Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#2971
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Va rog sa-mi spuneti daca un topper reprezinta acelasi lucru cu "protectie saltea". In acest caz la Ikea vad toppere pana in 100 ron , dar si peste 700-800 RON ....

Scopul unui topper este doar de a proteja salteaua sau si de a face salteau mai moale sau mai rigida in functie de saltea si topper ?

Multumesc

#2972
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@popovicias:
De multe ori anumite denumiri de produse pot fi confundate, sunt si magazine care prezinta ambele lucruri intr-o singura categorie.
In incercarea de a formula un raspuns cat mai simplu la intrebarea pusa de tine iti voi raspunde ca nu, un "topper"(in adevaratul sens al cuvantului) nu reprezinta exact acelasi lucru cu protectie saltea. O "protectie saltea" este mai intai de toate subtire sau relativ subtire, este mai mult o "husa", are doar rolul de a proteja, asa cum lesne reiese si din denumire, pe cand un "topper" este mai gros in primul rand si poate fi realizat din diverse materiale imbracate de o husa, scopul principal al acestuia fiind de a creste confortul. Grosimea topperelor poate fi foarte variata.

#2973
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc pentru clarificare. Im afara de Ikea ce topper 160x200 ati recomanda?
Am o saltea pe care o consider foarte tare si as mai "inmuia-o" putin.

#2974
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@popovicias:
Mai mult ca sigur, recomandarile in ceea ce priveste achizitionarea unui topper, le doresti de la cat mai multi...
Eu iti voi da doar opinia mea:
Personal nu sunt o "fana" a topperelor"(din mai multe motive pe care, sincer, n-am chef sa le expun aici si acum caci probabil ar trebui sa scriu prea mult), sunt o persoana ce crede ca o saltea trebuie sa indeplineasca de la bun inceput si preferintele de confort. Evident ca topperele au fost insa create tocmai pentru a adauga un eventual plus de confort pentru diverse cazuri ce iar nu necesita aici o descriere... Topperele sunt destul de scumpe, as zice, si -pentru mine- ar merita investitia doar si numai in cazurile cand as avea o saltea de foarte buna calitate insa prea ferma, careia as dori sa-i adaug si un plus de confort.
Asa cum ti-am mai spus, topperele pot avea in componenta diverse materiale printre care putem enumera acum pe cele mai intalnite in prezent pe piata, de ex: spume poliuretanice simple, latexuri sau spume memory. Materialul care poate da cel mai inalt grad de confort este spuma memory.
Nu cred ca vei primi recomandari anume pentru diverse marci (mai ales in care sa ti se spuna si de ce unul e mai bun sau nu ca altul), dealtfel cred si ca prea putina lume foloseste toppere.
Pentru a gasi preturi si magazine unde ai putea cumpara toppere poti simplu sa faci o cautare pe google scriind "top saltea" (vei mai intalni aceleasi produse fiind denumite si topper, microsaltea, suprasaltea sau saltea suplimentara).
Asa cum probabil deja ti-ai dat seama, topperele ce au in componenta spume memory sunt si cam cele mai scumpe, respectiv, cu cat acel material este mai gros cu atat este si mai scump si probabil ca lesne iti poti da seama ca si confortul pe care ai putea sa-l resimti stand pe asa ceva creste proportional cu grosimea. La acest tip de spume conteaza si calitatea insa acest lucru e o istorie prea mare pentru a putea fi descrisa in aceasta postare si, de multe ori, proportional cu calitatea vei intalni si preturi diferentiate.

#2975
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
multumesc pt. explicatii.

se pare ca am ales gresit salteaua, este mult prea tare si nu dorm bine pe ea. Este Saltex superortopedica lux.
Voi incerca sa o schimb.
As merge pe ceva memory foam in jurul a 1000 ron. Ce parere aveti de aceasta de la saltex: http://www.esaltea.r...oam-160x200-cm/

#2976
amia92

amia92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2015

View Postpopovicias, on 20 ianuarie 2015 - 11:48, said:

multumesc pt. explicatii.

se pare ca am ales gresit salteaua, este mult prea tare si nu dorm bine pe ea. Este Saltex superortopedica lux.
Voi incerca sa o schimb.
As merge pe ceva memory foam in jurul a 1000 ron. Ce parere aveti de aceasta de la saltex: http://www.esaltea.r...oam-160x200-cm/


Poti vizita site-ul massimo.ro... Din cate stiu au produse de calitate ce iti ofera un somn linistit, odihnitor dar si sanatos.

#2977
alinacretoiu

alinacretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2009

View PostSimion_Adrian, on 24 noiembrie 2014 - 16:29, said:

Stie cineva ceva de saltelele de la Jysk? Am vazut niste reduceri foarte mari si nu am gasit saltele ca ale lor pe nici un site din Romania.Ma intereseaza Gold S70 cu arcuri sau Gold F120 Wellpur.
Multumesc.
Am cumparat o saltea Wellpur F120 la inceputul lui ianuarie 2015. Pot spune ca este foarte comoda de dormit, nu ma mai trezesc dimineata cu dureri de spate. Nici nu stii daca mai doarme cineva langa tine in pat (daca nu te atinge). Dar recomand ca prima saptamana dupa desfacere sa fie lasata la aerisit. Emana un miros specific. Acum nu se mai simte mirosul. Am luat tot atunci o perna Wellpur din spuma cu memorie care inca degaja un miros (inca e pe terasa la aerisit).

#2978
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004

View Postpopovicias, on 19 ianuarie 2015 - 15:30, said:

Multumesc pentru clarificare. Im afara de Ikea ce topper 160x200 ati recomanda?
Am o saltea pe care o consider foarte tare si as mai "inmuia-o" putin.

Salut,

Eu am luat de la IKEA topper-ul cu latex; mi se pare destul de bun, asa ca-l recomand. Garantia este de numai 2 ani, fata de saltelele Sultan unde e de 25 de ani (evident, doar pt. forma si defecte vizibile de materiale precum: arcuri rupte sau lasate, burete cu gaura etc.; pierderea densitatii saltelei nu este garantata, intrucat asta intra la uzura normala a saltelei).
Am testat si topper-ul Natupalm, cu spuma vascoelastica de 65kg/mp si mi-a placut, dar un test adevarat inseamna 3-4 nopti dormite efectiv, nu 10-15 de minute de stat pe el in magazin. Nu cred ca Mobexpert are o politica de retur adecvata pt. preturile practicate, motiv pentru care nu m-am incumetat sa achizitionez acest topper:)

Bafta!

#2979
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Simion_Adrian, review-ul facut de alinacretoiu pare unul pozitiv; in plus, salteaua are o baza groasa de 18cm din poliuretan dens de 30kg/mp, deci te va tine cu siguranta macar 5 ani, fara sa faca "gropi".
Daca te uiti la specificatii vei vedea ca are inclus topper din spuma vascoelastica de 2x4cm, deci ar trebui sa fie destul de confortabila.

Spune-ne daca ai cumparat-o si fa-ne te rog un review.

Thx!

#2980
alinacretoiu

alinacretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2009

View Postalinacretoiu, on 21 ianuarie 2015 - 10:09, said:

Am cumparat o saltea Wellpur F120 la inceputul lui ianuarie 2015. Pot spune ca este foarte comoda de dormit, nu ma mai trezesc dimineata cu dureri de spate. Nici nu stii daca mai doarme cineva langa tine in pat (daca nu te atinge). Dar recomand ca prima saptamana dupa desfacere sa fie lasata la aerisit. Emana un miros specific. Acum nu se mai simte mirosul. Am luat tot atunci o perna Wellpur din spuma cu memorie care inca degaja un miros (inca e pe terasa la aerisit).

Nu stiu cum sa revin pentru editarea mesajului de mai sus. Desi in aer nu se mai simtea mirosul cand am luat cearceaful de pe pat acesta avea totusi un miros destul de slab dar asemanator cu cel de la inceput. Asa ca duminica am returnat-o. Nu am intampinat probleme cu cei de la JYSK, doar ca a trebuit sa mergem dupa bani mai spre seara ca nu aveau bani in casierie. Dupa 2 nopti dormite pe vechea saltea iar nu-mi ajung orele de somn si ma doare spatele dimineata. Sunt in cautare de o saltea care sa nu emane nici un miros si sa aiba aceleasi proprietati. Am renuntat la ideea de memory foam intrucat sunt destui care se plang de miros. Nu vreau arcuri. Ma gandesc sa incerc o saltea de spuma HR conforta anatomica sensitive intrucat este produsa la noi in tara la Sibiu si ofera posibilitatea de a o testa 30 de zile (sper sa nu o returnez si pe aceasta). Mi-au garantat ca nu miroase nicicum salteaua. Mai are cineva saltea cu spuma high resilience?

#2981
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Am fost si eu pe la Mobexpert. Am incercat ce era expus, Natupalm Deluxe e foarte interesanta daca te poti obisnui cu stratul de memory, cele americane mi s-au parut prea moi, totusi cu New York m-as putea obisnui :) .Pe urma am incercat Premier double pillow top - un pic prea moale, si Diamond Hard, un pic prea tare. Asa ca m-am cam hotarat la ceva intre astea doua, adica la Diamond pillow top, dar asta nu era in magazin sa o incerc si trebuie sa o comand. Deci daca aveti careva ceva pareri bune, rele  despre Diamond Pillow Top de la Mobexpert, ar fi bine sa le aflu inainte sa dau comanda .

#2982
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Aici http://holdermattres...ond-pillow-top/ este o fotografie facuta in sectiune, in care se vad somiera, salteaua cu baza de arcuri, stratul gros de lana cat si straturile de burete din topper. Pare constructie de calitate foarte buna si asteptam recenzie din partea ta, citizenics. :)

#2983
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
@trl mersi de link-ul cu sectiunea saltelei., In prezentarea de la mobexpert scrie ca salteaua e cu arcuri impachetate individual, din poza  din link-ul pus de tine eu nu-mi dau seama de asta. Pana la urma ce fel de arcuri are salteaua asta??
Trebuie sa mai cercetez, s-ar putea sa nu fie aceeasi saltea pe care ai pus-o tu in link si cea de la Mobexpert.

Edited by citizenics, 01 February 2015 - 09:29.


#2984
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Diamond pillow top de la Mobexpert e produsa in Romania de fabrica lor Soft Mex. Nu cred ca are legatura cu cea din link-ul pus de @trl. Din pacate nu am gasit poze cu sectiunea saltelei. Cica e cu arcuri "impachetate separat" (sper ca e totuna cu cu "impachetate individual") + un top din poliuretan.
Din pacate nu aveau si latex pe stoc sa o pot incerca.
....
Pacat ca user-ul amotida nu mai scrie pe topicul asta.

Edited by citizenics, 01 February 2015 - 10:53.


#2985
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008

View Postcitizenics, on 01 februarie 2015 - 10:53, said:

Diamond pillow top de la Mobexpert e produsa in Romania de fabrica lor Soft Mex. Nu cred ca are legatura cu cea din link-ul pus de @trl. Din pacate nu am gasit poze cu sectiunea saltelei. Cica e cu arcuri "impachetate separat" (sper ca e totuna cu cu "impachetate individual") + un top din poliuretan.
Din pacate nu aveau si latex pe stoc sa o pot incerca.
....
Pacat ca user-ul amotida nu mai scrie pe topicul asta.
Este tot una. La Ikea ai incercat saltelele? Au cateva modele interesante (Hesseng, Hyllestad sau Hovag & un top Sultan Tafjord - memory sau Sultan Tveit - latex)

#2986
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013

 specgogu, on 01 februarie 2015 - 11:42, said:

Este tot una. La Ikea ai incercat saltelele? Au cateva modele interesante (Hesseng, Hyllestad sau Hovag & un top Sultan Tafjord - memory sau Sultan Tveit - latex)
Ati putea fi mai expliciti? Eu chiar nu inteleg de ce e tot una. Si daca e tot una, arcurile alea din sectiune sunt impachetate individual, ca eu nu-mi dau seama??
Am fost la mobexpert Tg. Mures, nu este Ikea prin zona, si cand am realizat ce diferente sunt intre ceea ce crezi ca e o saltea si cum e ea cand o incerci, am realizat ca e f. riscant sa cumperi o saltea fara sa o incerci.

#2987
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004

 citizenics, on 01 februarie 2015 - 09:14, said:

@trl mersi de link-ul cu sectiunea saltelei., In prezentarea de la mobexpert scrie ca salteaua e cu arcuri impachetate individual, din poza  din link-ul pus de tine eu nu-mi dau seama de asta. Pana la urma ce fel de arcuri are salteaua asta??
Trebuie sa mai cercetez, s-ar putea sa nu fie aceeasi saltea pe care ai pus-o tu in link si cea de la Mobexpert.

Cred ca cel mai bine suni la Mobexpert si-i rogi frumos sa-ti explice daca arcurile sunt impachetate individual sau nu. In caz ca da, ar fi bine, intrucat nu deranjezi partenerul in timp ce te misti pe saltea (nu se mai transmit vibratiile in toata salteaua).

Dupa cum spune si specgogu, cam in aceeasi banuti te-ai incadra si la SULTAN HYLLESTAD de la IKEA, cu posibilitate retur in 90 de zile si garantie 25 de ani pentru forma si defecte majore. HESSENG, din pacate, este ceva mai scump, dar are materiale naturale precum latex, par de cal, bumbac si lana, iar aditional lyocel ca termoregulator pentru vara.

BTW, Sultan Tveit am eu si mi se pare potrivit pentru un topper de pret mediu. Este latex in amestec natural cu artificial si-l recomand celor care nu prefera spuma ca toppper.

P.S.: Ikea face livrari in toata Romania; costa 49 lei "handling" + 1 lue/kg transport prin FanCourier.

Edited by trl, 01 February 2015 - 15:15.


#2988
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
http://www.mobexpert...a-160x200-17475
Eu despre salteaua asta vorbesc. E produsa de Soft Mex Romania. E drept ca cei de la Mobexpert nu dau foarte multe detalii...

Cele de la Ikea par ok, dar nu cumpar fara sa incerc.

Edited by citizenics, 01 February 2015 - 15:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate