Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#2809
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Va salut.

De ceva timp caut o saltea mai acatarii si intre timp eu si jumatatea ne-am hotarat la un Natupalm Deluxe de la Mobexpert.

Problema e ca patul nostru are o placa de pal dedesubt, si din cate am inteles, o astfel de saltea ar avea nevoie de aerisire. Pe structura patului, aerisire laterala are din plin, deoarece salteaua ar intra in cadru doar circa 4 CM, restul raman afara. Insa, ramane problema legata de placa de pal. Cat de grav este daca sta pe pal direct? Mentionez ca in casa nu avem umiditate crescuta sau probleme cu mucegaiul, salteaua actuala (pe arcuri) a stat in ultimii 2 ani pe acest cadrul de pal fara a prezenta inconveniente.

Ma gandeam la posibilitatea de a gauri placa de pal, care are 2 cm grosime . Picioarele patului sunt cumva pe mijlocul sau, nu pe laterale, asadar nu ar trebui sa i se slabeasca foarte mult rezistenta. Insa, ce gauri ar trebui sa dau si cat de dese? Eu ma gandeam la unele cu diametru de 3 cm, cu circa 7 cm spatiu intre ele. Ce parere aveti, merita sa imi bat capul sau e frectie la picior de lemn?

Momentan nu se pune problema schimbarii patului, insa as putea cumpara si niste somiere din acestea: http://www.ikea.com/...ducts/40109913/ , pe care sa le plasez pe placa de pal, dupa ce o gauresc. Ar ajuta sa circule aerul mai bine? Problema e ca ar ramane salteaua cumva in aer, deoarece somiera e mai inalta decat "buza" patului si mi-e ca o va lua la plimbare (salteaua, de pe somiere). Pareri?

#2810
ancarusu

ancarusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2014
noi pana la urma am cumparat un optimus de la bien dormir din dedeman si am revenit sa scriu pe forum. avem deja de cateva zile acasa si suntem foarte multumiti si eu si barbatul sclifosit din dotare. are doua parti una mai moale si una ceva mai ferma husa lavabila deci e ok si treaba cu spalatul. sper sa ne tina cat mai mult tinp deocamdata chiar ne odihnim bine.

#2811
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Ce parere aveti despre o combinatie de genul : diamond hard,sau diamond soft, si peste , acest top de latex http://www.mobexpert...a-160x200-10972
.Trebuie sa schimbam salteaua,si dorim ceva foarte comfortabil si la un pret oarecum acceptabil,iar aceasta combinatie ,pare a semana foarte bine cu New York,tot de la Mobexpert,care nea placut foarte tare, dar care are un pret  prohibitiv,parerea mea.

#2812
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 ralucacioflan, on 04 septembrie 2014 - 11:34, said:

Pentru probleme la coloana vertebrala, ce top pentru saltea ar fi mai indicat? Latex sau memory foam?

Memory foam e net superior ca suprafata de confort, practic, folosit ca top de saltea nu exista alte materiale mai bune pentru acest uz. Atentie insa la husa sa; materialul (buretele ala) fiind unul ce incalzeste, daca husa nu e mai de soi, vara te poti trezi ca te cam "coci" putin.
Pui insa problema gresit... Zici de problemele la coloana si deci, pentru acestea, nu un top de saltea e cel care te ajuta sa dormi neaparat mai corect ci salteaua insasi. Daca ai insa o saltea ferma, un top de memory ar ajuta mult.

 Ringwraith, on 05 septembrie 2014 - 14:06, said:

Problema e ca patul nostru are o placa de pal dedesubt, si din cate am inteles, o astfel de saltea ar avea nevoie de aerisire. Pe structura patului, aerisire laterala are din plin, deoarece salteaua ar intra in cadru doar circa 4 CM, restul raman afara. Insa, ramane problema legata de placa de pal. Cat de grav este daca sta pe pal direct? Mentionez ca in casa nu avem umiditate crescuta sau probleme cu mucegaiul, salteaua actuala (pe arcuri) a stat in ultimii 2 ani pe acest cadrul de pal fara a prezenta inconveniente.
Ma gandeam la posibilitatea de a gauri placa de pal.

Da, ar fi mai bine sa aiba aerisire si pe dedesupt. Dar vad ca ai citit pe-aici destul de te gandesti la faza cu gaurile... Ai putea de exemplu sa dai doar cateva gauri macar, rau nu ai face.

 Ringwraith, on 05 septembrie 2014 - 14:06, said:

Momentan nu se pune problema schimbarii patului, insa as putea cumpara si niste somiere pe care sa le plasez pe placa de pal, dupa ce o gauresc. Ar ajuta sa circule aerul mai bine? Problema e ca ar ramane salteaua cumva in aer, deoarece somiera e mai inalta decat "buza" patului si mi-e ca o va lua la plimbare (salteaua, de pe somiere). Pareri?
Singur ti-ai cam dat raspunsul la ce ar urma dupa aia.

Edited by Ana0181, 09 September 2014 - 17:18.


#2813
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 Noapte_Buna, on 10 septembrie 2014 - 09:23, said:

Pentru probleme la coloana vertebrala este  indicat un top de saltea memory  in combinatie cu o saltea superortopedica care ofera o sustinere omogena pe toata suprafata.
In principiu ai dreptate.
Aici ar suna mai frumos asa: " Daca cineva din gresala a cumparat o saltea super....... pe care nu poate dormi, de la "noapte buna" sa nu uitati sa cumparati si un TOP Posted Image  , altfel o sa aveti probleme la coloana. Posted Image "

#2814
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

 ANM13, on 22 august 2014 - 00:01, said:

Pai din moment ce producatorul de spuma iti da garantie de 5, 6 ani, de ce sa dai tu garantie 2 ani ? Eu am ceva dubii in ceea ce priveste fisa tehnica. In plus acest tip de saltea are nevoie de aerisire, cele doua orificii nu sunt suficiente. Imbinarile intre spume au o pelicule de adeziv prin care nu trece aerul si apa, la un astfel de miez era obilgatoriu o banda de aerisire 3D. Si daca avem material de calitate la interior ne permitem si la exterior. E ca si cum am pune un motor de mercedes pe o dacie. Ma repet ; eu ma indoiesc ca fisa tehnica are date reale.

Ce te face sa crezi ca salteaua este facuta doar din spuma?
Degeaba are spuma 6 ani gatantie daca restul materialelor au doar 2 ani.
Apoi legea iti impune o perioada minima de garantie pe produsul finit, nu pe componente.

Edited by dydysoft, 11 September 2014 - 01:09.


#2815
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 dydysoft, on 11 septembrie 2014 - 01:07, said:

Ce te face sa crezi ca salteaua este facuta doar din spuma?
Degeaba are spuma 6 ani gatantie daca restul materialelor au doar 2 ani.
Apoi legea iti impune o perioada minima de garantie pe produsul finit, nu pe componente.

Daca se foloseste materie prima de calitate atunci garantia nu trebuie sa fie de doar 2 ani. Sa inteleg ca se folosesc materiale ieftine ?

Adica este un produs slab pentru care producatorul nu poate garanta decat 2 ani.

#2816
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Nu stiu ce materiale foloseste respectiva firma, incerc doar sa iti explic logica gresita pe care o aplici.
Nu ai cum sa obligi un producator sa iti ofere tie garantie cat timp vrei tu.
Ca sa intelegi mai bine, sa luam exemplul tau cu motorul de mercedes:
De ce crezi ca nu ai garantie pe viata la motorul mercedesului, desi anumite piese interne nu se vor strica niciodata?

Asadar, vinde-ti marfa cum stii mai bine dar nu indu in eroare colegii de forum aruncand cu minciuni concurentei.

Edited by dydysoft, 11 September 2014 - 10:06.


#2817
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009
Salut.Revin si eu cu un review la salteaua din latex Ekon. In anul 2012 am cumparat o saltea latex Ekon prin reprezentanta in Romania de la acea data. Dupa cateva saptamani salteaua s-a deformat. Am incercat sa iau legatura cu firma din Romania, dar aceasta nu mai exista. Intre timp salteaua s-a deformat mai rau. Am luat legatura cu importatorul in Romania (Bulrom supplying: Importator Telefoane:
Tel/Fax:021.444.06.44 / 021.777.07.00 Mobil:    0728.96.96.96 Mobil:    0726.96.96.96 Email:    [email protected] Showroom Bd.IonMihalacheNr.62,Sector1,Bucuresti (in zona piata 1 Mai) Program:
Luni-Vineri: 10-19 Sambata: 10-17 Web: www.saltele-online.ro www.salteleacasa.ro), dar acesta refuza sa-mi inlocuiasca/returneze banii pe motiv ca la data vanzarii saltelei nu era importatorul saltelei. Asa ca pe viitor, un criteriu de alegere a saltelei va fi si seriozitatea producatorului/importatorului. Nu cumparati de la diferite firme de apartament pentru ca acestea dispar peste noapte si nu aveti ce face. Feriti-va de saltelele EKON. Cine doreste detalii poate sa ma contacteze pe privat.

#2818
matei_robert21

matei_robert21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2012
claudiu 05
Va inteleg frustrarea si aveti dreptate ca trebuie sa vi se asigure garantia. Societatea de unde a-ti achizitionat salteau nu a cumparat de la noi ci direct de la Ekon, asa ca va invit sa va adresati celor de la ekon - dl. nachev, care sunt in masura sa va asigure garantia produsului.

#2819
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009

 matei_robert21, on 11 septembrie 2014 - 12:33, said:

claudiu 05
Va inteleg frustrarea si aveti dreptate ca trebuie sa vi se asigure garantia. Societatea de unde a-ti achizitionat salteau nu a cumparat de la noi ci direct de la Ekon, asa ca va invit sa va adresati celor de la ekon - dl. nachev, care sunt in masura sa va asigure garantia produsului.

Domnule Matei,
Consider ca o firma castiga reputatie nu numai din produsele/serviciile principale ci si din cele secundare. Marketingul produselor/serviciilor este unul agresiv in ziua de azi (garantii de 10 15 20 de ani), dar pentru a beneficia de aceste servicii clientul intampina o serie de probleme. Majoritatea firmelor privesc viitorul apropiat si nu cel mediu si lung. Saltelele EKON sunt de foarte proasta calitate si daca nu ma credeti va mai aduc 2-3 cunostinte care au cumparat saltele EKON si le-au returnat.

Presupun ca detineti un autoturism. Daca acest autoturism s-ar defecta in perioada de garantie si ati merge intr-un alt service al marcii decat cel de unde ati cumparat autoturismul. Acest service v-ar repara autoturismul, sau v-ar spune sa mergeti la reprezentanta de unde ati cumparat autoturismul?

Edited by claudiu05, 11 September 2014 - 17:16.


#2820
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
@claudiu05, pai atunci se cheama ca am cacat steagul, aproape toate saltelele latex din Romania sunt cu miez de la Ekon. Eu am luat de la Minet, stiu sigur ca asa este, la fel si alte saltele (Somproduct, Saltex, etc).
Ca se gasesc habar n-am unde saltele latex cu Gomma-gomma la preturi bune doar ANM13 ne poate lamuri (daca e vorba de alta firma decat Timflex). Apropo de Timflex, de cacao specificatiile la salteaua latex (nu e data grosime/grosime miez).
Bullrom nu cred ca are vreo treaba, nefiind reprezentanta. Poti face insa un mail oficial la reprezentant si cu poze; daca nu raspunde postezi aici pozele si trimiti la om link-ul.

Edited by Hansolo, 11 September 2014 - 17:15.


#2821
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 dydysoft, on 11 septembrie 2014 - 10:05, said:

Nu stiu ce materiale foloseste respectiva firma, incerc doar sa iti explic logica gresita pe care o aplici.
Nu ai cum sa obligi un producator sa iti ofere tie garantie cat timp vrei tu.
Ca sa intelegi mai bine, sa luam exemplul tau cu motorul de mercedes:
De ce crezi ca nu ai garantie pe viata la motorul mercedesului, desi anumite piese interne nu se vor strica niciodata?

Asadar, vinde-ti marfa cum stii mai bine dar nu indu in eroare colegii de forum aruncand cu minciuni concurentei.

Tu ai citit ceea ce ai scris ?

Deci tu habar nu ai, nu ii cunostii, nu stii nimic despre saltele dar ma contrazici pe mine...Ba mai mult ma faci si mincinos.



Logica mea e una de  afaceri sanatoase, una in care clientul este prioritar. Si vorbesc din perspectiva cuiva care livreaza zeci  de mii de saltele pe piata externa, si nu orice piata. Una in care greselile se platesc cu varf si indesat.

Cine a cerut garantie pe viata ? O garantie normala e undeva intre 4 si 5 ani.

Doi ani e garantia minima obligatorie, producatorul o da pentru ca este obligat. 99% din produsele care au aceasta garantie sunt rebuturi care nu au ce cauta pe piata. Cine are produse de calitate, produse de care este convins sigur va merge pe o garantie mai mare de 2 ani.

Treaba cu concurenta e o gluma ?

#2822
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
ANM13, nu am chef de contre cu tine, ti-am explicat doar ca tu nu poti obliga un producator sa iti ofere garantie 6 ani la produs, doar pentru ca asa stii tu ca este normal.
Nu cred ca are importanta cate saltele vinzi pe piata externa, degeaba oferi 6-10-20 de ani garantie la o saltea, cand stii sigur ca nu dureaza atat.
Lasa producatorul sa iti ofere garantie cata vrea el, tu poti doar sa cumperi sau nu de la el, dar este aiurea sa afirmi ca produsele sunt rebuturi daca au 2 ani garantie, lol.
In ceea ce priveste cunostintele mele despre saltele, fii  mai rezervat, nu ne cunoastem, desi am cam avea mai multe in comun despre acest subiect :P
Sa imi lasi pe privat denumirea acelei saltele care nu isi schimba forma, densitatea sau elasticitatea, dupa 2 ani, vreau sa vad din ce este facuta.
Produci sau doar comercializezi saltelele? Daca da, vorbim pe privat.

#2823
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Piata il obliga pe producator sa ofere o garantie mai mare. Garantia nu e ceva ce tine de pozitia soarelui, sau dispozitia producatorului. Poate doar in situatia in care producatorul are marea lui fabrica intr-un spatiu comun ca dacia din dotare, adica  un producator de garaj.

Are importanta daca vinzi pe piata externa si aceasta deoarece produsele care intra pe piata occidentala sunt mai verificate decat cele locale.

Am despicat in jur de 15 saltele pentru care nu gaseam logica pretului, si pot spune ca piata romaneasca e plina de rebuturi. De la arcuri ruginite, probabil refolosite, la spuma cu densitatea de pana la 20, desi prezentarea spune ca produsul are spuma cu densitate peste 30. Deci repet 99% din produse sunt rebuturi daca e sa comparam produsul cu eticheta..alta explicatie nu este.

Cat priveste cunostintele tale, din ce am inteles esti o persoana nevinovata si multumita de o anumita firma pe care nu o cunosti dar ii sustii politica si mai stiu eu ce.....

Nu ma intereseaza sa vand saltele pe acest forum. Produc saltele, si e vorba de mai multe branduri. Unele exclusiv in lohn pentru piata externa.

#2824
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Am inteles, 15 saltele reprezinta 99% din piata de saltele din romania, motiv pentru care toti ceilalti au rebuturi, tu, desigur calitate.
Nu sustin politica nimanui, pur si simplu nu-mi place modul tau de a-ti promova marfa, denigrand pe ceilalti.
Prefer sa gasesc un vanzator care imi schimba salteaua in termenul de garantie, daca aceasta isi schimba calitatea in perioada garantata, nu cum a patit colegul de mai devreme...
In schimb, sunt 99% sigur ca o saltea facuta de tine nu va fi la fel ca in prima zi, dupa 2 ani de folosire.

Inca o data te rog, nu te gandi ca esti singurul care produce si vinde saltele in tara si peste hotare, promoveaza-ti produsul, ofera detalii reale despre ceea ce vinzi, nu arunca acuze asupra celorlalti producatori din tara, doar pentru ca ai desfacut 15 saltele si ai vazut ca nu sunt conforme cu certificatul de garantie.

Sa te rog sa afisezi numele producatorilor celor 15 saltele desfacute de tine, ar fi prea mult, asa-i? Daca divulgi acele nume, ai ajuta destui forumisti care isi doresc sa achizitioneze o saltea in viitor, mersi.

Edited by dydysoft, 11 September 2014 - 22:14.


#2825
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Cand fisa tehnica/descriere/prezentarea unui produs arata ca respectivul produs are in compozitie materiale in valoare de 1000 de lei iar produsul se vinde cu 600 de lei, atunci vorbim de rebut. Am desfacut saltele care imi pareau relevante/importante. Nu trebuie sa desfac fiecare saltea sa imi dau seama, cum spuneam si mai sus e suficient sa imi dau seama daca producatorul minte sau nu.

Cat priveste numarul producatorilor de saltele afla ca sunt putini, ma refer la cei cu acte in regula. Aviz de la mediu, etc. Nu intra aici producatori de garaj care fac 2-3 saltele pe zi imbibate cu praf si alte minuni si nici marfa adusa din China despre care importatorul nu stie decat ca este dreptunghiulara.

Nu iti place modul meu, care mod ?..Nu promovez nici o marfa, ca nu pot fi ,,aburit'' usor datorita experientei, asta e alta poveste.

Garantia este garantie.

Nu sunt singurul care vinde afara dar sunt printre putini care o fac. Nu imi promovez produsele aici. Nu la certificatul de garantie m-am referit, ci la descrierea tehnica care de cele mai multe ori este falsa...iar de aici si termenul minim in ce priveste garantia.

Daca vrei sa gasesti saltelele problema cauta si tu, vezi mari revanzatori ce colaborari au intrerupt in ultimi 2 ani, vezi ce produse aveau husa detasabila iar acum au facut trecerea la husa fixa, etc. Sunt o droaie de firme care ,, s-au adaptat'' din cauza problemelor aparute la produse dupa 1-2 ani sau mai devreme.

#2826
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Am cautat timp de 21 de ani, dar tot nu imi permit sa scriu aici ca 99% din producatorii din tara sunt rebuturi!
Din acest motiv te-am rugat sa pui pe hartie acele 15 firme de saltele ale caror marfa ai desfacut-o si nu era conforma cu realitatea, macar pe PM, daca aici refuzi.
In ceea ce priveste pretul materialelor versus pretul final, cum ai calculat? Ai gasit efectiv pretul materialelor din interior in fisa producatorului sau ai aproximat tinand cont de cat platesti tu pe ale tale?
Te intreb pentru ca sunt interesat de acest aspect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate