Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#2431
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Revin si eu cu un update, mi-am dat comanda de Deluxe pana la urma, urmeaza sa-mi vina miercuri, deci revin cu feedback probabil joi.
O intrebare, toate saltelele vin rulou si trebuie lasate 24h intinse fara sa stai pe ele?

#2432
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Deluxe vine rulou, ca e spuma. Dar au zis baietii aia ca dureaza cam o ora-doua pana isi revine la forma initiala, iar de intins pe ea m-am intins de la secunda doi. :D

Nu am vazut pe pliantul ala de la ea sa scrie ceva despre lasat sa-si revina de capu' lor, si nu vad ce sens are, dar ma rog. De curiozitate am si masurat-o de cateva ori. Initial, dupa ce-au intins-o pe pat avea 16-17cm inaltime, si parea cam lata, abia incapea. Apoi dupa cateva ore avea 19cm si incapea ok.

Cele pe arcuri in schimb nu ar trebui sa vina rulate (desi majoritatea de la Ikea asa vin), de exemplu.

#2433
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am inteles, ma bucur in cazul asta ca nu trebuie sa stau sa ma uit la ea 24h :)

#2434
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Da, nu bag mana in foc ca nu scrie nicaieri, m-am uitat rapid peste pliantul respectiv si l-am aruncat, poti sa il citesti si tu mai atent, poate mi-a scapat mie. Dar prietena s-a trantit pe ea si a adormit vreo 1-2 ore fix dupa ce au instalat-o (mi-e foarte ciuda ca trebuie pus cearceaf peste husa aia din bumbac pentru ca e extrem de fain materialul), si nu a ramas "groapa" sau alte probleme din cauza asta. Deci nu cred ca sunt probleme.

#2435
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postafterdarkgl, on 30 septembrie 2013 - 15:42, said:

O intrebare, toate saltelele vin rulou si trebuie lasate 24h intinse fara sa stai pe ele?

Eu stiam ca saltelele memory care vin rulou vidat trebuie lasate niscaiva timp, macar cateva ore bune, c-or fi 12, c-or fi pana'n 24; chiar tin minte ca citisem undeva chestia asta cu lasatu' dar nu-mi mai amintesc cat exact zicea acolo. Oricum e bine si dac-o lasi si 2-3 zile ca mai iese mirosu din ea.

#2436
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008
In cazul saltelelor rotolate putem vorbi de mai multe situatii, saltea rotolata de cateva zile si cele care au cateva saptamani sau mai mult. In general nu este nicio problema daca o folosim imediat, adica acest lucru nu va dauna saltelei, insa ea nu va fi la capacitate normala. Adica salteaua poate sa mai ,, traga '' aer. Cel care sunt rotolate cateva zile (1-3 zile) isi revin in circa 1-2 ore, la 2-3 saptamani ar fi indicat un 12 ore, pana la 24, depinde de grosime, material, etc. Iar cele care au o ,, vesnicie'' de la vidare uneori nu mai revin cum au fost candva.

Cat priveste aerisitul...e vorba mai mult o imbibare cu mirosul din dormitor, au si saltelele miros, dar in cele mai multe cazuri e vorba de obisnuinta noastra. Daca am face schimb de camera cu vecinul la fel ar exista o problema de miros si asta pentru ambele parti. Asta se intampla in cele mai multe cazuri, evident exista si problema mirosului in anumite cazuri, in special la saltelele care au mai multe straturi lipite cu un adeziv, iar producatorul s-a grabit sa ambaleze/livreze salteaua inainte de evaporarea solventului.

#2437
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

View Postfiumm, on 30 septembrie 2013 - 20:39, said:

In cazul saltelelor rotolate putem vorbi de mai multe situatii, saltea rotolata de cateva zile si cele care au cateva saptamani sau mai mult. In general nu este nicio problema daca o folosim imediat, adica acest lucru nu va dauna saltelei, insa ea nu va fi la capacitate normala. Adica salteaua poate sa mai ,, traga '' aer. Cel care sunt rotolate cateva zile (1-3 zile) isi revin in circa 1-2 ore, la 2-3 saptamani ar fi indicat un 12 ore, pana la 24, depinde de grosime, material, etc. Iar cele care au o ,, vesnicie'' de la vidare uneori nu mai revin cum au fost candva.

Cat priveste aerisitul...e vorba mai mult o imbibare cu mirosul din dormitor, au si saltelele miros, dar in cele mai multe cazuri e vorba de obisnuinta noastra. Daca am face schimb de camera cu vecinul la fel ar exista o problema de miros si asta pentru ambele parti. Asta se intampla in cele mai multe cazuri, evident exista si problema mirosului in anumite cazuri, in special la saltelele care au mai multe straturi lipite cu un adeziv, iar producatorul s-a grabit sa ambaleze/livreze salteaua inainte de evaporarea solventului.
Eu inteleg, daca schimbi camera cu vecinul pentru ........ ,nu pentru al mirosi salteaua. Se vede ca ai probleme cu nasul :))) (gluma). Cred ca ai dreptate in privinta calitatii materiei prime pentru saltelele vidate. Mirosul tot depinde de calitatile materiei prime, si adezivului folosit. Italienii in fabrica lipesc straturile fara masca, folosesc un adeziv natural, fara miros.

#2438
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cube, iti mai aduci aminte daca au respectat orele de livrare stabilite?

#2439
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdormeu, on 01 octombrie 2013 - 10:47, said:

Eu inteleg, daca schimbi camera cu vecinul pentru ........ ,nu pentru al mirosi salteaua. Se vede ca ai probleme cu nasul Posted Image)) (gluma). Cred ca ai dreptate in privinta calitatii materiei prime pentru saltelele vidate. Mirosul tot depinde de calitatile materiei prime, si adezivului folosit. Italienii in fabrica lipesc straturile fara masca, folosesc un adeziv natural, fara miros.

Pe sleep like the dead sunt o groaza de reviewuri la saltele, cu note pentru diverse categorii. Tempur de exemplu nu sta foarte bine la miros, si ar trebui sa fie printre cele de top. :)

@afterdarkgl - da. Au zis ca ma suna cu o zi inainte sa confirme o ora, m-au sunat si mi-au zis ca ajung ziua urmatoare intre 15:00 si 16:00, si au ajuns pe la 15:45.

#2440
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi frumos.

#2441
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postdormeu, on 01 octombrie 2013 - 10:47, said:

Eu inteleg, daca schimbi camera cu vecinul pentru ........ ,nu pentru al mirosi salteaua. Se vede ca ai probleme cu nasul Posted Image)) (gluma). Cred ca ai dreptate in privinta calitatii materiei prime pentru saltelele vidate. Mirosul tot depinde de calitatile materiei prime, si adezivului folosit. Italienii in fabrica lipesc straturile fara masca, folosesc un adeziv natural, fara miros.


Poate am folosit o exprimare prea plastica...si pot spune ca nu am exagerat, sunt clienti si clienti, chiar in seara asta am citit o intamplare amuzanta despre miros, clienti:

http://www.zambesc.com/baba-nebuna/


Cat priveste adezivul, de doua luni folosim cel mai bun adeziv din Italia ( cum a fost prezentat). E vorba de adeziv solid care se dizolva prin metoda termica intr-o cuva speciala, nu stiu exact cum se numeste. Insa am vazut produsul si la targul de la Bucuresti de acum cateva saptamani, era prezentat ca cel mai bun. ....Dar mai sunt o groaza de firme care folosesc produse ieftine si implicit cu ceva miros.

#2442
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View Postfiumm, on 01 octombrie 2013 - 20:25, said:

Poate am folosit o exprimare prea plastica...si pot spune ca nu am exagerat, sunt clienti si clienti, chiar in seara asta am citit o intamplare amuzanta despre miros, clienti:

http://www.zambesc.com/baba-nebuna/


Cat priveste adezivul, de doua luni folosim cel mai bun adeziv din Italia ( cum a fost prezentat). E vorba de adeziv solid care se dizolva prin metoda termica intr-o cuva speciala, nu stiu exact cum se numeste. Insa am vazut produsul si la targul de la Bucuresti de acum cateva saptamani, era prezentat ca cel mai bun. ....Dar mai sunt o groaza de firme care folosesc produse ieftine si implicit cu ceva miros.


Exista pe piata si produse de slaba calitate care au miros, exemplul dat  de tine, linkul...nu are neaparat  legatura cu asa ceva....... pur si simplu exista persoane care au o mica problema.

Edited by ANM13, 02 October 2013 - 11:36.


#2443
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Am fost si eu la Mobexpert, hotarat sa iau Delux. Este intradevar o saltea deosebita, dar problema cu memory foam-ul acela este ca daca te invarti mult noaptea prin pat, nu te prea avantajeaza. Asa ca nu cred ca este pentru toata lumea, cel putin nu pentru mine.

In schimb mi-a placut alta saltea, era una cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.mobexpert...a-160x200-17479 .
Acum caut sa vad daca exista si altele asemanatoare cu ea, gen tot arcuri impachetate dar poate tratata anti-acarieni, sau un top mai deosebit, etc. Nu neaparat de la mobexpert.

Daca stiti ceva, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc.

#2444
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Asta mi s-a zis si mie, si mi-a fost putin frica, pentru ca prietena se foieste foarte mult. Dar am intrebat-o acum si mi-a zis ca s-a obisnuit repede cu ea si nu se simte diferit fata de cea veche.
Si eu trebuie sa fiu de acord, nu prea am probleme cand ma foiesc prin pat, doar ca mi se pare ceva mai greu sa te ridici din pat decat de pe una cu arcuri.

Cat despre intrebarea ta, cu top deosebit mi-au placut cele de la LEM's/lemet (arcuri impachetate + top de memory foam), iar cu antialergic am vazut la saltele-online, dar era din latex salteaua nu arcuri impachetate, si destul de tare.
Cu arcuri impachetate + latex mi-a placut mult si cea de la ikea - Hesseng, dar incepe de pe la 3000ron. Totusi, merita incercata.

@afterdarkgl - ti-a ajuns? Pareri, ceva? :D

#2445
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dap, miercurea trecuta.
Ce pot sa zic, sunt foarte multumit.
Cel mai mult imi place, ca added bonus, ca se incalzeste unde stau, si daca ma trezesc la 5 dimineata sa zic (Posted Image) ca sa ma duc pana la baie, cand ma intorc e cal exact locul unde am stat.
E un sentiment placut, sa vedem vara acum Posted Image

Cat despre sotie, ii place ca poate dormi mai usor pe burta acum, ca se lasa in anumite zone Posted Image

PS: In prima noapte a zis ca a dormit oribil pe ea. Acum se declara super multumita.

Edited by afterdarkgl, 08 October 2013 - 06:06.


#2446
meka

meka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011

View PostSilviuDan, on 07 octombrie 2013 - 20:47, said:

Am fost si eu la Mobexpert, hotarat sa iau Delux. Este intradevar o saltea deosebita, dar problema cu memory foam-ul acela este ca daca te invarti mult noaptea prin pat, nu te prea avantajeaza. Asa ca nu cred ca este pentru toata lumea, cel putin nu pentru mine.

In schimb mi-a placut alta saltea, era una cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.mobexpert...a-160x200-17479 .
Acum caut sa vad daca exista si altele asemanatoare cu ea, gen tot arcuri impachetate dar poate tratata anti-acarieni, sau un top mai deosebit, etc. Nu neaparat de la mobexpert.

Daca stiti ceva, va rog sa-mi spuneti.

Intradevar acel model de saltea Diamond, e singurul pe care l-as cumpara de la mobexpert. Daca initial mi-a placut foarte mult New York si Florida, a doua oara cand m-am dus sa le probez mi s-au parut mult prea moi. Ma afundam mult prea tare in ele, mai mult cu fundul si stateam aiurea, desi senzatia de confort e incredibila.

Inafara de Mobexpert am mai vazut saltele care sa merite doar la Salterra. Aici gasesti saltele Pikolin care sunt sunt peste saltelele de la Mobexpert. Ca o paranteza, in Europa de vest saltelele Serta sunt produse de Pikolin(in Spania). Cele de la mobexpert sunt produse de Yatsan(in Turcia).

#2447
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Am fost si am incercat si alte saltele, inclusiv celebrul iSilver Memory de la Dormeo. Este o saltea misto, dar nu cred ca face 2200 RON, e mai bun Deluxul de la Mobexpert dupa mine.
In final am optat pentru o saltea cu arcuri impachetate, respectiv: http://www.ramedepat...cm-grosime.html
Am fost in magazin si am testat-o si mi s-a parut f. buna, atat mie cat si prietenei mele - la 160x200 am scos-o la 1835 RON + 2 perne cadou.
Mie personal mi s-a parut un pic mai buna decat Diamond Soft-ul de la Mobexpert si exista intradevar o diferenta tehnica: cea de la Mobexpert are 630 de arcuri iar asta are 800 de arcuri de 1.6 mm. Salteaua este facuta la Baia Mare (mai bine zis asamblata, asa cum mi-au zis si cei de la magazin).

#2448
fechetm

fechetm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2006
buna ziua.
Am cumparat o saltea in urma cu cca 3 ani de la Previ (cu arcuri si memory foam) de care am fost foarte multumit Acum, citind forumul, si aflandu-ma in cautarea altei saltele (m-am mutat in alt oras), am mari dubii daca sa aleg aceiasi firma. La vizita la magazin o doamna vanzatoare a insistat foarte mult ca in loc de o saltea cu arcuri impachetate individual ar fi mult mai buna una cu memory foam de 12 sau 15 cm (nu mai retin exact). eu sunt in cautarea unei saltele cat mai tari, de 180x200 cm.
a cumparat cineva de la previ saltea cu un strat gros de memory foam?
nu cumva prea mult memory foam (15 cm) face salteaua mai putin ferma?
stie cineva cum se comporta saltelele previ dupa mai mult de 3 ani de folosire (a mea dupa 3 ani era mult mai "flexibila" decat la inceput)
o saltea la reducere de la ikea (probabil expusa in showroom) ar putea fi o solutie?

Va multumesc,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate