Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3295
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011
Ok. Sper sa nu fie prea naspa si intens, acel miros. E cam rece sa tin geamurile deschise toata ziua.
Multumesc.

#3296
goyathlay

goyathlay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 26.01.2005
Salut.Am comandat o saltea bien dormir cu arcuri individuale si am vazut ca si aia vine roluita.Oare dauneaza arcurilor sau spumei?Ms anticipat

#3297
alexfas

alexfas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2015
Salut,vreau sa achizitionez maine o saltea Dreamzone Gold S70 de la JISK,are 25 de ani Garantie.Stie cineva ceva despre aceasta saltea? Am citit pe alt forum si cineva isi impartasea nemultumirea despre o alta saltea cu memory foam, luata tot de la JISK ,spunea ca a inceput sa miroasa fff urat,s-a trezit dimineata cu ochii rosii si nisiposi, il durea gatul, greata,etc.
Mai are cineva aceasta saltea de la Dreamzone gold S70? Nu gasesc nici un review despre ea !!!

#3298
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
goyathlay@
Nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme din acest motiv.

alexfas@
Nustiu sa-ti zic ceva despre respectiva, insa e plin netul de pareri negative despre jisk... folosesc materiale (spumele) de o calitate indoielnica, de provenienta chineza, etc. La asta de care zici, fiind insa cu structura de arcuri independente, poate totusi n-o fi baiul atat de mare. Sau poate o fi inceput si jisk sa faca saltele mai acatarii, naiba stie...

#3299
alexfas

alexfas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2015
Multumesc de info. ,totusi salteaua este 2100 lei,sper sa nu regret !

#3300
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
O saltea mai normala pana in 1000 lei de la Jysk sau Dedeman, cunoasteti? (sunt unele reduse)

#3301
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Vreau sa iau un topper, am gasit la Saltele Prod( sau Belle Note) , o firma de prin Arges care le produce ea. A luat cineva de acolo, e ceva de capul lor? La preturi sint o idee mai scumpe ca alea (similare) de la Jysk, insa ei motiveaza ca au o spuma cu memorie mai buna, de 50kg/mp fata de 30kg/mp la Jysk.

Edited by sov, 27 November 2015 - 11:24.


#3302
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
LE:  la o alta firmă (salterra) mi-au zis ca,  la greutatea mea si a nevestei, de 160 kg, mai bine aleg un topper din latex.  Sint într-o ceață totala, ma puteti ajuta cu un sfat, o recomandare de unde sa iau? Nevasta-mea are dureri de spate mari din cauza canapelei, de aia vreau sa cumpar un topper. Multumesc anticipat de ajutor.

#3303
goyathlay

goyathlay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 26.01.2005
Ana0181.Ms de raspuns.Sper sa fie ok.Deja ii comandata oricum de la dedeman si ajunge in 22 de zile lucratoare(desi inainte de a comanda scria 2-3 zile numai dupa ce am platit sa modificat la 22 de zile..hmm tipic romanesc).Sper sa nu fiu dezamagit de saltea..macar atat daca astept asa mult.Ms inca odata de raspuns

#3304
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am nevoie de un raspuns urgent, ce topper sa aleg, cu M. Foam sau cu Latex? Pt o persoana care o cam doare spatele de la canapea (deci topperul va fi pus pe canapea) Multumesc.

#3305
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

 sov, on 30 noiembrie 2015 - 16:46, said:

Am nevoie de un raspuns urgent, ce topper sa aleg, cu M. Foam sau cu Latex? Pt o persoana care o cam doare spatele de la canapea (deci topperul va fi pus pe canapea) Multumesc.
Diferenta intre spuma si latex este ca in spuma te "afunzi" si ramai acolo iar latex-ul te arunca inapoi, un fel de saltea moale cu arcuri dar fara arcuri, e o senzatie interesanta, e un fel de spuma pe care topai.

Edited by cibibikeru, 30 November 2015 - 18:54.


#3306
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 sov, on 27 noiembrie 2015 - 11:24, said:

Vreau sa iau un topper (...)
ei motiveaza..."memorie mai buna", de 50kg/mp fata de 30kg/mp la Jysk

 sov, on 27 noiembrie 2015 - 12:35, said:

...(altii)... mi-au zis ca,  la greutatea mea si a nevestei, de 160 kg, mai bine aleg un topper din latex. (...)
Nevasta-mea are dureri de spate mari din cauza canapelei, de aia vreau sa cumpar un topper.

 sov, on 30 noiembrie 2015 - 16:46, said:

Am nevoie de un raspuns urgent, ce topper sa aleg, cu M. Foam sau cu Latex? Pt o persoana care o cam doare spatele de la canapea (deci topperul va fi pus pe canapea) Multumesc.
Tare mi-e ca, asa cum au mai zis si altii, raspunsul meu te va baga in si mai multa ceata...
Sa incerc totusi:
-"motivatia" aia e posibil sa fie adevarata... asa cum zisesem si un pic mai sus, alde jisk sunt renumiti (in sensul rau al cuvantului) ca folosesc spume de foarte proasta calitate (cel putin in unele dintre saltelele lor). Insa, oricum ai potrivi-o, un topper (al carei inventii de conceptie se refera strict doar la sporirea confortului unei saltele) nu poate sa-ti mareasca sustinerea/suportul bazei !!! Fiindca, din ce inteleg eu din spusele tale, voi v-ati gandit la un topper cu speranta ca durerile de spate se vor micsora... Insa daca durerile respective se datoreaza exclusiv unor probleme ale coloanei, folosirea unui topper (din orice ar fi el confectionat) nu va fi de folos cu mai nimic! Daca durerile sunt datorate faptului ca suportul (in speta canapeaua) este prea dur, ei atunci da, un topper ar ajuta putin.
-referitor la greutate (160 per total la doua persoane)... degeaba ti-as taia firul in patru, in cazul tau (canapea etc) oricum nu e necesar de multa vorbareala... si oricum ar fi, fie latex, fie memory, ambele rezista greutatea respectiva impartita.

Concluzie simpla:
1-Topperele sunt folosite pentru marirea confortului saltelelor (a folosi unul pe o canapea nu e tocmai cea mai buna "asortare").
2-Daca durerile sunt datorate unor probleme de coloana, achizitia topperului (in cazul descris de tine) este fix degeaba.

Recomandare:
Ganditi-va serios sa renuntati la canapea pentru dormitul noapte de noapte, achizitionati un pat si o saltea cat mai buna posibil. Stiu, e vorba de bani, multi bani chiar... Dar este sanatatea voastra versus niste bani...
Succes

#3307
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
As lua din toata inima un pat cu saltea ca lumea, dar nu am cum, noi dormim in sufragerie pe o canapea, iar copilul in cealalta camera (pe un pat cu saltea Posted Image  ), si nu am cum sa pun un pat dublu in sufragerie.
Deci singura solutie e sa "inbunatatim" canapeaua; banuiesc ca un topper nu va face minuni, dar sper intr-un somn mai bun, mai ales ca  durerile de spate nu provin din probleme cu coloana, ci pur si simplu de la canapea. Din ce am citit, vanzatorii sau producatorii de toppere spun ca acestea sint o solutie buna pt canapele uzate sau incomode, dar cum reclama e sufletul comertului....nu stiu daca sa-i cred pe cuvant.
As incerca  un topper cu spuma si altul cu latex la un magazin, insa in orasul meu nu am unde. De aia incerc sa gasesc o rezolvare aici, experienta si ajutorul unora sint singurele mele ajutoare in luarea deciziei de a-mi achizitiona un topper, fie cu spuma, fie cu latex.
Pina la urma , cele din latex cum sint, dure ca un cauciuc Posted Image  ,  sau asemanatoare cu spuma cu memorie? Si sint mai scumpe din cauza pretului latexului, sau a calitatii si faptului ca sint mai comode?

Edited by sov, 30 November 2015 - 20:27.


#3308
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
sov, despre ce fel de canapea este vorba? Clic-clac?
Poate o puteti inlocui cu una cu sistem de genul acesta: https://canapeledinp...a-viola-new.jpg care ar fi totusi mai ok (mai ales daca ii puneti si un topper deasupra).

#3309
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 sov, on 30 noiembrie 2015 - 20:26, said:

mai ales ca  durerile de spate nu provin din probleme cu coloana, ci pur si simplu de la canapea.
Daca sunteti absolut siguri de asta, atunci da, luati un topper, confortul se va inbunatati.

 sov, on 30 noiembrie 2015 - 20:26, said:

Din ce am citit, vanzatorii sau producatorii de toppere spun ca acestea sint o solutie buna pt canapele uzate sau incomode, dar cum reclama e sufletul comertului....nu stiu daca sa-i cred pe cuvant.
Unii vanzatori ar vinde-o si pe m..-. daca ajung sa faca astfel de afirmatii  pe site-uri sau direct clientilor, fara niciun respect pentru publicul nestiutor sau pentru produs in sine...sau, in cel mai bun caz, au circumstante atenuante pentru prostie sau neinstruire; oricum, n-au nicio tangenta cu domeniul.
Solutia pentru canapelele uzate este inlocuirea iar pentru cele incomode este evitarea achizitionarii. Canapeaua, oricat de buna ar fi, nu este un suport optim pentru somnul noapte de noapte. Nici macar orice se numeste saltea nu este totul bun...daramite canapelele...
In sfarsit, asa cum a dormi pe o canapea este un compromis, in acelasi spirit este un compromis in a folosi un topper pentru a-i imbunatati doar confortul.
Macar sper ca aveti o canapea cu adevarat buna, de "trafic greu", cu arcuri elicoidale in interior. Canapelele din poliuretani te distrug daca dormi noapte de noapte pe ele, caci poliuretanii folositi la canapele sunt de alta "consistenta" fata de cei folositi la saltele.

 sov, on 30 noiembrie 2015 - 20:26, said:

Pina la urma , cele din latex cum sint, dure ca un cauciuc Posted Image  ,  sau asemanatoare cu spuma cu memorie? Si sint mai scumpe din cauza pretului latexului, sau a calitatii si faptului ca sint mai comode?
Latexul difera foarte mult fata de memory foam... Daca ai fi citit acest topic (stiu, da, sunt enorm de multe pagini iar informatia adevarata este doar pe alocuri), ai fi inteles si stiut deja multe, inclusiv cu ce difera cele doua materiale.
Cel mai confortabil material dintre absolut toate materialele ce se folosesc la saltele este de departe memory foam-ul... insa mai trebe sa fie si de calitate... si cum calitatea e scumpa si foarte scumpa, ajungem la alte discutii.
Latexul folosit la saltele/toppere nu este insa nici pe departe "dur", dimpotriva... Sunt latexuri si latexuri... Exista de ex saltele din latex in asta lume care sunt aproape tot atat de confortabile precum cele din memory, chiar daca senzatia pe ele este absolut diferita.
Oricum, tu probabil vei lua un topper ieftin ca sa-ti faci treaba, asa ca oricum n-are rost sa stricam prea multa vorba. Ai grija ca topperul sa aiba minim 5 cm grosime si... D-zeu cu mila.
Succes.

#3310
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 LittleJo, on 30 noiembrie 2015 - 20:50, said:

sov, despre ce fel de canapea este vorba? Clic-clac?
Poate o puteti inlocui cu una cu sistem de genul acesta: https://canapeledinp...a-viola-new.jpg care ar fi totusi mai ok (mai ales daca ii puneti si un topper deasupra).
E o varianta si asta, dar ramane problema cu depozitarea saltelei cand strangi canapeaua...

#3311
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Salteaua se strange cu canapeaua si se stocheaza in interior, nu trebuie scoasa si depozitata in alta parte.
Daca te hotarasti pentru un model de genul acesta, vezi sa cauti unul cu salteaua din spuma. Exista si varianta cu arcuri, insa nu sunt prea rezistente. Au niste prieteni pe care ii vizitam ocazional si dupa vreo 3 ani au cam inceput sa intepe arcurile.
Cred ca pe la Lem's am vazut modele cu saltea cu spuma, produse de Mobila Dalin parca.

#3312
matei_robert21

matei_robert21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2012
SOV
In primul rand nu inteleg de ce nu i-ti poti amenaja sufargeria cu pat, eu unul asa am, iar bucataria este pe post de sufragerie.
Vad ca ai o dilema cu alegerea toperului:
-un toper poate rezolva doar problema duritatii canapelei, dar retine ca cineva mai sus sustine ca toperele sunt facute pt a spori confortul saltelei si are absolut dreptate.
-daca canapeaua a este deformata un toper de 5 centimetri va lua forma bazei, adica sub greutatea corpului se va lasa exact in gaurile din canapea, mai exact cel din memory va lua forma cel mai repede urmat de cel din latex si ultimul va fi cel din poliuretan dar si cel mai prost comfort dintre cele trei. Concluzia este ca i-ti trebuie minim 10 cm/h, dar asta nu mai este toper ci deja saltea.
Nu stiu ce buget ai dar vezi ca bulgarii de la Ergodesign au doua coltare care se fac pat de mijloc, iar unul din produse se poate configura cu saltele din latex.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate