Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3025
zsoklevente

zsoklevente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2014

View Posthardrain, on 23 februarie 2015 - 14:26, said:

Salutare la toata lumea!
Am citit o parte din parerile voastre si deja m-am pierdut in detalii Posted Image)
PE scurt vreau sa achizitionez o saltea de duritate medie deoarece
am dureri de spate (dureri lombare) si poate ma ajutati cu cun sfat.
Bugetul meu este 1500 lei pt. marimea 200x140 cm dar fac foamea
daca e cazul si mai urc un pic. O sa incerc sa ajung la mobexpert azi
caci de magazine gen Dedeman si Jysk am vazut ca nu e prea ok.
Astept orice recomandare si va multumesc anticipat.
O zi perfecta!!

http://www.schlafkul...la-riviera-nova

#3026
hardrain

hardrain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2015
Multumesc pentru raspunsuri!
Ce parere aveti de salteaua asta?

Garantie: 10 ani pentru forma, 2 ani pentru materialele de acoperire

Structura de fabricatie:
· Husa Bayscent, detasabila cu fermoar
· Strat MemoryFoam cu densitatea de 55 DNS si grosimea de 60 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Grosime saltele: 22 cm

#3027
TheElfs

TheElfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2005
Buna seara

Intre aceste 4 modele care ati recomanda?

http://www.dedeman.r...mf-160x200.html

http://www.dedeman.r...7z-160x200.html

http://www.dedeman.r...oe-160x200.html

http://www.dedeman.r...-4-160x200.html

Grosimea stratului de memorie sa fie cat mai mare? Banuiesc ca are importanta si daca are husa detasabila. Un plus la al treilea model garantia este de 16 si este produsa de magniflex.

Ce parere aveti despre saltele Rottex?
Sau stiti ceva magazine in Timisoara cu preturi mai bune pentru saltele?
Nu am apucat sa studiez prea in amanunt domeniul asta al saltelelor si nici nu prea mai am la dispozitie foarte mult timp, nesomnul si durerile de spate isi spun cuvantul. Deci orice ajutor este binevenit. Posted Image
Multumesc anticipat

Edited by TheElfs, 25 February 2015 - 01:56.


#3028
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
-Stratul de memory e bine sa fie mai gros si sa aiba densitate cat mai mare, o saltea de genu', facuta cu simt de raspundere ar trebui sa aiba undeva intre 5 si 7 cm strat de memory pentru ca acesta sa faca efectul ce au facut tipul acesta de saltele sa fie renumite. Orice saltea cu strat mai subtire de memory deja nu se poate numi "saltea memory" ci doar saltea "cutare" cu un strat de confort in plus, fie el si memory.
-Stratul inferior (de baza) ar trebui sa fie poliuretani HR (highresilience) cu densitati de peste 30.
-A treia saltea (chiar si daca descrierea tehnica ar fi si adevarata, adica referindu-ne la densitatea aia de 60) este prea subtire la grosimea totala, deci nu pot spune de bine pr ea. Ca e magniflex tot nu e demna de luat in considerare. E prea subtire si magniflex probabil ca se face oarecum de ras cu ea :) Toti marii producatori (sau aproape toti) mai fac si "ordinareli"  mai lowcost pt cei ce cumpara doar lucruri mai ieftine (inclusiv marele nume tempur vinde pe piata americana o "gioarsa" mai ieftina si mai proasta ce le face un pic numele de ras).
Nu le stiu pe niciuna, n-am probat, e greu de zis orice.
Eventual, probeaza tu si, aia pe care te simti mai bine ia-o. Toate sunt relativ ieftine deci oricum nu te poti astepta la cine stie ce, mai ales de la saltele comercializate de un magazin de tip bricolaj.

Edited by Ana0181, 25 February 2015 - 08:47.


#3029
TheElfs

TheElfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2005
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Am mai gasit si varianta asta:

http://www.somproduc...ni=200 x 160 cm

Un bonus ar fi transportul si cele 2 perne care le ofera gratuit. Pernele ar fi amandoua cam 270 ron. Nu stiu cat de bune ar fi aceste perne, dar ma gandesc ca ajuta la problemele de spate, eventual sforait.

Este o suma destul de maricica pentru cat as vrea sa investesc, dar si "reducerea" este semnificativa - 40% + bonusurile.
Ce sa fac?

Multumesc

#3030
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@TheElfs:
Discutia se duce doar in directia unui dialog intre mine si tine pare-se. Iti mai raspund odata doar pentru faptul ca in prealabil iti mai raspunsesem la intrebarea precedenta. Trebuie insa sa intelegi, inainte de toate, ca un raspuns al meu sau a oricarei alte persoane de aici, nu trebuie sa reprezinte pentru tine nici adevarul absolut precum nici o hotaratoare motivatie pentru achizitia oricarei saltele ai putea tu vedea.
Mai trebuie sa intelegi si faptul ca ti-ai inceput gresit cautarile saltelelor. Sau, cel putin, asta ne lasi sa intelegem. Caci, pe acest topic, o persoana ce cauta pareri (ori chiar sfaturi) despre o saltea sau alta nu trebuie doar sa vada pe netce oferte sunt si apoi sa formuleze aici vreo intrebare, ci, in prealabil, acea persoana trebuie sa-si inceapa cautarile in singurul mod corect care exista: mers la probat saltele!
S-a spus de-atatea ori pe acest topic, si, cu toate ca atunci cand apar cazuri ca al tau din care cineva poate lesne trage concluzia (din doar modul de formulare al intrebarilor) ca nu s-a citit acest topic (sau nu s-a citit destul), deci ar trebui ca nimeni sa nu mai raspunda nimic, eu totusi mai repet inca odata: Alegerea saltelei este de fapt o chestiune absolut personala, deoarece depinde, mai presus de toate, de preferintele si nevoile individuale ale fiecaruia, pentru orice simtim ca ne odihneste si ne relaxeaza pe fiecare in parte.
Deci, cum ar fi ideal sa faca un "neinitiat" in domeniu atunci cand ia hotararea ca trebuie sa-si ofere o saltea mai buna, deci atunci cand vrea sa-si inceapa cautarile in vederea achizitionarii uneia, "neinitiat" care nu se multumeste doar cu ce vede si probeaza prin diversele magazine ci care doreste sa afle ceva mai multe despre, in incercarea sa de a cauta sa achizitioneze cel mai bun lucru posibil pe care banii sai, multi sau putini, il pot cumpara?
-In primul rand trebuie sa testeze, sa testeze, sa testeze diverse saltele (s-a mai spus candva aici cum, nu mai repet) sa vada ce si cum, sa se informeze despre fiecare in parte, materiale, nucleu, etc, sa inceapa sa observe diferente, sa-si formeze oarecum o opinie.
-Sa citeasca orice informatii pe care le poate gasi si singur pe net, sa citeasca eventual chiar si acest topic (caci are destula informatie), sa descopere care sunt materialele, care sunt deosebirile intre materiale, care sunt deoaebirile chiar intre materiale de acelasi gen, etc.
-Apoi, daca toate informatiile ce le poate gasi si asimila tot nu-i ofera indestula cunoastere, abia atunci ar putea incerca sa intrebe pe acest topic alte chestiuni la care poate nu s-a raspuns inca.
Nu putem noi sa-ti spunem cumpara salteaua X sau salteaua Y ca e buna si ca-ti poate intruni tie toate cerintele posibile!
In alta ordine de idei, atunci cand totusi cineva vrea sa intrebe despre o saltea anume ar trebui macar sa-si spuna parerea sa despre ea, parere formata dupa probare, cum se simte pe ea,  impresii despre, etc.
--------------------------------------------------------------
Chiar de m-am saturat deja sa scriu, totusi iti mai dau si un oarece raspuns cu stricta referire la salteaua mentionata anterior de tine (Basic Vasco Memory 12 cm spuma HR + 8 cm Memory de la Somproduct):
-Nu va luati neaparat dupa reduceri, caci ele pot fi "mincinoase" uneori (sau, mai bine zis, de multe ori).
-Nu-mi inspira incredere o saltea, care cica era (inainte de reducere) vreo 3000 lei, si nu are nici macar fermuar la husa.
-Comerciantul nu ofera date tehnice (in primul rand ale nucleului) pe site-ul sau. Nu ca mentionarea unor date tehnice ar fi vreo mare scofala, caci comerciantii pot minti oricum. Doar ca, daca ar oferi si date tehnice mincinoase ar putea avea un motiv de temere, caci acestea pot fi verificabile la un moment dat.
-Partea buna este ca Somproduct da posibilitatea unei perioade de testare acasa de 60 zile in conditii rezonabile as spune (cititi insa cu atentie aceste conditii), precum si plata in rate fara dobanda (bravo, asa trebuie sa procedeze toti comerciantii).
---------------------
Mai revino cu intrebari doar dupa ce probezi.

#3031
TheElfs

TheElfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2005
@Ana0181
Iti multumesc pentru raspuns. Sunt de acord ca poate am inceput gresit cautarea mea si e adevarat ca poate nu am pus corect nici datele problemei. Dar situati la mine e de asa natura ca nici nu am timp sa umblu prin magazine si nici sa testez mai multe modele.
De asemenea nu vreau sa jignesc sau sa minimez munca cuiva dar totusi sunt 169 de pagini, cu 3033  postari in tot topicul, din care poate o destul de multa parte cu informatii inutile (cum se specifica chiar cu cateva pagini mai in urma). De asemenea cantitatea de informatii existenta pe internet este enorma si foarte greu de verificat. Ca tot prostul am inteles ca saltele Tempur sunt extraordinare, doar ca nu imi permit. De aceea am dorit niste criterii de alegere a saltelelor, gen grosime strat memorie, husa schimbabila sau orice alte detalii semnificative si evident nu uitam si de pret. Din pacate fac parte din aceea categorie de cumparatori care nu au timp sa caute si nici nu au un simt analitic atat de bun incat sa faca ei cautarea si alegerea unui produs.De aceea ma bazez pe niste pareri obiective ale unor persoane carwe fie au experienta cu un anumit produs, sau au aceste calitati analitice si sunt dispusi sa le impartaseasca cu altii. Momentan ma pot bucura de aceasta consultana gratuit, in baza forumurilor. Mai tarziu vor aparea si la noi la orice coltisor de strada consultantul care daca platesti bine te va invata de la cum sa te besesti pana la modul cum sa tragi aer pe nari. Ceea ce am solicitat eu, au fost niste pareri de ce ar lua cineva sau de ce nu ar lua cineva acele modele. In cazul in care ultimul model de saltea ar fi fost OK din punctul de vedere al unui cunoscator as fi dorit sa il achizitionez pana nu trecea promotia. Sunt constient si eu de ce inseamna "reducerile" sau de fapt pretul real al unui produs, dar argumentele din ultimul paragraf mi se par pertinente si demne de luat in seama. Drept concluzie am stat putin si am analizat mai mult decat pretul si promotia, si am decis sa mai astept, sau mai bine spus sa caut in alta parte. In ceea ce priveste probarea unui produs, nu cred ca imi pot face o parere doar stand intins 5 minute pe o saltea. Plus ca se poate ca abia dupa 3-4 zile sa simti o ameliorare a situatie din timpul somnului. Daca cineva imi cere un sfat legat de achizitia unui calculator, prima mea intrebare este (evident in cazul unui necunoscator, pt ca cel care stie ce vrea imi spune ce sa ii aduc, sau ma intreaba legat de pret/performanta) pana in ce suma de bani vrea sa isi ia sistemul. Apoi a doua intrebare este pentru ce vrea. Daca vrea pentru gaming si suma este generoasa in acea suma ii spun ce poate lua, sau ii spun sa mai creasca suma. Cam asta era si dorinta mea legata de saltele: care sunt caracteristicile cele mai importante in alegerea unei saltele.
Repet, nu doresc sa minimizez munca nimanui, nu doresc sa aduc nimanui nici un repros, dar eu sunt de principiul ca daca pot sa ajut pe cineva ajut, indiferent de situatie.
Va multumesc si am sa revin cu detalii in privinta produsului achizitionat si cu un review in privinta modului cum ma bucur de produsul achizitionat.

#3032
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@TheElfs,
Din pacate, intr-adevar, chiar si acest topic (despre care am precizat ca are indestula informatie) este unul foarte mare si nefiind unul de gen "sticky" e greu de citit tot dar totusi trebuie ca fiecare sa-si dea seama ca nici nu se poate repeta intreaga sa cantitate de informatie de baza continuta in fiecare eventual raspuns catre cineva ce nu detine aceste "cunostinte de baza". Aceste "cunostinte de baza" se refera in primul rand la tipurile de saltele existente, la tipurile materialelor din care se produc diversele structuri/nuclee/miezuri precum si deosebirile/calitatile/caracteristicile necesare ale fiecarui material posibil in parte. Userul care a contribuit cu cea mai multa informatie pe acest topic a fost, candva, "amotida". Acel user a avut multe postari undeva intre paginile 20-45 daca imi aduc eu bine aminte si cele mai importante informatii pe care le-a prezentat sunt doar acelea in care vorbea despre "cunostinte de baza"; in niciun caz nu trebuie ca cineva sa mai ia de bune recomandarile sale referitoare la nume de saltele sau fabricanti caci, una ca nu mai pot fi total de actualitate acum cand deja au trecut ani buni de pe vremea cand el scria aici, intr-un domeniu in care lucrurile se schimba cu o rapiditate fie ea si moderata, si, a doua, el incerca pe-atunci sa dea sfaturi doar la modul pur teoretic, nefiindu-i in posibilitate sa probeze el insusi. Tot el avea parerea (pe care o impartasesc si eu in totalitate) ca in privinta produselor pentru somn nu trebuie facute economii si ca toti ar trebui sa cumpere doar lucruri de o calitate foarte inalta. S-a "lasat" de postat aici deoarece incepuse sa-si dea seama ca nu poate da sfaturi bune la intrebari stricte de genul "am buget de 500-1000-2000 lei, tu le stii cel mai bine vad, zi-mi ce saltea sa cumpar?" si deoarece intrase la un moment dat in diverse "contre" (multe s-au sters deja de catre administratori) cu diversi vanzatori/revanzatori de saltele care gasisera si ei o "paine de mancat" prin activitatea lor pe acest topic.
Tot din pacate, lumea produselor de somn nu poate fi comparata cu "lumea" computerelor de exemplu (asa cum tu incerci sa-mi spui ca poti da sfaturi stricte la intrebarile in care ai un buget clar si un scop clar), ti-am spus "de ce" in postarea mea anterioara (alegerea saltelei este de fapt o chestiune absolut personala, deoarece depinde, mai presus de toate, de preferintele si nevoile individuale ale fiecaruia, pentru orice simtim ca ne odihneste si ne relaxeaza pe fiecare in parte) si acel motiv nu poate fi similar cu alegerea produselor electronice de exemplu.
In alta ordine de idei, pentru cineva (ca tine) ce cauta doar un tip anume de saltea (tip memory), cunostintele de baza pot fi preluate doar din informatia (citand pe userul amotida) prezentata de mine si la postarea cu numarul 2960 in urma cu cateva pagini. De-acolo cineva poate retine ce calitati optime ar trebui sa aiba saltelele de acest tip si ca orice nu se incadreaza in acei parametri e doar un compromis. Si atunci cand facem un compromis trebuie sa ne asumam si responsabilitatea lucrurilor ce deriva de aici (in cazul de fata, in primul rand durabilitatea in conditii optime, sustinerea, confortul versus starea de odihna si chiar sanatatea).
In "spiritul" acelorasi idei pe care le promova userul amotida, cu care eu personal sunt in absoluta concordanta, nu pot sa spun decat ca, in lumea produselor pentru somn, un produs optim are un cost minim ce poate incepe de la sume destul de exacte, si ca aceste costuri sunt destul de maricele. Tot asa cum orice produs cu adevarat calitativ din aceasta lume are un pret si ca orice este sub o anumita limita nu poate avea aceleasi calitati, durabilitate, etc. Romanii in general si in majoritatea lor, nu au avut cultivata ideea de calitate a somnului si de aici si lipsa lor de intelegere "de ce" o saltea trebuie sa fie calitativa cu adevarat si ca acest lucru are un cost anume. Romanul de rand lesne accepta ca un produs oarecare (masina, tv, canapea, masina de spalat, aragaz, si orice altceva daca ar mai fi sa exemplificam) are un cost minim anume, insa la saltele a cautat intotdeauna sa faca rabat de pret; ii este greu sa inteleaga ca acest lucru (care de cele mai multe ori are un impact in viata sa mult mai mare decat orice alt produs de uz normal) are si un cost anume pe masura si deci nu il poti gasi cu adevarat calitativ sub o anumita marja de pret. Acestea fiind spuse, iti dai poate seama acum de ce unei persoane ca mine ii este greu sa formuleze o parere/ sfat referitor la o anumita saltea oarecare.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, calitatea optima in acest domeniu nu inseamna numai alegerea unui anumit tip de saltea, caci tipurile sunt multe si diverse. Fiind o alegere personala deci, cu trimiteri la simturile fiecarui individ in parte, nici macar nu se pot da sfaturi ca doar o anumita saltea (fie ea si de top) poate fi achizitia cea mai buna pentru oricine. Eu, de exemplu, dorm acasa la mine pe o saltea foarte buna de un anumit tip, insa nu pot sa o recomand cu toata inima oricui... As putea sa o "recomand cu toata inima" doar persoanelor ce doresc achizitia unei saltele de tipul acesteia ale mele. In rest, chiar de eu (sau oricine altcineva) sunt destul de initiata in domeniu (asta in ciuda faptului ca nu lucrez in domeniu), nu pot sa recomand altceva (de acest tip) si sa-mi asum eu raspunderea! Cred ca intelegi ce vreau sa zic.

#3033
crististreulea

crististreulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.06.2007
chiar ma interesam si eu de o saltea si am ajuns pe aici.
am citit doar aceasta ultima pagina si am tras cateva concluzii:
- spuma de memory sa fie peste 5cm
- stratul inferior sa aiba densitatea peste 30 si sa fie din poliuretani HR
- grosimea totala a saltelei sa fie de 20cm

multumesc ana

Edited by crististreulea, 26 February 2015 - 16:54.


#3034
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Caut o saltea cu arcuri impachetate. M-am oprit la urmatoarele modele:

IKEA - 1100 ron
Mobexpert -1650 ron

Le-am vazut pe ambele in magazin, cea de la mobexpert mi s-a zis ca are 2 fete (vara/iarna), in timp ce Ikea se lauda cu faptul ca nu trebuie intoarsa. Merita acest feature 500 ron in plus sau e inutil?

#3035
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postdon_dannielo, on 28 februarie 2015 - 18:09, said:

Caut o saltea cu arcuri impachetate. M-am oprit la urmatoarele modele:

IKEA - 1100 ron
Mobexpert -1650 ron

Le-am vazut pe ambele in magazin, cea de la mobexpert mi s-a zis ca are 2 fete (vara/iarna), in timp ce Ikea se lauda cu faptul ca nu trebuie intoarsa. Merita acest feature 500 ron in plus sau e inutil?


Daca se doreste ceva de calitate si cu arc impachetat, atunci bugetul ar trebui sa fie peste 2500 lei. Varianta vara - iarna este depasita.....Vara - iarna inseamna o fata lana si una bumbac. La spalare, daca e detasabila husa apar probleme, nu se impaca prea bine bumbacul cu lana. Exista persoane alergice la lana..etc.

O saltea cu husa 100% din bumbac sau lana va lua din efectul unei spumei memory de exemplu. Adica se elimina efectul anatomic al saltelei, salteaua devine mai rigida si nu se mai muleaza cat ar trebui dupa corpul nostru. Solutia folosita amestec de fir natural cu elastan, iar sub acest material strat termoflex ( vatelina . . Daca lipseste stratul termoflex sau este inlocuit cu spuma, atunci vom avem o mare problema cu transpiratia.

#3036
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015
Buna Hardrain, ai reusit sa iti achizitionezi o saltea optima petru nevoile tale?

#3037
hardrain

hardrain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2015
Amia92 am fost la Mobexpert sa vad o saltea cu spuma laudata aici in discutiile anterioare
dar nu m-a dat pe spate mai ales ca avea 2 ani garantie si chiar atunci nu mergea softul
ca sa imi spuna niste detalii si mai ales pretul. Atita am retinut ca sint fabricate in Romania.
In schimb am testat o saltea care mi-a placut mai ales ca avea dimensiunea 200x120
si mi s-ar potrivi la fix.

Garantie: 10 ani pentru forma, 2 ani pentru materialele de acoperire

Structura de fabricatie:
· Husa Bayscent, detasabila cu fermoar
· Strat MemoryFoam cu densitatea de 55 DNS si grosimea de 60 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Grosime saltele: 22 cm    

Ce parere ai?

#3038
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Eu folosesc din vara o saltea ungureasca din cocos si latex. Am adaugat o husa cu ag. Si somiera Ergo cu 28 lamele ( 26 lamele la noi pe dimensiunea de 140x190). Au revoir durerilor de spate ( cocoasa de calculatorist). Am colindat toate magazinele de saltele din Cluj Napoca, am avut posibilitatea sa testam cateva minute bune mai multe tipuri de saltele. Bugetul initial pentru saltea a fost de cca 300-350 euro, dar la banii astia nu am gasit nimic sa ne placa. Doar la Jysk erau ceva acceptabile la prima vedere, dar in conditiile pretului redus cu 50% parca. Salteaua ne-a costat putin peste 500 euro, singurul meu regret e ca nu am cumparat-o cu multi ani in urma :)

http://www.saltele-b...stige-plus.html

De la ei folosesc de peste 2 ani perne memory integrale, dupa ce m-am pacalit cu alte memory-uri de la alte firme....

#3039
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

View Postdon_dannielo, on 28 februarie 2015 - 18:09, said:

Caut o saltea cu arcuri impachetate. M-am oprit la urmatoarele modele:

IKEA - 1100 ron
Mobexpert -1650 ron

Le-am vazut pe ambele in magazin, cea de la mobexpert mi s-a zis ca are 2 fete (vara/iarna), in timp ce Ikea se lauda cu faptul ca nu trebuie intoarsa. Merita acest feature 500 ron in plus sau e inutil?
Fiti atenti la unele saltele de la ikea (si la altii), la distanta intre arcuri impachetate ! Va recomand sa folositi numai pozitii "traditionale" din Kama Sutra pe saltelele astea.
Distanta mare intre arcuri, dupa cum se vede in poza, poate sa aduca la caderea arcului in interiorul saltelei si drumuri lungi pe la protectia consumatorului. Dupa cum spui, "ei se lauda cu faptul ca nu trebue intoarsa" si dau o garantie de 25 de ani   ??? Eu personal nu cred.

Attached Files


Edited by dormeu, 03 March 2015 - 14:16.


#3040
samur1

samur1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.07.2010
Saltea BioFoam Small 16 cm spuma HR (140x2000) la 650 lei, este o afacere buna? Sfaturi? Ce-mi recomandati???

http://www.somproduc...cm-grosime.html

#3041
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

View Posthardrain, on 02 martie 2015 - 12:09, said:

Amia92 am fost la Mobexpert sa vad o saltea cu spuma laudata aici in discutiile anterioare
dar nu m-a dat pe spate mai ales ca avea 2 ani garantie si chiar atunci nu mergea softul
ca sa imi spuna niste detalii si mai ales pretul. Atita am retinut ca sint fabricate in Romania.
In schimb am testat o saltea care mi-a placut mai ales ca avea dimensiunea 200x120
si mi s-ar potrivi la fix.

Garantie: 10 ani pentru forma, 2 ani pentru materialele de acoperire

Structura de fabricatie:
· Husa Bayscent, detasabila cu fermoar
· Strat MemoryFoam cu densitatea de 55 DNS si grosimea de 60 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Placa de fibra de nuca de cocos cu grosimea de 10 mm
· Strat de eliocell cu densitatea de 35 kg/m³ si grosimea de 40 mm
· Grosime saltele: 22 cm

Ce parere ai?


Stratul de memory mi se pare acceptabil dar in schimb imi atrage atentia structuta saltelei...de ce sunt 3 straturi de eliocel separate de 2 stratului din placa fibra de cocos.
Oricum asteptam un raspuns de la tine dupa ce faci o achizitie.

View Postsamur1, on 04 martie 2015 - 09:22, said:

Saltea BioFoam Small 16 cm spuma HR (140x2000) la 650 lei, este o afacere buna? Sfaturi? Ce-mi recomandati???

http://www.somproduc...cm-grosime.html


Buna,
Eu nu as alege aceasta saltea. Dar depinde de preferintele tale...de ce ai alege o saltea pe baza de spuma si nu arc? Pe ce suprafata iti place sa dormi?
Care este bugetul alocat?

#3042
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Eu sufar de reflux gastroesofagian si m-ar interesa un pat, o somiera ceva + saltea care sa se poata frange de la jumatate si sa se ridice atat de la cap cat si de la picioare astfel incat sa nu alunec. Deasemenea patul si salteaua trebuie sa fie foarte moi si flexibile pentru ca de multe ori nu pot sa dorm cu fata in sus si ma intorc pe o parte la orizontala cu soldul sub nivelul umarului chiar cu riscul unor probleme de coloana. Am deja un surogat urat, o improvizatie.... Frangerea patului trebuie sa se produca de undeva aproape de jumatate si nu in ultima treime asa cum e la paturile de spital vechi care ridica mai mult capul decat trunchiul cu totul.
L.E
Nu chiar SF-urile din imagini dar ceva asemanator.

Attached Files


Edited by sirius208, 07 March 2015 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate