Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#2773
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

View Postamurgul_sudanez, on 08 august 2014 - 08:22, said:

Cine s-a informat cat de cat, o sa fie de acord cu tine in privinta Dormeo.
Dar chestia cu memoria care e partea de iarna a saltelei....Doamne fereste ! Saltele cu memorie NU se intorc de pe o parte pe alta ! E modul cel mai sigur de a deteriora stratul respectiv (sa dormi pe cealalta parte a saltelei)....Un link in acest sens gasit la repezeala:
http://www.distribut...reguli-de-baza/
Dar se pot citi, desigur, si sfaturile lui amotida din paginile 20-40 ale forumului. Pentru cine vrea sa se informeze, evident...
Salut. Cred ca in lincul tau merge vorba de o saltea cu strat  memory, care are o singura parte de dormit, tip lem's. Nu se pune problema daca salteaua a trecut un test special.
"CATAS" - laborator de prestigiu in domeniul mobilierului decorativ, testeaza inalta rezistenta a saltelelor, stimuland utilizarea acestea timp de 10 ani de zile, efectuind 45000 de miscari (normele europene stipuleaza 30000) cu un rulou de 140 kg greutate."

Attached Files



#2774
LucianNP

LucianNP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2014

View Postirene6, on 27 iulie 2013 - 12:47, said:

buna ziua tuturor,
a cumparat cineva  saltele massimo de pe massimo.ro?
caut o saltea care sa fie fabricata din componente cat mai naturale, cu o duritate medie spre mare, buna sa doarma un copil de gradinita.
majoritatea saltelelor despre care s-a vorbit pe forum au in compozitie diversi poliuretani si spume facute din produse petroliere, ce contin compusi volatili, ftalati, izocianati si alte porcarii ce ne pot afecta sanatatea.
latexul nu e o alternativa deoarece in componenta sa exista si latex sintetic(izocianati - toxic)
pana si saltele simple din arcuri au un pic de spuma poliuretanica.
dupa indelungi cautari am gasit niste saltele interesante pe massimo.ro si apreciez orientarea lor declarata catre produse ecologice(din soia), insa nu am gasit pe nimeni care sa foloseasca saltelele lor si sa emita pareri.
cred ca e important sa nu inhalam prostii 1/3 din viata si tocmai de asta solicit ajutorul userilor cu experienta ce au avut mai multe interventii pe forum.
multumesc,

salut,

Am cumparat de la Massimo sau mai bine spus am incercat sa cumpar de la ei.
Am fost la Showroom-ul din Saftica unde doamna patroana foarte amabila ne-a dat mai multe informatii astfel incat sa luam o decizie. Eram convins ca o sa alegem ceva cat mai “natural”.
Problemele au inceput sa apara dupa ce am platit avansul: termenul de livrare a fost amanat de n ori si dupa multe insitente pe mail si telefon am primit acasa niste saltele din burete care miroseau a gaz.
Din nou dupa multe insistente din partea noastra si miniciuni din partea lor am reusit sa ne recuperam partial banii (una dintre saltele are o dimensiune atipica - asa ca ne-au propus sa o refaca. Au trecut 3 luni si continua sa minta ca au avut probleme dar ca se va rezolva).
Incredibila nerusinarea cu care mint cei de la Massimo - va recomand sa ii evitati.

Pana la urma am ales saltele de la GiuliaConfort (Morfeus Italia).

#2775
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am intrat si eu dupa 2 ani aici... eu am 3 saltele in casa... 2 saltexmob poket spring de 140 si 160 x200 si una mica pt patut. Cea de la elvila cu spuma nu stiu de care... aia cu spuma am dus-o la chiriasi, saltex mob le tin acasa.

La saltexmob s-a dezlipit putin buretele lateral de buretele de sus. Nu prea o mai intorc... dar se mentine bine. Si copilul doarme ok pe ele. N-am reusit sa aflu care e de vara, care de iarna si care sunt arcurile mai tari... dar la 6 mil recomand sincer saltexmob.

In curand mai iau una de 120, tot de la ei. Nu mai dau 2000 lei pe o saltea, dau 600 si le schimb la 4-5 ani

#2776
andrei-mois

andrei-mois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2014
Buna,am inteles ca saltelele gen memory foam nu sunt recomandate celor care dorm pe burta..e adevarat? m-am orientat catre http://www.green-fut...ure-bambus.html sau de la Somproduct salteaua asta http://www.ramedepat...ime.html...este cineva care le-a incercat? thx

#2777
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postandrei-mois, on 21 august 2014 - 09:18, said:

Buna,am inteles ca saltelele gen memory foam nu sunt recomandate celor care dorm pe burta..e adevarat? m-am orientat catre http://www.green-fut...ure-bambus.html sau de la Somproduct salteaua asta http://www.ramedepat...ime.html...este cineva care le-a incercat? thx

Nu este adevarat. Daca dormi pe burta si mai ai si burta, iar suprafata este dura, burta va fi impinsa sus in coloana, presiune pe organe, etc. O saltea pe baza de memory poate fi o alegere buna. Trebuie totusi ca produsul sa fie bine ales. Un strat de memory adecvat, baza saltelei sa fie dura, memory de calitate, etc. Adica o saltea de calitate.

#2778
andrei-mois

andrei-mois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2014
aha...inseamna ca m0am informat gresit :) pat atunci o sa optez pentru asta http://www.ramedepat...cm-grosime.html :) are 8 cm de spuma memory..cred ca e suficient :)

#2779
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postandrei-mois, on 21 august 2014 - 09:18, said:

Buna,am inteles ca saltelele gen memory foam nu sunt recomandate celor care dorm pe burta..e adevarat?

Cel mai bine ar fi sa intelegi ca dormitul "pe burta" nu e recomandat deloc! :)
Este cea mai aiurea pozitie pentru coloana.

#2780
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Buna, o intrebare pentru cunoscatori.
Am doua paturi de 160 si de 140 cu somiere cu telescoape, lamele elastice. Saltele am de la Minet de latex 18cm miezul.
I-am trimis amicului care mi-a dat mobila link-urile la posturile de pe acest topic ale lui Amotida cum ca nu se recomanda pentru latex somiere cu lamele elastice, in orice caz nu cu distante de peste 2cm intre sipci si nu cu o latime atat de mare (cu alte cuvinte trebuie doua saltele).
Intr-adevar la mijloc unde e cadrul de sustinere cand dorm pare ceva mai inalt; problema e ca amicul a luat somierele de la furnizorul de la care iau cam toti (Mobexpert, Somproduct, etc) si toate somierele sunt la fel. Exceptie am vazut un model la Ikea http://www.ikea.com/...ducts/40109913/
Oare chiar nu si-au pus si alti producatori problema asta?

#2781
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostHansolo, on 21 august 2014 - 11:14, said:

Oare chiar nu si-au pus si alti producatori problema asta?

Multi producatori, mai ales producatorii care fac lucruri mai low-cost, nici macar prin gand nu le trece sa-si ocupe putinul spatiu din creier cu astfel de probleme "minore", singura lor problema e cum sa faca bani, nu cum sa faca lucrurile corect. Sau poate dinadins o fac asa. Arfi mishto insa ca, dupa ce va achizitionati salteaua si somiera la sfatul "profesionist" al unui cacacios de vanzator de saltele si, dupa ce va stricati salteaua datorita asezatului pe o somiera proasta, sa mergeti sa il luati de gat pe vanzatorul ala si sa-l zguduiti bine...si-ar merita-o...Nu ca incit la chestiuni inafara legii dar, asa cum stiu sa se cace pe banii nostri, asa si isi merita cate o batuta zdravana.
Somierele adevarate, calitative si corect facute fac multi bani tata...

PS: stiu un caz cand, un om cu adevarat cunoscator (pe produse) intr-un domeniu de vanzari, a mers la un director de mare firma comerciala propunandu-si serviciile pt un salariu cu nimic mai mare decat al vanzatorilor din respectiva firma. In fapt, ar fi fost un mare castig pt firma aia daca l-ar fi angajat acolo... insa nu l-au angajat, nici macar nu l-au lasat sa-si demonstreze cunostintele, caci politica lor era sa aiba ca vanzatoare doar niste gacici tinere si frumoase pe ideea ca se duce clientul acolo, saliveaza cand se apropie vanzatoarea de el si, poate si cumpara vreun produs (prezentat fara niciun amanunt) doar-doar sa nu para vreun sarac...

#2782
andrei-mois

andrei-mois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2014
de la ce furnizor a luat amicul tau somiera? mobexpert este producator :)

#2783
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Somierele bune nu sunt neaparat scumpe trebuie sa stii de unde sa cumperi. O somiera telescopica marca Novarim 200x160 se vinde in magazin cu circa 450 - 500 lei. Vorbim de un produs solid fier 3x4, nu 3x3,  fabricat in Italia cu o singura imbinare.

#2784
bavarezul

bavarezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.09.2006

View Postandrei-mois, on 21 august 2014 - 10:09, said:

aha...inseamna ca m0am informat gresit Posted Image pat atunci o sa optez pentru asta http://www.ramedepat...cm-grosime.html Posted Image are 8 cm de spuma memory..cred ca e suficient Posted Image


eu am cumparat o saltea de la domusflex de 22 cm  160/2000 cu 8 cm de memory, 1645 ron cu transport , eu si prietena suntem multumiti de ea . parerea mea sa cumperi ceva de calitate si sa nu te zgarcesti .

#2785
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandrei-mois, on 21 august 2014 - 15:08, said:

de la ce furnizor a luat amicul tau somiera? mobexpert este producator Posted Image
O sa-l intreb, mi-a spus un nume dar am uitat. Am spus si eu ca Mobexpert ia de la cineva, cica de la acelasi furnizor (amicul meu vinde si Mobexpert).
Omul chiar m-a ajutat cu mobila, in Tg-Jiu nu aveam nici o alta varianta mai buna.
De saltea sunt foarte multumit (si eu initial am fost tentat dupa acest topic sa caut ceva cu memory/arcuri impachetate/whatever, am mers pe recomandarea lui si a fost o alegere foarte buna), de somiera/pat mai putin. Mi-a promis ca o sa-l schimbe (ca un facut mecanismul de ridicare desi de firma e dat peste cap de salteaua mai grea decat media, in sensul ca bara cadrului somierei se loveste la inchidere de lemnul patului). In plus a inceput sa scartaie, daca pentru prima chestie mai trec cu vederea (ca folosesc lada foarte rar, doar la schimbare anotimpuri) la scartaitul de pat sunt putin enervat. Mi-a promis ca o sa ia un pat separat si o sa-l schimbe...
@ANM, am dat o cautare cu Google dupa Novarim 200x160 si n-a dat nici un rezultat. E cumva o fabrica fara site?

#2786
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostHansolo, on 21 august 2014 - 18:00, said:

@ANM, am dat o cautare cu Google dupa Novarim 200x160 si n-a dat nici un rezultat. E cumva o fabrica fara site?

Nu ti-a raspuns ANM insa, curios de spusele tale ca nu ai gasit nimic relativ la respectiva denumire, am dat si eu o cautare si imediat mi-a afisat google mai multe rezultate... In sfarsit, e vorba de   http://www.novarim.com/

#2787
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View PostNoapte_Buna, on 21 august 2014 - 23:07, said:

Sa inteleg ca ai cumparat aceasta saltea si nu locuiesti in Bucuresti, altfel nu se adaugau cheltuielile de transport.Esti multumit de modelul achizitionat?

De ce doar 2 ani garantie ?

Daca e sa tinem cont de fisa tehnica ar trebui ca produsul sa aibe o garantie de minim 5 ani, si aceasta daca ne bazam pe ceea ce garanteaza producatorul de spuma. Sau cineva a incurcat cifrele in ceea ce priveste densitatea ?

#2788
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Pai din moment ce producatorul de spuma iti da garantie de 5, 6 ani, de ce sa dai tu garantie 2 ani ? Eu am ceva dubii in ceea ce priveste fisa tehnica. In plus acest tip de saltea are nevoie de aerisire, cele doua orificii nu sunt suficiente. Imbinarile intre spume au o pelicule de adeziv prin care nu trece aerul si apa, la un astfel de miez era obilgatoriu o banda de aerisire 3D. Si daca avem material de calitate la interior ne permitem si la exterior. E ca si cum am pune un motor de mercedes pe o dacie. Ma repet ; eu ma indoiesc ca fisa tehnica are date reale.

#2789
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara.
Imi puteti da va rog cateva sfaturi?
Am cumparat o saltea dormeo,dar citind pe forum,am inteles ca sunt si alti producatori de saltele chiar mai buni.
Imi puteti da cateva exemple sau trimite catre un topic care mentioneaza acest lucru?
Cu stima.

#2790
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAna0181, on 21 august 2014 - 18:42, said:


Nu ti-a raspuns ANM insa, curios de spusele tale ca nu ai gasit nimic relativ la respectiva denumire, am dat si eu o cautare si imediat mi-a afisat google mai multe rezultate... In sfarsit, e vorba de   http://www.novarim.com/
Mersi, eu inclusesem in cautare si dimensiunile. Din pacate si aceste somiere nu mi se par ok pentru saltele moi, spatiile intre sipci par mai mari decat 4cm iar unele modele duble cum ar fi Fox metallo au design prost (cum are si a mea, bara centrala metalica e deasupra prinderii sipcilor).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate