Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal constructie casa.

Indepartarea Americii de Europa

blu-ray writer LG- scrie doar cu ...

Problema potential virus
 Vibratie masina la accelerare - p...

Facultate

3.5" device/SSD/HDD adapter

Problema cu placa Video
 Vodafone Smart Mini 4

Blocaje laptop Asus N61JQ

Dictionar de geografie englez-roman

Cum pot sa am mai multe IP-uri ex...
 Aparat popcorn

Pot vedea postariile vechi?

Ce poti face dupa terminarea facu...

Game tester, Gameloft Cluj

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

saltele ortopedice

• Please log in to reply
2824 replies to this topic

ANM13

ANM13

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 798,301

View Postfiumm, on 01 octombrie 2013 - 20:25, said:

Poate am folosit o exprimare prea plastica...si pot spune ca nu am exagerat, sunt clienti si clienti, chiar in seara asta am citit o intamplare amuzanta despre miros, clienti:

http://www.zambesc.com/baba-nebuna/

Cat priveste adezivul, de doua luni folosim cel mai bun adeziv din Italia ( cum a fost prezentat). E vorba de adeziv solid care se dizolva prin metoda termica intr-o cuva speciala, nu stiu exact cum se numeste. Insa am vazut produsul si la targul de la Bucuresti de acum cateva saptamani, era prezentat ca cel mai bun. ....Dar mai sunt o groaza de firme care folosesc produse ieftine si implicit cu ceva miros.

Exista pe piata si produse de slaba calitate care au miros, exemplul dat  de tine, linkul...nu are neaparat  legatura cu asa ceva....... pur si simplu exista persoane care au o mica problema.

Edited by ANM13, 02 October 2013 - 11:36.

SilviuDan

SilviuDan

Junior

• ID membru: 91,598
Am fost si eu la Mobexpert, hotarat sa iau Delux. Este intradevar o saltea deosebita, dar problema cu memory foam-ul acela este ca daca te invarti mult noaptea prin pat, nu te prea avantajeaza. Asa ca nu cred ca este pentru toata lumea, cel putin nu pentru mine.

In schimb mi-a placut alta saltea, era una cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.mobexpert...a-160x200-17479 .
Acum caut sa vad daca exista si altele asemanatoare cu ea, gen tot arcuri impachetate dar poate tratata anti-acarieni, sau un top mai deosebit, etc. Nu neaparat de la mobexpert.

Daca stiti ceva, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc.

TehCube

TehCube

Junior

• ID membru: 124,461
Asta mi s-a zis si mie, si mi-a fost putin frica, pentru ca prietena se foieste foarte mult. Dar am intrebat-o acum si mi-a zis ca s-a obisnuit repede cu ea si nu se simte diferit fata de cea veche.
Si eu trebuie sa fiu de acord, nu prea am probleme cand ma foiesc prin pat, doar ca mi se pare ceva mai greu sa te ridici din pat decat de pe una cu arcuri.

Cat despre intrebarea ta, cu top deosebit mi-au placut cele de la LEM's/lemet (arcuri impachetate + top de memory foam), iar cu antialergic am vazut la saltele-online, dar era din latex salteaua nu arcuri impachetate, si destul de tare.
Cu arcuri impachetate + latex mi-a placut mult si cea de la ikea - Hesseng, dar incepe de pe la 3000ron. Totusi, merita incercata.

@afterdarkgl - ti-a ajuns? Pareri, ceva? :D

afterdarkgl

afterdarkgl

Junior

• ID membru: 170,628
  • Locație: Bucuresti
Dap, miercurea trecuta.
Ce pot sa zic, sunt foarte multumit.
Cel mai mult imi place, ca added bonus, ca se incalzeste unde stau, si daca ma trezesc la 5 dimineata sa zic (Posted Image) ca sa ma duc pana la baie, cand ma intorc e cal exact locul unde am stat.
E un sentiment placut, sa vedem vara acum Posted Image

Cat despre sotie, ii place ca poate dormi mai usor pe burta acum, ca se lasa in anumite zone Posted Image

PS: In prima noapte a zis ca a dormit oribil pe ea. Acum se declara super multumita.

Edited by afterdarkgl, 08 October 2013 - 06:06.

meka

meka

Junior

• ID membru: 662,898

View PostSilviuDan, on 07 octombrie 2013 - 20:47, said:

Am fost si eu la Mobexpert, hotarat sa iau Delux. Este intradevar o saltea deosebita, dar problema cu memory foam-ul acela este ca daca te invarti mult noaptea prin pat, nu te prea avantajeaza. Asa ca nu cred ca este pentru toata lumea, cel putin nu pentru mine.

In schimb mi-a placut alta saltea, era una cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.mobexpert...a-160x200-17479 .
Acum caut sa vad daca exista si altele asemanatoare cu ea, gen tot arcuri impachetate dar poate tratata anti-acarieni, sau un top mai deosebit, etc. Nu neaparat de la mobexpert.

Daca stiti ceva, va rog sa-mi spuneti.

Intradevar acel model de saltea Diamond, e singurul pe care l-as cumpara de la mobexpert. Daca initial mi-a placut foarte mult New York si Florida, a doua oara cand m-am dus sa le probez mi s-au parut mult prea moi. Ma afundam mult prea tare in ele, mai mult cu fundul si stateam aiurea, desi senzatia de confort e incredibila.

Inafara de Mobexpert am mai vazut saltele care sa merite doar la Salterra. Aici gasesti saltele Pikolin care sunt sunt peste saltelele de la Mobexpert. Ca o paranteza, in Europa de vest saltelele Serta sunt produse de Pikolin(in Spania). Cele de la mobexpert sunt produse de Yatsan(in Turcia).

SilviuDan

SilviuDan

Junior

Am fost si am incercat si alte saltele, inclusiv celebrul iSilver Memory de la Dormeo. Este o saltea misto, dar nu cred ca face 2200 RON, e mai bun Deluxul de la Mobexpert dupa mine.
In final am optat pentru o saltea cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.ramedepat...cm-grosime.html
Am fost in magazin si am testat-o si mi s-a parut f. buna, atat mie cat si prietenei mele - la 160x200 am scos-o la 1835 RON + 2 perne cadou.
Mie personal mi s-a parut un pic mai buna decat Diamond Soft-ul de la Mobexpert si exista intradevar o diferenta tehnica: cea de la Mobexpert are 630 de arcuri iar asta are 800 de arcuri de 1.6 mm. Salteaua este facuta la Baia Mare (mai bine zis asamblata, asa cum mi-au zis si cei de la magazin).

fechetm

fechetm

Junior

• ID membru: 62,474
buna ziua.
Am cumparat o saltea in urma cu cca 3 ani de la Previ (cu arcuri si memory foam) de care am fost foarte multumit Acum, citind forumul, si aflandu-ma in cautarea altei saltele (m-am mutat in alt oras), am mari dubii daca sa aleg aceiasi firma. La vizita la magazin o doamna vanzatoare a insistat foarte mult ca in loc de o saltea cu arcuri impachetate individual ar fi mult mai buna una cu memory foam de 12 sau 15 cm (nu mai retin exact). eu sunt in cautarea unei saltele cat mai tari, de 180x200 cm.
a cumparat cineva de la previ saltea cu un strat gros de memory foam?
nu cumva prea mult memory foam (15 cm) face salteaua mai putin ferma?
stie cineva cum se comporta saltelele previ dupa mai mult de 3 ani de folosire (a mea dupa 3 ani era mult mai "flexibila" decat la inceput)
o saltea la reducere de la ikea (probabil expusa in showroom) ar putea fi o solutie?

Va multumesc,

SilviuDan

SilviuDan

Junior

Memory foam-ul se mai lasa, asa mi s-a spus in magazin, dar nu foarte mult.
Oricum exista memory foam mai tare si memory foam mai moale, depinde de dumneavoastra.

adyx06

adyx06

Junior

• ID membru: 60,566
Buna seara! vreau sa cumpar un topper de la dormeo (dormeo renew) pt a face mai confortabila o canapea extensibila. mai foloseste cineva acest produs? ceva pareri sau sugestii? multumesc!

dormeu

dormeu

Junior

• ID membru: 770,720

View Postadyx06, on 15 octombrie 2013 - 19:54, said:

Buna seara! vreau sa cumpar un topper de la dormeo (dormeo renew) pt a face mai confortabila o canapea extensibila. mai foloseste cineva acest produs? ceva pareri sau sugestii? multumesc!
Numai Nu dormeo si nu fiecare canapea este buna de dormit. Mai mult o folosesc pentru musafiri. 2 zile si "acasa" :).

adyx06

adyx06

Junior

• ID membru: 60,566
Din pacate din lipsa de spatiu, pt moment, canapeaua  din sufragerie nu e doar pt oaspeti asa ca am in continuare nevoie de o solutie pt un somn confortabil. revin cu intrebarea, pentru cine foloseste dormeo renew sau un produs similar, ceva pareri sau sugestii? multumesc!

woe

woe

Junior

• ID membru: 53,816
  • Locație: B/GJ
A testat cineva saltea meradiso de la Lidl?

LCDMONDEO

LCDMONDEO

Junior

• ID membru: 684,243
Buna ziua,
Am o saltea Massimo cam de 3 ani, mi sa parut de la-nceput ca este cam tare, dar.......iar acum ma doare soldul din cauza dormitului pe o parte. Am dat 1000 de lei pe ea si acum nu prea am de gand sa o shimb. Vreau sa pun ceva suplimentar peste, dar nu prea stiu ce, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

socdan

socdan

Junior

• ID membru: 293,132
Buna seara,....dupa ce am citit mai multe pagini, am ajuns la concluzia ca salteaua fara arcuri (poliuretani+memory foam) ar fi mai potrivita pentru mine si sotia mea, am citit pareri si pareri...asadar , de la cunoscatori, un sfat va rog!
ce sa aleg intre: DELUXE de la Mobexpert; VENEZIA SENAZATIONE de Saltele-Cluj.ro, sau poate  o alta sugestie?....multumesc pentru raspuns!

hunter86

hunter86

Junior

• ID membru: 346,705
  • Locație: Bucharest
Salut! Am citit si eu parerile de spre saltele despre forum si ma intereseaza daca a auzit cineva de saltelele Bellona si cum sunt ... eu am gasit una care mi se pare interesanta aici http://www.e-monalis...ica-reform.html si sunt tentat sa merg sa o probez in Otopeni unde au showroom.
Alte sugestii daca aveti pentru saltele medii sau medii-tari v-as fi recunoscator!

O seara buna!

TehCube

TehCube

Junior

• ID membru: 124,461

View Posthunter86, on 21 octombrie 2013 - 22:14, said:

Salut! Am citit si eu parerile de spre saltele despre forum si ma intereseaza daca a auzit cineva de saltelele Bellona si cum sunt ... eu am gasit una care mi se pare interesanta aici http://www.e-monalis...ica-reform.html si sunt tentat sa merg sa o probez in Otopeni unde au showroom.
Alte sugestii daca aveti pentru saltele medii sau medii-tari v-as fi recunoscator!

O seara buna!

Mi se pare mult pentru o saltea fara arcuri impachetate, iar descrierea pare foarte "facuta ca sa-ti ia ochii". Numai abereli p-acolo de genul protectie contra radiatilor electromagnetice = antistatic. Sau nano-tehnologie. Ok... sure.
Nu as da banii doar din cauza descrierii, dar daca mergi sa vezi treci si pe la mobexpert baneasa macar.

@socdan - mergi si testeaza-le pe ambele. Diferente sunt multe, de la rigiditate la cat de mult se deformeaza spuma, etc. Trebuie vazut ce-ti place tie.

hunter86

hunter86

Junior

View PostLCDMONDEO, on 21 octombrie 2013 - 13:17, said:

Buna ziua,
Am o saltea Massimo cam de 3 ani, mi sa parut de la-nceput ca este cam tare, dar.......iar acum ma doare soldul din cauza dormitului pe o parte. Am dat 1000 de lei pe ea si acum nu prea am de gand sa o shimb. Vreau sa pun ceva suplimentar peste, dar nu prea stiu ce, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

buna, eu am luat saltea suplimentara de la Dormeo de 6cm pentru o saltea mai veche. dupa un an si ceva de folosire pot zice ca e foarte ok.

hunter86

hunter86

Junior

View Postadyx06, on 17 octombrie 2013 - 10:34, said:

Din pacate din lipsa de spatiu, pt moment, canapeaua  din sufragerie nu e doar pt oaspeti asa ca am in continuare nevoie de o solutie pt un somn confortabil. revin cu intrebarea, pentru cine foloseste dormeo renew sau un produs similar, ceva pareri sau sugestii? multumesc!

buna ziua, scriam si mai sus ca am o saltea Dormeo renew de 6 cm si pot spune ca se doarme foarte bine si sunt foarte multumit de ea.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users