Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#2881
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006

 dormeu, on 07 octombrie 2014 - 13:29, said:

La http://www.cadoromob...ght_modern.html  in Cluj-Napoca ai fost ? la D-l Muresan.
Nu, dar l-am trecut, acum, pe lista.
Oare de la ce producatori aduc saltele?

#2882
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006

 didilica, on 04 octombrie 2014 - 09:47, said:

N-am niciun motiv clar. Posted Image
N-am incercat o saltea cu arcuri, de cativa zeci de ani, dar amintirile despre cele vechi, ce le aveam in copilarie, nu sunt tocmai placute. Posted Image

Avand o "experienta" frumoasa in ultimele 3 luni cu o saltea cu... arcuri... si spuma cu memorie, doresc sa va prezint umatoarele:
-exista in continuare la vanzare acele saltele ce ne-au chinuit copilaria, insa nu la bugetul alocat de dvs. Pretul este muuult mai mic pentru acele asa numite saltele. Daca am spune o bucata de pasla peste niste arcuri, ar fi termenul corect.
-exista saltele cu arcuri impachetate individual
-exista saltele cu arc continuu
-saltelele cu arcuri pot avea diverse straturi ca si grosime de spuma cu memorie.

Va recomand sa mergeti in mai multe magazine (preferabil magazine specializate in vanzarea de saltele), unde puteti obtine foarte multe informatii utile. Ulterior, aceste informatii va pot ajuta sa luati o decizie cat mai buna pentru dvs.

Eu am mers in Bucuresti la Ikea (zona Baneasa), Saltele-online (zona 1 Mai), Dormeo (Home & Design Mall din Ghencea), Salterra (Piata Victoriei), SomProduct (Home & Design Mall din Ghencea), Calma (sunt mai multe magazine, eu am mers la Obor). Am vazut/testat diverse tipuri de saltele. Am cules diverse informatii: spuma, arcuri, memorie, argint, bambus, cocos, duritate, inaltime, aerisire, antiblabla.... Am cautat pe internet si mai multe informatii.

In cele din urma, am ales o castigatoare in aceasta cursa ce a durat vreo 3 luni de testari. Am inceput hotarat sa aleg "fara arcuri", insa am ales arcuri... :)
Multumesc celor ce au scris aici despre Salterra si produsele lor Pikolin. Altfel nu ajungeam la ei.
Salteaua se numeste Conde, de la Pikolin (sunt produse in Spania). Puteti citi mai multe detalii despre Pikolin pe internet (inlucisv informatia ca aceasta : "....Grupul Pikolin lider european in produse destinate somn care de peste 40 de ani este furnizorul multor lanturi hoteliere - Hilton, Crowne Plaza, Waldorf Astoria, Holiday Inn fiind doar cateva dintre acestea.")

Ce stie sa faca?

"Tratamente antiacarieni, antibacterial: Triple Barera
Tehnologia de fabricare a saltelei: Tehnologia de fabricare a saltelei Sistem de arc continuu Normablock
Sustinere/stabilitate: Foarte Buna
Structura elastica: • 3cm spuma poliuretanica profilata cu 7 zone de confort 28kg/mc • 15,5 cm bloc de arcuri continue Normablock • 3cm spuma poliuretanica profilata cu 5 zone de confort 28kg/mc
Natura matlasarii: Vascofoam, spuma poliuretanica super suava
Independenta fata de partener: Excelenta
Inaltime: 29,5
Husa: Poliester matlasata cu • 2 cm memory foam 55kg/mc • 2cm spuma poliuretanica de 22kg/mc
Fermitate: Mare"

Pretul? Pretul a fost maricel, dar "face toti banii".
Pretul saltelei 3500. Am prins o perioada de promotie, astfel ca am platit 3000 pt saltea 160x200 + Protectie saltea Tencel Pikolin (impermeabila)+transport gratuit. Transportul a fost facut pana in casa!

Nu regret nimic din ce am platit pentru saltea.

Mentionez ca sunt un simplu client multumit. Nu am legatura cu magazinul Salterra . Cu atat mai putin cu firma Pikolin ce este din Spania. Nu comercializez saltele, ci cu totul alt tip de produse.

Multumesc celor ce au postat mesaje in cadrul acestui forum. Ei m-au ajutat sa fac primul pas: sa merg sa testez cat mai multe saltele. Sper sa fie cat mai multi clienti ce posteaza mesaje despre produsele comercializate de mine. Sper... :)

#2883
J@XXOLINA

J@XXOLINA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.04.2007
am probat mai multe tipuri de saltele si am rămas plăcut impresionat de salteaua tempur original 21
pretul e cam mare ca sa o pot lua pe loc...vreo 5700
vreo recomandare de ceva asemănător sau sa strâng banii pentru asta?
ca somieră, special pentru modelul asta de saltea, cam la ce sa mă uit?
multumesc frumos

#2884
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 J@XXOLINA, on 12 octombrie 2014 - 21:42, said:

am probat mai multe tipuri de saltele si am rămas plăcut impresionat de salteaua tempur original 21
pretul e cam mare ca sa o pot lua pe loc...vreo 5700
vreo recomandare de ceva asemănător sau sa strâng banii pentru asta?

Nu mai exista nimic asemanator in Romania, orice altceva ti-ar spune vreunul sau altul. Da, pretul e prohibitiv, mama lor de hotzi.

Edited by Ana0181, 12 October 2014 - 22:04.


#2885
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009

 claudiu05, on 11 septembrie 2014 - 11:34, said:

Salut.Revin si eu cu un review la salteaua din latex Ekon. In anul 2012 am cumparat o saltea latex Ekon prin reprezentanta in Romania de la acea data. Dupa cateva saptamani salteaua s-a deformat. Am incercat sa iau legatura cu firma din Romania, dar aceasta nu mai exista. Intre timp salteaua s-a deformat mai rau. Am luat legatura cu importatorul in Romania (Bulrom supplying: Importator Telefoane:
Tel/Fax:021.444.06.44 / 021.777.07.00 Mobil: 0728.96.96.96 Mobil: 0726.96.96.96 Email: [email protected] Showroom Bd.IonMihalacheNr.62,Sector1,Bucuresti (in zona piata 1 Mai) Program:
Luni-Vineri: 10-19 Sambata: 10-17 Web: www.saltele-online.ro www.salteleacasa.ro), dar acesta refuza sa-mi inlocuiasca/returneze banii pe motiv ca la data vanzarii saltelei nu era importatorul saltelei. Asa ca pe viitor, un criteriu de alegere a saltelei va fi si seriozitatea producatorului/importatorului. Nu cumparati de la diferite firme de apartament pentru ca acestea dispar peste noapte si nu aveti ce face. Feriti-va de saltelele EKON. Cine doreste detalii poate sa ma contacteze pe privat.

Cu ajutorul Protectiei Consumatorului mi-a fost schimbata salteaua deformata cu una noua. La prima vedere, aceasta saltea pare putin diferita de cea veche in sensul ca pare mai moale. Salteaua a venit insotita cu un nou certificat de garantie din care rezulta ca perioada de garantie s-a modificat in sens negativ de la 10 ani la 5 ani. Va voi tine la curent cu ,,evolutia" saltelei.

#2886
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Unii producatori baga sarma de proasta calitate in ele dar dau garantie mare in ideea ca omul n-o sa se mai oboseasca sa o ceara sau, multe magazine cu mobila au si asa viata scurta, sau, in cazul firmei pe care o cunosc eu, se intra in faliment si se deschide alta firma, iar garantiile devin inutile. Asa ca acea garantie de 5-10 ani doar iti fura ochii sa dai banii pe un obiect slab.
Producatorii de care zic eu luau sarma de la Turda, in nici macar un an se deforma salteaua.

#2887
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006
Ce parere aveti despre salteaua asta :

http://www.dedeman.r...us-160x200.html

Are cineva saltele Bien Dormir, sunt ok la banii ceruti ?
Multumesc.

#2888
matei_robert21

matei_robert21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2012
claudiu 05
Eu reprezint pe cei de la www.saltele-onlin..ro
Nu i-mi aduc aminte sa fi avut vreo preoblema cu cei de la OPC si nici ca am inlocuit saltele tari cu saltele moi, dar i-mi amintesc ca eu personal te-am sunat si ti-am propus sa-ti schimb miezul saltelei chiar daca nu eu ti-am comercializat produsul, la care tu ai hotarat ca mai te gandesti, cea ce mi sa parut ciudat, iar imediat dupa ai inceput sa scrii pe forumuri ce problema ai tu.
Tu nu urmaresti sa-ti schimbi salteaua ci sa faci publicitate negativa.

#2889
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009

 matei_robert21, on 16 octombrie 2014 - 13:12, said:

claudiu 05
Eu reprezint pe cei de la www.saltele-onlin..ro
Nu i-mi aduc aminte sa fi avut vreo preoblema cu cei de la OPC si nici ca am inlocuit saltele tari cu saltele moi, dar i-mi amintesc ca eu personal te-am sunat si ti-am propus sa-ti schimb miezul saltelei chiar daca nu eu ti-am comercializat produsul, la care tu ai hotarat ca mai te gandesti, cea ce mi sa parut ciudat, iar imediat dupa ai inceput sa scrii pe forumuri ce problema ai tu.
Tu nu urmaresti sa-ti schimbi salteaua ci sa faci publicitate negativa.
Domnule Matei
Haideti sa lamurim cum au decurs lucrurile:
Inainte de a face sesizarea la OPC si a scrie pe acest forum am incercat sa iau legatura cu persoana de contact de pe pagina EKON. Persoana mentionata pe acea pagina nu a raspuns la niciun telefon. Dupa aceea am sunat la dumneavoastra, iar un coleg al dumneavoastra mi-a comunicat faptul ca ,,pentru saltelele vandute inainte de luna mai 2014, firma dumneavoastra nu asigura service". In ziua urmatoare am facut sesizarea la OPC, punand la dispozitia dumnealor toate informatiile necesare. Dupa transmiterea sesizarii am postat pe acest forum problema mea. Dumneavoastra m-ati contactat si mi-ati comunicat faptul ca firma dumneavoastra nu poate rezolva problema mea deoarece dumneavoastra puteti acorda service doar pentru saltelele comercializate de siteul saltele online. Tot dumneavoastra mi-ati comunicat faptul ca nu aveti incheiat niciun contract de importator cu EKON Bulgaria. Firma dumneavoastra doar comercializeaza produsele EKON, dar nu aveti oficial calitatea de importator EKON. Recunosc faptul ca dumneavoastra v-ati oferit ca in cazul in care persoana mentionata pe siteul ekon imi raspunde la telefon, in cazul in care aceasta este de acord cu trimiterea saltelei mele in Bulgaria pentru schimbarea miezului acesteia, masina dumneavoastra poate veni, la un transport asigurat pentru firma dumneavoastra, sa-mi ia salteaua sa o duca in Bulgaria pentru schimbul miezului. Tot dumneavoastra mi-ati comunicat faptul ca daca cei de la EKON vor accepta schimbarea saltelei actele sa nu fie facute pe firma dumneavoastra. Ziua urmatoare am sunat din nou la numarul de telefon de pe siteul EKON, dar fara succes. Zilele urmatoare am fost sunat de la OPC, de o doamna foarta draguta, care mi-a comunicat faptul ca nici dansa nu reuseste sa dea de persoana mentionata pe site si ca va sanctiona firma. In ultima zi de solutionare a sesizarii, aceiasi doamna a revenit cu un telefon si mi-a comunicat faptul ca in cateva ore voi fi contactat de cineva de la EKON pentru solutionarea problemei. Intr-adevar intr-o ora am fost sunat de cineva de la EKON care mi-a solicitat adresa de livrare a noii saltele, precum si faptul ca vechea saltea va fi rambursata prin aceiasi firma de curierat gratis. Si asa s-a si intamplat: in 5 zile salteaua mi-a fost schimbata.
Pe dumneavoastra nu v-am mai sunat deoarece am asteptat solutionarea sesizarii de cei de la OPC.
Daca mai aveti si alte neclaritati vis-a-vis de aceasta problema va rog sa ma contactati.
Va doresc o zi excelenta.

Edited by claudiu05, 16 October 2014 - 17:13.


#2890
mira_teo

mira_teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.01.2010
Buna seara  m-ar interesa si pe mine o saltea super ortopedica, deoarece cam am probleme cu spatele si nu stiu spre ce saltea sa ma orientez cu spuma sau cu arcuri  suma ar fi pe la 1500 ron, ceva sfaturi  poate m-ar ajuta ce saltea sa achizitionez. Va multumesc anticipat

#2891
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
O firma care nu rezolva problema decat dupa ce e contactata de ANPC, e o firma TEPARA!
9 din 10 clienti nu apeleaza la ANPC deoarece atata stiu ei, sa inghita si sa treaca mai departe, pe asta se si bazeaza aceste firme, rezolva plangerile ANPC si ies totusi in profit de pe restul clientilor mai prost informati.

#2892
mira_teo

mira_teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.01.2010
Stie cineva cum este  calitatea saltelelor cu spuma de la Jysk.

#2893
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Si eu voi achizitiona in urmatoarele 2 saptamani probabil, o noua saltea. 160x200. Eu doresc una moale, m-am saturat de saltele tari si treziri noaptea cu mana amortita. Am fost si am vizionat cateva magazine si mi-au placut produsele de la Dormeo, asa ca probail iMemory Silver va fi alegerea (in magazin costa 2200 lei). Pana acum am luat de la ei 2 perne cu memorie si sunt foarte multumit.

#2894
mira_teo

mira_teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.01.2010
Pana la urma am achizitionat  aceasta saltea http://timflex.ro/in...&product_id=104 ,160x200  era la oferta 1500 ron

#2895
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 mira_teo, on 18 octombrie 2014 - 17:00, said:

Pana la urma am achizitionat  aceasta saltea http://timflex.ro/in...&product_id=104 ,160x200  era la oferta 1500 ron
"Husa fiind tratata cu Aloe Vera confera un somn de calitate."
Care e legatura intre somn si Aloe Vera "tratata" pe husa? Daca nu cumva husa produce constant aloe vera, tratamentul ala cred ca se disipeaza repede.
Eu cand vad abureli din astea trec direct la alt produs.

#2896
mira_teo

mira_teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.01.2010
Nu m-am orientat dupa husa am fost am vazut  si  am stat intins pe saltea cam 20 minute  la showroom

#2897
mihaelamrs

mihaelamrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2014
A incercat careva salteaua Almina de la Bellona?
Dorm destul de rau pe o saltea Siesta care are in jur de 5 ani, ii simt arcurile cum ma impung. Trebuie sa precizez ca sotul nu le simte sau nu il deranjeaza deci probabil sunt mai "sensibila".
In concluzie caut o saltea confortabila, de tarie medie, pe arcuri, pt pat dublu care sa tina in jur de 5 ani, si sa nu fie prea scumpa. Am fost ieri la 2 showroomuri, Elvilla si Bellona.
Acum ma intereseaza salteaua Almina pentru ca pare bine facuta, este si confortabila, are multe straturi de captuseala, burete, nu are memory, latex si este comparabila la pret (795 lei) cu cele de la Previ, Elvilla, Saltex (de aici doream sa cumpar intr-o prima faza), insa nu sunt f sigura, e realizata in turcia si nu prea am gasit comentarii.
Nu inteleg de ce o saltea produsa in romania are atat de putine straturi intre arcuri si suprafata. Si ma refer la saltele normale, asa zis ortopedice si la straturi normale, de burete, vata, etc, nu vreau latex, memory foam samd. Singura de la Elvilla care avea un strat mai mare de burete era cea Confort. Era si singurul model care nu facuse burta insa mi s-a spus ca este un model mai ferm. Insa interiorul celei de la Confort este mult sub cele de la Bellona. Sunt mult mai multe straturi de burete si de captuseala, fiecare cu alta densitate, lucru care dupa mine este f important daca nu vrei sa simti arcurile in spate. De ce modelele romanesti (pe care le-am vazut eu) de saltele normale pe arcuri au un singur burete, intre 1,5 si 3 cm grosime? Cum poate un asa burete subtire sa asigure confort in timp?
Si ar mai fi o intrebare: salteaua Almina are o husa nedetasabila de grosime medie (am vazut si din acelea mult mai groase, tip perna) si am citit pe site-uri ca aceste huse se pot lasa. Aveti paturi cu huse nedetasabile care s-au lasat?
Multumesc

#2898
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cele otropedice trebuie sa fie mai rigide, deoarece sunt pentru oamenii cu probleme, nu pentru cei sanatosi,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate