Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Youtube isi da refresh singur

Recomandare tastatura

de ce avem nevoie de atatea servi...

Lenovo A328
 Achizitie Sistem 3000 BFriday - C...

Eroare GTA 4

Samsung GT C3322

Scrisoare Deschisa Viitorului Pre...
 Nokia 303 vs Blackberry Q5

Modem nou de la RDS?

Acest forum foloseste..... ......

Iphone 5s r-sim. se merita?
 imagini f proaste indiferent de c...

Google AdSense - Cateva intrebari

sfat achizitie

Oracol - 2 noiembrie 2014

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

saltele ortopedice

• Please log in to reply
2906 replies to this topic

KKiralina

KKiralina

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 733,581
  • Locație: Romania

View Postatheus24, on 8th June 2012, 00:28, said:

Am primit niste sugestii din partea claudiei. As dori totusi sa mai aflu' parerei / opinii si din partea altora - orice sfat sau ajutor e binevenit.

Avand ca suport o placa de pal e posibil ca o saltea de latex sau poliuretan sa fac mucegai. Vezi in urma ca au fost asemenea discutii. Parca am citit ca una cu arcuri e mai "aerisita".

De cele mai multe ori saltelele de latex sunt mai degraba moi.

dani4002

dani4002

Junior

• ID membru: 766,610

View Postdon_King, on 14th November 2004, 00:42, said:

Vreau sa imi cumpar o saltea si am vazut pe piata saltele din latex, la preturi consistente. Practic una de 1.6 x 2 metri ajunge la 20 milioane.

Are cineva asa ceva, stie cum se comporta in timp ?

multumesc

da am eu de vanzare dar pe arcuri si fff ieftine
160x 200x21 cm 400lei

senkovici

senkovici

Junior

• ID membru: 204,567

View Postdani4002, on 15th June 2012, 13:15, said:

160x 200x21 cm 400lei
Iti faci reclama degeaba...omul vrea LATEX asa cum a si scris in thread.

Sorin2505

Sorin2505

Active Member

• ID membru: 89,693
  • Locație: Bucuresti

View Postdani4002, on 15th June 2012, 14:15, said:

160x 200x21 cm 400lei

Daca mai conteaza cumva, postul respectiv era din 14th November 2004
Banuiesc ca din 2004 pana acum si-a cumparat omul saltea, poate a si schimbat-o cu alta deja...  :naughty:

senkovici

senkovici

Junior

• ID membru: 204,567

View PostSorin2505, on 15th June 2012, 20:59, said:

Daca mai conteaza cumva, postul respectiv era din 14th November 2004
Banuiesc ca din 2004 pana acum si-a cumparat omul saltea, poate a si schimbat-o cu alta deja...  :naughty:
Am vazut de cind era postul...dar omul s-a adresat la modul general ca are de vinzare saltele pe arcuri...nu?! Altfel ce rost avea sa raspunda unui post din 2004?!?!...EU I-AM SCRIS DOAR CA ISI FACE RECLAMA DEGEABA  ;)...aici era vorba despre LATEX.

Edited by senkovici, 16 June 2012 - 17:47.

Sorin2505

Sorin2505

Active Member

View Postsenkovici, on 16th June 2012, 18:45, said:

Am vazut de cind era postul...dar omul s-a adresat la modul general ca are de vinzare saltele pe arcuri...nu?! Altfel ce rost avea sa raspunda unui post din 2004?!?!...EU I-AM SCRIS DOAR CA ISI FACE RECLAMA DEGEABA  ;)...aici era vorba despre LATEX.

:lol: Postul meu ii era adresat lui dani4002, postul lui l-am citat  ;)

pan_is

pan_is

Junior

• ID membru: 178,997
Cred ca am terminat cu incercatul saltelelor in Iasi, ce-i drept nu prea ai ce, ca in afara de MobExpert, ceilalti retail-eri au cel mult 1-2 saltele.
De exemplu, la Mobila Grande aveau in showroom doar o saltea, si anume Magniflex Zip Sleep la un pret de ~ 2500RON, saltea doar din poliuretan.
Despre Zip Sleep nu as putea zice prea multe ... nu e rea, dar nici nu te incanta cu nimic, iar daca mai iei in calcul si pretul, cel putin eu nu as cumpara-o decat daca nu ar fi si alte alternative.

In rest, atat Mobila Grande cat si alt magazin din Iasi-Pacurari aduc pe comanda cam orice saltea de la Lineaflex si Magniflex, doar ca preturile sunt cu 10-20% mai scumpe decat se gasesc online.
Chiar si pe linexflex.ro, am vazut ca preturile saltelelor lor sunt mai mari decat pe alte site-uri online din ro, ciudat lucru, in ciuda discount-urilor pe care lineaflex le face daca ceri o oferta pe email.

Deci in Iasi chiar nu ai ce testa nimic in afara de oferta MobExpert.
Ca si tip de saltea, m-am oprit la cele de latex, sau saltele 'gen americane' cu arcuri + top, cele memory, chiar si tempur, nu ma incanta deloc, poate ca nu-s obisnuit cu asa ceva, si in plus mai dorm si pe spate.

Prima data cand m-am urcat pe singura saltea de latex de la mobexpert, mi s-a parut OK, dar dupa ce am incercat si pe cele de la serta, a cazut cam pe ultimele locuri in preferinte.
Daca nu as tine cont deloc de pret si de constructia saltelei, cred ca ordinea preferintelor ar fi:
1. Serta Florida
2. Serta New York
3. Latex
4. Serta five stars

Nu am testat modelul Dalas, cred ca nu-l aveau expus.

As fi vrut sa incerc si o saltea mai buna de latex, mai buna decat cea de la mobexpert ca sa imi fac o parere, dar se pare ca nu am aceasta sansa aici in Iasi.

Cel mai probabil ma voi duce catre Florida sau New York, acum alegerea fiind iarasi grea.
New York e mai scumpa cu 700RON, nu prea oferta nimic in plus la nivel de confort( top memory vs top latex ), dar New York are un sistem independent de arcuri, pe cand Florida plasa de arcuri Bonell.
Parca as lua New York ca toata lumea recomanda in cazul arcurilor, doar pe cele independente, dar husa de la New York nu m-a incantat prea tare.
In sensul ca este pufoasa, ai un feeling foarte bun la atingere, dar oricum nu dormi direct pe husa. Deci husa de pe Florida mi se pare mai OK dpdv al rezistentei.
Deci grea alegere ... ideal ar fi fost o saltea New York cu top-ul si husa de la Florida, eventual si la un pret de Florida :)

Mai poate da cineva si un alt sfat, de exemplu as fi curios daca:
1. as putea gasi saltele pe arcuri la fel ca si calitate ca cele de la serta, dar sa fie cu arcuri independente, si la un pret in jur de 3000RON.
2. legat de saltele latex, cel mai probabil de la Ekon m-ar interesa doar Airair, pentru ca celelalte presupun ca-s similare cu cea latex din Mobexpert ...
3. tot legat de latex sau arcuri independente si impachetate, are cineva experienta cu modelele de la Lineaflex,
de exemplu:
Biolinea
Azalea
Relaxlinea M.I.

sau altele ...

Aparent, la Lineaflex, latexul e mai scump ca prin alte parti, dar cele cu arcuri impachetate sunt ceva mai ieftine decat cele de la Serta.

Si o ultima nota, saltelele de la Serta nu au husa detasabila, aici ma refer la Florida si New York,

Sorin2505

Sorin2505

Active Member

Avand in vedere cat timp petreci in pat si ca o saltea n-o cumperi prea des, poate ar trebui sa iei in calcul un drum pana la Bucuresti sa testezi Air de la Ekon.
Sau incearca si ia legatura cu ei, poate au ceva magazin/reprezentant in zona ta.
Merita sa incerci si Latex Lux, eu sunt f. multumit.

pan_is

pan_is

Junior

@Sorin: din ce am inteles, salteaua latex de la mobexpert e cam cea Latex lux de la Ekon, doar husa difera, si pretul evident.
Si daca e chiar asa, o parere despre ea mi-am facut ... si eu as dori sa vad cum e Latex Air ... poate se apropie ca si confort fata de Serta.
Ar fi si mai ieftin, si fara arcuri ...

In caz ca ajung la concluzia ca e cam devreme sa iau o saltea scumpa, din motive ca fetita noastra inca va mai dormi cel putin 1 an in pat cu noi, decizia e simpla ... merg pe latex in prima instanta, si doar daca nu mi-o place in timp, voi incerca si altceva.

Corectie la ce am zis intr-un post mai sus: eu dorm doar pe burta, si nu pe spate cum gresit am scris mai sus, acesta fiind unul din motivele pentru care am renuntat la saltele gen natupalm/tempur.

Edited by pan_is, 17 June 2012 - 23:50.

claudia2008

claudia2008

Active Member

• ID membru: 331,365

View Postpan_is, on 18th June 2012, 00:46, said:

Corectie la ce am zis intr-un post mai sus: eu dorm doar pe burta, si nu pe spate cum gresit am scris mai sus, acesta fiind unul din motivele pentru care am renuntat la saltele gen natupalm/tempur.
Latex sau pocket spring.
Din cate stiu, nu aveti in zona showroom Ekon.

oltik

oltik

Junior

• ID membru: 652,403
  • Locație: Iasi

View Postpan_is, on 18th June 2012, 00:46, said:

@Sorin: din ce am inteles, salteaua latex de la mobexpert e cam cea Latex lux de la Ekon, doar husa difera, si pretul evident.
Si daca e chiar asa, o parere despre ea mi-am facut ... si eu as dori sa vad cum e Latex Air ... poate se apropie ca si confort fata de Serta.
Ar fi si mai ieftin, si fara arcuri ...

In caz ca ajung la concluzia ca e cam devreme sa iau o saltea scumpa, din motive ca fetita noastra inca va mai dormi cel putin 1 an in pat cu noi, decizia e simpla ... merg pe latex in prima instanta, si doar daca nu mi-o place in timp, voi incerca si altceva.

Pana sa ramana insarcinata,sotia a dormit bine mersi pe burta fara nici o problema...Salteaua in cauza natupalm supreme..

KKiralina

KKiralina

Junior

View Postpan_is, on 17th June 2012, 23:44, said:

nte.

Eu am airRaiR si sunt multumita de ea. Cea din latex de la Mobexpert este la fel ca duritate ca restul saltelelor din latex cu 5 zone de la dar oricum, merita incercate. Ekon. Sunt doar diferite tipuri de huse.
Vezi ca exista la unele magazine o saltea cu acelasi aspect ca aiRaiR, denumite air latex dar difera consistenta, deci sunt mai moi si mai ieftine.
Mobexpert are adaosuri nejustificat de mari la toate produsele.
Orice ai alege, probeaza cu atentie.

morogan

morogan

Mananc useri

• Grup: Super Moderators
  • ID membru: 1,082
  • Locație: Braila
Astazi mi-a venit si mie, dupa 3 saptamani, air air si pat Lido. Toate minuntate mai putin faptul cadupa 2h de demolari (la propriu!) prin hol ca sa intre patul in dormitor am constatat ca e mai lat cu 10cm fata de comanda si nu are loc. Seriosi tare bulgarii :( Am asteptat atat degeaba. Am sunat magazinul dar si reprezentatntul pe tara (cica), un bulgar. Nu a avut niciun raspuns, sa astept.
Morala: bulgarul nu se dezminte! Una platesti si alta capeti!
Deja si salteaua am dubii ca ar fi ceea ce am comandat. Undeva scrie in bulgara latex lux. Certificatul de garantie este in bulgara... Cred ca e cam teapa mia de euro data :(

Sorin2505

Sorin2505

Active Member

E simplu sa verifici, desfaci fermoarul si vezi daca este AirAir sau  Latex Lux.
Uite-te pe site, e mare diferenta intre ele (ca aspect)

pan_is

pan_is

Junior

Din pacate nu am in Iasi un showroom unde sa pot testa saltele Ekon, in special AirAir.
Daca, la nivel de confort, ar fi ceva de genul Ekon Latex Lux(idem latex MobExpert) < Ekon AirAir < Serta Florida(top latex),
atunci AirAir ar fi o optiune buna, in special ca e si mai ieftina cu peste 1000 ron fata de Serta.

Probabil ca pentru AirAir ar fi suficient varianta M, pentru ca am sub 80Kg. Poate ca F in cazul meu ar insemna o scadere a confortului.
Dar cum nu pot testa AirAir, ar trebui sa o comand din alta parte decat Iasi, si sa-mi asum un oarecare risc, e posibil sa nu-mi placa.

Dintre cei care au testat saltele Ekon, cam care ar fi diferentele intre Latex Lux si AirAir, la nivel de confort?
Daca cineva a testat si Serta Florida sau New York, si ar putea face comparatie cu AirAir, ar fi si mai bine :)

PS: banuiesc ca AirLatex de la acest magazin online( AirLatex ), nu e la fel cu AirAir ... desi un reprezentat al acestui magazin sustine ca producatorul este tot Ekon.
A mai zis ca intre M si F, diferenta de pret e de 15%, oricum cred ma M s-ar potrivi mai bine in cazul meu.

KKiralina

KKiralina

Junior

View Postpan_is, on 19th June 2012, 11:34, said:

Din pacate nu am in Iasi un showroom unde sa pot testa saltele Ekon, in special AirAir.
Daca, la nivel de confort, ar fi ceva de genul Ekon Latex Lux(idem latex MobExpert) < Ekon AirAir < Serta Florida(top latex),
atunci AirAir ar fi o optiune buna, in special ca e si mai ieftina cu peste 1000 ron fata de Serta.

Probabil ca pentru AirAir ar fi suficient varianta M, pentru ca am sub 80Kg. Poate ca F in cazul meu ar insemna o scadere a confortului.
Dar cum nu pot testa AirAir, ar trebui sa o comand din alta parte decat Iasi, si sa-mi asum un oarecare risc, e posibil sa nu-mi placa.

Dintre cei care au testat saltele Ekon, cam care ar fi diferentele intre Latex Lux si AirAir, la nivel de confort?
Daca cineva a testat si Serta Florida sau New York, si ar putea face comparatie cu AirAir, ar fi si mai bine :)

PS: banuiesc ca AirLatex de la acest magazin online( AirLatex ), nu e la fel cu AirAir ... desi un reprezentat al acestui magazin sustine ca producatorul este tot Ekon.
A mai zis ca intre M si F, diferenta de pret e de 15%, oricum cred ma M s-ar potrivi mai bine in cazul meu.

Cofortul este o notiune strict subiectiva.
AirAir ofera mai multa sustinere elastica fata de Latex clasic (Lux difer doar la husa), care este mai moale, mai pufoasa.
M sau F nu difera ca sena\zatie. F NU ESTE mai ferma ca M. Difera probabil comportamentul in timp, se "inmoaie" mai putin.
Este posibil ca AirLatex sa fie facuta in aceeasi matrita ca AirAir, are aceeasi husa, dar care o densitate cu 50% mai mica decat "originalul". Si este mai moale.

Edited by KKiralina, 19 June 2012 - 15:04.

marius_optimist

marius_optimist

Junior

• ID membru: 749,453
Dupa indelungi cautari si rascolit, m-am hotarat si eu la un airair de la ekon, stie cineva cumva preturile in euro de pe site sunt valabile, au si tva inclus. Era sa fiu pacalit de cele air latex insa noroc ca am citit diferentele aici si am vazut ca nu se merita. Recunosc ca vreau si ceva mai mare un 180x200 sau daca nu o fi posibil raman la 160x200, a si inca ceva e mare diferenta de pret intre M si F ca sigur la greutatea (96-98kg) mea F e indicata. Si banuiesc ca in pe calea vitan trebuie sa ajunc ca sa vad cum e?

Edited by marius_optimist, 20 June 2012 - 22:23.

Sorin2505

Sorin2505

Active Member

Nu te lua dupa preturile alea, intreaba direct.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users