Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#2467
robertxtr

robertxtr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.04.2013
De saltelele Gumotex din cehia a auzit cineva? Au adus si la Sibiu la un magazin si par chiar ok.Au si site http://www.gumotex-saltele.ro/. Daca cineva are vreuna cumparata sa ne zica despre ea.

Edited by robertxtr, 12 November 2013 - 17:49.


#2468
noaptebuna

noaptebuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.11.2013

View Postcsorin75, on 06 noiembrie 2013 - 14:20, said:

Buna ziua

Din cei care ati apucat sa incercati saltelele de la Mobexpert ce parere aveti de saltele Premium comparativ cu Deluxe. Am vazut ca cele Premium au o promotie de 30 % in acest moment in limita stocului.
Din pacate pe site-ul Mobexpert nu prea sunt multe informatii despre saltele ( as fii dorit o descriere tehnica mai amanuntita ).

Tot o saltea cu memory am cautat si eu dar Deluxe natupalm nu m-a convins; pret mare pentru ce ofera., iar husa acea.... Premium e cam acelasi lucru dar are husa cu pene de gasca detasabila.
Intre cele doua am optat pentru Memory Touch  HR + 2 cm Memory. 2 perne memory anatomice cadou. Livrare gratuita a doua zi de la comanda. Consiliere de nota 10

#2469
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Culmea ca cele de la ramedepat le-am testat printre primele. Singura care mi s-a parut ca se compara cu Deluxe la senzatie era Vasco 7 Zone, dar din pacate batea pe 2600ron cu tot cu reducere.
Adica, 2cm de memory foam e ca si cum n-ar fi...

#2470
noaptebuna

noaptebuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.11.2013
Da si mie mi-ar fi placut Vasco 7 zone ,dar sa sti ca si cei 2 cm de memory de la touch chiar se simt si isi fac treaba. Conteaza densitatea si tipul de spuma memory folosita. Ca in orice industrie sunt si aici fel de fel de materiale de diverse densitati si compozitii. Salteaua memory touch sustine, in sensul ca nu e prea moale (sa te afunzi), dar e comoda in acelasi timp. Dorm bine in orice pozitie.
Am facut alegerea optima pentru cat am fost dipus sa platesc si cred in continuare ca am facut cea mai buna alegere. Posted Image

#2471
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postnoaptebuna, on 13 noiembrie 2013 - 21:57, said:

Da si mie mi-ar fi placut Vasco 7 zone ,dar sa sti ca si cei 2 cm de memory de la touch chiar se simt si isi fac treaba. Conteaza densitatea si tipul de spuma memory folosita. Ca in orice industrie sunt si aici fel de fel de materiale de diverse densitati si compozitii. Salteaua memory touch sustine, in sensul ca nu e prea moale (sa te afunzi), dar e comoda in acelasi timp. Dorm bine in orice pozitie.
Am facut alegerea optima pentru cat am fost dipus sa platesc si cred in continuare ca am facut cea mai buna alegere. Posted Image


Scuze ca ma bag.. dar ceea ce spui nu are sens, memory 2 cm, 3 cm... este egal cu ZERO..indiferent de densitate, provenienta, etc.

E pentru cei care vor sa se laude ca au o saltea cu memory, un fel de taitei cu urme de ou..

Edited by ANM13, 13 November 2013 - 22:12.


#2472
noaptebuna

noaptebuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.11.2013

View PostANM13, on 13 noiembrie 2013 - 22:11, said:

Scuze ca ma bag.. dar ceea ce spui nu are sens, memory 2 cm, 3 cm... este egal cu ZERO..indiferent de densitate, provenienta, etc.

E pentru cei care vor sa se laude ca au o saltea cu memory, un fel de taitei cu urme de ou..

Nu te scuz Posted Image
Daca pui 2-3 cm de spuma memory pe scandura e ca si cum ai dormi pe scandura goala ? Sunt constient de faptul ca la confortul unei saltele contribuie si miezul, densitatea, grosimea totala, nu doar ce-i pe deasupra.
Am testat si saltele cu 4 cm sau 8 cm de spuma memory dar erau mult prea moi pentru gustul meu.
Eu sunt multumit, asta e cel mai important.

Edited by noaptebuna, 13 November 2013 - 22:52.


#2473
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
La o greutate de plus 70 de kg e ca si cum ai dormi pe scandura goala si asta in ce priveste comfortul, daca e sa ne referim strict la coloana efectul este Zero. Daca ar fi sa ma iau dupa comparatia facuta atunci nu ai nevoie de o saltea ci de o scandura acoperita cu o patura..sigur va fi peste cei 2 cm de memory. De ce sa iei 2 cm de memory cand acesta nu isi indeplineste rostul....asta nu inteleg eu...Crezi ca daca  pui sigla de  mercedes pe o dacie o sa ai mercedes ?

#2474
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cred ca efectul aduce mai mult spre un izopren ceva. Nu zic, poate are un "feel" de spuma de memorie, si conteaza si care-i celalalt material pe care se aseaza, dar sa fim seriosi, cat de dura sa fie sa ofere support la 2cm? Pana si zapada artificiala se deformeaza putin daca are doar 2cm grosime si te pui pe ea, si aia e dura.

#2475
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View PostTehCube, on 14 noiembrie 2013 - 00:20, said:

Eu cred ca efectul aduce mai mult spre un izopren ceva. Nu zic, poate are un "feel" de spuma de memorie, si conteaza si care-i celalalt material pe care se aseaza, dar sa fim seriosi, cat de dura sa fie sa ofere support la 2cm? Pana si zapada artificiala se deformeaza putin daca are doar 2cm grosime si te pui pe ea, si aia e dura.

Izopernul este un izolator termic, pe langa densitate mare are si un strat impermeiabil....spuma memory folosita nu are nici un plus de acest gen, e o felie subtire debitata dinr-un bloc de spuma memory mare. Am vrut sa includem in oferta noastra acest produs, am studiat piata ( adica cumparat saltele cu 2cm de memory si desfacut), rezultat = o porcarie. E acelas tip de memory cu cel folosit la saltea cu 8 cm memory...sa nu mai discutam de calitatea spumei memory care e.. cum e...
Dar clientul se lauda ca doarme pe o saltea cu memory..mancam caviar doar ca nu e de sturion, ci de broasca.

#2476
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Cine stie cum sunt saltelele de la SomProduct?a dormit cineva pe ele? Mie mi-a atras atentia aceasta saltea fiindca are multe review-uri pozitive: http://www.ramedepat...ead-reviews  
sa fie review-uri "fabricate" sau alese?

#2477
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postcata_uk005, on 14 noiembrie 2013 - 23:02, said:

Cine stie cum sunt saltelele de la SomProduct?a dormit cineva pe ele? Mie mi-a atras atentia aceasta saltea fiindca are multe review-uri pozitive: http://www.ramedepat...ead-reviews  
sa fie review-uri "fabricate" sau alese?

Ma abtin sa fac comparatii, daca e sa ne luam strict dupa descriere e plina de aberatii; ingrediente hranitoare, vitamine, aloe vera confera o senzatie pufoasa, este vindecatoare, regenereaza pielea.............Vorbim de o saltea si nu de o reclama pentru Mama Omida...in occident ar ajunge in arest cei care fac astfel de prezentari, descrieri...Citind ai impresia ca  esti pe un site de fictiune nu magazin online.

Edited by ANM13, 14 November 2013 - 23:34.


#2478
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare.
Stie cineva daca acest model de saltea se vinde in Romania? Am dormit pe ea in Turcia,la Rixos Sungate.
Atasez foto.

Attached Files



#2479
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Mi-am cumparat anul trecut o saltea cu arcuri super ortopedica(700ron) si m-am saturat sa dorm pe ea...nu am un somn odihnitor si ma mai dor oasele dimineata :( .La fel am patit si cu niste perne ortopedice din spuma cumparate din SellGros dupa care am cumparat si de la Dormeo(cu ioni de argint)...,le-am aruncat ca ma durea gatul de la ele :(.Nu stiam ca e atata bataie de cap cu saltele astea asa ca mi-am pregatit un buget de 2500 ron sa-mi cumpar ceva de calitate,sa dorm bine.O intrebare pentru cei care se pricep:ce saltea este mai buna:memory foam?latex?sau pocket springs?  eventual sa-mi recomandati o saltea de care sunteti pe deplin multumiti.Va multumesc anticipat!

#2480
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Am mai spus si altadata salea cu arcuri avand eticheta ortopedic, superortopedic..nu prea e logic. Cat priveste bugetul, da..cu 2500 lei iti poti lua o saltea buna, mai ales daca alegi sa o iei direct de la producator. Ce as recomanda eu :

- memory 5 sau 7cm
- poket springs doar daca are si memory
- latex, doar daca e vorba de o saltea integrala din latex fara insertii de alte materiale, si foarte important unde este produs latexul.

In rest totul tine de preferinta personala, adica salteaua trebuie incercata.

#2481
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Mersi pentru sugestii,..totusi un tip de saltea buna care s-ar incadra in acest buget,o firma?vad ca sunt o sumedenie de firme si modele de saltele ca nu mai stiu ce sa aleg

#2482
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Pai, de unde esti?

Daca ai mobexpert in oras mergi acolo si testeaza. Chiar daca nu cumperi de la ei au unul din cele mai bune showroom-uri pe care le poti gasi la noi. Deci o sa ai macar timp si destule modele expuse incat sa-ti faci o idee de "cum se simte" fiecare saltea, cam care e duritatea care-ti place, etc. De obicei esti liber sa stai cat vrei pe fiecare saltea fara sa te deranjeze nimeni.
In bugetul asta, o sa vezi ca multi lauda Deluxe (Natupalm) de la ei. Aia am ajuns sa o cumpar si eu pana la urma.

Ai putea sa incerci si la Dormeo, au niste saltele interesante in bugetul asta, si la Lem's, si daca esti din bucuresti, si la Saltele-Online. Toti astia ar trebui sa aiba showroom unde sa poti incerca macar 5-6 modele.

#2483
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013

View PostInginerul_bv, on 03 august 2012 - 20:45, said:

A sosit, am instalat-o, m-am odihnit cateva ore in aceasta dupamiaza. E ok, e chiar ok, cu un singur amendament. O fi si din cauza somierei pe care e aseazata dar parca nu prea amortizeaza miscarile. In rest, e foarte ok, m-am trezit odihnit. Daca mai intereseaza pe cineva mai revin cu impresii, daca nu, va multumesc pentru raspunsuri inca odata. Numai bine !

Salutare.Imi spuneti si mie daca este ok salteaua,ce parere aveti despre ea dupa atata timp?Merita cumparata?Ma intereseaza sa achizitionez si eu o saltea de la ei,cea Saltea Super Lux Ortopedica Forte 200 x 200 si vreau un sfat de la d-voastra daca merita sau nu.Merci anticipat.

#2484
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postcata_uk005, on 17 noiembrie 2013 - 15:31, said:

Mersi pentru sugestii,..totusi un tip de saltea buna care s-ar incadra in acest buget,o firma?vad ca sunt o sumedenie de firme si modele de saltele ca nu mai stiu ce sa aleg

Cauta producator de saltele, firmele recomandate mai sus nu fac productie de saltele....mai mult de atat sunt cateva firme care au produse made in China, iar alte produse nu isi merita pretul, adica ados de 100%. Faptul ca platim 2500 de lei pe saltea nu e o garantie ca acel produs face cu adevarat atat. Am vazut produse care la prima mana erau la 1500 lei, iar la revanzator peste 3000 de lei..acelas produs doar cu o denumire mai pompoasa.

View Postursulcret, on 17 noiembrie 2013 - 17:56, said:

Salutare.Imi spuneti si mie daca este ok salteaua,ce parere aveti despre ea dupa atata timp?Merita cumparata?Ma intereseaza sa achizitionez si eu o saltea de la ei,cea Saltea Super Lux Ortopedica Forte 200 x 200 si vreau un sfat de la d-voastra daca merita sau nu.Merci anticipat.

O saltea cu arcuri, nu recomand asa ceva, chiar daca pare ceva imbunatatit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate