umezeala insa, din fericire, eu aerisesc foarte des si schimb asternutul de cateva ori pe luna. Conteaza probabil foarte mult aerisirea daca transpiri mult in timpul somnului sau nu folosesti pijamale.
Daca as fi avut un buget mai generos as fi luat salteaua cu arcuri impachetate separat la 3500 de lei fara sa clipesc.

Fata de salteaua Prestige pe care am avut-o somnul e incomparabil mai odihnitor pe Sano Memory si nu ma mai trezesc intepenit de durere de cateva ori pe noapte. Momentan continui testarea si, in functie de ce buget am disponibil si de concluzia finala, poate trec la versiunea pe arcuri. Partenera mea momentan nu e asa incantata (are o usoara jena in zona lombara) pentru ca i se pare prea tare salteaua, insa vedem cum se schimba perceptia in timp.

Multumesc de informatii si sa aveti un somn linisitit si odihnitor!

#3502
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Vreau sa schimb patul copilului, are 16 ani, dar, mã rog, tot copil e pt mine :)
As vrea sa ii iau o saltea pe care sa o pun pe un divan, sau o somiera,ori un cadru de lemn, dar nu stiu ce sa aleg intre astea, nu am avut decat canapele, si habar n-am sã fac diferentele intre cele de mai sus.
Multumesc anticipat de ajutor.

Edited by sov, 19 May 2016 - 08:04.


#3503
makarone

makarone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2015

 makarone, on 12 mai 2016 - 13:07, said:


Fata de salteaua Prestige pe care am avut-o somnul e incomparabil mai odihnitor pe Sano Memory si nu ma mai trezesc intepenit de durere de cateva ori pe noapte. Momentan continui testarea si, in functie de ce buget am disponibil si de concluzia finala, poate trec la versiunea pe arcuri. Partenera mea momentan nu e asa incantata (are o usoara jena in zona lombara) pentru ca i se pare prea tare salteaua, insa vedem cum se schimba perceptia in timp.


Revin cu feedback-ul despre salteaua Previ Sano Memory 14+6:
- initial nu am mai avut dureri asa mari, insa dupa 2 saptamani durerile au reaparut (cam la 75% din intensitate, comparat cu salteaua veche Prestige)
- am sunat la magazin sa facem retur si au fost foarte amabili
- ne-au recomandat sa intoarcem salteaua cu partea cu memory foam in jos si sa testam asa o noapte
- surprinzator m-am trezit fara dureri azi dimineata (desi duminica ma durea spatele la fel)
- inclin sa cred ca stratul de memory era prea gros, si partea superioara a corpului se afunda mai mult decat restul corpului si imi punea presiune pe zona lombara si toracala
- ma duc la ei astazi sa testez saltelele lor din gama medical (fara memory) si cele care au strat subtire de memory foam (2-3cm), ca sa ma decid la o varianta

Concluzia este ca pe spuma tare am dormit mult mai bine (fara trezit in timpul noptii pe la 3-4 si fara durere acuta la spate dimineata), desi initial simteam un disconfort la spate, iar partenera a dormit si ea mai bine decat pe partea cu memory foam.
Ideea este sa testati efectiv salteaua minim 2 saptamani, si abia apoi sa luati o decizie daca este buna pentru dumneavoastra sau nu.

#3504
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu-ti trebuie niciun Memory foam rahat cu perje. Fii atent, am amici care lauda varianta asta de n-au aer
http://www.ikea.com/...ducts/90257717/
Fa-i o proba

#3505
makarone

makarone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2015

 vata_pa_batz, on 23 mai 2016 - 13:27, said:

Nu-ti trebuie niciun Memory foam rahat cu perje. Fii atent, am amici care lauda varianta asta de n-au aer
http://www.ikea.com/...ducts/90257717/
Fa-i o proba

Multumesc pentru sugestie, insa am scris mai sus ca varianta de saltea cu arcuri impachetate de la Previ care costa 3500 de lei, mi s-a parut si mie cea mai buna alegere, insa nu am buget asa de mare.

Varianta propusa de tine la dimensiunea de 160/200 costa 2930 RON. Un pret probabil corect, dar mult peste bugetul meu (1500-2000 RON).

Vreau sa imi cumpar cea mai ieftina saltea pe care sa ma pot odihni si sa nu ma doara spatele. Cand bugetul o va permite imi voi lua o saltea de 3000+ RON cu arcuri impachetate sau atunci cand salteaua de acum se va uza semnificativ.

#3506
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ma rog, vorbeste cu medicul ce parere are. O fi mai valoroasa mia de lei decit sanatatea ;)

#3507
sleazy

sleazy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2016
Salut,

Caut o saltea 100% naturala si ferma, daca ar putea fi doar din bumbac + lana ar fi perfect dar evident ca nu am gasit asa ceva fara o baza(pt fermitate) din diferite alte materiale(ex hesseng ikea).

dupa multe cautari am ajuns la 2 variante nu tocmai 100% naturale:

http://dreamlandstud...ltea-latex.html

http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Initial as fi mers pe dunlopillo dar am gasit cateva comentarii pe un site din germania cum ca mentiunea de 85% latex natural nu ar fi adevarata si ca in primele 4-8 saptamanii emana miros/gaze.

Daca sunt proprietari ai acestei saltele(dunlopillo) si-mi pot relata experientele lor, sau cunoscatori din domeniul saltelelor 100% naturale sau cat mai aproape de acest procentaj rog recomandari.
Am vazut ca si salteaua:

http://www.salterra....dmade-20cm.html

este tot dunlopillo dar este mentionat un continut de latex natural de 50-70% in descriere.

#3508
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 sleazy, on 23 mai 2016 - 18:54, said:

Salut,

Caut o saltea 100% naturala si ferma, daca ar putea fi doar din bumbac + lana ar fi perfect dar evident ca nu am gasit asa ceva fara o baza(pt fermitate) din diferite alte materiale(ex hesseng ikea).

dupa multe cautari am ajuns la 2 variante nu tocmai 100% naturale:

http://dreamlandstud...ltea-latex.html

http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Initial as fi mers pe dunlopillo dar am gasit cateva comentarii pe un site din germania cum ca mentiunea de 85% latex natural nu ar fi adevarata si ca in primele 4-8 saptamanii emana miros/gaze.

Daca sunt proprietari ai acestei saltele(dunlopillo) si-mi pot relata experientele lor, sau cunoscatori din domeniul saltelelor 100% naturale sau cat mai aproape de acest procentaj rog recomandari.
Am vazut ca si salteaua:

http://www.salterra....dmade-20cm.html

este tot dunlopillo dar este mentionat un continut de latex natural de 50-70% in descriere.

Pai ia vezi:
http://www.grueneerd...CFUa4GwodGU8G4g

Io am probat asa ceva si mai mult decit un marketing oarecare nu prea ai. Cauta tu ceva cu arcuri mai bine, ca restu de solutii promit tot felu de mirosuri si alte chestii fara nicio legatura cu un somn linistit ;)

#3509
ARRON

ARRON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 20.07.2006

 sleazy, on 23 mai 2016 - 18:54, said:

Salut,

Caut o saltea 100% naturala si ferma, daca ar putea fi doar din bumbac + lana ar fi perfect dar evident ca nu am gasit asa ceva fara o baza(pt fermitate) din diferite alte materiale(ex hesseng ikea).

dupa multe cautari am ajuns la 2 variante nu tocmai 100% naturale:

http://dreamlandstud...ltea-latex.html

http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Initial as fi mers pe dunlopillo dar am gasit cateva comentarii pe un site din germania cum ca mentiunea de 85% latex natural nu ar fi adevarata si ca in primele 4-8 saptamanii emana miros/gaze.

Daca sunt proprietari ai acestei saltele(dunlopillo) si-mi pot relata experientele lor, sau cunoscatori din domeniul saltelelor 100% naturale sau cat mai aproape de acest procentaj rog recomandari.
Am vazut ca si salteaua:

http://www.salterra....dmade-20cm.html

este tot dunlopillo dar este mentionat un continut de latex natural de 50-70% in descriere.

Am avut salteaua Dunlopillo Latex Natura 1600 si iti pot confirma ca nu are nici un fel de miros. In comparatie cu un latex de la Somproduct care are un miros fin de cauciuc (se simte noaptea cand dormi pe ea), stiu ce vorbesc pentru ca le-am testat mai multe saptamani.

O saltea 100% naturala e foarte scumpa, nu cred ca gasesti asa ceva in Romania.

#3510
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 sleazy, on 23 mai 2016 - 18:54, said:

Salut,

Caut o saltea 100% naturala si ferma, daca ar putea fi doar din bumbac + lana ar fi perfect dar evident ca nu am gasit asa ceva fara o baza(pt fermitate) din diferite alte materiale(ex hesseng ikea).

dupa multe cautari am ajuns la 2 variante nu tocmai 100% naturale:

http://dreamlandstud...ltea-latex.html

http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Initial as fi mers pe dunlopillo dar am gasit cateva comentarii pe un site din germania cum ca mentiunea de 85% latex natural nu ar fi adevarata si ca in primele 4-8 saptamanii emana miros/gaze.

Daca sunt proprietari ai acestei saltele(dunlopillo) si-mi pot relata experientele lor, sau cunoscatori din domeniul saltelelor 100% naturale sau cat mai aproape de acest procentaj rog recomandari.
Am vazut ca si salteaua:

http://www.salterra....dmade-20cm.html

este tot dunlopillo dar este mentionat un continut de latex natural de 50-70% in descriere.

Salteaua de la Timflex (facuta doar husa de ei, bucata de latex e produsa de cei de la Gommagomma) nu a avut absolut nici un miros de cauciuc. A mirosit vreo luna, doua, a aloe vera, in rest nici un miros suspect. Recent am cumparat si o husa impermeabila de la Ikea cu nu stiu ce material produs din lemn, am mai dat vreo 9 gauri in placa de PAL (pe langa cele 6 avute initial) si asta e, de 8 luni dorm foarte bine, din fericire nu ma mai trezesc cu mana sau piciorul amortit ca la cea 'ortopedica'.
Mie imi plac si cele cu arcuri impachetate, dar din anumite considerente aceasta din latex a fost cea mai buna solutie.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate