Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3061
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 Dinu Marian, on 20 martie 2015 - 11:06, said:

Am mai gasit pe http://www.lemet.ro/....html  despre aceste saltele ce parere aveti(ma refer la cele cu arcuri impachetate)?
Din doua rele as alege TAD. A cumparat cineva pentru o pensiune din Costinesti si dupa o vara de "tavalit" pe ele au ramas intregi Posted Image

Edited by dormeu, 24 March 2015 - 14:52.


#3062
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Poate va este de ajutor in alegerile viitoare. Eu am saltea de la Magniflex de vreo cativa ani si recunosc ca sunt foarte multumit.
Nu pun link-uri sau altceva ca nu stiu daca este voie, dar acum garantia la saltelele lor pleaca de la 25 de ani pana la ..PE VIATA!!!Posted Image
Spor la somn!Posted Image

#3063
Floringheorghiu

Floringheorghiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2015
Sunt dezamagit de inaltimea saltelei pe care am achizitionat-o de la jisk...sper ca este o incurcatura din fabrica.

http://jysk.ro/dormi...old-f80-wellpur

Dupa doua zile de asteptat sa isi revina,  de la despachetarea din vid,  am observat ca inaltimea saltelei este de 16 cm in loc de 20 cm asa cum scrie atat in reclama cat si pe ambalaj.
Maine am sa merg sa o returnez. Posted Image

#3064
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu mai cumparati de-alea vidate la sul.

Edited by don_dannielo, 31 March 2015 - 07:10.


#3065
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Am luat de la Ikea saltea și topper, ambele vidate. Nu am avut nici o problema.

#3066
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 Floringheorghiu, on 30 martie 2015 - 23:46, said:

Sunt dezamagit de inaltimea saltelei pe care am achizitionat-o de la jisk...sper ca este o incurcatura din fabrica.

http://jysk.ro/dormi...old-f80-wellpur

Dupa doua zile de asteptat sa isi revina,  de la despachetarea din vid,  am observat ca inaltimea saltelei este de 16 cm in loc de 20 cm asa cum scrie atat in reclama cat si pe ambalaj.
Maine am sa merg sa o returnez. Posted Image
Cu siguranta nu este "vreo incurcatura din fabrica"... E o teapa in toata regula a vanzatorului! Si daca merge, bine, daca nu, mai vedem.
Mai mult ca sigur ti-au livrat o alta saltea si nu aia pe care ai comandat-o tu.

 don_dannielo, on 31 martie 2015 - 07:04, said:

Nu mai cumparati de-alea vidate la sul.
Eu zic ca nu trebuie generalizat.
Sunt in lumea asta o gramada de saltele vidate la sul care nu au probleme.

 aresdmh, on 30 martie 2015 - 11:37, said:

Poate va este de ajutor in alegerile viitoare. Eu am saltea de la Magniflex de vreo cativa ani si recunosc ca sunt foarte multumit.
Nu pun link-uri sau altceva ca nu stiu daca este voie, dar acum garantia la saltelele lor pleaca de la 25 de ani pana la ..PE VIATA!!!Posted Image
Magniflex face o gramada de saltele. Si bune, si foarte bune, precum si niscaiva gioarse.
Trebuia sa zici macar denumirea exacta a saltelei Magniflex pe care o ai tu si de care esti multumit daca tot ai postat.
Cat despre garantiile unora de 25 de ani, sau "lifetime", ar trebui sa fim ceva mai rezervati...

 amia92, on 19 martie 2015 - 13:27, said:

(...) Ceea ce imi atrage atentia este ca pretul este destul de dubios...Mi se pare cam scazut pentru arcuri independente.
Sa nu creada cineva ca pretul mai mare sau mai mic al diverselor saltele cu nucleu de arcuri independente este influentat in sine cel mai mult de costul productiei acestora. Pretul final al unei saltele de acest tip este influentat de o sumedenie de factori. Dintre acestia enumerez cativa:
-calitatea constructiva si simtul responsablitatii producatorului;
-marca;
-celelalte materiale aflate in componenta saltelei, calitatea acestora, etc;
-husa, materialele acesteia;
-costurile de transport (marite in cazul cand vorbim de importuri, etc);
-adausurile mai mari sau mai mici ale comerciantilor finali.

Edited by Ana0181, 31 March 2015 - 10:12.


#3067
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

 Ana0181, on 31 martie 2015 - 10:09, said:



Sa nu creada cineva ca pretul mai mare sau mai mic al diverselor saltele cu nucleu de arcuri independente este influentat in sine cel mai mult de costul productiei acestora. Pretul final al unei saltele de acest tip este influentat de o sumedenie de factori. Dintre acestia enumerez cativa:
-calitatea constructiva si simtul responsablitatii producatorului;
-marca;
-celelalte materiale aflate in componenta saltelei, calitatea acestora, etc;
-husa, materialele acesteia;
-costurile de transport (marite in cazul cand vorbim de importuri, etc);
-adausurile mai mari sau mai mici ale comerciantilor finali.

Eu m-am referit la calitatea saltelei, pentru ca costul unei slatele cu arcuri independente bune are un pret mai ridicat. De accea daca are o calitate mai buna este logic sa coste cateva zeci de sute. Si de aceea am zis ca mi se pare dubios pretul, ca sa se intereseze mai bine, sa nu faca o achizitie gresita.

#3068
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Am o intrebare pentru cei ce se pricep la materiale. :)
Am gasit urmatoarea canapea la Aramis, formata integral din burete si ma tenta sa o aleg pentru o camera unde se va dormi ocazional. Insa nu stiu daca buretele acesta va rezista in timp, daca nu se va deforma unde se va sta mai mult pe ea si cat de confortabil ar fi pentru dormit:
https://aramisfeelin...eative/tiramisu

Asta zic ei la caracteristicile tehnice:
1. Tiramisu Standard : densitatea buretelui standard este de 21 kg/m3, cu duritate ridicată de 160.
Densitatea asigură rezistență in timp, duritatea ofera ergonomie pentru o pozitie corectă a spatelui și suport al canapelei și corpului
Compoziție stofă :
Țesătură : 18% acrylic, 82% polyester

2. Tiramisu Confort + : burete standard + burete HR 7 cm (High Ressilience).
Densitatea buretului HR este de 35 kg/m3, cu duritate de 120.
Buretele standard asigură suportul canapelei, spuma HR de 7 cm de deasupra asigură durabilitate superioară a buretelui și confort mai moale pentru corp.
Compoziție stofă :
Țesătură : 18% acrylic, 82% polyester

Ce sfat imi puteti da?
Multumesc!

#3069
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 didilica, on 19 aprilie 2015 - 07:25, said:

(...) se va dormi ocazional.
Insa nu stiu:
1-daca buretele acesta va rezista in timp > Nimeni nu poate sa stie sau sa-ti garanteze... doar timpul si utilizarea vor revela daca va rezista mai bine sau mai rau.
2-daca nu se va deforma unde se va sta mai mult pe ea   > Un burete de 21 kg/m3 (este inclus in ambele variante, la a doua ca strat inferior), la o utilizare mai intensa nu va tine prea mult.
3-cat de confortabil ar fi pentru dormit  > Prima varianta (standard) va fi jale pentru dormit... A doua varianta (confort+), la o utilizare, asa cum zici, "ocazionala" va fi poate, cat de cat, ok.


#3070
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006

 Ana0181, on 19 aprilie 2015 - 13:19, said:


Multumesc!

#3071
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
Ce parere aveþi despre saltele adormo? Am gãsit la dedeman la preþul de 800 lei 14 +4 (4 cm memorie ). Ce spuneþi, meritã?

#3072
bj3y

bj3y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2009
Salutare, m-am uitat pe aici sa vad ce pareri au altii despre saltele, eu unul am stat in chirie o vreme si am cerut saltea noua pentru ca acea veche arata deplorabil, si am cumparat una de buget din banii de chirie pe o luna, am luat de la mobshop cea mai ieftina relaxa ortopedica, cu arcuri, sincer sa fiu e foarte ok. Are deja un an de zile de cand o folosim, n-are nici cea mai mica deformare sau defect dobandit in timp. E tare, ce-i drept, dar eu unul sunt de parere ca sunt mai sanatoase decat cele moi in care te scufunzi, mai ales ca dorm pe burta si nu imi afecteaza pozitia coloanei, dimpotriva chiar nu ma trezesc cu dureri de niciunele. Pentru cei cu buzunar larg si pretentiosi, n-am nimic de comentat, sunt confortabile cele cu memory, am incercat si variante de-alea, dar acu e vorba si de preferintele fiecaruia.
Ca atare,ne-am mutat la casa noastra, si am mai comandat o saltea la fel, si pentru noul acasa, o sa revin cu pareri in cazul in care o sa am alta experienta de data aceasta.
Toate cele bune si somn pufos :D

#3073
Speedyppp

Speedyppp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2015
Buna ziua!
A auzit cineva de aceasta firma?  http://www.dreamlandstudio.ro
Au multe modele insa as dori sa aud si cateva pareri. Multumesc!

Edited by Speedyppp, 30 April 2015 - 15:00.


#3074
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Saltea decenta, la 100 - 150 euro, exista? Posted Image
Avem o camera de oaspeti, unde ne-am decis sa cumparam un pat cu saltea de 160/200 si as avea nevoie de o saltea pentru el.
Bugetul alocat pentru camera asta e restrans, din pacate.
Oare am sanse sa gasesc ceva acceptabil, in pretul de sus, care sa reziste si sa nu le rupa spatele oaspetilor Posted Image, 1-2 ani, pana o sa avem fonduri sa o schimbam?


Later edit:
La Ikea a avut cineva ocazia sa testeze asa ceva?
http://www.ikea.com/...4463/#/80244382
http://www.ikea.com/...2287/#/10272279

Edited by didilica, 06 May 2015 - 16:44.


#3075
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Gasesti in suma alocata de tine, cu tot cu transport.

http://www.okazii.ro...curio-a56485424

#3076
gxxxg

gxxxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.06.2007
A cumparat cineva de pe http://drimus.ro/saltele ?  Saltelele sunt facute de producatori clasici as putea spune (prestige, saltconfort, etc). Pe mine ma intereseaza serviciile lor: Livrarea, urcatul, cat de repede te suna de la lansarea comenzii. Multumesc.

#3077
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 gxxxg, on 08 mai 2015 - 21:34, said:

A cumparat cineva de pe http://drimus.ro/saltele ?  Saltelele sunt facute de producatori clasici as putea spune (prestige, saltconfort, etc). Pe mine ma intereseaza serviciile lor: Livrarea, urcatul, cat de repede te suna de la lansarea comenzii. Multumesc.

De ce nu ii intrebi pe ei ? Livrarile se fac prin curier, iar cei care livreaza nu sunt roboti, cu alte cuvinte nici o experienta nu va fi similara cu alta. Cat priveste clasicii, pare o fraza ,, rupta'' din filmul BD.

Daca intrebai care e cel mai mare pictor rus mort la nastere si bagai link-ul era tot aia.

#3078
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 Speedyppp, on 30 aprilie 2015 - 15:00, said:

Buna ziua!
A auzit cineva de aceasta firma?  http://www.dreamlandstudio.ro
Au multe modele insa as dori sa aud si cateva pareri. Multumesc!
Sunt bune .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate