Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#2413
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Pe contract scrie 2 ani. Deci 2 ani.
Totusi ei au zis ca fiind produsa in Romania (sub licenta alora de la natupalm), daca pateste ceva in 10 ani se repara la ei.

Aici trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut cum sta treaba. Dormeo ofera pana la 15 ani la saltele in gama asta de pret, macar pentru forma, ca altceva nu prea are ce sa se "strice" la ea.
Dar noh, faptul ca se simte altfel decat memory-foam-urile de la dormeo combinat cu reviewurile bune de cam peste tot m-au facut sa o aleg pe asta. Vom vedea pe viitor cum sta treaba. :)

#2414
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Salut,
Ma puteti ajuta si pe mine sa aleg intre doua saltele ? :)
Am de ales intre o saltea DualFoam de la Saltele Online si SULTAN FÅVANG de la IKEA.
Le-am incercat pe-amandoua si sincer as alege salteaua DualFoam.
Singura chestie care ma face sa ma ganesc de doua ori este garantia.
Cei de la Saltele Online ofera garantie 5 ani iar IKEA 25 de ani.
Ar fi asta un detaliu care da de gandit despre calitatea materialelor folosite ?

#2415
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
marss1@

Recomandarea mea..cauta un producator de saltele.

#2416
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Saltelele de la Lineaflex (lineaflex.ro) le-a testat cineva?
Tipa de la firma unde mi-am facut patul tot insista pe ele.

Am ajuns la 3 variante momentan:

Deluxe (natupalm) de la Mobexpert
iMemory Silver de la Dormeo
Sultan Engenes de la Ikea

Ma macina garantia de la Mobexpert uitandu-ma la restul :\

#2417
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am avut fix aceeasi problema. Dar la mine mai era factorul ca prietena a zis ca iMemory e mai moale decat Deluxe si ei ii trebuie neaprat mai tare. Pana la urma am zis ca luam aia in care ne simtim cel mai bine, si aia e. In cazul nostru a fost deluxe-ul.
Am fost in weekend si am cumparat si o perna "traditional", tot din acelasi material. E cam tare ca perna dar merge.

#2418
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La mine e oarecum invers, eu o prefer mai tare si sotia moale :D

#2419
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Din ce vad eu aici, cred ca o sa ma orientez si eu spre un Delux.

#2420
Dinotte

Dinotte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.08.2012

 marss1, on 23 septembrie 2013 - 13:25, said:


....Singura chestie care ma face sa ma ganesc de doua ori este garantia.
Cei de la Saltele Online ofera garantie 5 ani iar IKEA 25 de ani.
Ar fi asta un detaliu care da de gandit despre calitatea materialelor folosite ?
Mai crezi cumva in Mos Craciun ?  ha, ha ... 25 de ani garantie. Poate, daca pui salteaua in loc de icoana.

#2421
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
La ikea e indicat sa iei brosura cu garantia si sa citesti cu atentie ce e acoperit..

#2422
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Dinotte, on 25 septembrie 2013 - 10:46, said:

Mai crezi cumva in Mos Craciun ?  ha, ha ... 25 de ani garantie. Poate, daca pui salteaua in loc de icoana.
la fel sunt toate garantiile la saltele...

#2423
mirmicu

mirmicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2011

 afterdarkgl, on 24 septembrie 2013 - 14:53, said:

Saltelele de la Lineaflex (lineaflex.ro) le-a testat cineva?
Tipa de la firma unde mi-am facut patul tot insista pe ele.

Am ajuns la 3 variante momentan:

Deluxe (natupalm) de la Mobexpert
iMemory Silver de la Dormeo
Sultan Engenes de la Ikea

Ma macina garantia de la Mobexpert uitandu-ma la restul :\
Am cumparat Lineaflex in 2007 cu 950 ron, aceeasi poveste acolo unde mi-am comandat patul, si dupa 6 luni s-a lasat si a facut ditamai groapa. E adevarat ca sotul are 110kg dar totusi s-a deteriorat prea repede. Am tinut-o pana acum pentru ca nu ne-am indurat sa dam banii pe alta dar se pare ca e important sa te trezesti bine dimineata. Eu ma trezesc cu dureri de spate si pe partea mea nu este denivelata. In plus s-a desfacut pe la cusaturile laterale. In concluzie nu-ti recomand Lineaflex.


Eu oscilez intre Mobexpert Five Star si Ikea HESSENG. Ambele sunt 3000ron pentru 160/200cm. Ma poate ajuta cineva? Aveti vreo parere?

Edited by mirmicu, 25 September 2013 - 19:57.


#2424
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Five Star mi se pare cea mai faina de la Serta (ca si feeling), doar ca am impresia ca platesti si firma si alte briz-brizuri de banii aia, de exemplu materialul de deasupra si cum sunt cusaturile facute, modelul, etc. That's all nice and such, doar ca le acoperi cu cel putin un cearceaf cu prima ocazie. Asta plus faptul ca citisem cum de fapt nu sunt produse in state, ci undeva prin Europa, iar Mobexpert nu ofera niciun fel de informatie in legatura cu asta, ba din contra, sustin ca sunt produse in state, m-au facut sa stramb din nas.
Sincer, cel mai mult de la mobexpert mi-a placut cea Eco...ceva, cu latex, dar ajungea pe la 4600 la 160x200 din pacate (nu o gasesc pe site).

Iar la ikea la fel, Hesseng e de departe cea mai placuta, si e singura care vine ne-rulata, ceea ce e normal la o saltea cu arcuri (parerea mea). Singura problema e ca Ikea imi lasa impresia de brand mai "de buget", dar ma rog. In mai multe reviewuri am citit ca nu rezista foarte mult in timp. Dar daca ei ofer 25 de ani garantie si acopera tot ce te intereseaza, ar trebui sa fie ok.

Edit: http://www.consument...a/hesseng/fotos
In linkul asta scrie ca "suitable for up to 80kg", probabil din cauza stratului mai subtirel de latex. Nu gasesc informatii pe siteul lor despre asta, dar daca ziceai de 110kg, s-ar putea sa te dezamageasca.

Edited by TehCube, 25 September 2013 - 21:33.


#2425
mirmicu

mirmicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2011

 TehCube, on 25 septembrie 2013 - 21:28, said:

Five Star mi se pare cea mai faina de la Serta (ca si feeling), doar ca am impresia ca platesti si firma si alte briz-brizuri de banii aia, de exemplu materialul de deasupra si cum sunt cusaturile facute, modelul, etc. That's all nice and such, doar ca le acoperi cu cel putin un cearceaf cu prima ocazie. Asta plus faptul ca citisem cum de fapt nu sunt produse in state, ci undeva prin Europa, iar Mobexpert nu ofera niciun fel de informatie in legatura cu asta, ba din contra, sustin ca sunt produse in state, m-au facut sa stramb din nas.
Sincer, cel mai mult de la mobexpert mi-a placut cea Eco...ceva, cu latex, dar ajungea pe la 4600 la 160x200 din pacate (nu o gasesc pe site).

Iar la ikea la fel, Hesseng e de departe cea mai placuta, si e singura care vine ne-rulata, ceea ce e normal la o saltea cu arcuri (parerea mea). Singura problema e ca Ikea imi lasa impresia de brand mai "de buget", dar ma rog. In mai multe reviewuri am citit ca nu rezista foarte mult in timp. Dar daca ei ofer 25 de ani garantie si acopera tot ce te intereseaza, ar trebui sa fie ok.

Edit: http://www.consument...a/hesseng/fotos
In linkul asta scrie ca "suitable for up to 80kg", probabil din cauza stratului mai subtirel de latex. Nu gasesc informatii pe siteul lor despre asta, dar daca ziceai de 110kg, s-ar putea sa te dezamageasca.
Multumesc pentru sfaturi. Nu am fost inca in Ikea, doar am citit despre Hesseng. In schimb pe Five Star am dormit o noapte la Hilton si este foarte confortabila din punctul nostru de vedere.
Am dormit mult prin hoteluri, jobul implica multe delegatii, si am incercat o groaza de saltele. Am ajuns sa ridic lenjeria de pat ca sa vad pe ce am dormit. Cele mai bune, dpdv al meu personal, ar fi Morfeus (dar au preturi prohibitive) si Five Star. Domus Flex par comode daca le incerci cateva minute dar dupa o noapte iti dai seama ca sunt rigide. Prestige sunt ieftine, comode, dar nu par prea rezistente.

#2426
Fritz_1

Fritz_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.05.2013
Buna Tuturor,

Gama Serta de la Mobexpert este fabricata in Turcia; am intrebat si nu mi s-a parut ca se fereste cineva sa spuna.Poate am nimerit eu unde trebuie...
De altfel am si luat Chicago acum vreo 4 luni
http://www.mobexpert...a-160x200-10997
Sunt multumit de ea.

succes.

#2427
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
@mirmicu - Da, mai cunosc persoane care au insistat sa cumpere serta dupa ce au dormit pe ele le diverse hoteluri. Mi se pare o idee buna, pentru ca altfel e greu sa "testezi" saltele, doar ca ar trebui sa te asiguri ca salteaua pe care o cumperi e la fel cu cea pe care ai dormit.
Eu am stat pe ambele, si ambele se simt foarte fain. Aia de la ikea impresioneaza si mai mult, pentru ca e pusa intre multe saltele care nu prea au cum sa se compare cu dansa (lucru evident dpdv al pretului), dar siteul de mai sus pare destul de "bine informat", cel putin celelalte detalii despre saltea sunt ok, deci mi-ar fi foarte frica de acei 80kg.

@Fritz_1 - Se poate, dar a fost ditai discutie pe forum cu cineva care a trimis email la Serta US, care au confirmat ca ei NU exporta saltele in Europa, iar cand a fost la Mobexpert au insistat toti ca sunt facute in US, pana a chemat "managerul" ca sa-i arate mailurile.
Eu nu zic ca-s prost facute, din contra, mi-au placut, doar ca mi-au placut altele mai mult (ce-i drept, era si considerabil mai scumpa, eco-latex aia). Si nu cred ca e chestie de teribilism, ca am incercat si Tempur, toate 3 modelele, si nu m-au impresionat la fel de mult ca respectiva.

Edit: Eu am un DomusFlex California care nu prea e folosita, si are cred ca peste 10 ani. Da, e rigida, dar nu s-a stricat, si mi se pare la fel de confortabila ca la inceput. Prietena, care are probleme cu spatele, tot timpul se odihneste foarte bine cand ajungem sa dormim pe ea. Am cautat si DomusFlex prin Bucuresti ca sa vedem niste modele "pe viu", dar am ajuns la 2 magazine care apar pe site dar "fizic" nu exista. Am sunat la ei si mi-au zis ca trebuie sa ma duc la cel de langa fabrica (pipera parca), si sa sun inainte sa fiu sigur ca e cineva acolo sa-mi arate, etc. Deci nu recomand sa va bateti capul.

Edited by TehCube, 26 September 2013 - 11:45.


#2428
mirmicu

mirmicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2011

 TehCube, on 26 septembrie 2013 - 11:42, said:

@mirmicu - Da, mai cunosc persoane care au insistat sa cumpere serta dupa ce au dormit pe ele le diverse hoteluri. Mi se pare o idee buna, pentru ca altfel e greu sa "testezi" saltele, doar ca ar trebui sa te asiguri ca salteaua pe care o cumperi e la fel cu cea pe care ai dormit.
Eu am stat pe ambele, si ambele se simt foarte fain. Aia de la ikea impresioneaza si mai mult, pentru ca e pusa intre multe saltele care nu prea au cum sa se compare cu dansa (lucru evident dpdv al pretului), dar siteul de mai sus pare destul de "bine informat", cel putin celelalte detalii despre saltea sunt ok, deci mi-ar fi foarte frica de acei 80kg.

@Fritz_1 - Se poate, dar a fost ditai discutie pe forum cu cineva care a trimis email la Serta US, care au confirmat ca ei NU exporta saltele in Europa, iar cand a fost la Mobexpert au insistat toti ca sunt facute in US, pana a chemat "managerul" ca sa-i arate mailurile.
Eu nu zic ca-s prost facute, din contra, mi-au placut, doar ca mi-au placut altele mai mult (ce-i drept, era si considerabil mai scumpa, eco-latex aia). Si nu cred ca e chestie de teribilism, ca am incercat si Tempur, toate 3 modelele, si nu m-au impresionat la fel de mult ca respectiva.

Edit: Eu am un DomusFlex California care nu prea e folosita, si are cred ca peste 10 ani. Da, e rigida, dar nu s-a stricat, si mi se pare la fel de confortabila ca la inceput. Prietena, care are probleme cu spatele, tot timpul se odihneste foarte bine cand ajungem sa dormim pe ea. Am cautat si DomusFlex prin Bucuresti ca sa vedem niste modele "pe viu", dar am ajuns la 2 magazine care apar pe site dar "fizic" nu exista. Am sunat la ei si mi-au zis ca trebuie sa ma duc la cel de langa fabrica (pipera parca), si sa sun inainte sa fiu sigur ca e cineva acolo sa-mi arate, etc. Deci nu recomand sa va bateti capul.

In raspunsul de la Serta:

"Thank you for contacting Serta. We are glad that you took the time to contact us and appreciate the opportunity to respond.
Unfortunately we do not have any plants in Romania, however these are the nearest locations:
Turkey- Address:
Yatsan
Gurbet Pinar Mevkil
Bekir Saydam Cad No. 88
35860 Pancar-Torbali Izmir
(P) +90 (232) 864 24 00
(F) +90 (232) 864 16 42
[email protected]
http://www.yatsan.com/tr"

Asa ca atunci cand cei de la Mobexpert i-au spus lui @Fritz_1 ca sunt facute in Turcia, nu au mintit cu nimic, Turcia nu este chiar in Europa (UE).

Edited by mirmicu, 26 September 2013 - 12:15.


#2429
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Saltele-Online -> Antristress Cocos-Latex -  am vazut ca e facuta in Bulgaria.
Are cineva?
Ceva pareri?
Pretul ei la  Saltele-Online e de 1481 lei pt 1.40x200. Mai sunt si alti distribuitori in Bucuresti?

#2430
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am avut dar am stat pe ea. Cred ca e printre cele mai dure din ce-am incercat, comparabila cu daisy de la mobexpert (desi cea din urma e mai dura).
Ca si materiale parea facuta decent, si din cate am inteles are garantie vreo 10 ani pentru forma, deci ar trebui sa fie ok.

Din aceeasi categorie stiu pe cineva care are Memory Deluxe de vreo 3 ani si e multumit de ea, dar nu stiu daca-i acelasi producator.

Oricum, ideal ar fi sa mergi sa testezi, au un showroom pe Ion Mihalache, si sunt expuse multe modele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate